Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-09-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kişisel Gelişimdeki En Büyük Sorun Nedir?

Kişisel Gelişimdeki En Büyük Sorun Nedir?


Kişisel gelişimi kısaca insanın kendini tanıması yapabileceklerini keşfetmesi olarak tarif etmek mümkündür. Ayrıca bireyin bilgi ve birikimlerini kullanarak daha iyiye ulaşmasını, mükemmeli bulmasını sağlayan teknikler olarak da tarif edilebilmektedir. Kişisel gelişimdeki sorun ve faydaları bilmeniz, gelişim yolunuzda daha sağlam adımlar atmanız için fayda sağlar.

Kişisel Gelişimdeki En Büyük Sorun, Benlik Duygusudur

Kişisel gelişim üzerine yapılan çalışmalar incelendiğinde yakın tarihimizde bu konu ile ilgili bilimsel olarak çalışmalara başlandığı görülmektedir. Kişisel gelişimdeki en büyük sorun benlik duygusudur. Ve kişisel gelişimin genel amaçları incelendiğinde zaten insanların binlerce yıldır adını kişisel gelişim olarak belirtmeseler de bu konuda oldukça tecrübeli oldukları anlaşılmaktadır. İnsanoğlu geçmişten günümüze hep ‘’daha’’ kavramı etrafında yoğunlaşmış, daha iyi iş, daha iyi bir hayat, daha iyi bir ev gibi örneklerini çoğaltacağımız birçok konuda daha fazlasını istemiştir.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Öncelikle insanın kendi içinde ben daha iyi olabilirim, daha iyilerine layığım düşünceleri insanları çoğu kez hatalı davranmaya sevk etmiştir. Kendinde olmayanı arzulamak ve elde etmeye çalışmak başa çıkılamayan büyük sorunları beraberinde getirmiştir. Bu sorun insanlar arasında kavgalara, kargaşaya ve toplumsal huzursuzluğa neden olmuştur. İnsanın ben yerine biz kavramı üzerine hayatını şekillendirmesi hem iç huzur hem de toplumsal kaynaşma adına daha olumlu olduğu değerlendirilmektedir. Yalnız kendini ve kendi başarısını düşünen ve buna odaklanan bireyler gerek en yakın çevrelerine gerekse temsil ettikleri topluma faydalı olamayacaklardır. Ben duygusu insanı saracak ve artık sadece kendisi için yaşayan ve hiç kimsenin düşünce ve önerilerine ehemmiyet vermeyen yalnız ve kibirli bireyler toplumu oluşacaktır.

Fayda Sağlama

Kişisel gelişimi topluma faydalı hale dönüştürmek gayet mümkündür. İnsanın kendini keşfetmesi, yapabileceklerini bilmesi, bilgi ve birikimlerini kullanmayı öğrenmesi ve bunları toplum adına kullanmayı öğrenmesi kişisel gelişimi ben merkezden çıkarıp biz merkezli hale getirmesi tüm insanlığa fayda sağlayacaktır. Başarılı bireyler başarılı toplulukları getirecektir. Birbiri ile kaynaşmış, ötekileştirmeyen, bilgi ve birikimlerini paylaşan ve birlikte geliştiren topluluklar gelişmiş çağdaş medeniyetler inşa edebilmektedir. İnsanlık tarihi incelendiğinde büyük ve köklü medeniyetler hep bunu başarmış topluluklardan ortaya çıkmıştır. Sadece kendisi için değil de içinde bulunduğu toplum için yaşayan bireyler hem kendileri başarıya ulaşmış isimleri tarihe altın harflerle yazmış hem de içinde bulundukları toplumları başarıya ulaştırmışlardır. Dünya tarihi birçok örnekle bize bunu ispat etmektedir.

Sertifikalı Eğitim Programları. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?