Departmanlar - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 1

Departmanlar


Kurumsal İletişim Departmanı Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

Kurumsal İletişim Departmanı Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

Şirketlerin içinde bulundukları dünya gereği oldukça fazla etmen ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz bir durum olduğundan dolayı kurumsal olarak iletişim olanakla

İnsanların bir arada bulunduğu ve ortak çalışma alanlarını oluşturan organizasyonlarda; yapılacak iş türüne göre bölümler oluşturulur. Departman kelimesinin Türkçe karşılığı bölüm olarak açıklanmaktadır. Kamu kurumları ve özel şirketlerde iş bölümleri vardır. Her bölüm farklı departmanlar olarak isimlendirilir.

İşletme organizasyonunu oluşturan departmanlarda görev yapan kişiler vardır. Bu kişiler yapılacak olan işle alakalı uzman olmalıdır. Boğaziçi Enstitüsü; online ve örgün eğitim seçenekleri sunarak, insanların farklı alanlarda uzmanlaşmasını sağlıyor.

Departmanlar, işletmelerin yapılarına, hizmet sektörlerine ve çalışan sayılarına göre belirlenmektedir. Her departmanın görevi farklıdır ve bu departmanlarda görev yapanlar, firmaların gelişmesi ve büyümesi için çeşitli çalışmalar yaparlar. Kolay iş bulma veya belirli alanlarda uzmanlaşmak isteyenler, online eğitimlerimizden faydalanabilirler. Seçmiş oldukları departmanla alakalı olan eğitimlerle ihtiyaçları olan sertifikaları alabilir.

 

Kurumsal Şirket Departmanları Nelerdir?

Kurumsal şirketler, tüm yapılanmalarını tamamlamış ve profesyonel olarak yönetilen büyük şirketlerdir. Kurumsal şirketlerin departmanları, sektör yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Departmanların neler olduğu araştırıldığında, şu liste oluşturulabiliyor.

 • Medya ve İletişim Departmanı,
 • İnsan Kaynakları Departmanı,
 • Organizasyon Departmanı,
 • Denetleme ve Analiz Departmanı,
 • Sosyal Sorumluluk Departmanı,
 • Koordinasyon Departmanı,
 • Finansman Departmanı,
 • Üretim Departmanı,
 • Halkla İlişkiler Departmanı,
 • Pazarlama Departmanı,

Her kurumsal firma kapasitesine ve faaliyet alanına göre departmanlarını oluşturur. Bu departmanlarda çalışacak personel seçimlerini yaparlar. Firma olarak verdiğimiz eğitimlerle; ilgili departmanlarda uzman personeller yetiştiriyoruz. Kurumsal firmaların farklı departmanlarında çalışan kişiler; eğitim programlarımıza katılabilir ve online eğitimler alarak, kendisini geliştirebilir.

Firmaların kurumsallaşmasını sağlayan en önemli etken verilen hizmetin kalitesi ve müşteri memnuniyetidir. Kurumsal şirketlerde, birbiri ile iç içe geçmiş çok sayıda departman bulunmaktadır. Tüm departmanların, birbiri ile uyumlu ve işbirliği içerisinde çalışabilmesi tamamen çalışanların bilgi ve becerilerine bağlıdır.

Her kurum, çalışanları için iş türüne göre meslek içi eğitimler düzenlemektedir. Firmamız tarafından düzenlenen uzaktan eğitim seçenekleri, farklı departmanlarda çalışanların uzmanlaşmasını sağlayacaktır.

 

İşletme Departmanları ve Görevleri Nelerdir?

İşletmeler, kurulurken belirli işlerin yapılabilmesi için oluşturulan bölümlerin her birisine departman denilmektedir. İşletmelerde departmanlar ve görevleri kuruluş sözleşmesinde belirlenmektedir. İşletmeler, tüm çalışma bölümlerini, kanun, tüzük ve yönetmeliklere göre belirlemektedir. İşletmelerde iç kontrolün oluşturulması, varlıkların korunması ve işletme faaliyetlerinin belirlenmesini sağlayacaktır. Her departman için belirlenen görevlerin eksiksiz yerine getirilmesi, faaliyet amacının en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Boğaziçi Enstitüsü olarak departmanlarla ilgili vermiş olduğumuz online eğitimler;

 • Kurumsal İletişim Departmanı,
 • İnsan Kaynakları Departmanı,
 • Araştırma Geliştirme Departmanı İle İlgilidir.

İnsan kaynakları departmanı, işletmede görev yapacak çalışanların, işe alım süreçlerini belirlemek yönetmektedir. İşe alım süreçlerinde, personel seçimi nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi hususlarda bilgi veriyoruz. Kurumsal iletişim departmanı, müşteri hizmetleri ve hedef kitleye yönelik işlemlerin belirlenmesini sağlamaktadır. Şirketlerin imajını oluşturmak ve korumak, kriz anlarının yönetilmesi gibi önemli işlem takipleri, kurumsal iletişim departmanı tarafından yürütülmektedir.

İletişim departmanı başarılı olan şirketler, rakiplerinin önüne geçecek ve sağlamış olduğu üstünlük ile müşteri potansiyelini artıracaktır. Şirketlerdeki en önemli departmanlardan birisi de araştırma geliştirme (Ar-ge) departmanıdır. Yeni ürün ve hizmetlerin belirlenebilmesi, tasarlanabilmesi için geniş kapsamlı araştırmaların yapılması gerekiyor. Bunun için şirketler, ar-ge uzmanları ile çalışmak isterler. Boğaziçi Enstitüsü olarak, şirketler için eleman yetiştirirken, şirket çalışanlarının kişisel gelişimleri için online eğitim seçenekleri sunuyoruz.

 

Departmanlar Ne İşe Yarar?

Kurumsal işletmeler ve farklı büyüklüklerdeki işletmeler, iş organizasyonunu oluşturabilmek için departmanlarını oluşturmaktadır. Departman listesi her işletme için farklı olabilmektedir. En önemli departmanlar arasında, insan kaynakları, halkla ilişkiler, finansal yönetim, üretim, pazarlama bölümleri yer alıyor. Departman ne işe yarar denildiğinde, kurum içerisindeki süreçlerin kontrolü ve yönetiminin profesyonelce yapılması olarak açıklanmaktadır.

Departmanlar, yapılan işlemlerle ilgili analizler yapar. Raporlar oluşturur ve işletmenin devamlılığını sağlayacak görev sorumluluklarını yerine getirirler. Her departmanın görev sorumlulukları farklı olduğu için işletme içerisindeki etkinliği de farklıdır. Her işletmede bulunan insan kaynakları departmanı,

 • Çalışanlar arası ilişkilerin düzenlenmesi,
 • Yeni işe alımlar,
 • Maaş ve izin işlemlerinin düzenlenmesi ve değerlendirilmesi işlemlerini yapmaktadır.

Departmanlarla ilgili vermiş olduğumuz online eğitimlerde;

 • Departmanların ne işe yaradığı,
 • Hangi departmanlarda neler yapıldığını,
 • Çalışanların sahip olması gereken vasıfların geliştirilmesi konularında eğitim veriyoruz.

Tüm eğitim içeriklerimiz, her departman için alanında uzman olan eğitmenler tarafından hazırlanmaktadır. Şirketlerde, her departmanın önemi farklıdır ve departmanlardan birisinde yaşanılan aksaklık, işletme genelini ve işleyişini etkileyecektir.

 

Teknik Departman Nedir?

İşletmelerin yapılarını inceleyenler, tüm departman örnekleri hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilecektir. Genellikle teknoloji üzerine hizmet veriliyor. Pazarlama odaklı çalışmalar yapan işletmelerde de teknik departmanlar bulunuyor. Teknik departmanda görev yapan çalışanlar, işletme içerisindeki tüm teknik cihazların bakımı, onarımı, kurulumu gibi işlemleri yapmaktadır.

Bu departmanda çalışanlar, teknik destek uzmanı olarak anılırlar. Teknik departman, sistemin düzenli çalışmasını, kullanılan tüm cihazların bakımının yapılmasını sağlamaktadır. Günümüzde, işletmelerin tüm işleyişleri, bilgisayar sistemleri üzerinden yürütüldüğü için teknik departmana ihtiyaç duyulmaktadır.

Online eğitimlerimiz arasında bilişim kategorisinde;

 • programlama dilleri,
 • dijital pazarlama yöntemleri,
 • seo eğitimleri gibi seçenekler yer alıyor.

Amacımız, teknik departmanlarda görev yapacak olan tüm çalışanların, mesleki yeterliliğe sahip olmalarını sağlamaktır. Teknik departmanda görev yapmak isteyenler, teknik destek uzmanı olmalıdır. Teknik destek uzmanı olabilmek için bilişim sistemleri ve bilgisayar programcılığı bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca online eğitimlerimize katılarak, teknik konularla ilgili sertifikalarımızı almanız gerekiyor.

Eğitimlerimize katılanlar, her eğitim sonrasında onaylı sertifika sahibi olabilir. Akabinde ise Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmaya başlayacaklardır. Teknik departmanlarda görev alarak,

 • İnternet sorunlarının çözümü,
 • Bilgisayar sistemlerinin ve donanımlarında yaşanılan problemlerin çözümü
 • Sistemi geliştirici süreçlerin takibi yapılmaktadır.

 

Boğaziçi Enstitüsü Departman Yazılar ve Eğitimler

Son dönemlerde, teknolojinin gelişmesi ile birlikte işletmeler, yurtdışına ve dünya geneline açılmaya başlamıştır. Dijital pazarlamanın önem kazandığı günümüzde işletmeler;

 • Rekabet oluşturabilmek,
 • Hedef kitlelerine ulaşabilmek

İçin çeşitli departmanları oluşturmak zorundadır. İşletmelerde hangi departmanın ne işler yaptığı, departman çalışanlarının görev ve sorumluluklarının neler olduğu bilinmelidir. Boğaziçi Enstitüsü blog kategorisinde, eğitim bölümlerinde yer alan yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Departmanlarla ilgili yazılarımız genellikle;

 • Araştırma ve geliştirme departmanı,
 • İnsan kaynakları departmanı
 • Kurumsal iletişim departmanı eğitimleriyle ilgilidir.

Bu departmanlarla ilgili ihtiyacınız olan birçok bilgiye hemen ulaşabilecek, departmanların işletmeler için önemini görebileceksiniz. Tüm eğitim içeriklerimiz, farklı departmanların görev alanına girmekte ve bu eğitimleri aldığınızda, çalışmış olduğunuz departmanda terfi etmeniz sağlanacaktır.

İşletmelerde, her departmanın iş yoğunluğu farklıdır ve çalışanların çoğu kendilerini geliştirebilmek için örgün eğitimlerden uzak kalabilmektedir. Boğaziçi Enstitüsü olarak online eğitim veriyor, her çalışan, görev yaptığı departmandaki işlerini aksatmadan, online eğitimlerimizi takip edebilecektir.

Bunu yapabilmeniz için eğitimlerimiz ve departmanların görevleri ile ilgili eğitimlerimizi tüm kullanıcılara ulaştırıyoruz.

Herkesin faydalanabilmesi için vermiş olduğumuz eğitimlerimiz;

 • Etkili iletişim teknikleri eğitimi,
 • İlk yardım eğitim,
 • Sahada satış temsilcisi,
 • Proje yönetimi yazılımı,
 • Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı,
 • İnsan kaynakları eğitimi gibi konulardan oluşuyor.

Tüm eğitimlerimiz, farklı departmanların iş alanlarına göre hazırlanmıştır. Her çalışan, eğitimlerimiz sonunda sertifika alabilir. Bu sayede alanında uzmanlaştığını ve daha profesyonel olarak hizmet verebileceğini gösterebilir.