İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-21T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Evde İşaret Dili Öğrenmenin Etkili Yolları

Evde İşaret Dili Öğrenmenin Etkili Yolları


Evde işaret dili öğrenme yolları arasında birçok seçenek bulunur. Bunların başında, işaret dili öğrenme ile ilgili eğitimlere katılmak gelir. İşitme engelli bireylerle kolay iletişim kurmak için bu eğitimlere katılmak önemlidir. Peki evde işaret dili nasıl öğrenilir, başka hangi yöntemler kullanılabilir?

Evde İşaret Dili Öğrenme Yolları Nelerdir?

Evde işaret dili öğrenme yolları şunlardır:

 1. Online İşaret Dili Eğitimi alın.
 2. İşaret dili tercümanlarının olduğu videoları izleyin.
 3. İşaret Dili Sözlüğü kullanın.
 4. İşaret dilini bilen kişilerle pratik yapın.
 5. İşaret dilini günlük hayatınızda kullanmaya çalışın.
 6. Okuduğunuz herhangi bir şeyi işaret diline uyarlayın.
 7. İşaret dili öğrenme uygulamalarını kullanın.

1. Online İşaret Dili Eğitimi Alın

Evde işaret dili öğrenme yolları arasında ilk sırada online işaret dili eğitimi almak yer alıyor. İşaret dilini çevrim içi dersler aracılığıyla zaman ve mekân fark etmeksizin öğrenebilirsiniz. Bu kursları bitirdikten sonra işaret dilini nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilir, işitme ve konuşma engelli bireylerle kolayca iletişim kurabilirsiniz. Üstelik Boğaziçi Enstitüsünden alacağınız online işaret dili kursu ile uluslararası geçerli sertifika sahibi de olabilirsiniz.

 

 

2. İşaret Dili Tercümanlarının Olduğu Videoları İzleyin

Evde işaret dili öğrenme yollarından biri de işaret dili tercümanlarının olduğu videoları izlemek. Örneğin haber, televizyon programı gibi yayınlarda en altta tercümanların eş zamanlı çeviri yaptığını görmüşsünüzdür. İşaret dilini öğrendikten sonra pratik yapmak için bu programları izleyebilirsiniz.

3. İşaret Dili Sözlüğü Kullanın

İşaret dili öğrenme teknikleri arasında İşaret Dili Sözlüğü kullanmak da yer almaktadır. Nasıl ki İngilizce, Türkçe gibi dillerin sözlüğü varsa işaret dilinin de sözlüğü bulunmaktadır. Evde pratik yaparken takıldığınız bir nokta olduğunda Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türk İşaret Dili Sözlüğü’nü kullanabilirsiniz. Ayrıca konuşma ve işitme engelli bir kişiyle iletişim kurarken de bu sözlüğe başvurabilirsiniz.

4. İşaret Dilini Bilen Kişilerle Pratik Yapın

İşaret dili öğrenme yöntemleri arasında en önemlilerinden biri ise işaret dilini bilen kişilerle pratik yapmaktır. İşaret dilini bilen biriyle çevrim içi ortamda ya da yüz yüze pratik yapabilirsiniz. Bu kişilere konuşma ve işitme engelliler ile çalışan dernekler aracılığıyla ulaşmanız mümkün. 

5. İşaret Dilini Günlük Hayatta Kullanmaya Çalışın

İşaret dili öğrenme teknikleri arasında işaret dilini günlük hayatta kullanmak da bulunur. Hemen her şeyde olduğu gibi öğrenilen bilgileri günlük hayatta kullanmak, işaret dili için de geçerlidir. Örneğin evde bir işle meşgul olurken bir yandan yaptıklarınızı işaret diliyle nasıl anlatacağınızı düşünün. Bu tekniği kullanarak işaret dili ile ilgili öğrendiklerinizi pekiştirebilir, bilgilerinizi kalıcı hale getirebilirsiniz.

6. Okuduğunuz Şeyleri İşaret Diline Uyarlayın

Evde işaret dili öğrenme yollarından bir diğeri ise okuduklarınızı işaret diline uyarlamaktır. Örneğin kitap, dergi, gazete vb. şeyler okurken orada yazanları işaret diline uyarlamaya çalışın. Takıldığınız yerler olduğunda notlarınızı gözden geçirin, aldığınız online eğitim derslerini tekrar izleyin veya sözlüğe başvurun. Bu sayede işaret dilini daha kalıcı bir şekilde öğrenebilir, konuşma ve işitme engelli bireylerle kuracağınız iletişimi daha akıcı hale getirebilirsiniz.

7. İşaret Dili Öğrenme Uygulamalarını Kullanın

Evde işaret dili öğrenme yolları arasındaki pratik yöntemlerden biri de işaret dili öğrenme uygulamaları kullanmaktır. Telefonunuza indirebileceğiniz bu uygulamalar sayesinde işaret dilini öğrenme sürecinizi kısaltabilir ve bilmediğiniz işaretleri keşfedebilirsiniz.

İşaret Dili Nedir?

İşaret dili nedir sorusuna; “çeşitli el hareketleri aracılığıyla işitme ve konuşma engeli olan kişiler ile iletişim kurmayı sağlayan dildir” şeklinde cevap verilebilir.

İşaret dili, sadece el hareketlerinin kullanıldığı bir dil değildir, işaret dilinde mimikler de kullanılır. İşaret dilinde beden dili bir bütün olarak ele alınır.

İşaret Dili Evrensel mi?

Hayır, işaret dili evrensel değildir ve her yerde aynı değildir. İşaret dili, kültürel özelliklere göre farklılıklar gösterebilir. Hatta bazı ülkelerde birden fazla işaret dili kullanılır. Örneğin Belçika’da hem Fransızca işaret dili hem Felemenkçe işaret dili kullanılır. Ancak yine de “uluslararası işaret dili” adıyla, evrensel olarak kullanılabilen ortak bir işaret dili de vardır.

İşaret Dili Sertifikası Ne İşe Yarar? 

İşaret Dili Sertifikası şu işe yarar:

 • Adliyelerde bilirkişi pozisyonunda çalışılabilir.
 • Belediye, tapu dairesi, noter, karakol, evlendirme dairesi, hastane gibi yerlerde tercümanlık yapılabilir.
 • Sosyal hizmetler, psikoloji, özel eğitim gibi alanlarda çalışan kişiler için İşaret Dili Sertifikası almak iş başvurularında bir adım önde olmayı sağlar.
 • İşaret Dili Sertifikası; konferans, televizyon programı vb. yerlerde tercümanlık yapma imkânı sunar.
 • İşaret Dili Eğitmenlik Sertifikası alan kişiler, çeşitli kurs merkezlerinde görev yapabilir.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı İşitme Engelliler İletişim Merkezi’nde tercümanlık yapılabilir.
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?