Hızlı Okuma Ve Hafıza Teknikleri Nedir? Eğitici Eğitimi Nedir?

Hızlı Okuma Ve Hafıza Teknikleri Nedir? Eğitici Eğitimi Nedir?


Dünya genelinde yapılan araştırmalar, beynin bir milyar nörondan (sinir hücresi) oluştuğunu ortaya koymuştur. 1900’lerin başından bu yana beynin bilgi depolama kapasitesi araştırılırken, bilgilerin nöronlara yüklenmesi ‘öğrenme’ olarak adlandırılmaktadır. 

Kalıcı öğrenme süreci, nörondaki bilgilerin sürekli tekrarı ile mümkün hale gelirken, kalıcı hafızadan çağırılması sürecine de ‘hatırlama’ denmektedir. 

Her yeni bilgi beynin nöronları arasındaki bağlantıların her geçen gün artmasını sağlarken, günümüzde beyne ait teoriler de her geçen gün artmaktadır. 

1990’lı yılların başına kadar beynin yalnızca yüzde 10’unun kullanıldığına dair iddialar tamamen çürütülmüş olsa da, beynin tamamının kullanılması için aktif bir biçimde nöronların işlenmesi de rol oynamaktadır. 

Beynin sürekli aktif olması ve nöronlar arasındaki bağlantıların sürekli olarak sağlanması için okuma ve hafıza tekniklerinin kullanımı en fazla başvurulan yöntemlerden birisidir.

HIZLI OKUMA ve HAFIZA TEKNİKLERİ NEDİR?

Göz ile beyin arasındaki koordinasyon, beynin gelişmesinde etkili rol oynayan etmenlerden birisidir. Bu nedenle okuma, anlama ve özellikle de okunan metnin beyinde imajine edilmesi nöronların sayısını artırmakta ve beynin her iki lobunun da aktif olmasını sağlamakta.

Okumayla birlikte, okunan ya da öğrenilen bilginin kalıcı olması için depolama yani beynin hafıza sistemi kullanılmakta. Kolay geri çağırma teknikleri ile birlikte kullanılan hafıza yöntemleri, hemen her bilginin kullanılma sıklığına gerek duyulmaksızın kalıcı hale gelmesini mümkün kılmakta.

Sözel semboller, akrostij yöntemi, kodlama gibi bilinen yöntemlerin en verimli kullanımını sağlayan Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri, bireylerin hem günlük hayatlarında hem de özel durumlarda bir adım öne çıkmasına imkân tanımakta. 

İmgeleme ve resimlere yöntemlerinin yanı sıra ilişkilendirme, hayal gücü ve düzenli depolama gibi özel yöntemlerden de faydalanmayı kolaylaştıran Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri, belleğin canlandırılmasıyla birlikte öğrenilen her bilginin kısa sürede ve en net biçimde hatırlanmasında da rol oynamakta. 

Romalılar döneminden bu yana kullanıldığı bilinen kadim öğretilerle birlikte modern tekniklerin harmanlamasıyla oluşturulan Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri Eğitimi, sistematik bir biçimde bağlama yöntemlerinin kullanılmasını da kolaylaştırmakta.

Zincir ve anahtar kelime tekniklerinin kullanılmasıyla birlikte yerleşim biçimlerinin de öğrenilmesini saplayan Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri’nden etkili sonuç alınmasında bir diğer unsurun ise eğitmen olduğu bilinmekte. 

HIZLI OKUMA VE HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİCİ EĞİTİMİ NEDİR?

Ezber, unutma, hatırlamaya çalışma, zaman kaybı ve kısıtlanmış hissi gibi stres yaratan tüm durumlardan sizi uzaklaştırarak öğrenilen tüm bilgileri kolayca hatırlamanızı sağlayan Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri, öncelikle eğitmenlerin tam olarak uzmanlaştığı bir alan.

Beynin çalışma prensipleriyle birlikte alanında uzman bir eğitmen, hem hızlı ve anlayarak okuma hem de hafıza teknikleri yöntemiyle istenilen bilgiyi kolayca çağırma anlamında faydalı sonuçlar almanızı sağlamakta. 

Eğitim sürecinde ve özellikle de sınav hazırlık dönemlerinde her zamankinden çok ihtiyaç duyulan Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri, uzman eğitimcilerle birlikte kalıcı metodların uzun yıllar kullanılmasını da kolaylaştırmakta. 

Eğitici Eğitimi içerisinde yer alan zihin haritası, majör yöntemler, çivileme teknikleri, imgeleme sistemi, nefes teknikleri gibi yöntemler ile 1990’lı yılların başından bu yana görsel ve yazılı medya aracılığıyla, yalnızca belirli kişilere verilmiş bir lütuf gibi anlatılan hafıza tekniklerine isteyen herkes sahip olabilir. 

Eğitim metodolojisi dijitalleşen dünya ile birlikte sürekli olarak güncellenirken, her bireyin faklı öğrenme ve zekâ türüne sahip olduğu artı bilinmekte. İster görsel – uzamsal, ister işitsel, isterseniz de dilsel zekâ türüne sahip olun, Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri uzmanı ile yapacağınız çalışmanın ardından beynin tüm fonksiyonlarına hâkim olarak nöronlarınızda önemli bir fark yaratabilirsiniz.

Siz de hemen şimdi Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri Eğitici Eğitimi sertifikasına sahip olarak, adınızı geleceğin uzman eğitimcileri arasına yazdırabilirsiniz. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
0

    Yazı Puanı

    Yazı Değerlendirmesi : 0
    Toplam : 0 Yorum

    • %0
    • %0
    • %0
    • %0
    • %0

    Yorumlar

    {{yrm.yazar}}

    {{yrm.baslik}}

    {{yrm.yorum}}

    Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
    Yorum & Oylama Ekle

    • Bu yazıyı beğendiniz mi?