Hızlı Okuma - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 1

Hızlı Okuma


Hızlı Okumanın Faydaları

Hızlı Okumanın Faydaları

Hızlı okumanın faydaları, kişilerin hem meslek hem eğitim hayatını olumlu şekilde değiştirmektedir. Kişiler anlayarak hızlı okuma teknikleri sayesinde en kısa süre

Akıcı Konuşmak için Diksiyon Çalışmaları ve Diksiyon Çalışma Metinleri

Akıcı Konuşmak için Diksiyon Çalışmaları ve Diksiyon Çalışma Metinleri

Akıcı ve rahat bir şekilde konuşmanızı sağlayacak diksiyon çalışmaları ile hızlı ve anlaşır bir şekilde konuşmak mümkün! Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Eğitimi v

Ortalama Okuma Hızı Kaç Olmalı?

Ortalama Okuma Hızı Kaç Olmalı?

Ortalama okuma hızı kişiye göre değişir. 1 dakikada 80 ile 1300 arasında kelimeyi okumak mümkündür. En yavaştan en hızlıya 1 dakikada okunabilecek kelime sayıların

Hızlı Okumayı Öğrenmenin En Etkili Yolu Nedir?

Hızlı Okumayı Öğrenmenin En Etkili Yolu Nedir?

Hızlı okumayı öğrenmenin en etkili yolu sadece bir tane değildir bu alanda uygulanan birçok yöntem vardır. En yaygın hızlı okuma tekniklerinden biri ise göz egzers

Hızlı Okuma Kursu Nedir?

Hızlı Okuma Kursu Nedir?

Hızlı okuma, hızlı okuma yapabilmek ve kısa sürede çok sayıda kitap okuyabilmek için pek çok farklı sistemin bir araya getirilmesiyle oluşan bir tekniktir. Hızlı O

Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimi Nedir?

Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimi Nedir?

Yaşadığımız çağda insanların, hızla değişen bilgi toplumuna uyum sağlayabilmeleri için gerekiyor. Bunun için de birtakım kişisel becerilerin kazanılması lazım. Geç

Hızlı Okuma Ve Hafıza Teknikleri Nedir? Eğitici Eğitimi Nedir?

Hızlı Okuma Ve Hafıza Teknikleri Nedir? Eğitici Eğitimi Nedir?

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, beynin bir milyar nörondan (sinir hücresi) oluştuğunu ortaya koymuştur. 1900’lerin başından bu yana beynin bilgi depolama kap

Okuma - Yazma Eğitimi Nedir?

Okuma - Yazma Eğitimi Nedir?

İnsanoğlunun gelişmesini sağlayan temel etkinliklerden birisi şüphesiz ki yazının icadı olmuştur. İletişime ivme kazandıran bu değişim süreci, tüm kültürlerde eş z

Online eğitimlerimiz arasında öğrenci ya da yetişkin birçok kişiye hitap eden, ihtiyaç duyulan hızlı okuma teknikleri hakkında eğitim vermekteyiz. Zamanınızı değerlendirmek ve eğitimlerimizden yararlanmak adına online eğitim kurslarımıza katılabilirsiniz. Hızlı okuma teknikleri hayatın her alanında oldukça önemli faydalar sağlayan bir nitelik katar.

Öğrencilik, iş yaşamı ve günlük hayatta hızlı okumak, okuduğunu doğru anlayabilmek birçok sorunla baş etmenizi sağlar. Sınav döneminde ya da süre gerektiren önemli zamanlarda hızlı okumanın faydasını görebilirsiniz. Hızlı okumak, okuduğunuz parçayı bir bütün olarak görebilmek, tek seferde okuduğunu anlamak hayatın her alanına katkı sağlar.

Metnin tamamını algılamak ve kısa sürede bir bütün halinde zihne işleyerek kayıt altına almak hızlı okuma teknikleri arasındadır. 2. Dünya Savaşı'nda Amerikan, İngiliz pilotları için görüş alanını genişletebilmek adına Takistoskobik eğitimler verilmekteydi. Bu eğitimlerde kısa sürede en yüksek kelime sayısı hedeflenerek hızlıokuma konusunda yeterlilik sağlanırdı.

Hızlıokumatekniklerini uygulayan daha azınlık kesim olması ve genellikle hızlı okumanın zekâ ile özdeşleştirilmesi artık tarih oluyor. Hızlıokumatekniği ile herkes bu alanda kendisini geliştirebilir ve kısa sürede hızlıokumayeteneğine sahip olabilir.

 

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okumanın elbette okuma ile ilişkisi oldukça fazladır. Okuyan toplumlarda daha fazla kelime zihinde kayıtlı olur ve beyin otomatik olarak gördüğü bu kelimeleri algılar. Bu yönüyle hızlı okuyan insanlar aynı zamanda kitap okuyan insanlarda bulunan bir yetenek haline dönüşür.

Kitap okumak hızlı okumak için tek başına yeterli değildir. Her alanda olduğu gibi özel tekniklerle hızlı okuma daha anlaşılır ve algılanır hale gelir. Amacımız sizlerin sadece hızlı okuması değil, okuduğunu anında kavrayabilmesidir. İnsan beyninin farklı özellikleri vardır. Henüz tam olarak bilimin açıklayamadığı düzeyde bir çalışma prensibine sahip olan beyin ve diğer duyu organları birlikte hareket eder.

Çalışma sistemine yönelik olarak verdiğimiz eğitimler ile beynin çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgiye ulaşacaksınız. Hafıza ise bilgisayarın hafıza kartı gibi kaydeden bir bellek işlevine sahiptir. Hafızanın öğrenmeyle doğrudan ilişkisi de eğitimlerimiz içeriğinde yer almaktadır. Öğrenmenin farklı yöntemlerini keşfedecek, bu yöntemler hakkında detaylı bilgi alacaksınız.

Etkili olarak okuduğunuzu kavramak algılarınızın daha hızlı çalışması ve tek seferde anlamanızı ifade eder. Kodlama beynimizin gerçekleştirdiği bir sistem olup bu yöntemle kavrama hızının gelişir. Hızlı okuma eğitimlerimizde asıl hedefimiz okuduğunuzu anlayabilmenizdir. Konsantrasyonunuzu artırarak, odaklanma konusunda daha fazla gelişme gösterebilirsiniz. Bu şekilde hızlı okuma eğitimlerimize devam edebilirsiniz.

Göz ve beyin arasındaki bağlantı sandığınızdan daha fazladır. Gözünüzle gördüğünüz birçok nesne hafızanızın derinliklerine kaydedilir ve fotoğrafı çeker. Zamanla gördüğünüz yeni bir şeyi daha önce gördüğünüz gibi anımsamanızın nedeni budur. Günlük hayatta anlamlandıramadığınız birçok konuya açıklık getirecek hızlı okumanın faydasını göreceksiniz.

 

Hızlı Okuma Egzersizleri Nelerdir?

Hızlı okuma teknikleri hakkında eğitim alırken bazı yöntemlerden yararlanırsınız. Normal düzeyde bakıldığında insanların 150–250 kelime arası okuma hızı bulunur. Beyini bir kas olarak düşünürseniz bazı tekniklerle eğitilerek kısa sürede daha üst seviyelere çıkmanız mümkün hale gelir.

Beyin tam kapasite çalışması halinde mucizeler başarabilecek bir yapıya sahiptir. Hızlıokumateknikleri ile dakikada 500–800 kelime hıza ulaşabilirsiniz. Üst sınıra bakıldığında daha ileri düzeyde artış sağlamanızda mümkün olur. Hızlıokumaeğitimlerimizde önemli olan üst sınıra ulaşırken okuduğunuzu kavramış olmanızdır.

Burada beyin ve göz koordine bir biçimde çalışır. Hızlı okumanın önemli özellikleri arasında iyi odaklanma vardır. Hızlı okumanın beyin için oldukça büyük önemi vardır. Hafızayı güçlendirmek, günlük beyin egzersizi yapmak ve beyninizi sürekli dinamik tutmak hızlı okuma kursları eğitimlerimizin en önemli katkıları arasındadır.

 

Hızlı Okuma Kursu Nedir?

Hızlı okumanın kendi yöntemlerinizle gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Bunun için bazı özel teknik ve taktiklere, çalışmalara ihtiyacınız olacaktır. Uzman kadromuzun sunduğu eğitimler sayesinde hızlı okuma adına daha verimli bir başlangıç yapacaksınız. Kısa sürede hızlı okuma ve kavrama yeterliliği kazanacak ve metin okuma konusunda geleceğe yön vereceksiniz.

Özellikle sınavlarda süre ile yarışılır ve hızlı okuyan kısa sürede soruları cevaplayarak, bunun karşılığını alabilir. En fazla karşılaşılan sorunlar arasında sürenin yetmemesi ve bu nedenle soruların görülememe durumudur. Öğrenciler için hayati olan sınavlarda yaşanan stres ve yavaş okuma sınava diğer öğrencilerden daha geride başlamanıza neden olur.

Bunun için belirli tekniklerle çalışmalar yapmalı ve hızlı okuma tekniklerine dair eğitimlerimizi alarak sınava hazırlanmalısınız. Sınav dışında günlük hayatta da birçok evrak işlerinde hızlı okuma önemlidir. İşleyişin hızlı ilerlemesi, hizmetin daha hızlı verilmesi hızlı okumaya bağlıdır. Okuduğunuzu anlamanız sizin için hızlı okuma eğitimi önemli zararların engelleyici unsuru olacaktır.

 

Hızlı Okuma Ne İşe Yarar?

Hızlı okumanın faydası bilindiği gibi sadece kelime hızını artırmak değildir. Günlük hayatta kişiye oldukça faydası olan hızlı okumanın sağlık alanında da hızlı okuma avantajları oldukça fazladır. Her sektörde daha hızlı okuyan, anlayan ve işlemleri yürüten kişilerin tercih edilmesi tesadüf değildir. Her alanda hız kişiye kazandıran bir özelliktir.

Artık sadece bu özelliklere yöneticiler ya da üst kademede yer alan kişiler değil herkes sahip olacaktır. Hızlı okumanın kişiye kattığı özelliklerin başında kolay anlama yeteneği vardır. Tekrar soru sormak, tekrar okumak, yanlış anlaşılmalarla karşılaşmak gibi sorunları ortadan kaldırır. Tam kapasite odaklanmaya sahip olur, konsantrasyon sağlayabilirsiniz. Okuduğunuzu anlama konusunda performansınız artar.

Beyin ile göz koordinasyonu tam kapasite çalışır. Aktif görme, görüşün daha iyileşmesi mümkündür. Daha geniş açıdan görmeyi sağlayarak algıları açar. Unutkanlığı yok ederek hatırlamayı sağlar. Yüksek hafıza ile bilgileri kaydeder, ihtiyaç duyulduğunda ise anında akla getirir. Yönetişim becerisini geliştirirken, süreli ve zaman gerektiren durumlarda daha olumlu sonuç alınmasını sağlar.

 

Hızlı Okuma Yazılarımız ve Eğitimlerimiz

Hızlı okuma tekniklerimiz için geliştirdiğimiz eğitim materyalleri ile görsel hafızanız güçlenecek, her gördüğünüz metni ve görseli hafızanıza kaydedeceksiniz. Hızlı okuma tekniklerinden birçok alanda meslek grupları yararlanabilir. Hızlı yazma ya da hızlı okuma programları özellikle yüklü metin dosyası gerektiren mesleklerde zaruri bir eğitim haline gelmiştir.

Dosyalar içerisinde kısa sürede karar verilmesi ve incelenmesi gereken alanlarda çalışanların daha fazla metin okuması gerekir. (Hâkimler, Savcılar ya da Avukatlar gibi) Bu anlamda özel bir yeteneğe sahip olması gereken meslek grupları arasındadır. Eğitimcilerin hem öğrencilere eğitim verebilmesi hem de doğru aktarım yapabilmesi adına hızlı okuma önemlidir. Sağlık çalışanları, öğrenciler ya da kişisel olarak tüm bireyler bu eğitimlerimizden yararlanarak kendilerini geliştirebilirler.

Hızlı okumanın katkıları arasında tüm algıları açarak, konsantrasyonu üst seviyede tutmaktır. Birçok alanda birden fazla sesin yer aldığı ortamlarda algılama sorunları ile karşılaşmanız mümkündür. Hem metni okumak hem de diğer sesleri duymamak konsantrasyon yüksekliği ile sağlanır. Eğitimlerimizde amaçladığımız öncelikle yüksek odaklanma sağlayarak hedefe kitlenmenizdir.

Bu anlamda beyninizi kontrol altında tutmanız ve algılarınızı tek bir yöne vermeniz konusunda sizlere destek oluyoruz. Hızlı okuma teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden enstitü öğrenci işleriyle iletişime geçebilirsiniz. Kurumumuz bünyesinden ya da müşteri hizmetlerimizden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Online kayıt işlemleri hakkında bilgi alabilir, hızlı okuma eğitimlerimize başlayabilirsiniz.