Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00

Hayatınızı olumlu yönde değiştirecek bir eğitim ile karşınızdayız! Bu eğitimin adı Zeigarnik Etkisi Eğitimi. Daha önce böyle bir şey duymuş muydunuz? Şöyle açıklayalım:

Daha önce yarım bıraktığınız bir işe kafayı takıp gece uykularınızın kaçtığı oldu mu? Yapamadığınız bir şey yüzünden dinlenmeye zaman ayırmayıp o şeyi yapmaya çalıştığınız oldu mu? Zeigarnik Etkisi şimdi daha tanıdık gelmiş olmalı. Peki bu etkiden kurtulmanın yollarını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, haydi eğitime!

 

Bu eğitim ile şunları öğreneceksiniz:

 • Zeigarnik etkisinin nasıl ortaya çıktığını ve neleri kapsadığını,
 • Zeigarnik etkisinden görev ve sorumluluklarınızı hızlı şekilde tamamlamak adına nasıl yararlanacağınızı,
 • İnsan beyninin ve psikolojisinin yarım bırakılmış işlere karşı nasıl bir tavır aldığını ve bu tavrın insan psikolojisine yaşattığı sıkıntıların nasıl aşılacağını,
 • Zeigarnik etkisini kullanarak görev planlamanızı nasıl yapacağınızı.

 

Zeigarnik Etkisi Eğitimi

Evde henüz tamamlayamadığınız işinizi bırakıp arkadaşınızın doğum günü yemeğine katıldınız. Tahmin ediyoruz ki, aklınızın bir tarafı sürekli evde yarım bıraktığınız işe saplanıp kalacak ve bu düşünceden kurtulamayacaksınız. Doğal olarak da arkadaşlarınızla vakit geçirmenin mutluluğu ve keyfine varamayacaksınız. Peki neden beynimiz yarım bıraktığımız olgu ve durumlara takılıp kalıyor? İşte psikolojide bu duruma Zeigarnik etkisi deniyor.

Zeigarnik Etkisi Nedir?

Zeigarnik etkisi, tamamlanmamış ve yarım bırakılmış olguların ya da günlük yaşantıdaki işlerin, görevlerin, tamamlanmış olan olgulara göre daha seçici ve daha net şekilde hatırlanması durumuna denir. Zeigarnik etkisi, psikolojik bir fenomendir. 

Zeigarnik etkisi, literatürdeki ismini bilmesek dahi günlük yaşantımızda ve iş yaşantımızda duygu durumumuzu ve planlarımızı oldukça biçimlendiren bir olgudur. Tamamlanmayan bir işe takılıp kalmak ve istemsizce dinlenmeye ayrılan vakitlerde bile o işe zihin yormak insan bedenini de ruhunu da yoran bir aktivite olacaktır. 

Zeigarnik Etkisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Zeigarnik etkisi, 1901 yılında doğan Rus psikiyatrist ve psikolog olan Bluma Wulfovna Zeigarnik tarafından fark edilmiştir. Rus doktor, Pozitif Psikoloji’nin kurucusu olan Kurt Kewin ve birkaç psikolog arkadaşı ile birlikte bir restorana yemeğe gider. Restoranda siparişleri alan garson, aldığı siparişleri bir kağıda ya da bir yere yazmamakta, siparişleri mutfağa iletene dek zihninde tutumaktadır. Bunu fark eden Bluma Wulfovna Zeigarnik, garsonun siparişleri nasıl hatırladığını merak eder ve garsona sorar. Garson, sipariş tamamlanıncaya dek istenilenleri aklında tuttuğunu, daha sonra zihninden bunları sildiğini söyler. Bu durum Rus psikiyatristin ilgisini çeker ve hemen bu durumu saptayan bir çalışma geliştirir.

Pozitif Psikoloji’nin kurucusu Kurt Kewin ile birlikte çalışmayı yürüten Zeigarnik, örneklem olarak seçtiği insanlardan matematik sorusu çözme, boncuk dizme gibi 20 adet aktiviteyi yapmalarını ister. Aktivitelerin yapılışı sürecinde bazı kişilerin üzerinde çalıştıkları minik görevler yarıda kesilir, bazılarında ise tamamını yapmalarına izin verilir. Daha sonra katılımcılara yaptıkları işleri sorar. Gördüğü sonuç karşısında şaşkınlığa uğrayan Zeigarnik, bireylerin tamamlamadıkları yani yarıda kesilen görevleri, tamamladıkları görevlere kıyasla %90 daha çok hatırladığını saptar. Deneysel araştırmadan çıkan sonucu, birey istenilen görevi tamamlama ihtiyacını edinerek göreve başladığı için görev yarıda kesildiğinde zihin gergin durumda kalır ve o anı unutmaz şeklinde raporlar. Saptadığı bu duruma da kendi ismine vererek ‘’Zeigarnik Etkisi’’ der.

Zeigarnik Etkisini Nasıl Avantaja Çeviririz?

İş hayatının çok yoğun ilerlediği zamanlarda, işler içinden çıkılamaz bir hal aldığında ve zamanla yarıştığınız o dönemlerde her görevi saatinde hallediyor olmanız gerekebilir. Fakat işler bu kadar yoğunken, birkaçını ertelemeyi düşünmek kulağa çok mantıklı bir seçenek gibi geliyor olabilir. Erteleme durumunda sonuçta birikecek tüm işleri düzenlemek baştaki durumdan çok daha zor olacaktır. İşte böyle bir anda aslında psikoloji bilimi yardımımıza koşuyor.

Görevlerinizi ertelemeye yatkın biri iseniz, bu durumdan vazgeçebilmek adına Zeigarnik etkisinden faydalanabilirsiniz. Zeigarnik etkisi, insan zihninin bir şeyi tamamlama içgüdüsü ile yarım bırakılmış görevlerin organik hatırlatıcısı olmayı üstlenir. Bir görevi ertelemek istemiyorsanız, o görev için ufakta olsa bir başlangıç yapmanız sizi harekete geçirici bir hamle olacaktır. Çünkü Zeigarnik etkisi, görevi yarım bıraktığınız an tüm zihninizi saracak ve tamamlama güdüsü ile görevi ertelemeden, zamanında yapmak için sizi ikna edecektir. Zeigarnik etkisi sizin için zihin yoran bir durum olmaktan çıkacak, aksine bir avantaja dönüşecektir.

Zeigarnik Etkisi Eğitimi Nedir?

Zeigarnik Etkisi Eğitimi, kişilerin iş hayatında görev ve sorumluluklarını yerine getirme konusunda süreci hızlandıran ve insan psikolojisinin kendini görev ve sorumluluklara daha etkin ve hızlı şekilde hazır olmasını sağlayan Zeigarnik etkisinin nasıl aktif hale getirileceği ile ilgili katılımcılara detaylı bilgi sunan bir programdır.

Zeigarnik Etkisi Eğitimine, günlük hayatında ve iş yaşamında birden çok sorumluluk üstlenen, görevlerini ertelemeyi alışkanlık haline getirmiş ve bu durumdan kurtulmak isteyen, Zeigarnik etkisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen herkes katılabilir.

Zeigarnik Etkisi Eğitimi ile Neler Öğreneceksiniz?

Zeigarnik Etkisi Eğitimi ile şunları öğreneceksiniz:

 • Zeigarnik etkisi nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?
 • Zeigarnik etkisi ile görev ve sorumluluklarımızı tamamlamayı hızlandırabilir miyiz?
 • Zeigarnik etkisi hayatımıza nasıl avantajlar sağlar?
 • Zeigarnik etkisinin insan psikolojisindeki yeri nedir?

Zeigarnik Etkisi Eğitimi'nde sertifika almak için 139 TL basım ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz eğitimlerden hiçbir bedel talep edilmediği için sertifikanın basım maliyetini ödemek zorundayız, bu maliyetler üniversite ve uluslararası kuruluşların; onay, imza ve operasyonel süreçleri için fiziki sertifikaya talep ettiği bedellerden oluşuyor. Bu nedenle sizden sadece “sertifika basım ücreti” talep ediyoruz. Bunun dışında kargonuz tarafınıza ücretsiz bir şekilde ulaşıyor.

Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ve uluslararası geçerli Cardcert sertifikanız adresinize fiziki olarak gönderilecektir. Üniversite onaylı sertifikanızı ise e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sertifikanızın e-Devlet sisteminde görülme süresi, sertifikanın oluşturulmasından sonraki 20 gün içindedir.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.80 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.80 Puan
  Toplam : 5 Yorum

  • %80
  • %20
  • %0
  • %0
  • %0
  4.80

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.80 Puan
  Toplam : 5 Yorum
  • %80
  • %20
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

  ÜCRETSİZ
  Hemen Kaydolun