Akıcı Konuşmak için Diksiyon Çalışmaları ve Diksiyon Çalışma Metinleri
Hızlı Okuma Yazıları

Akıcı Konuşmak için Diksiyon Çalışmaları ve Diksiyon Çalışma Metinleri

Akıcı ve rahat bir şekilde konuşmanızı sağlayacak diksiyon çalışmaları ile hızlı ve anlaşır bir şekilde konuşmak mümkün! Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Eğitimi ve Diksiyon Eğitimi gibi online eğitimler aracılığıyla akıcı, etkili ve doğru konuşma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlere yardımcı olacak bir de içerik hazırladık! Gelin akıcı konuşmak için diksiyon çalışmaları ve diksiyon çalışma örnekleri içeriğini birlikte inceleyelim. 

Diksiyon Nedir?

Diksiyon, sözlük anlamı ile seslerin, sözcüklerin, vurguların ve kelime anlamlarının, kuralına uygun bir şekilde söyleme biçimine denir. Doğru bir diksiyon, iyi bir iletişim kurmanıza yardımcı olurken söylediğiniz şeyleri etkin bir şekilde iletmenizi sağlar.

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?

Diksiyonunuzu geliştirmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Diksiyon tekerlemelerini çalışın.
 2. Diksiyon egzersizleri yapın.
 3. Diksiyon eğitimlerine katılın.
 4. Nefes egzersizleri yapın.
 5. Çene, dil ve dudak egzersizleri yapın.
 6. Metinleri sesli bir şekilde okuyun.
 7. Diksiyon kalemi ile çalışın.

 

 

1. Diksiyon Tekerlemeleri Çalışmak

Diksiyonunuzu eğitmenin en önemli yollarından biri olan diksiyon tekerlemeleri, kelimeleri doğru bir şekilde kullanmanıza yardımcı olurken kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlar. Diksiyon tekerlemeleri sayesinde dil ve dudak tembelliklerinden kurtulur, söylemekten zorlandığınız kelimeleri kolay bir şekilde ifade edebilirsiniz.

2. Diksiyon Egzersizleri Yapmak

Diksiyon tekerlemelerini çalışmak yeterli olmayabilir, bu tekerlemelerin de bir egzersiz biçimi bulunuyor. Diksiyon tekerlemelerini söylerken kademe kademe hızlanın, söylemekte zorlandığınız kelimeleri belirleyin ve bu kelimeleri daha hızlı bir şekilde tekrar edin. Kısa zaman için dil ve dudak tembelliğinin önüne geçmiş olacaksınız.

3. Diksiyon Eğitimlerine Katılmak

Evde yapılan egzersizler ile dil ve dudak tembelliği yenmek, diksiyonun hızlı bir şekilde düzelmesini sağlamak zor olabilir. Bu nedenle profesyonel bir destek alın ve diksiyon eğitimlerine mutlaka katılın. Böylece diksiyonunuzu doğru ve etkin bir biçimde geliştirmeyi öğrenebilir, kendinizi en iyi şekilde ifade edebilirsiniz.

4. Nefes Egzersizleri Yapmak

Duru ve anlaşılır şekilde konuşmanın diğer yolu da nefes egzersizleri yapmaktan geçiyor. Konuşma sırasında doğru nefes alma teknikleri ile kelimelerin doğru ton ve vurgusunu sağlayabilirsiniz. Doğru nefes egzersizlerini öğrenmek için mutlaka diksiyon eğitimi alın.

5. Çene, Dil ve Dudak Egzersizleri Yapmak

Çene, dil ve dudak egzersizleri yapmak, diksiyonu geliştirmek için en etkili yöntemler arasındadır. Çene kaslarını gevşeterek yapılan egzersizler ile konuşurken sesi kontrol edebilir, net ve anlaşılır bir konuşmaya kavuşabilirsiniz.

6. Metinleri Sesli Bir Şekilde Okumak

Diksiyon çalışma metinlerini sesli bir şekilde okuyarak vurgu ve tonlamalarda yaşadığınız problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

7. Diksiyon Kalemi ile Çalışmak

Dudak ve dil tembelliğini yenmenin en etkili yolu diksiyon kalemi ile çalışmaktır. Diksiyon kalemi ile egzersiz yapmak, dudak tembelliğini yenerek kelimeleri daha anlaşılır ve doğru kullanmanızı sağlar. Peki diksiyon kalemi ile nasıl doğru bir şekilde çalışılır?

 

 

Diksiyon Kalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Diksiyon kalem çalışması, kalemi üst ve alt dişlerinizin arasına alarak yapılan çalışmaya verilen isimdir. Diksiyon kalem çalışması ile çene kaslarınızı geliştirir, dudak tembelliğinin önüne geçer ve diksiyonunuzu hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Peki diksiyon kalem çalışması nasıl yapılır?

Diksiyon kalem çalışması şu şekilde yapılır:

 • Orta kalınlıkta bir kalemi dişinizin arasına sıkıştırın.
 • Kalemi dişlerinizin arasına sıkıştırdıktan sonra diksiyon çalışma metinlerinden birini okumaya çalışın.
 • Bu çalışmayı çenenizde hafif bir ağrı hissedene kadar devam ettirin.

Bu üç maddelik diksiyon kalem çalışması ile kısa sürede diksiyonunuzu geliştirebilir ve çene kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Diksiyon Çalışma Metinleri Nedir?

Diksiyon çalışma metinleri, diksiyon çalışma esnasında zor söylenen kelimeleri daha kolay söylemenizi sağlayan metinlerdir.

Diksiyon Çalışma Metinleri Nelerdir?

Diksiyon çalışma metinleri şunlardır:

 • Pohpohçu pinti profesör pofur pofur pofurdayarak hınçla tunç çanak içinde punç içip pülverizatör prospektüsünü papazbalığı biblosunun berisindeki papatya buketinin bu yanına bıraktıktan sonra palas pandıras Pülümür’le Pötürge’den getirdiği porsuk pötikare pöstekiyi Paluluların pıtırcık pazarında partenogenez pasaparolasıyla pervasız pervaz peyzajını ve peronospora pestenkerani pestilini posbıyıklı pisboğaz pedagoga Pınarbaşı’nda beş peşkirle peş peşe peşin peşin peşkeş çekti sonra da pılısını pırtısını topladı.
 • Issız Sivrihisar’ın sarsıntısız şosesi üstünde zırıltısız sızıltısız bir yaz köşesi seçip sazsız, cazsız ve susuz, içkisiz sırf sosisonla işsiz bir yaz sürmek isteyişimizin sırrını sezişinize serzenişsizce sustum.
 • Cemil, Cemile, Cemal cumaları cilacı cüce Canip’in cicili bicili cumbalı ciltevinde cümbür cemaat cacıklı civcivle cücüklü cacık yerler, sonra da Cebecili cingöz coğrafyacının cinci ciciannesinin cırcırböceğini dinlerler.
 • Kilisli kikirik kilimci, Kilizman’daki kilitli kilisede kimliğini kimseye sezdirmeden, kucak kucak kuskuslu kuşkonmazı kukumav kuşuna, kişiliksiz kulağakaçan kirli kirloz kirpiye de, Kuşadası’nın kuşhanesindeki kuşbaşlı kuşbazla birlikte önce kişnişli kuşüzümünü, sonra da Kumla’nın kumlu kumlu kuşkirazını yutturmuş
 • Batı tepede tahta depo dibinde beytufet eden putlu dede tekkesinden matrut bitli Vedat, dar derede tatlı duttan dürülü pide yutup pösteki dide dide dört ayda dört türlü derde tutuldu.
 • Vırvırcı Vedia ile vıdıvıdıcı Veli, velinimeti vatman Vahit’e vilayette veda edip Vefa’ya doğru vaveylasız, velevasız velespitle volta vururlarken voleybolcu Vatran, virtüöz Vicdani ve Viranşehirli vatansever, viyolonselist Vecibe ile karşılaştılar.
 • Babaeskili babacan Bahri Beberuhi Bedri ile bıyıksız bıçkıcı bıngıldak Bigalı bikes Bahri’nin Bigadiç’teki bonbon banmarşesine varmışlar, oradakilerin yüzlerine bön bön bakarak, büyülü büyük buhurdanlığı buğulu buğulu boşaltıp bomboş bırakmışlar, sonra da Bodrum’da gözden kaybolmuşlar.
 • Al bu takatukaları, takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı, takatukaları, takatukalamam derse takatukaları takatukacıdan takatukalatmadan al getir.
 • Kendirlili kemençeci kekeme Kerim, kentlerin keşmekeşliğine kesin kes karşı çıkıyor ve keşke Keşan’da keşkekçilikle kesmeşekercilik yaparak kereste, kerevet, kereviz, ketenhelva, kendir, kenevir, kemençe, kelem, kekik, keklik satıp kelepircilik ederek rahatıma baksaydım, diyor.
 • Bir tarlaya kemeken ekmişler. İki kürkü yırtık, kel, kör kirpi dadanmış; biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık, kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel, kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin kürküne eklemişler.
 • Koca kokoz kokainman kokorozlana kokorozlana Kazablankalı kozmonot Köstler’e: Kök, kok, köken, kokot, kök sökmek, kokoreç, kökmantar, köknar, köçekçe, körkandil, krematoryum, kösnüklük ne diye sormuş.
 • Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek, bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe, “siz de bizcileyin beş boz başlı beş boz ördek misiniz”, demiş.
 • Hahamhanede hahambaşı hahamı homur homur homurdanır görünce, hemencecik heyecanlandı, hızlandı, hoşnutsuz, hırçın hırçın giderken birdenbire karşısında beliriveren Hôllândalı Helga’ya: Hah tamam! Haydi, hohla, hemen hoh de bakayım! dedi.
 • Şu karşıda bir dal, dalda bir kartal; dal sarkar, kartal kalkar; kartal kalkar, dal sarkar. Dal kalkar, kartal sarkar, kantar tartar.

Hitabetinizi geliştirmek için Temel Diksiyon Eğitimi ile güzel bir başlangıç yapabilir, önce kendinizi sonra insanları etkileme yolunda verdiğiniz bu doğru kararı Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi ile ileri seviyeye taşıyabilirsiniz.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat