Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hızlı Okumayı Öğrenmenin En Etkili Yolu Nedir?

Hızlı Okumayı Öğrenmenin En Etkili Yolu Nedir?


Hızlı okumayı öğrenmenin ve hızlı okumayı geliştirmenin en etkili yolları şunlardır:

 1. Kelime dağarcığınızı genişletin.
 2. Görsel algılama yeteneğinizi geliştirin.
 3. Konsantre olun.
 4. Gözünüz ile okuyun.
 5. Eski okuma alışkanlıklarından kurtulun.
 6. Hızlı okuyabileceğinize inanın.
 7. Çok fazla kitap okuyun.
 8. Hızlı okuma kurslarına katılın.

Hızlı okumayı öğrenmenin en etkili yolları sayesinde okuduğunuzu anlayarak hızlı bir şekilde okumayı öğreneceksiniz. Özellikle hızlı okuma kurslarına katılmanız ve bu yönde eğitimler almanız size kısa zamanda büyük bir gelişme sağlayacaktır.

Hızlı okumayı öğrenmenin en etkili yollarını şöyle açıklayalım:

Kelime Dağarcığını Genişletin

Ne kadar çok kelime bilirseniz okuduğunuzu o kadar hızlı anlarsınız. Cümlelerin anlamını daha net kavrar, okuma hızınız ile anlama hızınız arasında farkı tamamen kapatırsınız.

Görsel Algılama Yeteniğinizi Geliştirin

İyi bir görsel cümleleri doğru anlam ve analiz etmede çok önemlidir. Ne kadar fazla görsel aklınızda kalırsa, okuduğunuz cümleyi anlamanız da bir o kadar kısa sürer. Hızlı bir şekilde görselleri algılamanız ise okuma hızınıza büyük katkı sağlar.

Konsantre Olun

Konsantre olmak sadece hızlı okuma teknikleri arasında yer almaz. Herhangi bir iş yaparken konsantre olmak büyük önem taşır. Yaptığınız işi doğru ve etkin kılmanın en iyi yolu konsantre olmaktan geçer.

Gözünüz ile Okuyun

Bir kitap okuyorsanız bunu içinizden ya da sesli bir şekilde yapmak hem okuma hızınızı düşürür hem de cümleleri anlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bir kitabı sesli okumak aynı zamanda konsantrasyon eksikliğine yol açar. Hızlı okumayı öğrenmenin en etkili yolu, kitabı gözünüz ile okumaktır.

Eski Okuma Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Sesli okuma, kelime kelime okuma ve süre tutarak okuma... Bunların tümü hem sizi yavaşlatır hem okuma kalitenizi düşürür. Eski okuma alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın, ilk defa okumaya başlıyormuş gibi kendinize doğru kurallar koyun.

Hızlı Okuyabileceğinize İnanın

Bir işi doğru yapmanın ilk yolu yaptığınız şeye inanmaktan geçer. Hızlı okumayı öğrenmenin en iyi yolu da budur. Hızlı okuyabileceğinize inanın.

Çok Fazla Kitap Okuyun

"İyi bir yazar olmanın yolu çok kitap okumaktan geçer" diye bir söz vardır. Bunu hızlı okuma tekniklerinize uyarlayın. İyi bir okuyucu olmanın yolu, çok kitap okumaktan geçer. Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız, doğru yapma eğiliminiz de o kadar artar.

Hızlı Okuma Kurslarına Katılın

Hızlı okumak ile ilgili internette birçok bilgi var. Çoğu yanlış ya da eksik bilgiler. Eğer internet üzerinden araştırma yaparak hızlı okumayı öğrenmek istiyorsanız yolun başında hata yapıyorsunuz demektir. Hızlı okumayı öğrenmek için profesyonel bir desteğe başvurun ve hızlı okuma eğitimlerine katılın.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?