Bütün Dil Eğitimleri Kısa Süreliğine 990 TL yerine SADECE 149 TL! Fırsat Bitmeden Hemen Kaydol!
2024-04-26T23:59

Kişisel Gelişim - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 1

Kişisel Gelişim


11 Maddede Etkili Sunum Teknikleri

11 Maddede Etkili Sunum Teknikleri

Etkili sunum teknikleri gerek öğrenciler gerekse işi gereği düzenli olarak sunum hazırlamak zorunda olan kişiler açısından bilinmesi gereken bir alandır. Düz anlat

Kariyer Hedefiniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Kariyer Hedefiniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Kariyer hedefiniz nelerdir sorusu, insan kaynakları biriminin işe alım sürecinde adaylara en çok yönelttiği sorulardan biridir. Bu soruya cevap verirken kişinin ke

Etkin Bir Dinleyici Olmak için Neler Yapabiliriz?

Etkin Bir Dinleyici Olmak için Neler Yapabiliriz?

Etkin bir dinleyici olmak, insanlarla kurduğumuz iletişimi güçlendirmek için son derece önemlidir. Birini aktif dinleme, o kişinin anlattıklarına ilgi gösterdiğimi

Retorik Nedir?

Retorik Nedir?

Retorik; yazılı, görsel ya da sözlü olarak insanları etkileme, ikna etme sanatıdır. Daha çok konuşma sanatı ya da güzel söz söyleme sanatı olarak bilinen retorik,

Kariyer Planlama Nedir?

Kariyer Planlama Nedir?

Kariyer planlama, kişinin aldığı eğitim, ilgi alanları ve yetenekleri gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak mesleki hedef belirleme sürecidir. Bu süreç b

Mentor Nedir?

Mentor Nedir?

Mentor; uzmanlık, deneyim ve bilgi açısından kendinden daha az yeterliliğe sahip bireylere hedef belirleme ve hedeflerine ulaşma sürecinde rehberlik eden kişidir.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, herhangi bir alanda çalışırken 25 dakika boyunca çalışmanın ardından 5 dakika mola verme ve bunu 4 kez tekrarladıktan sonra 25 dakikalık mola ver

Manifest Ne Demek?

Manifest Ne Demek?

Manifest, çekim yasasına dayanan ve kişinin düşündüğü ve derinden inandığı şeylerin gerçek olmasını ifade eden bir kavramdır. Örneğin üniversiteyi kazanmak, yurt d

Kişisel gelişim hepimizin bildiği ve hayatımızda sıkça duyduğumuz bir kavramdır. Herkes kişinin kendini geliştirmesinden bahseder. Peki, nedir bu kişisel gelişim, nasıl bir süreçtir?

 

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim insanın kendini bulunduğu konumdan iyi bir konuma getirmesi sürecidir. İnsanlar kişisel gelişim serüvenine doğarak başlar. İnsanın doğması ile birlikte başlayan kişisel gelişim serüveni yalnızca bedenseldir. Bedensel gelişimin yanında kişi kendini niteliksel manada da geliştirmelidir. Bu gelişim kişinin ilgi duyduğu bir alan, diğer insanlarla arasında olan ilişki ya da konuşması gibi sınırlandırılamayacak kadar çok başlığa sahiptir.

Kişisel gelişim serüveninde en önemli husus kişinin gelişmeye duyduğu istektir. Bu isteğin sonraki aşaması ise elbette atılacak bir adım olmalıdır. Zamanın yalnızca karpuzları olgunlaştırdığı hayatın ölümden sonraki en önemli gerçeğidir. Doğumla ölüm arasında gelişmek için attığımız her adım bizim kişisel gelişim sürecimizi oluşturur.

Kişisel gelişim sürecinde en kötü etkile oluşturan şeyler olumsuz inançlar, olumsuz yargılar ve olumsuz düşüncelerdir. Örneğin bilgi sahibi olmadığımız bir konu üzerinde olumsuz bir yargıya sahip olmak bizi o konu hakkında bilgi sahibi olmaktan alıkoyacaktır.

Bu nedenle hayata olumsuz bir bakışla beraber bakmamayı öğrenmemiz oldukça önemlidir. Bu sayede bizi neyin mutlu edebileceğini bulma ve o konu üzerinde uzmanlaşma şansımız da artacaktır. Olumsuz yargı ve dogmatik inançlarımızdan arınarak farklı konu ve çeşitli alanlarda düşünmeli, araştırmalar yapmalı, eğitimler almalıyız.

Bildiğimiz şeylerin de zaman içinde değişime uğrayabileceğini unutmamak gerekir. İnsan gelişen ve değişen bir canlıdır o yüzden hiçbir şeye körü körüne inanmamız gerekir. Kişisel gelişim bizleri körü körüne inandığımız, doğru kabul ettiklerimizi sorgulamaya iter. Bu gelişimin elbette ki bilinçli bir şekilde olması gerekir.

Kişisel gelişim bizlere içinde bulunduğumuz durumda verebileceğimiz en iyi performansı verir. Bu performansa ulaşma yolunda elbette bazı aktiviteler yapmamız gerekir.

 

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel gelişim aktiviteleri kısmından önce yapmanız gerek en önemli şey neyi yaparken zevk aldığınızı bulmaktır.

  • Size zevk ve keyif veren,
  • Sizi mutlu eden ve
  • Huzur veren,
  • Yapması veya araştırması hoşunuza giden

Konuları ve hobileri bulmalı ve öncelikli olarak bulduğunuz bu alanlara yönelmelisiniz.

Kişisel gelişim aktiviteleri arasında elbette ki en önemlisi kişisel gelişim kitapları olacaktır. Kişiselgelişimkitapları size yol gösterecek belki önceki adımda bahsettiğimiz size zevk veren şeyi bulamamanız durumunda size yardımcı olacaktır. Bu şekilde bu başlığı çeşitlendirecektir. Okumanız gereken yalnızca kişiselgelişimkitapları da değildir. Okuyacağınız fikir kitapları sizin ideolojilerinizi değiştirir. Ya da güçlendirirken şiir kitapları duygusal yönünüzü güçlendirir romanlar ise kelime dağarcığınızı güçlendirmekle kalmaz size yepyeni dünyaların kapılarını da açar.

Okumak yalnızca kitapla sınırlı bir konu değildir. Kişisel gelişim yazıları, çeşitli alanlardaki dergiler, gazeteler de okunması gereken ve kişisel gelişim serüveninizde hatırı sayılır rol oynayacak kaynaklardır.

Yalnızca okumak değil izlemek de gerekir. Her yerde konuşulan kült filmleri, belgeselleri, içerik üreticilerinin videoları ve bazen dizileri izlemek de insanı geliştirir.

İmkânlar ölçüsünde seyahat kişisel gelişim yolunda kişinin kendini geliştirmesi için önemlidir. Çok gezen mi bilir çok okuyan mı derler ya, elden geldiğince ikisini de yapmak gerek.

Günümüz yeni dünyası ve pandemi düzeninde kişisel gelişim için tavsiyeler deyince elbette ki altın tavsiye online eğitimler olacaktır. Online eğitimler sayesinde insanlar belki hayatlarında karşılaşma imkânı bulunmadığı kişilerden çeşitli konularda ders alma şansına sahip oluyor. Kullanıldığı takdirde sınırsız bir derya içinde olduğumuzu görebiliyoruz. Sitemiz de sizi en kaliteli eğitmenlerle niteliğinize nitelik katacak eğitimlerde buluşturmak için burada bulunuyor. Geleceğin dijital dünyasına online eğitimlerle hazırlanmanızı sağlıyor.

 

Kişisel Gelişim Konuları Nelerdir?

Kişisel gelişim konularına bir sınırlandırma getirmenin imkânı olmadığını söylemiştir. Bu konu kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin internet üzerinde yazarlık yapmak isteyen birisi dijital içerik yazarlığı hakkında bir eğitim alarak, yazılar okuyarak kendini geliştirebilir.

Temel kişisel gelişim konuları içinde ise öncelikle tabi ki her alanda işimize yarayan diksiyon ve hitabetten bahsedebiliriz. Kişinin kendi içindeki sorunları halletmeye çalışması da kişisel gelişimin temel konularındandır. Örneğin öfke problemi olan biri öfkesini kontrol etmek üzerine kendini geliştirirse çok önemli bir adım atmış olur.

Kişinin en azından ikinci dil öğrenmesi günümüzde bir ayrıcalıktan ziyade zorunluluk haline dönüşmüştür. Dil öğrenmek de temek kişisel gelişim konularından sayılabilir.

Dijitalleşen dünyada bilgisayar hakkındaki eğitimler de önemli birer kişisel gelişim konusudur.

 

Kişisel Gelişim İçin Yapılacaklar Listesi Nelerdir?

Kişisel gelişim için öncelikle bir alan belirlenmelidir. Bu alan kişinin mesleki hayatında ihtiyacı olacak ya da rakiplerinden ayıracak ekstra bir özelliktir. Vakit geçirdikçe keyif alınan boş zamanları kaliteli geçirmesini sağlayacaktır. Bir hobi ya da yaşamından ve mesleğinden bağımsız kişisel olarak ilgi duyduğu bir alan olabilir.

İlgili alan ya da alanlara yoğunlaştıktan sonra en büyük yardımcımız internet olacaktır. Bu konuda bilgili insanların yazdığı yazıları okuyabilir, konu ile ilgili kitap, film, belgesel, eğitim önerileri bulabiliriz.

Konu ile ilgili kitapları okuyup, belgesel ve filmleri izledikten sonra oluşan alt yapımızla beraber ilgili eğitimleri alabiliriz. Ya da tam tersi şeklinde temel seviye eğitimlerle kendimize bir temel oluşturmamız mümkündür. Öğrenmenin hayat boyu süren bir yolculuk olduğunu da unutmamak gerekir. İlgili olduğumuz konu da zaman içinde değişecektir, biz de bu değişimlerden haberdar olmalıyız.

 

Kişisel Gelişim Yazılarımız Ve Eğitimlerimiz

Sizi farklı dünyalara götürecek Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunda çok çeşitli konulara dair yazılar ve eğitimler bulunuyor.

Örnek vermek gerekirse blog sayfamızda çağımızın yeni ve yükselen mesleği dijital içerik yazarlığına dair bilgi edinebilirsiniz. Daha sonra dijital içerik yazarlığına hakkında uygulamalı bir eğitim alma şansınız vardır. Sitemizin algoritması sayesinde karşınıza çıkacak olan eğitimler de üzerine eğildiğiniz konu ile ilgili olacaktır. Yani bu konu üzerinde uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Son zamanlarda yükselen mesleklerden bir diğeri olan yaşam koçluğuna dair temel bilgiyi blog sayfamızdan alabilirsiniz. Sonrasında Yaşam Koçluğuna dair İngilizce ve Türkçe sertifikalı eğitimimize katılabilir ve mesleğinizi icra etmeye hemen başlayabilirsiniz. Kişisel gelişiminizde olduğu kadar hayatın her alanında etkili olan hızlı okuma hakkında blog sayfamız üzerinden “hızlı okuma teknikleri eğitimi nedir?” adlı yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ardından da hızlı okuma teknikleri eğitimine katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Katıldığınız eğitim sonucunda da üniversite onaylı uluslararası geçerliliğe sahip İngilizce Türkçe bir sertifikanın sahibi olacaksınız.

Eğitimlerimiz meslek hayatınızda uzmanlığınızı kanıtlayabilmeniz için sertifikalıdır. CV’nize eklemeniz sizler için yeni kapılar açacaktır.

Hayat boyunca yapıp yapabileceğimiz en önemli yatırımın kendimize yaptığımız yatırım olduğunu unutmayalım. Kendimize yaptığınız yatırım mücevher ve kıyafetlere yaptığınız yatırımdan çok daha değerlidir. Kendimize yaptığımız yatırım etrafımızdaki insanların bize bakış açısını değiştirdiği kadar bizim de kendimize duyduğumuz saygıyı ve kendimize bakış açımızı değiştirecektir.

Bugün kendimize kattığımız yeni bir bilgi önümüze yeni kapılar açacak ve toplumdaki statümüzü değiştirecektir. Bu eğitimler ve eğitim sonucunda alınan sertifikalarla beraber yeni bir çalışma alanında mutlu bir meslek hayatına atılmamız da mümkün. Biz bunu hak ediyoruz.