Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimi Nedir?

Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimi Nedir?


Yaşadığımız çağda insanların, hızla değişen bilgi toplumuna uyum sağlayabilmeleri için gerekiyor. Bunun için de birtakım kişisel becerilerin kazanılması lazım. Geçmişten günümüze şartlara uyum sağlamak, ihtiyaç durumuna geldi. Bu aşamada gelişen dünya şartlarını ele alalım. Yeniçağ, insanların birtakım nitelikler kazanmasını zorunlu kılmıştır. Hızlı ve anlayarak okuma becerisi de bunlardan birisi. Peki, bu nasıl mümkün olur? Tabii ki hızlı okuma eğitimiyle! Üstelik sadece bu da değil. Bu eğitimin ardından eğitmenlik profiline erişmeniz mümkün! Siz sormadan hemen söyleyeyim. Hızlı okuma eğitmenlik eğitimi sayesinde siz de eğitmen pozisyonunda olacaksınız. Bu denli önemli bir kavramın öncüsü olmak elbette ki gurur verici olacak. Biliyorsunuz. Hızlı ve anlayarak okuma, insanların başarılarını etkileyen kritik bir etmendir. Yukarıda hızlı okuma eğitmenlik eğitimi hakkında konuştuk. Doğal olarak şu soruyu soruyor olabilirsiniz. Hızlı okuma eğitmenlik eğitimi nedir? açıklayayım. Bu eğitim sayesinde;

 • Doğru ve süratle okuyabileceksiniz!
 • Okuduğunuzu doğru anlayabileceksiniz!
 • Sözcük dağarcığınızı genişleteceksiniz!
 • Dilinizi iyi kullanabileceksiniz!
 • Eğitmenlik yaptığınız öğrencilerin öğrenmelerini daha kolay bir hâle getireceksiniz!

Okuduğunu anlama becerileri de tüm bu kavramlara bağlantılıdır. Örneğin bireyin okuma etkinliğiyle sağladığı bilgi girdilerini düşünelim. Bunlar, zihinsel işlemlere tabii tutulur. Bu sayede de okunan metnin iletisi kolaylıkla anlaşılır. Okuduğunu anlamada bazı kavramlar ön plandadır. Örneğin kelimeler, cümleler, paragraflar arasında ilişkiler kurma, kavrama gibi. Ya da analiz, sentez, değerlendirme ve yorumlama olabilir. Yaşadığı topluma uyum sağlaması gereken biri düşünelim. Bu insanın okuması gereken çok fazla yazılı metin vardır. Buna karşın zaman yetersizliği de öyle. İnsanların kendilerine sunulan metinlerden en iyi biçimde yararlanma isteği vardır. Bu istek de insanları daha hızlı ve iyi anlayarak okuma konusunda bilimsel çalışmalar yapmaya yönlendirmiş. Hızlı okuma, Kişilerin çabukluk, kavrama ve belleme yeteneklerini geliştirir. Bu da daha önceki okuma süresine kıyasla, dakikada okudukları kelime sayısını ve anlama düzeylerini artırır.

 

Hızlı Okumanın Amaçları Nelerdir?

 • Hızlı, doğru ve anlamlı okumak,
 • Okuduklarını doğru ve çabuk anlama yeteneğini elde ettirmek,
 • Boş zamanlarını düzeylerine uygun kitaplar okuyarak değerlendirme sağlamak,
 • Kitap sevgisini kazandırmak,
 • Okumayı zevkli bir alışkanlık hâline getirmek,
 • Okuma zevklerine ve düzeylerine uyan ilgi çekici kitapları seçebilmek,
 • Sözcükleri tanımak,
 • Sözcük dağarcıklarını, okuma alışkanlığı kanalıyla geliştirip, zenginleştirmek,
 • Kitap okumanın, bilgi kazanma yollarından biri olduğunu kavramak,
 • Güzel ve doğru bir Türkçe ile yazılmış metinler okuyarak anlatım güçlerini geliştirmek,
 • Sözcüklerin anlamlarını bulmak,
 • Okunan materyali kavrama ve yorumlamak,
 • Materyale ve okuma amacına uygun hızda sessiz okumak,
 • Sesli okumak,

Kitapları etkili kullanma süreci oldukça kapsamlı bir süreçtir. Çünkü bu süreç, içinde birçok kavramı barındırır. Örneğin okuma etkinliği, yazıdaki duygu ve düşüncelerin kavranması, çözümlenmesi, değerlendirilmesi gibi. Kısaca fizyolojik, zihinsel ve ruhsal yönleri bulunan karmaşık bir süreçtir. Üstelik görme, anımsama, seslendirme ve değerlendirme gibi girişik eylemleri de içerir.

Bilgi edinmenin önemli bir yolu okuma becerisidir. Bu beceri de bilgi kaynaklarının her geçen gün artmasıyla daha da önemli bir hâle geliyor. Günümüzde daha çok bilgiye ulaşmanın alternatif yolları var. Örneğin daha çok ve daha hızlı okumak! Bu aşamada okuma hızının artırılması, bireylerin günlük hayatlarını kolaylaştırır. Bireyin okumaya ayırdığı zamandan tasarruf etmesini sağlar. Böylelikle de ve var olan zaman daha etkili kullanılır.

 

Hızlı Okuma Ne Kazandırır?

Okuma becerisi, akademik, sosyal, siyasal ve kişisel değerlere sahiptir. Çocuklar okula başlar başlamaz okumanın öğretilmesine büyük önem ve ağırlık verilir. Doğru ve hızlı okuyan kişilerden örnek verelim. Bu kişiler okuduğunu anlar ve yorumlar. Ayrıca sözlü ve yazılı anlatımda oldukça iyidirler. Bu yüzden okuma ve onunla ilgili alanlarda iyi yetişen bireyler, hayatın her alanında gereklidir. Okuma, bazı kavramlar sonucu oluşur. Örneğin yazılı ve yazısız kaynaklar gibi. Ayrıyeten okuyucu ve çevresel unsurların etkileşimi de dâhil. Hızlı okuma, yazıyı en doğru bir şekilde anlamaktır. Beraberinde sözcükleri, cümleleri, noktalama işaretlerini görme ve algılamada da ortay paydada buluşturur. Okuma, zihinde yeni düşünceler yaratır. Eski düşünceleri yerinden oynatarak canlandırır. Veya yeni bir düşünceyle insanın sahip olduğu bilgiyi artırır. Diğer yandan, okumanın temelinde yatan gerçek, değişik düşünceleri öğrenmektir. Günümüzde okuma, ön bilgilerin kullanıldığı bir kavramdır. Ya da şöyle söyleyelim. Okuma, yazar ve okuyucu arasındaki etkili iletişime dayalı, uygun bir yöntem ve amaç doğrultusunda ilerler. Kısaca, düzenli bir ortamda gerçekleştirilen anlam kurma sürecidir. Okumanın gerçekleşebilmesi için her şeyden önce okuyucu kelimeyi tanımalıdır. Kelimenin tanınması, okuyucunun zihinsel sözlüğünü kullanmasına vesile olur. Yukarıda da bahsettiğim gibi. Kelime anlamlandırılırken ön bilgi kesinlikle kullanılmalı. Kelimenin tanıma yanlış ve yetersiz olduğunu farz edelim. Buna bağlı olarak cümleler, paragraflar ve dolayısıyla metin anlaşılmaz. Anlamlandırılan kelime ve cümleler kısa dönem belleğe yerleşir. Bu noktada okuyucu, ön bilgilerini de kullanır. Ve ilgileri doğrultusunda bütünün anlamını elde etmeye çalışır. Elde edilen anlam, uzun dönem belleğe yönlendirilir. Böylece okumave anlama gerçekleşir. Öğrencilerinize daha belirgin bilgiler vermek istiyorsanız hızlı okuma eğitmenlik eğitimi almalısınız. Ayrıyeten yukarıda bahsi geçen her şey hızlı okuma ne kazandırır? Sorusuna cevap niteliğindedir.

 

Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı doğru bir platformdan seçmelisiniz. Bu sebepten ötürü detaylı bir inceleme gerçekleştirmeniz lazım. Hatta siz yorulmayın. Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindeler. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edinirsiniz. Kendi açınızdan kişisel gelişiminizi zirveye taşırsınız. Hızlı okuma eğitmeni pozisyonuna erişebilirsiniz! Aynı zamanda Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimine dair her şeyi öğrenebilirsiniz! Bununla beraber Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir.

Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimi sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

1-) Boğaziçi Enstitüsü Hızlı Okuma Eğitmenlik Sertifikası

2-) Üniversite onaylı Hızlı Okuma Eğitmenlik Sertifikası

3-) Uluslararası akredite olan İngilizce Hızlı Okuma Eğitmenlik Sertifikası alacaksınız.

Aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri paha biçilemez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte Hızlı Okuma Eğitmenlik Sertifika Programı hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşıyorum. Yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?