Genel Kültür - Güncel Yazıları | Boğaziçi Enstitüsü - Sayfa 1

Genel Kültür


Risk Analizi Nedir?

Risk Analizi Nedir?

Risk analizi, bir iş yerinde çalışma ortamını ya da çalışanların sağlığını tehlike ve tehdit altında bırakabilecek her türlü sorunun önceden belirlenmesidir. Risk

Retorik Nedir?

Retorik Nedir?

Retorik; yazılı, görsel ya da sözlü olarak insanları etkileme, ikna etme sanatıdır. Daha çok konuşma sanatı ya da güzel söz söyleme sanatı olarak bilinen retorik,

Alıntı Nedir?

Alıntı Nedir?

Alıntı, yazılı ya da sözlü anlatımda verilmek istenen mesajı desteklemek ya da güçlendirmek amacıyla başkalarının kullandığı sözleri kullanmaktır. Çoğunlukla bilim

Online Ne Demek?

Online Ne Demek?

Online kelimesi İngilizce kökenli bir terim olup internet üzerindeki etkinlikleri ifade eder. Online kelimesinin Türkçesi "çevrim içi" olarak ifade edilir, interne

İspanyolca Konuşan Ülkeler

İspanyolca Konuşan Ülkeler

İspanyolca konuşan ülkeler, daha çok Güney Amerika ve Orta Amerika kıtasında görülür. İspanyolların 15-19. yüzyıllarda Amerika kıtasındaki sömürgeci faaliyetlerini

Diksiyon Nedir?

Diksiyon Nedir?

Diksiyon, sözcükleri doğru ve etkili bir şekilde telaffuz etme, vurgu, tonlama, nefes kontrolü ve genel olarak konuşma becerisini geliştirme sürecidir. Diksiyon, k

Satrançta Mat Çeşitleri

Satrançta Mat Çeşitleri

Satrançta mat çeşitleri; en değerli taş olarak kabul edilen şahın, taşların farklı şekillerde kullanımı sonucunda kaybedilmesine ve oyunun bitmesine neden olan tak

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Beden dili hareketleri ve anlamları içeriği ile insanlarla iletişim kurarken onların aslında neler anlatmak istediğini, nasıl bir duygu durumu yaşadığını anlayabil

Eğitimin her alanında bulunan genel kültür toplum içerisinde öğrenilen ve eğitim sürecinde edinilen bilginin toplamıdır. Genel kültürün her birçok sınav içerisinde yer almasının nedeni yeterli donanıma sahip olup olmadığınızı tespit etmeye yöneliktir.

Biz, eğitim sürecimizde genel kültür adına tüm eğitimleri güncel olarak sunuyoruz. Online ve örgün eğitim sürecimizde yer alan birçok eğitim alanının içeriğinde bulunması gereken eğitimler arasında yer alır.

 • Dünyada yaşanan gelişmeleri,
 • Tarihsel süreçleri ve
 • Hayatın her alanında işe yarayacak önemli bilgileri edinmek,
 • Genel Kültür eğitimlerimizle daha nitelikli oluyor.

Alanında uzman kişilerin ve sunduğumuz kaliteli eğitim materyallerinin Genel Kültür gelişiminize katkısı büyüktür. İşe alım sürecinde birçok mülakatta yer bulan Genel Kültür mesleki kariyerinizin gelişimi adına büyük olanaklar sağlıyor.

 

Genel Kültür Nedir?

Dünyada yer alan birçok kültürün, bu kültürlere özel yaşam biçimlerinin ve bilginin gelişim sürecini kapsayan donanıma genel kültür geliştirme deniyor. Toplumların birbirini anlaması, daha sağlıklı ilişki kurabilmesi ve her kültüre ayak uydurması adına Genel Kültür seviyesinin her geçen gün daha yüksek olması önemlidir. Genel Kültür yaşayarak tecrübe edinilebildiği gibi eğitimlerde daha fazla kapsamını genişletmek mümkündür. Her alanda tecrübe edinmek için yeterli bir zamana ve yakından kültürlerin görülebilmesi adına yüksek bütçelere ihtiyaç olabilir.

Sizlere sunduğumuz eğitimlerimizde öncelikle

 • Daha kapsamlı,
 • Tecrübeye dayalı,
 • Alanında uzman kişilerce verilen nitelikli eğitim bulunuyor.

Kısa sürede donanım sahibi olarak, yeni süreçleri Genel Kültür seviyenize aktarmak daha kolay olacaktır. Ana hatlarıyla öğrenmeniz gereken tüm kültürel gelişmeleri sizlere aktarmanın mutluluğunu duyuyoruz.

Eğitimin önemi yeterlilik ve belgelendirilmiş donanım adına zorunlu hale gelmiştir. Uluslararası tanınan ve itibar edilen sertifikalarımızı eğitim sonunda alarak, Genel Kültür konusunda başarınızı birçok iş alanında belgelendirebilirsiniz. Her şeyden önce kendinize katkı sunarak, bilginizi daha ileri boyuta taşımanız mümkündür.

 

Genel Kültür Nasıl Geliştirilir?

Genel Kültür, bireylerin doğumu itibari ile yaşadıkları çevre, aile, genel kültür soruları ve kültürel yaşam biçimi ile başlar. Kültürün gelişimi ve ilerleyiş biçimi daha çok yaşayarak öğrenme ile gerçekleşir. Tam da bu noktada yaşanan her kültürün doğru olduğu düşüncesinin doğru olmadığı zamanla şekillenir.

GenelKültür iki başlıkta eğitime tabidir. Maddi kültür olan spor ve yemek kültürü gibi bazı kültürler yaşanarak ya da eğitim ile kazanılan kültürlerdir. Diğer kültür eğitim süreci ise manevi kültürle gerçekleşir. Manevi kültür, her yaşam alanına göre değişiklik gösterebilir.

Gelenek, inanç, tarih, örf ve adetler manevi kültür olarak değişkenlik gösterebiliyor. Her kültürün yanlış ve doğru olması muhtemeldir. En doğru kültürün ise toplumsal olarak belirli kurallar çerçevesinde öğrenilmesidir. GenelKültürgelişimi için doğumdan itibaren en iyi yol eğitim süreci ve doğru kaynak kitaplarıdır.

Bu şekilde kendinizi geliştirmeniz mümkün olurken, doğru kaynaklarla edinilen bilgiler araştırmaya açık hale gelir. Araştıran bireyler ise bu süreçte sürekli kendilerini geliştirme, yanlış bilgiyi tespit etme imkânı bulur. Kaliteli eğitim materyallerimiz, alanında uzman eğitimci desteği ve kaynaklar ile sizlere en doğru bilgiyi aktarıyoruz.

 

Genel Kültür Ne İşe Yarar?

Genel Kültür,

 • Kişinin donanım kazanması,
 • Birçok alanda fikir sahibi olabilmesi,

Verilen bilgileri araştırarak beyin süzgecinden geçirebilmesi adına en önemli eğitim konuları arasındadır.

Dünyayı anlamak, yaşadığı coğrafya hakkında bilgi sahibi olmak, tarihsel süreçleri ve kültürleri benimseyerek doğru olana ulaşmak adına çok önemlidir. Yaşadığınız sürece hangi mesleki alanda çalışma yapılırsa yapılsın, her an karşınıza çıkabilecek en değerli soruların cevabı GenelKültür içeriğinde yer alır.

Toplumsal statükonun;

 • Her bireyde farklı meslek alanları olarak yer bulması,
 • Yaşam içerisinde birçok kültürden insanla iletişim zorunluluğu,

Genel Kültür alanında gelişme gösterilmesinin gerekliliğini açıkça ifade eder.

 • Toplumda yer edinmek,
 • Mesleki alanda başarı,
 • Genel kültür filmleri ile doğru bilgi aktarımı
 • Bilinçli nesiller yetiştirmek

Gibi konularda “Genel Kültür” hayata farklı bir bakış açısı getirir. Genel Kültür eğitimi de diğer eğitimlerimiz gibi sürekli gelişen, yeni bilgiler eklenen ve gelişime sonsuz açık eğitimlerimiz arasındadır.

Alacağınız eğitim içerisinde yer alan tüm konulara ek olarak bireysel gelişiminizi son teknolojik gelişmelerle daha fazla artırmanız mutlaktır. Bilginin yenilenebilir olduğunu unutmamalısınız. Sürekli olarak bilginin öğrenildikçe çoğalacağı bilinmelidir. Eğitim materyallerimizde her zaman sizlere akılda kalıcı, ezbere yönelik olmayan, hayatınıza katkı sunacak bilgiler sunuyoruz.

 

Genel Kültür Geliştirme Eğitim Kursları Nelerdir?

Genel Kültür, edinilen bilgilerin doğruluğunu ispat gerektiren bir alandır. Bir bilginin doğruluğunu test ederek en salt bilgiye ulaşabilmek eğitim ile olur. Eğitim ise genel kültür kitapları kaynak belirlemek ve alanında uzman kişilerin bilgilerinden istifade etmek ile oluşur. Sizlere tüm bilgileri, profesyonel eğitim ile sunarak, kalıcı hale getiriyoruz. Sürekli yenilenen eğitimlerimizle kendinizi gelişime açık hale getirecek ve bilginin sınırsızlığını keşfedeceksiniz. Tüm bilgileri aktarırken doğru kaynaklarla, farazi olmayan bilgilere dayanarak aktaracaksınız. Bu şekilde gelecek nesillere daha yararlı olacaksınız. Amacımız, eğitimlerin ticari kaygı taşımadan, gerçek eğitimciler vasıtasıyla aktarımıdır.

Genel Kültür, hayatın ta kendisidir. Örgün ve uzaktan eğitim modelimizde, hiçbir fark gözetmeden aynı kalitede sizlere eğitim sunuyoruz. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alan ne olursa olsun, başlamanız gereken ilk eğitim kuşkusuz Genel Kültür eğitimi olmalıdır.

 • Kendinizi keşfetmek,
 • Bilginizi sınamak,
 • Eksiklerinizi tespit etmek ve
 • Araştırmacı ruhunuzu geliştirmek adına Genel Kültür eğitimlerimiz ile yola daha hızlı başlayacaksınız.

Genel Kültür, kişinin özsaygısını kazanması, öz benliğini bulması adına ilk gelişim sürecidir. Geleneksel yanlış bilgilerin sağlamasını yapabilmek eğitim ile mümkündür. Kendinizi geliştirmek adına eğitim modellerimizden dilediğinizi seçebilirsiniz. Bu şekilde o alanda kendinize uzman kariyer yaratabilirsiniz. Birçok sektörde, mesleki alanda ve yaşamın içerisinde karşınıza çıkacak tek bilgi Genel Kültür'dür.

Teknolojinin gelişmesi ile kitaplar, internet, sosyal alanlar sayesinde kısa sürede birçok araştırma yapılabiliyor. Eğitim sistemimizde yer alan bilgiler var olan bilgilerinizi geliştirmeye yöneliktir. Gelişimin herhangi bir zamanı ya da süresi yoktur. Dünyada yer alan gelişmeleri aynı hızla takip edebilmek, kişinin kendini geliştirmesiyle alakalıdır.

 

Genel Kültür Yazılarımız ve Eğitimlerimiz

Genel Kültür adına sizlere birbirinden farklı tekniklerde bilgiler sunuyoruz. Öğrenmenin en akılda kalıcı olduğu duyular ile öğrenme tekniğini tüm materyallerimizde sunuyoruz. Genel Kültür alanında sizlere kapsamlı ve nitelikli eğitim sunan eğitimcilerimiz mevcut. Eğitimlerle hayatın getirdiği bilgi ihtiyacını en aza indirgemek adına profesyonel eğitim modelleri sunuyoruz.

Dünyada yer alan gelişmeleri ve siz değerli eğitim talebinde bulunan öğrencilerimizi hayata, mesleki kariyere ve kişisel gelişime adapte ediyoruz.

Birbirinden değerli yazılarımız içeriğinde;

 • Tarih,
 • Coğrafya,
 • Güncel gelişmeler,
 • Yaşamsal kazanımlar,
 • Tecrübeler,
 • Kültürler ve
 • Eğitim modelleri yer alıyor.

Genel Kültür eğitimlerimiz ile kendinizi her alanda fikir yürütebilecek yeterlilikte göreceksiniz. Doğru bilgi aktarımı ile bilginizi daha sağlam zeminde ispatlayabileceksiniz. Biliyorum demenin verdiği ego ile gerçekte ve doğru olarak bilmenin verdiği haklı özgüven arasındaki farkı anlayacaksınız. Toplumda akademik alanda eğitimlerde, konferans ve seminerlerde fikirlerinizi sunabileceksiniz. Bu şekilde kendi öz farkındalığınızı kazanacaksınız.

Genel Kültür anlamında eksiklerin olması toplum içerisinde daha içe kapanma halini yansıtır. Özgüven ve farkındalık, salt bilgiye ulaşarak, eğitimle, sahip olduğunuz donanımla gerçekleşir. Genel Kültür eğitimlerimiz sonunda başarılı olmanız halinde sertifikamızı dilediğiniz mesleki alanda kullanabilecek, sınavlarınızda yüksek başarı kazanacaksınız. Genel kültürünüzü geliştirecek eğitimlerle Boğaziçi Enstitüsü her zaman sizinle.