İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları


Beden dili hareketleri ve anlamları içeriği ile insanlarla iletişim kurarken onların aslında neler anlatmak istediğini, nasıl bir duygu durumu yaşadığını anlayabilirsiniz.

Beden dili hareketleri, kişinin gerçekte hissettiği hisleri ve bu hislerin anlamlarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Beden dili hareketlerini ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi iletişim kurabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Beden Dili Hareketleri ve Anlamları Nelerdir?

En çok kullanılan beden dili hareketleri ve anlamları şunlardır:

 1. Kolları kavuşturmak
 2. Tebessüm etmek
 3. Başı sağa veya sola eğmek
 4. Kulağı çekmek ya da tutmak
 5. Göz teması kurmak
 6. Yeri izlemek, aşağı bakmak
 7. Burna dokunmak
 8. Çeneyi okşamak
 9. Tırnakları yemek
 10. Yumruk sıkmak

1. Kolları Kavuşturmak

Kolları göğüs üzerinde kavuşturmak açık bir savunma ya da reddetme pozisyonudur. En bilinen beden dili hareketleri arasında olan kolları kavuşturmak, çeşitli anlamları da içinde barındırır.

Bu hareketi yapan kişi kapalıdır ve bağlantılara asla açık değildir. Daima savunma halindedir ve reddedici bir tavırda olması mümkündür. Aynı zamanda bir konuşma ya da tartışma esnasında bunu yapan kişi, konuşulan fikirlere katılmıyor ve yapılan eylemleri onaylamıyordur.

2. Tebessüm Etmek

beden dili hareketleri ve anlamları

Beden dili hareketleri ve anlamları arasında en açık hareket tebessüm etmektir. Tam bir yüz sıcaklığı olarak görülen tebessüm etme, kendi içinde farklı anlamları barındırabilir ve bu beden dilinin anlamlarını çözmek de oldukça kolaydır. Mutluluk tebessümü, utangaçlık tebessümü, sıcak tebessüm ya da ironi içeren tebessüm, karşınızdaki kişi ile iletişimde kendini net şekilde açık eder. 

3. Başı Sağa veya Sola Eğmek

beden dili hareketleri ve anlamları

Başı sağa ya da sola yatırmak çoğunlukla sözlenen sözlerin net bir şekilde dinlenildiğini gösteren bir harekettir. Yoğun bir konsantrasyon hareketi olarak görülen baş eğilmesi, karşıya iletilen mesajın açık bir kanala gittiğin iyi bir göstergesidir.

4. Kulağı Çekmek ya da Tutmak

beden dili hareketleri

Kulağı çekmek ya da kulağı tutmak genellikle karar verme aşamalarında yapılan bir beden dili hareketedir. Bu hareketi yapan kişi bir karar almaya çalışmakta ancak kafasındaki düşünceleri bir türlü netleştirememektedir.

 

 

5. Göz Teması Kurmak

Beden dili hareketleri ve anlamları arasında en sık kullanılan beden dili hareketi göz teması kurmaktır. Göz teması kurmak, anlatılan şeyin karşı tarafa net bir şekilde geçmesini sağlarken ilgiyi de diri tutmaktadır. Genellikle insanlar 3.5 saniyeden fazla göz teması kuramamaktadır, bu süre karşımızdaki kişinin samimiyet derecesine göre de değişiklik gösterir. Arkadaş olduğumuz kişiler ile daha uzun süre göz teması kurabilirken tanımadığımız kişiler ile göz teması kurma süremiz ortalama 1.2 saniyeden uzun sürmemektedir.

6. Yeri İzlemek, Aşağı Bakmak

Yere bakmak çoğu zaman zayıflık göstergesi olup kişinin emin olmadığını gösterir. Herhangi bir iletişim ya da tartışma durumunda aşağıyı izlemek, karşımızdaki insanla göz teması kurmak sağlıklık bir konuşma olmasını sağlayacaktır. Aşağı bakmak yerine sağa veya sola bakmak, iletişim kalitesini bozmayacaktır.

7. Burna Dokunmak

Burna dokunmak, karşı tarafta güvensizlik sinyali olarak algılanmaktadır. Bir konuşma esnasında eli burna götürmek karşıdaki kişiye olan inançsızlığın ve onu reddetmenin bir göstergesidir. Beden dili hareketleri arasındaki en tehlike hareket olarak görülen burna dokunma hareketi, açık ve dürüst bir insan olmadığınızı da karşı tarafa yansıtabilir.

8. Çeneyi Okşamak

Beden dili hareketleri ve anlamları listesinde sakal ya da çene okşamak da bulunuyor. Sakal ya da çeneyi okşamak kararsız kalma durumunu anlattığı gibi gerginlik durumunu da ifade edebilir. Eğer hem sessiz hem de sakal, çene okşanıyorsa muhtemelen karşınızdaki kişi, bir konuda kararsızlık yaşıyor demektir.

9. Tırnakları Yemek

beden dili hareketleri ve anlamları

Tırnakları yemek net bir şekilde kişinin stresli ve gergin olduğunu gösterir. Aynı zamanda psikolojik bir rahatsızlık göstergesi olan tırnak yemek, vücut için son derece zararlı olabildiği gibi kişinin dış görüntüsünden dolayı ona öz güven problemi de yaşatabilir.

 

 

10. Yumruk Sıkmak

Yumruk sıkmak kesin bir biçimde öfke belirtisidir. Yumruğunu sıkan bir kişi oldukça sinirlidir ve öfkesini kontrol etme de problem yaşıyor demektir. Aynı zamanda psikolojik rahatsızlıkların da göstergesi olan yumruk sıkma eylemi, sıklıkla yapılıyorsa mutlaka bir profesyonelden destek alınmalıdır.

Beden Dili Nedir?

Beden dili, insanların duygu ve düşüncelerini herhangi bir sözlü iletişim kurmadan, vücut dilleri ile karşı tarafa aktarmasıdır. Bu vücut dilleri; yüz ifadesi, duruş, el ve kol hareketleri gibi unsurlardan oluşabilir.

Beden Dili Ne Demek?

Beden dili, Türk Dil Kurumunca şu şekilde tanımlanmıştır:

Duygu ve düşüncelerin yüz ifadesi, beden duruşu vb. şekillerde anlatıldığı iletişim modeli ya da vücut dilidir.

Beden Dili Ne İşe Yarar?

Beden dili kullanımı, kişiyi daha öz güvenli kılar ve başarılı bir iletişim kurmasını sağlar. Etkili bir iletişim türü olan beden dili, bireyin sözlü iletişimde de yer verdiği önemli bir olgudur. Sözlü iletişim, beden dili ile desteklendiğinde daha başarılı bir iletişim şekli ortaya çıkar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?