Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-07-04T11:00

İşaret Dili! Ailesindeki veya çevresindeki engelli vatandaşlarımız ile iletişim kurmak isteyen her birey İşaret Dili öğrenmek istemektedir. İşaret Dili eğitimlerini ise birbirinden eğitim kalitesi ve eğitmen farkı ayırmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü olarak bu açığı kapatmak adına sizler için İşaret Dili Eğitimi hazırladık. Alanında uzman eğitmeniz, güncel uygulamaları ve yeni bilgileri sizler için bu eğitime sığdırdı. Alanının bu en kapsamlı İşaret Dili Eğitimine davetlisiniz.

 

Bu eğitimle;

 • İşaret Dili ile ilgili temel eğitimi alacaksınız.
 • Ailenizdeki ve çevrenizdeki engelli yakınlarınızla iletişim kurabileceksiniz.
 • Sokakta karşılaştığınız engelli vatandaşlara yardımcı olacak, bunun gururunu ve mutluluğunu yaşayacaksınız.
 • Güncel ve yeni bilgileri öğreneceksiniz.
 • O halde sizleri de İşaret Dili Eğitimimize bekleriz.

 

TÜRK İŞARET DİLİ (TİD) NEDİR?

El hareketleri, parmaklar, kolar ve beden dilinin eş zamanlı koordinasyonu ile fikirlerin karşı tarafa aktarılmasına imkan tanıyan işaret dili ile olarak 1576 yılında Girolomo de Cardano tarafından soyut kavramların anlatımı üzerinden saptanmış, 1616 yılında Giovanni Bonifaccio’nun “İşaret Dili, evrensel bir dildir” açıklamasının ardından Filozof Condillac’ın ortaya attığı “jest ve mimiklerden oluşmuştur “ teorisi üzerine bina edilmiştir. 

Eğitim kurumları bünyesinde kendisine yer bulan işaret dili jest, mimik ve beden dili ile desteklenerek, özel bir eğitim modelini de beraberinde getirmiştir. Harfler, kelimeler ve cümlelerin yani yazılı ifadelerin işaretlere dönüştürülmesiyle oluşturulan işaret dili, 1700’lü yıllardan itibaren eğitim kurumlarının müfredatında kendine yer bulmaya başlamıştır. 

Zaman içerisinde konuşamayan ve duyamayan kişilerin iletişim kurmaları için kullanılmaya başlanan işaret dili, toplumların kendilerine özgü dillerini oluşturmalarına da imkan tanımıştır.

İlk kez, 1817 yılında Thomas Gallaudet tarafından Amerika’da işitme engellilere özel eğitim kurumu faaliyetine başlarken, Türkiye’de ilk kez 1902 yılında II. Abdulhamit’in kurduğu Yıldız Sağırlar Okulu’nda eğitim verilmiştir. 

Osmanlı Sarayı’nda 1500’lü yıllardan itibaren kamu kurumlarına kullanılan işaret dili, böylece ülkenin eğitim sistemini de dahil olmuştur.

Toplumda, işitme engelli bireylerin iletişim kurmakta oldukça zorlandıkları bilinmektedir. Sosyal hayatın içerisinde ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini iletmekte zorlanan işitme engelli bireyler, dudak okuma yöntemine başvursa da, karşı tarafa mesajı iletmekte zorlanmaktadır. 

Yapılan araştırmalar Türkiye’de işaret dili ve işaret dili eğitimine ilginin her geçen gün arttığını ortaya koyarken, pek çok kamu kurumu ve kurumsal firma işaret dili bilen personel alımına da özen göstermektedir. 

İşaret dili, global olarak kullanılan Amerikan İşaret Dili, İngiliz İşaret Dili’nden farklı olarak Türk İşaret Dili kendi gramer yapısı, sesbilim ve biçimbilimine sahiptir. 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’un 15 inci maddesinin ardından Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’in amaç başlıklı 1 inci maddesi ile Türk İşaret Dili oluşturulmuştur.

Konuşma dillerinin sunduğu sosyal ve bilişsel işlevleri benzer biçimde yerine getiren işaret dilleri, kullanıldığı toplumların yalnızca konuşma dilini kullanmaz. Her toplumun kullandığı işaret dili farklı olmakla birlikte bölgesel ve yöresel ağızlarda da farklılık gösterir. 

Bu farklılıklar, toplumun iletişim kurmasının ve işitme engelli bireylerin toplumda daha fazla kendine yer bulmasını sağlamaktadır.

 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ NEDİR?

Konuşmaya dayalı dillerin ardışık ve sistematik bir biçimde bir araya getirilmesiyle oluşan sözcüklerin aksine işaret dili; işaretler, yönelim, beden dili, jest, mimik, konum ve el dışı hareketler ile oluşturulur. 

Ses bilimi olarak adlandırılan ve işaretlerin de temelini oluşturan 33 temel işaret baz alınarak oluşturulan Türk İşaret Dili, hem soyut kavramları hem de kendine has gramer yapısını korumaktadır. 

El becerilerinin kullanımı işaret dilinin önemli bir parçasını oluştururken, Türkiye’de işaret dili eğitimi günümüzde pek çok farklı kurum bünyesinde ilgilileri ile buluşmaya devam ediyor. Siz de Boğaziçi Enstitü bünyesinde yer alan İşaret Dili Eğitimi ile topluma ve toplumda kendisine yer bulmak isteyen işitme engelli bireylere destek olabilirsiniz. 

İşaret Dili Eğitimimiz 50 saatlik bir eğitimdir.

 

İŞARET DİLİ NASIL KULLANILIR?

Dünya nüfusunun yüzde 10’unu işitme engelli bireylerin oluşturduğu bilinmektedir. Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si işitme engelli bireylerden meydana gelmektedir. Ülkemizde hem örgün eğitim hem de özel eğitim kurumları müfredatında bulunan İşaret Dili Eğitimi, Türkiye’nin birçok bölgesinde yer alan kurumlarda kullanılmaktadır. 

İşitme Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ilk adım olan İşaret Dili, sosyalleşme, sağlık, eğitim, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi pek çok alanda empatik bir yaklaşımın da anahtarıdır. 

El abecesi ile başlayan işaret dili, İşaret Dili Eğitimi ile birlikte üst seviyeye taşınmaktadır. 

 

İŞARET DİLİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Üniversite ve yüksekokulların müfredatında yer alan İşaret Dili Eğitimi, aynı zamanda özel kurumların örgün ve çevrimiçi olanaklarından faydalanılarak öğrenilmektedir.

Günümüzde teknolojinin de yardımıyla her geçen gün yaygınlaşan İşaret Dili Eğitimi zaman, yer ve fiziksel mekanların ortadan kalkmasıyla kolektif bir bilincin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. 

Türk İşaret Dili Eğitim metodolojisi ve sözlük kurallarına uygun olarak hazırlanan müfredatıyla siz de Boğaziçi Enstitü İşaret Dili Eğitimi’nden faydalanabilirsiniz. 

 

KİMLER İŞARET DİLİ EĞİTİMİ ALABİLİR?

- En az okur – yazarlık derecesinde eğitim sahibi olanlar,

- Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alanlar,

- Banka, restoran, market, kargo şirketi vb. kurumlarda hizmet sunanlar,

- Adliye, noter, PTT, Tapu-Kadastro gibi kurumlarda hizmet sunanlar, 

- Eğitim birimlerinde görev yapanlar,

- Sosyal Hizmetler’e bağlı kurumlarda çalışanlar,

- Ulusal ya da uluslararası şirketlerde görev almak isteyenler,

- İşaret Dili Eğitimi alarak kendini geliştirmek isteyenler,

- Bireysel olarak toplumsal iletişime katkı sağlamak isteyenler,

- Bu alanda bir kariyer hedefi planlamak isteyenler,

İşaret Dili Eğitimi alarak kısa sürede hem işitme engelli bireylerle empatik bir iletişim kurabilir hem de bireysel yeteneklerini geliştirebilir. 

 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİDİR?

Genellikle çocukluk döneminde tespit edilen işitme kaybı üzerine ilk eğitim özel eitim kurumlarında verilirken, zeka geriliği gibi algılanmaktadır. Oysa işitme engeli zeka geriliğine değil yalnızca öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır.

Sözel dil becerisinin gelişimini önemli oranda etkileyen işitme engeli, erken yaşlarda tespit edilerek derecelendirildiğinde bireylerin eğitim sürecinde daha hızlı katılabilmelerini de kolaylaştırmaktadır. 

Bu süreçte ebeveynlerin atacağı ilk adım önem taşırken; çocuk dili kazanılmadan önce ve sonrasında oluşan işitme kaybı, ülkemizde de en çok 0-6 yaş arasında görülmektedir. 

Çocukların bilişsel ve psikolojik gelişimlerini de önemli oranda etkileyen işitme engeli, iletişim modellerinin çeşitlendirilmesi ile önlenebilmektedir. Ailelerin farkındalıklarının da rol oynadığı bu tespit ve tedavi sürecinde ayrıca hekim ve odyologlar, Psikolog ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanları, Terapistler, Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri ve Sosyal hizmet elemanları da görev almaktadır. 

İşaret Dili Eğitimi'nde sertifika almak için basım ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz eğitimlerden hiçbir bedel talep edilmediği için sertifikanın basım maliyetini ödemek zorundayız, bu maliyetler üniversite ve uluslararası kuruluşların; onay, imza ve operasyonel süreçleri için fiziki sertifikaya talep ettiği bedellerden oluşuyor. Bu nedenle sizden sadece “sertifika basım ücreti” talep ediyoruz. Bunun dışında kargonuz tarafınıza ücretsiz bir şekilde ulaşıyor.

Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ve uluslararası geçerli Cardcert sertifikanız adresinize fiziki olarak gönderilecektir. Üniversite onaylı sertifikanızı ise e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sertifikanızın e-Devlet sisteminde görülme süresi, sertifikanın oluşturulmasından sonraki 20 gün içindedir.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.80 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.80 Puan
  Toplam : 181 Yorum

  • %91
  • %4
  • %2
  • %2
  • %2
  4.80

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.80 Puan
  Toplam : 181 Yorum
  • %91
  • %4
  • %2
  • %2
  • %2

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

  ÜCRETSİZ
  Hemen Kaydolun