Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-28T11:00

Sayfa 1 - Kitap Özetleri ve En Çok Okunan Kitap Özetleri

Kitap Özetleri


Kitap özeti çıkarmak, öğrenim hayatında en fazla ihtiyaç duyulan, sınavlara hazırlanmanıza katkı sunan çalışmalar arasında yer alır. Kitap özeti çıkarabilmek için özel bir yeteneğe ihtiyacınız olmasa da teknik olarak bilgi sahibi olmanız işlerinizi kolaylaştırır. Birçok eğitim alanında kitap özetleri çıkarabilmek bazen ödev bazen de sınava hazırlık adına en etkili yöntemdir. Sizlere doğru kitap özeti çıkarma teknikleri hakkında bilgi vererek işlerinizi kolaylaştırmanızı sağlayacak bilgiler sunuyoruz.

Kitap özeti çıkarma adına bazı programlar geliştirilmiş olup, okuduğunuzu anlamanız adına bu özetlerden yararlanmanız tavsiye ettiğimiz yöntemler arasındadır. Özet, bir bilginin en öz halini yansıtır. Uzun sayfalar arasında yer alan anlatımların her biri değerlidir. Çoğu kez, zamandan tasarruf yapabilmek ve işinize yarayacak bilgileri daha kısa haliyle ortaya çıkarmak için kullanılır. Öğrenim hayatına ilk başladığınız andan itibaren özet çıkarma konusunda sizlere ödev olarak verilen bu konu, gelecek yaşamınıza okuduğunuzu anlayabilme olarak çıkar. Üniversite çalışmalarında, sınav hazırlıklarında ya da ödevlerde anlatılmak istenen bilgiye bir madenci gibi ulaşmak ve içerisinden faydalı bilgileri alabilmek oldukça önemlidir.

 

Kitap Özeti Nedir? Nasıl Yazılır?

Kitap özeti, yoğun sayfalı kalın kitaplar arasında kaybolmadan ilerleyebilmeniz, anlatılmak istenen ana fikri daha iyi kavrayabilmeniz adına yapılan çalışmalardır. Kitap özetini ister bilgisayarda ister yazı şeklinde deftere yazarak çıkartmanız mümkün olur. Kitap özetini çıkarırken kalıcı bilgiye sahip olmak için okuma, özet çıkarma ve deftere yazma şekline aşamalarla yapılmalıdır. Kitap özetini bir başkasının çıkarması, bir konuyu farklı kişilerin nasıl algıladığıyla ilgilidir.

Her bireyin algılama yeteneği farklıdır. Dolayısıyla kitap özetleri örnekleri içeriklerimizden yararlanarak ya da şahsi olarak çıkarmanız, okurken önemli noktaların altını çizmeniz ve deftere yazarak görsel hafızanızda kalmasını sağlamanız önemlidir. Farklı adımlarda özet çıkarabilmek için yapmanız gereken bazı süreçler bulunur. İlk adımda; metni okurken tam anlamıyla anlayabileceğiniz şekilde okumalısınız. Anlatılmak istenen, uzun paragraflardan içerisinde yararlı bilgileri içeren cümleleri anladığınız şekilde, kendi cümlelerinizle yorumlamak önemlidir.

Okuduğunuz ancak bir türlü kavrayamadığınız cümleleri anlamak adına bilmediğiniz kelimelerin karşılığını sözlükten bulmak ve anlamak önemlidir. Önemsiz gibi görünen ve farklı kelimelerle anlatılan bazı cümlelerin ne kadar gerekli olduğunu sonradan anlayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle daha iyi kavradıktan sonra özete başlayın. İkinci adımda; edindiğiniz bir deftere kitap özetinde kullanacağınız bilgiler için taslak oluşturun, Bazı teknikler arasında sadece kitapta öneli cümlelerin altını çizmek vardır.

Sizlere tavsiyemiz kitapta anlatılan konuyu kendi cümlelerinizde yorumlayabilme yeteneği kazanmanızdır. Bu haliyle kendinizi ifade ederken başkalarının cümlesini değil kendi ifade biçiminizi kullanırsınız. Kendinize özet için belirlediğiniz taslakta bölümler oluşturmalısınız. Bu konudan konuya ve özet çıkarılacak amaca göre değişiklik gösterir. Bir roman özeti çıkarmak istediğiniz giriş, gelişme, sonuç, olay yeri, kahramanlar, ana fikir gibi öğelerin cevabını belirlemeniz işinizi kolaylaştırır. Kitap ve ders özetinde ise çıkaracağınız özetlerde bir terim tanımlamasına sadık kalmak sadece bazı gereksiz kelimelerden arındırmak gerekebilir. Bazı tanımları yorumlamanız, anlamı dışına çıkmasına ve sınavlarda başarısız olmanıza yol açar.

 

Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır?

Kitap özeti çıkarmanız için yapmanız gereken işler arasında öncelikle kurallara dikkat etmeniz vardır. Metnin bölümlere ayrılmış olması, özetin anlatım sırasına, olayın örgüsüne, kronolojik sıralamaya uygun olması önemlidir. Metinde yer alan önemli alanları kitap üzerinde çizmeniz, kırmızı renkli kalem ile yıldız eklemeniz dikkat etmeniz adına ilgi çekici olacaktır. Gereksiz detaylarda boğulmamak adına, veri madenciliği tekniğini kullanarak gereksiz bilgilerden arının.

Yazarak öğrenmenin hafızada kalıcılığı oldukça etkilidir. Bu nedenle yanınızda bir defter bulundurmanız işinizi kolaylaştırır. Değişmez tanımlara, eserlere sadık kalarak anlatımı bozacak kelimelerden kaçının. Kitap özetini her birey kendi yöntemini belirleyerek çıkarmalıdır. Olması gereken işlemin öncelikle ne için hazırlanacağı belirlenmelidir. Sınavlara hazırlık sürecinde bazı formüller yazılmalı ve bir örnek ile özeti çıkarılmalıdır. Bu şekilde daha hızlı bir sınava hazırlık süreci oluşabilir. Kitap özetini çoğu zaman farklı kişilere çıkartmak isteyen kişilerin konuya adapte olmaması ortaya çıkan olumsuzluklar arasındadır. Kişinin kendi kavradığı anlatımın özetini çıkarması kalıcı bir bilginin hafızaya yerleşmesi anlamına gelir.

 

Kitap Özeti Çıkarma Programı Nedir?

Kitap özeti çıkarmak için teknolojiden yararlanılabiliyor. Birçok programın işlemleri daha kısa sürede yapıyor olması, kitap özetinde de bu yöntemin araştırılmasını gerektiriyor. Kitap özeti çıkaran programların bu konuda faydası vardır. Öncelikle yapılacak her çalışmanın bireysel olduğunu kavramak ve kitap özetinin kişinin konsantrasyonunu artıran bir yöntem olduğu bilinmesi gerekir. Kitap özeti çıkarırken kişinin okuması, kavraması, özeti hafızasında şekillendirmesi ve yazması gibi süreçler vardır. Tüm bu süreç bireye katkı sağlar. Yazı yazma yeteneği, okuduğunu anlama yeteneği, kelime kapasitesi ve cümle kurabilme yetisi gelişir. Bunun yanı sıra avantajları da oldukça fazladır. Kitap özeti çıkarmaprogramının sayfalar dolusu bir kitabın kısa sürede özetini çıkarması acil ve kısıtlı durumlarda oldukça yararlıdır.

 

En Çok Okunan Kitap Özetleri Nelerdir?

Sınav haftasında tüm derslerden sorumlu olan öğrencilerin kısıtlı sürede sınava hazırlanması oldukça zordur. Bu nedenle derslerin özetini çıkarmak adına bazı programlardan yararlanılır. Kitap özetleri arasında kitap özetleri bulunur. Ders, hikâye, roman, akademik yazılar gibi birçok konuda özet önemli bir kaplar. Kalın kitapların kısa sürede bir kaç sayfa haline geldiği bu yöntem günümüzde okullarda da kullanılıyor. Üniversite öğrencilerine eğitimciler tarafından gönderilen notlar özettir. Hem daha kısa sürede çalışmak hem de sınava hazırlanmayı kolaylaştırmak adına özetler kullanılır. Okul döneminde verilen kitap okuma ödevinin özeti ise kitap özetlerinde en fazla okunan bölümler arasındadır. Öğrenci için hikâye ve roman özetini okumak elbette yararlı bir yöntem olmaz. Eğitimlerimizde kullandığımız kaliteli eğitim materyallerimiz arasında kaliteli bilgilerin yer aldığı özet bilgiler de bulunuyor. Bu haliyle öğrenmenizi kolaylaştıracak birçok yöntem, hafıza tekniklerimizde de özet bilgilere yer veriyoruz. Birçok kitapta kullanılan gereksiz uzatılan cümleler, anlatım biçimleri asıl bilginin arada kaybolmasına yol açabiliyor. Kitap özetinin öğrenim ve meslek yaşamında önemi zamanla anlaşılan değerler arasındadır.

 

Kitap Özetlerimiz ve Eğitimlerimiz

Kitap özetlerimiz ile eğitim sürecinizde daha akılda kalıcı bilgilere erişiminizi sağlıyoruz. Uzman eğitmenlerimiz tarafından sizler için hazırladığımız eğitim materyallerimizde, videolarımızda ve görsel anlatımlarımızda sıklıkla yer verdiğimiz özetlerimiz ile eğitime katkı sunuyoruz. Kitap özetlerimizin birçok eğitim konusu için olması, her alanda en değerli bilgilere kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor. Eğitim olarak örgün aldığınız derslerde eğitmenlerin anlatımları ya da verilen kitaplarda bulunan bilgiler içerisinden en önemli kısımları tespit etmek bazen zor olabilir.

Önemli olan bu bilgileri konuşma esnasında kaçırmanız ya da öğretmenlerinizin ağzından çıkan her değerli sözü not almanız mümkün değildir. Bu nedenle eğitim sırasında kavrayamadığınız bilgileri sınavlarınızda başarı olarak göstermeniz kolay olmaz. Kitap özetini çıkardığınızda zamanınızın oldukça fazla gittiğini fark edebilirsiniz. Tüm eğitimlerimizde sizin için önemli bilgileri videoya ya da eğitim materyallerine aktarıyoruz. Dilediğinizde kitap özeti oku diyerek açıp okuyabileceğiniz kitapözetleri ile bilgilerinizi tekrar edebiliyorsunuz. Kitap özetlerimizi, eğitimlerimizi, uzman eğitimcilerimizin anlatımlarını harmanlayarak kalıcı olan değerli bilgiye ulaşabilir, üniversite sınavlarına ve sertifika eğitimleri sonrası yapılacak sınava kolaylıkla hazırlanabilirsiniz.

 

Boğaziçi Enstitüsü online ve örgün eğitimleriyle sizlerin yanındadır. Eğitimlerimizi incelemek isteyen katılımcılarımız, enstitü öğrenci işlerine eğitimlerimiz hakkında danışabilir.