Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Genel Kültür Seviyesini Düşüren Etkenler

Genel Kültür Seviyesini Düşüren Etkenler


Genel kültür bireylerin okuduğu kitaplar, gezdiği yerler, tanıdığı insan ve milletler ile belirlenen bir bilgi birikimi bütünüdür. Bu etkenler bazen genel kültür seviyesine katkı sağlayan bazen de genel kültür seviyesini düşüren etkenlerdir. Bahsettiğimiz eylemleri yapan insanları daha kültürlü yapan şey tıp tarafından bile açıklanmıştır. Nörolojide beyindeki nöronlar birbirleri ile birden fazla bağ yapabilir. Beyindeki nöronlar -ara nöron- dışında diğer nöronlar bu fiili gerçekleştiremez. Bu birden fazla bağlanma özelliği de halk dilinde tabir ettiğimiz düşünce eyleminin oluşmasını sağlar.

İnsanlar gezip dolaştıkça, okudukça ya da yeni milletler tanıdıkça bu nöronlar bilgiye ulaşmak için daha fazla bağ yaparlar ve karşımıza kültürlü bir beyin çıkar. Çok eskiden beri sorulan bir soru olan "Okuyan mı daha akıllı? Gezen mi? " sorusunu da kendimize sorabiliriz. Mantıken aslında ikisi de kültür oluşturmanın temel bileşenlerindendir. Aralarındaki tek fark gezmenin okumaya göre masraflı fakat daha kolay akılda kalıcı olmasıdır.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Genel Kültür Seviyesini Düşüren Etkenler

Bireyin genel kültür seviyesini düşüren etkenler arasında aile, okul, yaşanan semt yer almaktadır. Örnek olarak İtalya’da doğup büyümüş ve tahsilini yapmış bir insanla Doğu Anadolu Bölgesinde yaşayan ilkokul mezun bir kızın kültür seviyeleri ve kişisel gelişim seviyeleri elbette ki farklı olur. Çünkü yaşadıkları ortamlar gereği İtalya’da doğum büyüyen kızın okuyup işe atılması gerekirken Doğu Anadolu’da yaşayan kız için sadece okulda okuma yazma öğrenmesi yeterlidir ve işe atılacak derecede bilgili olması gereksiz olduğu düşünülür.

Yani demek oluyor ki kültürü düşüren etmenlerden biri doğulan yerin toplumsal özellikleridir. Genel kültürü düşürücü etmenlere bir örnekte aileden verebiliriz. Düşünün ki kültürlü bir ailenin kızı doğuştan getirmese bile ailesinden o kültürü daha doğduğu anda almaya başlayacaktır. Öte yandan eğitim gelişimi olmayan sadece okuma yazması olan ve memleketinden başka bir yer görmemiş yoksul bir ailenin çocuğu bu kültür alışına çok geç başlayacaktır.

Bu geç diye tabir ettiğimiz vakit bireyin okul zamanlarına denk gelmekte bazen ise daha geç vakitlere sarkabilmektedir. Son olarak kültürü düşüren etmenlerden birisi de kötü okumaktır. Velhasıl bireyin her ne kadar kültür yoksunu ailesi, yaşadığı, kültüre uymayan semt onu nasıl  aşağıya çekiyorsa kültürü de düşürebilecek kitaplar bilhassa o kadar etkilidir.

Hayat Boyu Öğrenim. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?