Kişisel Gelişim için Yapılması Gereken 10 Şey

Kişisel Gelişim için Yapılması Gereken 10 Şey


Kişisel gelişim, bireylerin yaşam süreleri boyunca kendilerine kültür, bilim, sanat, psikoloji gibi alanlarda değer katmalarıdır. Kişisel gelişime önem veren bireyler kendi potansiyellerinin ve donanımının farkındadır. Daha fazla konuda bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaya meğillilerdir. Kişisel gelişimlerini arttırmak için kendilerine vakit ayırırlar. En önemli özellikleri ise düzenli ve planlı bir yaşam sürmeyi tercih etmeleridir.

Kişisel gelişim için yapılması gerekenleri bilmek bireyin yaşantısına ve kişiliğine ömür boyu katkı sunar. Peki kişisel gelişim için neler yapılmalı? Hangi hususlara dikkat edilmeli? Gelin hep beraber kişisel gelişim için yapılması gereken 10 şeyi öğrenelim.

Kişisel gelişim için yapılması gereken 10 şey şudur:

 1. Kitap okuma alışkanlığı edinin.
 2. Hatalarınızdan ders çıkarmayı öğrenin.
 3. İletişim becerilerinizi geliştirin.
 4. Sağlığınıza ve bedeninize dikkat edin.
 5. Araştırma yapmaya üşenmeyin. 
 6. Düzenli ve planlı bir hayat tarzına geçin. 
 7. Online eğitimlere katılın.
 8. Yeni diller öğrenin. 
 9. Kendinizi geliştirmek için vakit yaratın. 
 10. Motivasyonunuzu yüksek tutun.

1. Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmek

kişisel gelişim için yapılması gerekenler kitap okuma alışkanlığı edinmek

Kitap okumak bireylerin, hem hayal gücünü genişleten hem de empati duygularını güçlendiren en önemli aktivitelerden birisidir. Kitap okuma alışkanlığı, kişinin akademik ya da iş temposunu düzenleyecek ve hayatta daha planlı ilerlemesini sağlayacaktır. Kitap okumak, bireylerin hayata bakış açılarını da büyük ölçüde iyileştirir. Tüm bu sebeplerden dolayı kitap okuma alışkanlığı edinmek kişisel gelişim için yapılması gereken ilk ve en önemli şeydir. 

2. Hatalardan Ders Çıkarmak

kişisel gelişim için yapılması gerekenler hatalardan ders çıkarmak

Hatalar, her insanın yaşamında var olan ve var olması da oldukça normal olan durumlardır. İnsanların kişisel gelişim sağlamak ve başarıya ulaşmak için yürüdükleri yolda karşılarına çıkan hatalar, çoğu kez onları yıpratıp yıldırabilir. Fakat insanın, kişisel gelişimini sağlayabilmesi için asıl yapması gereken şey, hatalarından ders çıkarmayı öğrenmesi ve geçmişte yaptığı hatalara takılıp kalmamasıdır. Geçmişteki hatalarına takılıp kalan bireyler, hayata ve bir şeyler başarmaya karşı olan motivasyonlarını hızlı bir şekilde yitirirler.

Bireylerin geçmişte yaptıkları hatalar, geçmişe dönülerek düzeltilemeyeceği için kişisel gelişim adına en doğru yaklaşım,hataları birer tecrübe olarak değerlendirmektir. Kişi, hatalarını birer yaşam tecrübesi olarak görmeyi öğrendikçe başarıya giden yolda,  daha emin adımlarla ilerleyecektir.

 

 

3. İletişim Becerilerini Geliştirmek

kişisel gelişim için yapılması gerekenler iletişim becerilerini geliştirmek

Kişisel gelişim için en önemli unsurlardan biri de bireyin, iletişim becerilerine sahip olmasıdır. İletişim, kişinin diğer bireylerle etkileşime geçebilmesi için en önemli  yoldur. Başka insanlarla yapılan bilgi paylaşımı ve sosyalleşme süreci bireyin, kişisel gelişimini olumlu yönde  etkileyen ve hayata bakış açısını değiştiren bir durumdur. Etkili iletişim becerilerine sahip olmak kişinin yaşam tarzına da oldukça yansımaktadır. Topluluk karşısında ya da başka kişilerle etkili bir iletişim kurmayı sağlayan bireyler, diğer insanlar tarafından da takdir edilmektedir.

Kişi etkili iletişim hakkında ne kadar bilgi sahibi olur ise o kadar çok kendisiyle zıt görüşteki insanlarla sohbet içerisine girebilir. İletişim becerilerini geliştirmek kişinin aynı zamanda öz güvenini yükseltici bir hamle olacaktır.

4. Sağlığınıza ve Bedeninize Dikkat Etmek

sağlığa dikkat etmek

Kişisel gelişim için yapılması gereken 10 şey listesinin dördüncü maddesi ise sağlığa ve bedene dikkat etmektir. Bireylerin mental olarak gelişebilmesi için önce beden sağlığının iyi olması gerekir. Kişi, egzersiz ve dengeli beslenme programı yaparak yaşam kalitesini arttırabilir. Bedeni ve genel sağlık durumu iyi olan bireyler, hayata ve hedeflerine karşı daha motive ve hevesli olmaktadırlar.

5. Araştırma Yapmaya Üşenmemek

kişisel gelişim için yapılması gerekenler araştırma yapmaya üşenmemek

Kişilerin merak duydukları  konularda araştırma yapmaları kişisel gelişimlerini oldukça iyi yönde etkileyecektir. Yaşam içerisinde çoğunlukla bireyler, akıllarına takılan konuları uzun süre düşünseler dahi o konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapmazlar. Konu hakkında detaylı araştırma yapmanın gereksiz bir vakit kaybı yaratacağını düşünebilirler. Fakat aslında bireylerin ilgilendikleri konu hakkında araştırma yapması  hem genel kültür gelişimlerine  hem de kişisel gelişime  katkı sunmaktadır. 

6. Düzenli ve Planlı Bir Hayat Tarzına Geçmek

düzenli ve planlı hayat tarzına geçmek

Kişisel gelişim için yapılması gereken 10 şey listemizin 6. maddesinde ise  düzenli ve planlı bir hayat tarzına geçmek var. Kişiler iş ya da eğitim hayatının yoğun temposundan kaynaklı olarak hayat içerisinde oradan oraya savruluyor gibi hissedebilirler. Bireylerin böyle hissetmesindeki asıl kaynak yoğun yaşam temposundan çok yapacakları iş ve sorumlulukları planlamıyor olmalarıdır. İnsanlar görev ve sorumluluk bilinci kazanmak için yaşamlarını bir düzen içerisinde yaşamalılardır. Birey kişisel gelişimini sağlamak adına kendine, işine ve eğitimine yeterli bir süre ayırmalıdır. Aynı zamanda başarıya giden yolda da düzenli ve planlı bir hayat tarzı yaşamak önemlidir.

7. Online Eğitimlere Katılmak

kişisel gelişim için yapılması gerekenler online eğitimlere katılmak

Kişisel gelişim için yapılması gereken 10 şey listesinin yedinci maddesi ise online eğitimlere katılmaktır. Online eğitimler birbirinden farklı alanlarda verilen video içerikli eğitim programlarıdır. Kişinin iş ya da eğitim yaşamı yoğun ise online eğitimler onu için çok vakit harcamadan farklı alanlarda bilgi edinmenin en kısa ve etkili yolu olacaktır. Online eğitimler sayesinde katılımcı hem kişisel gelişimini arttırırken hem de eğitim aldığı alanda sertifika kazanmaktadır. Kişisel gelişim, psikoloji, liderlik ve sağlık gibi birçok alanda verilen online eğitimler, konu hakkında uzman eğitmenler eşliğinde sürdürülmektedir. Siz de kendinize uygun online eğitimlerin içeriklerini incelemek isterseniz online eğitim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

8. Yeni Diller Öğrenmek

yeni diller öğrenmek kişisel gelişim için yapılması gerekenler

Yeni diller öğrenmek bireyin başka kültürden insanlar ile etkileşime girmesini sağlar. Başka kültürlerin içeriğini öğrenmek ise aslında kişilerin, bakış açılarını genişleten ve kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkileyen bir aktivitedir. Kişiler yeni diller öğrenerek hem iletişim ağlarını büyütecek hem de araştırma yaparken başka dillerde yazılmış bilgilere ulaşabileceklerdir. Aynı zamanda birey anadilini ve öğrendiği dili de etkin ve doğru şekilde kullanabilmelidir.

9. Kendinizi Geliştirmek için Vakit Yaratmak

kendini geliştirmek için vakit yaratmak

Kişisel gelişimi arttırmak için en önemli ve öncelikli husus kişinin gelişime açık olması ve kendini geliştirmek için vakit yaratabiliyor olmasıdır. Aksi durumda kişi ne kadar kendini geliştirmek istese de "hayatım oldukça yoğun, vakit bulamıyorum." diyerek gelişimi erteleyecektir. İnsanların yaşam döngüsü içerisinde sorumlulukları ve görevleri kadar önemli olan şey de aslında kendileri ve kendilerine vakit ayırmalarıdır. Hayata karşı hevessiz ve kendi bilincinin, gelişiminin farkında olmayan bireyler zaten görev ve sorumluluklarını düzgün şekilde tamamlayamayacaklardır. Tüm bu sebeplerden dolayı kişinin kendine bireysel gelişimini arttırmak için vakit yaratması oldukça önemlidir.

10. Motivasyonu Yüksek Tutmak

motivasyonu yüksek tutmak

Kişisel gelişim için yapılması gereken 10 şey listesinin son maddesi ise hayat motivasyonunu yüksek tutmaktır. Kişiler hayat içerisinde zorluklar ve problemlerle karşılaşabilirler. Kişisel gelişimi sağlamak  için yaşanılan problemler bireyin hayat motivasyonunu bozucu olmamalıdır. Kişi, hayata dair motivasyonunu en ufak zorlukta kaybediyorsa motive olmaya yönelik aktiviteler sergilemeli, bilgiler edinmelidir. Eğer motivasyonunuzu arttırmak için ne yapmanız gerektiğini  bilmiyorsanız motivasyon ile alakalı eğitimlere katılabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?