İşaret Dili Eğitimi Nedir?
Eğitim Yazıları

İşaret Dili Eğitimi Nedir?

İşaret dili eğitimi, işaret dilini öğrenmek ve işitme engelli kişilerle kolayca iletişim kurmak isteyen bireyler için hazırlanan bir kurs programıdır. İşaret dili kursu, temel ve ileri düzey olmak üzere iki aşamada düzenlenir.

İşaret dili eğitimi, kişinin işaret dilini belli seviyede öğrenerek işitme engelli bireylerle iletişim kurmasını sağlar. Bazı eğitim kurumları işaret dili kursu bitiminde katılımcılara işaret dili sertifikası vermektedir. İşaret dili kursu sonunda alınan sertifika, kişinin bu alanda bilgi sahibi olduğunu kanıtlamasına katkı sunmaktadır.

İşaret Dili Eğitimi Ne İşe Yarar?

İşaret dili eğitimi, işaret dili öğrenmek ve dolayısıyla işitme engelli kişilerle iletişim kurmak noktasında işe yarar. İşaret dili kursu, eğitim bitiminde alınacak sertifika sayesinde meslek sahibi olmaya da katkı sunar.

İşaret dili eğitimi, genel kültür düzeyinin artmasını ve öz geçmişin güçlendirmeyi de sağlar. Özellikle psikolojik yardım meslekleri ile ilgilenen kişilerin (psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman, rehber öğretmen vb.) işaret dili kursu alması önemlidir. Bu meslekleri icra eden ya da edecek olan kişiler, işaret dili eğitimi alarak CV’lerini daha donanımlı hale getirebilir ve aynı zamanda işitme engelli kişilerle çalışırken zorluk çekmemiş olur.

İşaret Dili Eğitimi Kaç Ay Sürer?

İşaret dili eğitimi, aldığınız kursun seviyesine göre değişmekle birlikte yaklaşık 2 ay sürer. 

Temel Seviye İşaret Dili Eğitimi yaklaşık 1-2 hafta sürer ancak İleri Seviye İşaret Dili Kursu ortalama 3-5 ay sürebilir. Kursları aldıktan sonra öğrendiklerinizi pratik etmek için kendinize ayıracağınız zamanı da hesaba kattığımızda eğitim süresinin daha uzun olacağını söylemek mümkündür.

 

 

İşaret Dili Eğitimini Kimler Alabilir?

İşaret dili eğitimini şu kişiler alabilir:

 • Öğretmenler
 • İşaret dili eğitmeni olmak isteyenler
 • İşaret dili tercümanı olmak isteyen kişiler
 • İşitme engelli kişilerle iletişim kurmak isteyenler
 • İşaret dili hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes

İşaret dili eğitimi almak için belli bir yaş ve eğitim sınırı yoktur. İşitme engelli bireylerin daha adil bir dünyada yaşamasına destek olmak için herkesin temel veya ileri düzey işaret dili kursu alması önemlidir. Böylece işaret dili bilmeyen kişi kalmayacaktır ve işitme engelli kişiler için yaşam daha kolay hale gelecektir.

İşaret Dili Öğrenmek Neden Önemli?

İşaret dili öğrenmek, işitme engelli bireylerin topluma kazandırılması ve işitme engelli olmayan kişilerden soyutlanmadan yaşayabilmesi açısından önemlidir. Ayrıca işletmelerde belli oranda engelli personel çalıştırma zorunluluğundan ötürü işaret dili bilmek önemlidir.

İşaret dili öğrenmek, işitme engelli bireylerin sosyalleşmesini sağlamak açısından önem arz etmektedir. Aksi halde işitme engelli bireyler, diğer kişilerle kolay bir şekilde iletişim kuramamakta ve yalnızlaşmaya başlamaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için herkesin işaret dili bilmesi önemlidir.

İşaret dili bilmek, kariyer açısından da önemli bir detaydır. Örneğin ruh sağlığı alanında çalışıyorsanız engelli bireylerle karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. İşaret dili bildiğinizde işitme engelli bireylerle kolayca iletişim kurabilirsiniz ve bu dili bildiğinizi CV’nize eklediğiniz takdirde iş görüşmelerinde bir adım önde olabilirsiniz. 

İşaret Dili Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

İşaret dili öğrenmek ortalama 3 ay sürer. İşaret dilini öğrenmek, gelmek istediğiniz seviyeye ve sizin öğrenme kapasitenize bağlı olarak değişir.

 

 

İşaret Dili Bilen Kişiler Nerede Çalışır?

İşaret dili bilen kişiler şu yerlerde çalışabilir:

 • Adliye
 • Televizyon kanalları
 • Sosyal medya kanalları
 • Emniyet müdürlükleri
 • Hastaneler
 • Noter
 • Evlendirme dairesi
 • Halk eğitim merkezi
 • Online eğitim kurumları
 • İşitme engellilerle çalışan dernekler

İşaret dili bilenler genel olarak işaret dili eğitmeni ya da işaret dili tercümanı statüsünde çeşitli kurumlarda çalışır. Bu kurumların hangileri olduğunu yukarıdaki listede görebilirsiniz.

İşaret Dili Sertifikası Nedir?

İşaret dili sertifikası, işaret dili eğitimi sonunda alınan belgedir. İşaret dili sertifikası, kişinin işaret dilinin nasıl kullanıldığına ilişkin bilgi sahibi olduğunu ve işitme engellilerle iletişim kurabileceğini gösterir.

İşaret dili sertifikası; kişinin işaret dilinin kullanım alanlarını, hangi kelimenin ve hangi harfin işaret dilinde nasıl gösterildiğini bildiğini belirten bir belgedir. İşaret dili sertifikası alan kişiler, aldıkları eğitime göre işaret dilini temel ya da ileri düzeyde kullanabilirler. 

İşaret Dili Sertifikası Ne İşe Yarar?

İşaret dili sertifikası şu işe yarar:

 • Kişinin işaret dilini bildiğini belgelemesi noktasında işe yarar.
 • Öz geçmişi güçlendirme imkanı verir.
 • İşaret dili sertifikası olanlar çeşitli kurumlarda istihdam edilir.
 • İşaret dili sertifikası, kişinin yeni meslek sahibi olmasına katkı sunar.
 • İşaret dili eğitmeni ya da tercümanı olarak çalışmak isteyenlerin iş görüşmesinde avantajlı olmasını sağlar.
 • İşaret dili tercümanlığı ya da eğitmenliği yapmak isteyenlere yardımcı olur.
 • İleri düzey işaret dili sertifikası alan kişiler; hastanelerde, adliyede, emniyet müdürlüklerinde iş bulabilir.
 • Televizyon programlarında işaret dili tercümanı olarak çalışma imkanı yaratır.

İşaret Dili Sertifikası Nasıl Alınır?

İşaret dili sertifikası, işaret dili eğitimi alındıktan sonra varsa sınava girip sınavda başarılı olunarak alınır. İşaret dili sertifikası almak için güvenilir eğitim kurumlarına başvurmak gerekir.

İşaret dili sertifikası almak isteyen kişilerin üniversite, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ya da uluslararası düzeyde onaylı sertifika veren eğitim kurumları tarafından düzenlenen kurslara katılması gerekir. Böylece alınan sertifika birçok iş yerinde geçerli olur ve istihdam edilmek kolaylaşır.

MEB Onaylı İşaret Dili Sertifikası Nasıl Alınır?

MEB onaylı işaret dili sertifikası, Milli Eğitim Bakanlığının onay verdiği kurumlar tarafından düzenlenen işaret dili kursuna katıldıktan sonra alınır. MEB onaylı işaret dili sertifikası almak için varsa eğitim sonunda düzenlenen sınava girip sınavda başarılı olmak gerekir.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat