İşaret Dili - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 1

İşaret Dili

İşaret Dili Eğitimi Nedir?

İşaret Dili Eğitimi Nedir?

7 dk okuma süresi

İşaret dili eğitimi, işaret dilini öğrenmek ve işitme engelli kişilerle kolayca iletişim kurmak isteyen bireyler için hazırlanan bir kurs programıdır. İşaret dili

avatar
Serap Ilgın

06 Ekim

Evde İşaret Dili Öğrenmenin Etkili Yolları

Evde İşaret Dili Öğrenmenin Etkili Yolları

6 dk okuma süresi

Evde işaret dili öğrenme yolları arasında birçok seçenek bulunur. Bunların başında, işaret dili öğrenme ile ilgili eğitimlere katılmak gelir. İşitme engelli bireyl

avatar
Serap Ilgın

23 Ocak

İşaret Dili Tercümanlığı Nedir?

İşaret Dili Tercümanlığı Nedir?

4 dk okuma süresi

İşaret dili tercümanlığı, işaret dilinde çeviri yapan, işitme engelli bireylerin diğer insanlar ile iletişim kurmasını sağlayan aynı zamanda işaret dilinde öğretic

avatar
Görkem Hasgül

16 Ocak

İşaret Dili Nedir?

İşaret Dili Nedir?

7 dk okuma süresi

İşaret dili, cümle ve anlamları karşıya iletmek için görsel kanal kullanılarak oluşturulan dillere verilen isimdir. El işaretleri ile aktarılan dil, bunun yanında

avatar
Görkem Hasgül

09 Ocak

İşaret Dili Nedir? İşaret Dili Eğitmenlik Eğitimi Nedir?

İşaret Dili Nedir? İşaret Dili Eğitmenlik Eğitimi Nedir?

5 dk okuma süresi

İletişim, varoluşun vazgeçilmez ögesi olarak insanlık tarihi boyunca toplumların oluşmasında ve bir arada yaşamasında önemli rol oynamıştır.  İnsanlar hem doğada

avatar

02 Kasım

Toplum içerisinde, engelli bireyler çeşitli sorunlar ile karşılaşmaktadır. İşitme engelli vatandaşlar çeşitli ortamlarda ve görsel sistemlerde konuşulanları duyamamaktadır. Bunun için işaret dili teknikleri kullanılmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü online eğitimleri sayesinde, çok sayıda kişi eğitimlerimizden faydalanıyor. Bu durum engelli vatandaşların yaşadıkları problemleri ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

İşitme engelli vatandaşlar, sorunları çözülmediğinde, giderek toplumdan uzaklaşmaya başlamaktadır. Bu her yaştaki kişilerde depresyona neden olmakta ve farklı sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Kurum olarak vermiş olduğumuz online kişisel gelişim kurslarımız çeşitleri arasında, İşaret Dili Eğitimleri yer alıyor. Online eğitimlerimiz ile kurslarımıza katılanlara Türkçeye özgü eğitimler vermeye çalışıyoruz.

Kurslarımıza katılarak, sertifika alma başarısını gösterenler;

 • Çeşitli konferans,
 • Toplantı

Gibi etkinliklerde yapılan konuşmaların, İşaret Dili ile işitme engelli vatandaşlara aktarılmasını sağlayabiliyorlar.

Online eğitimlerimizi, ileri seviye düzeyinde veriyoruz.  Bu şekilde ülkemizde bulunan yaklaşık üç milyon işitme engelli bireyin sorunlarına yardımcı olmalarını sağlıyoruz. İşareti dili eğitimlerinde, farklı seviyeler vardır.

Uzmanlarımız ile verdiğimiz eğitimlerin, üçünce seviye olan ileri seviye eğitimler vererek, katılımcıların uzmanlaşmasını sağlıyoruz. Türk dil kurallarına göre eğitim içeriklerimizi hazırlıyoruz.

 

İşaret Dili Nedir?

İşaret Dili, işitsel ve dilsel yetisini kullanamayan bireyler, kendi aralarında el hareketleri ve mimikler ile iletişim kuruyor. Ancak toplum içerisindeki diğer bireyler ile iletişimleri sorunlu olabilecektir. İşaret Dili, işitme ve konuşma engeli bulunan kişilerin iletişim kurmalarını sağlıyor. Bunu sağlayabilmek için

 • Yüz mimikleri,
 • El hareketleri
 • Vücut dilini kullanarak,

Sessiz ve görsel dil olarak iletişim kuruluyor.

Toplum içinde yaşanılan gelişmeler sayesinde, insanlar daha fazla bilinçlenmektedir. Bu sebeple İşaret Dili sayesinde, konuşma ve işitme engeli bulunan bireylerin sorunlarına en iyi çözümler bulunabilmektedir. Enstitümüz, uzmanları İşaret Dili Kursu almak isteyenler için online eğitim içerikleri hazırlıyor. Online sitemiz üzerinde her türlü bilgilendirme yapılmaktadır. İşaret Dili evrenseldir ve Türkiye’de bölgesel aksan ve lehçeye göre eğitim içeriklerini belirliyoruz. Eğitimlerimizde, el, yüz ve beden hareketlerinin ne anlama geldiğini belirtiyoruz. Ayrıca kişiler arasında iletişim kurulurken, bilgilerin doğru aktarılmasını gerektiğinden bahsediyoruz.

İşaret Dilini sessiz tiyatro gibi değerlendirmek doğru değildir. Konuşma dilinin bir parçası olarak görülmeli ve el hareketleri, yüz mimiklerinin ona göre yapılması gerekiyor. Toplum içerisinde işitme engelli çok sayıdaki birey, diğer bireylerle iletişim kurmakta zorlanmaktadır. İletişim için de özel çabalar harcamaktadır. Eğitimlerimizi daha fazla kişiye ulaştırarak İşaretDilinin daha fazla bilinmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda her alanda her zaman işitme engelli bireylere daha fazla kişinin yardımcı olmasını hedefliyoruz.

 

İşaret Dili Hareketler ve Anlamlar Nelerdir?

İşaret dili; el, kol, parmak, yüz mimikleri, vücut hareketleri kullanılarak, fikirlerin karşı tarafa iletilmesi teknikleri olarak adlandırılır. Ülkelere göre İşaret Dili anlamları değişmekte ve dünya genelinde 135 farlı İşaret Dilinin bulunduğu bilinmektedir. Türkiye’de bulunan, Türk İşaret Dili Hareketleri yaklaşık 1.5 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Firma olarak bu sayıyı artırmaya ve ileri seviye eğitimler vermeye çalışıyoruz. Türk İşaret Dili Alfabesi, farklı dil seçenekleri olduğu gibi farlı İşaret Dili Alfabesinden oluşmaktadır.

Türk Alfabesinde, bazı harfler tek el hareketi ile yapılırken harflerin çoğu iki el ile yapılabiliyor. Bazı kısaltmalar, yabancı dillerden alına kelimeler, özel işimler ve özel işaretler, Türk İşaret Dili Alfabesi ile kullanılabilir. Türk İşaret Dilinde sayılar tek elle gösterilebiliyor. Tüm işaret ve işaret anlamları, eğitimlerimizde detaylı olarak gösterilmekte ve sık sık egzersizlerin yapılması sağlanıyor.

İşaret Dili Tekniklerini öğretirken; hazırlamış olduğumuz online eğitim içeriklerinde,

 • El şekilleri,
 • Konumları,
 • Yönelim durumları,
 • Anlam farklılığı oluşturuluyor.

Bunun için tüm harf ayrıntıları bilinmeli ve Türkçe dil kurallarına göre kullanılmalıdır. Bir işareti yaparken, açı ve konum değişikliği farklı anlamlara neden olabilecektir. Online eğitim içeriklerimizde, el hareketleri açı durumlarına göre ortaya çıkacak anlam örneklerini gösteriyoruz.

 

İşaret Dili Kursları Nelerdir?

İşaret Dili kursları işitme engelli bireylerin iletişim kurması amacıyla verilmektedir. Çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından verilen kurslara katılanlar, almış oldukları sertifikalar ile iş başvurularında bulunabiliyor.

Firma olarak ileri seviye İşaret Dili kursu veriyoruz. Kurslar, temel seviye, orta seviye ve üçüncü yani ileri seviye olarak belirleniyor. İleri seviye kurs vererek, İşaret Dilinin en iyi şekilde öğrenilmesini ve işitme engelli bireylerin sorunlarına daha iyi çözümler oluşturulmasını amaçlıyoruz. Kurs içeriklerimiz, Türkçe kuralarına göre, özne, sıfat, zarf, fiil, yüklem gibi ana konulara yer veriyoruz.

Bunun yanı sıra;

 • Ön ek,
 • Son ek,
 • Özel isim,
 • Soyut isim,
 • Somut ve cins isim,
 • Çoğul, tekil isimler,
 • Trafik işaretleri,
 • Konuşma ve yazılı metin çevirileri

Gibi seçenekler yer alıyor. İleri seviye kurslarımız ile kişilerin alanında uzmanlaşmasını ve mentorluk desteklerini verebilmelerini sağlıyoruz. Kurslarımıza katılan ve başarılı olanlar, işime engeli bulunan bireylere, edebiyat, spor, sanat gibi farklı alanlarda tercümanlık yapabilir. Aynı zamanda farklı alanlarda eğitimlerin verilmesini sağlayabiliyorlar.

 

İşaret Dili Sertifika Programları Nelerdir?

Boğaziçi Enstitüsü, İşaret Dili sertifika programları, Türk İşaret Dili Gramer yapısına göre hazırlanmaktadır.

 • Engelliler Hakkında Kanunun maddelerine göre
 • Türk İşaret Dili Sisteminin oluşturulması ve uygulanması yönetmeliklerine göre
 • Türk İşaret Dili oluşturulmuş ve tüm eğitim programları bu dile göre hazırlanmıştır.

Sertifika programlarımız, online olarak sunulmakta ve belirlenin tüm anlamlar, hareketler ile tüm işaretler öğretilmektedir.

Kurs programlarımıza katılanlar, aldıkları eğitimler ile farklı alanlarda ve toplumda işitme engelli bireylere destek hizmeti sunabilir. İşaret Dili Sertifika programlarımıza kimlerin katılabileceğini belirliyor ve bu bilgileri sitemizde yayınlıyoruz. Sertifika programlarımıza, Türkiye’nin her yerinden katılım sağlanabilmektedir. Online eğitim verilmekte ve eğitimlerimiz yaklaşık 1 ay sürmektedir.

Eğitim portalımız 7/24 açıktır. Bu sebeple kayıt yaptıranlar istedikleri saatte eğitim videolarımızı takip ederek eğitimlerini alabilecektir. Sitemizde belirtilen şartlara uyanlar, sertifika programları için istedikleri zaman başvuru yapabilecektir. Eğitim içerikleri bölümler halinde hazırlanmış ve her bölüm bir ders olarak belirlenmiştir.

 

İşaret Dili Yazılarımız ve Eğitimlerimiz

İşaret Dili Eğitimleri için belirlenen seviyeler ve eğitim içerikleri ile ilgili yazılarımız, online sitemizde, eğitim konusu sayfasında yer alıyor.

 • İşaret Dili Eğitim seviyeleri neler kapsar,
 • Kimler katılabilir,
 • Eğitim içerikleri,
 • Yöresel farklılıklar nelerdir

Gibi birçok farklı konuda içerik oluşturulmuştur.

Kurslarımızda, eğitimler sonrası hangi iş alanında ve kurumlarda neler yapılabilir öğretilmektedir. Boğaziçi Enstitüsü olarak sunduğumuz İşaret Dili Kurs İçerikleri; İşaret Dili hakkında genel bilgiler içeriyor. Ayrıca renkler, fiiller, zaman ve zaman dilimleri, özel işaretler, alfabe gibi tüm alanlarla ilgili İşaret Dili bilgilerinden oluşuyor.

Kişisel gelişim eğitimi bölümünde yer alan ileri seviye İşaret Dili Kurslarımıza,

 • 2 ya da 4 yıllık fakülte mezunları,
 • Güvenlik,
 • Sağlık,
 • Spor,
 • Hizmet,
 • Eğitim,
 • Pazarlama

Alanlarında çalışmak isteyenler, İşaret Dili alanında kendisini geliştirmek isteyenler katılabilecektir.

Eğitim sonrasında vermiş olduğumuz sertifika ile farklı kurumlarda çalışma imkanı bulunabilir.

Enstitümüz online eğitim kurumu olarak vermiş olduğu kurs programları içerisinde,

 • Hafıza tekniği eğitim,
 • Yabancı dil nasıl öğrenilir,
 • Uzaktan eğitim rehberi,
 • Kişisel gelişimle iletişimi artırma,
 • Kişisel gelişim ile depresyonu yenme,
 • Tıbbi sekreterlik sertifika programı

Gibi farklı eğitim çeşitleri de yer alıyor.

İşaret Dili, toplumsal ve bireysel olarak çok önemlidir. Tüm engelli bireylere en iyi hizmetlerin eşit verilebilmesi için öğrenilmesi gerekmektedir.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat