Kurumsal İletişim Departmanı Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

Kurumsal İletişim Departmanı Nedir? Neden Tercih Edilmeli?


Şirketlerin içinde bulundukları dünya gereği oldukça fazla etmen ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz bir durum olduğundan dolayı kurumsal olarak iletişim olanaklarını kullanması gerekli olur. Kurumsal iletişim kullanılarak birçok amacın elde edilmesi mümkün olsa da kurumsal itibar, halkla ilişkiler ve iletişim imkanlarının daha çok tercih edilmesine bağlı olarak çeşitli yöntemler kullanılır.

Şirket dışında var olan etmenlerin hedef alınması ilk akla gelen olsa da iç müşteri olarak adlandırılan çalışanların bile bu amaçlara dahil edilmesi gerekli olur. Bundan dolayı çalışmaların çok yönlü, planlı ve amacına uygun şekilde yapılması departmanın daha da etkin sonuçlar elde etmesine neden olur.

Kurumsal İletişim Departmanı Nedir?

Bu departmanda kurumsal itibar ve imaj gibi kavramlara fazlasıyla öncelik verilir. Çükü hedef kitle yani müşterilerin birçok açıdan odak noktasında olan bu kavramların rekabete uygun olacak şekilde şekillendirilmesi en önemli etmenler arasında bulunur. Şirketin kurumsal olarak dışarıdan nasıl algılandığı, çalışanların gözündeki imajı ve özdeşleştirilen kelimeler üzerinde tek tek hedef koyarak çalışma yapılması gerekli olur.

Çünkü reklam, halka ilişkiler veya diğer departmanların en temel amacı bu noktalardan hareket edilerek belirlenir. İç müşterilerin üzerinde başarılı olmayan ve inanılması için çalışılmayan herhangi bir çalışmanın ise başarılı olması beklenemez. O yüzden kurumsal iletişim departmanı fazlasıyla yönlü ve detaycı çalışmalar yapar.

Kriz anlarında halkla ilişkiler departmanı ile birlikte krizin şirket imajına ve itibarına zarar vermesini engelleyecek şekilde hareket etmesi amaçlanır. Bu amaçlara uygun seçilen sosyal sorumluluk projeleri, halkla ilişkiler, sponsorluk anlaşmaları, organizasyonlar ve basın yayın ilişkileri de bu departman bünyesinde entegre olarak yürütülmesi beklenen işler arasında yer alır.

Kurumun dışarıdan nasıl anlaşıldığı konusunda bu denli hareket edilmesinin nedeni sadece rakiplere üstünlük kurmak olmamakla birlikte eş zamanlı olarak müşterilerin de korunmasını sağlamaktır.

Kurumsal İletişim Departmanı Ne İş Yapar?

Sektörde imaj sahibi olan bir şirketin önemli oranda kurumsal iletişim departmanı ile çalışmalarına ağırlık vermesi gerekli olur. Kurumsal iletişim yapılan her çalışma ve hareketin hem rakipler tarafından hem de hem de şirket çalışanları olan paydaşlar nezdinde nasıl anlaşılacağına dair değerlendirme yapılmasını zorunlu kılar.

Çalışanlarının mutlu ve memnun olmadığı bir işletme gereken değerlendirmelerde her zaman eksik yönleri ile ön plana çıkacaktır. Saygı görmek ve rakiplerinden onay almak için önemli işlevleri olmalıdır.

Etkinlik yapmak isteyen bir şirketin ilk olarak iletişime geçmek istediği departman burası olmalıdır. Bu kanal vasıtasıyla uygun görülen projeler yerine getirilir, reklamlar gözden geçirilir, sosyal sorumluluk adı altında gerçekleşmesi gereken adımların atılması sağlanır. Bunların yanında bazı ek sorumluluk ve amaçlar da bulunur. Bunların arasında web sitesini güncel tutmak vardır. Güncellemeler yapılması siteye girenlerin kurumsal imajına ve algısına neden olabilir. Sosyal medya alanlarının kontrolü ve gerekli şekilde yönetilmesi de gereklidir.

Bu alanların oldukça etkin şekilde kullanımı kontrollü olduğunda sayısız amacın başarılmasına imkan tanıyacaktır. Yazılı ve görsel basında yer alan içeriklerin incelenmesi gerekli görüldüğünde içerik hazırlanması da bu departman tarafından kontrol edilmelidir.

Röportaj ve basına iletilecek olan haberlerin de derlenmesi ve şirkete katkı sağlayacak hale gelmesi gerekir. Yapılan işlerle alakalı olarak raporlama ve düzenin korunması da sürecin bir parçasıdır.

Neden Tercih Edilmelidir?

Kurumsal iletişim departmanında çalışmak isteyen birisi şirketin imajını artırmaya yönelik çalışmalarda yer edinmiş olur. Hem dış dünya hem de çalışanlarla alakalı amaçlara yardımcı olmak gerekli olur. Düzenin sağlanması, projelerin değerlendirilmesi ve diğer birçok konu içinde bulunmak çok yönlü çalışmaları ve gözlem yapılmasını da zorunlu kılar. 

Gözlem ve araştırma yönünüzün oldukça yüksek olması bölümde başarılı olmanıza katkıda bulunur. Ek olarak çalışanlarla aranızda kuvvetli bir bağ ve iletişim olmasına da imkan oluşur. Yabancı dil ağırlıklı içeriklerin okunması, sektör gelişimlerinin yerine getirilmesi ve araştırılması açısından zorunlu olan bir başka yetenektir. Yetenekleriniz ve yapılacak olan işler arasında bağlantı kurmanız durumunda mutlaka bölümü değerlendirmeye almalısınız.

Bölüm gereklerini yeterince yerine getiren birisi olmanız durumunda gelişmeniz ve daha iyi konumda olmanız da kolay olacağından başarı merdivenlerini hızlı çıkmanız mümkün hale gelir. Kurumsal iletişim departmanında çalışmanın yolu departmanla ilgili bölümlerinden birinden mezun olmaktan geçer. Bu bölümlerden biri olan iletişim bilimleri bölümü hakkında Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı İletişim Bilimleri Bölümü adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?