Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Profesyonel Pazarlama Uzmanının Özellikleri

Profesyonel Pazarlama Uzmanının Özellikleri


Pazarlama, daha başarılı konuma ve yüksek cirolara ulaşmayı hedefleyen bütün şirketlerin ana omurgası durumundadır kuşkusuz. Kurumsal bir şirkete yada global ölçekteki bir markaya, büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm desteği, en kapsamlı oranda sağlayanda yine pazarlama birimidir. Şirketler arası rekabetin çok daha yoğun yaşandığı günümüzde teknolojininde devreye girmesiyle pazarlama daha kompleks bir şekle büründü. Bundan rekabette ciddi anlamda etkilendi tabiki. Daha fazla artış gösterdi. Zira artık herkes kendi ürün yada hizmetlerini pazarlamak için teknolojiden faydalanıyor.  

Burada zihinlere şöyle bir soru gelebilir; Madem herkes aynı teknolojiyi kullanıyorsa, neden bazı kuruluşlar, markalar yada şirketler çok daha popülerken diğerleri sürekli küçülüyor, adı bile duyulmuyor? Cevabı çok basit. Çünkü adı duyulmayan, sürekli küçülen bu şirketler pazarlama ile teknolojiyi birleştirmedi. Teknolojiye uzak kaldıkları gibi, aynı zamanda şirket bünyesine alanında uzman ve yenilikçi bir pazarlama uzmanı dahil etmedi. Dolayısı ile geride kaldı. Bu şekilde devam ettiği müddetçe sürekli gerilemeyede devam edecektir.

Bir işletmenin pazarlamadaki başarı seviyesi, pazarlama biriminde görev yapan pazarlama uzmanlarının yetenek ve becerileri ile doğru orantılıdır. Zirveye ulaşmak, hedeflediği satış ve kârlılığı elde etmek isteyen şirketlerin, teknoloji ile yakından ilgili, yenilikçi ve kendi alanlarında çok başarılı olan pazarlama uzmanlarına ihtiyacı vardır.  Tabiri yerindeyse şirketi sırtlayarak zirveye taşıyanlar üst düzey pazarlama uzmanlarıdır. Bu tip pazarlama uzmanları bazı etkili özellikleri ile dikkat çekerler. Makalemizde, Profesyonel Pazarlama Uzmanının Özellikleri hakkında detaylı bilgi alıyor olacaksınız.

 

Profesyonel Pazarlama Uzmanı Şu Özellikleri Taşımalı

Üst Düzey Teknoloji Bilgisi

Her zaman vurguladığımız gibi teknoloji günümüz pazarlamasını çok yakından ilgilendirir ve tamamen etkiler. Bunun sonucu olarak Pazarlama eski geleneksel ve etkisiz metodları bırakıp çoktan Dijital Pazarlama aşamasına geçti bile. Dahası gelecek zamanlarda da böyle Dijital Pazarlama olarak etkili olmaya devam edecek. Dolayısı ile bir pazarlama uzmanının teknoloji konusunda bilgili sahibi olmasının, yeni gelişmeleri yakından takip etmesinin ne kadar önemli olduğu asla göz ardı edilmemeli. orta seviyede değil iyi bir teknoloji bilgisi olması zorunluluktur.

Profesyonel İletişim Kurabilme

Bu apaçık bir tanesidir. Pazarlamada lider olmak istiyorsanız, sıradışı iletişim becerilerine sahip olmanız gerekir. İletişim becerileri, dinleme, konuşma, yazma ve beden dili gibi hem sözlü hem de sözlü olmayan becerileri içerir. Tüm bu becerilerde çok iyi olmak, hedefleri ve niyetleri iletme yeteneği üzerinde uzman seviyeye yükselmeye vesile olacaktır. Bu da size sadece ekip üyelerini değil, aynı zamanda müşterileride etkileme yeteneği sağlar.  Sonuçta, pazarlama insanları etkilemenin en etkin yollarından biri değilmidir?

Girişimcilik Özelliği

İyi bir lider gerektiği durumda mutlaka inisiyatif göstermeli ve bundan asla çekinmemelidir. Aksi takdirde insanların kendilerini takip etmesini sağlamakta zorlanacaktır. Bu Pazarlama kavramı içinde geçerlidir. Bir pazarlama uzmanı olarak inisiyatif göstermek çok önemlidir. İşinde uzman iyi bir pazarlamacı, anında fikir üretme ve bunları ekibiyle paylaşma yeteneğine mutlaka sahip olmalıdır. Ayrıca fırsatları değerlendirmede, rahat ve pozitif tavırlar sergilemede insanları fikirlerine uymaya ikna etmede oldukça hızlı davranmalı.

Keskin ve Eleştirel Zihin Yapısı

Uzman seviyedeki her pazarlamacı keskin ve eleştirel bir zihne sahip olmalıdır.  Zira görünüşte iyi bir fikri takip etmek çok kolaydır. Peki zarar söz konusu olunca yada süreç zarara doğru gidiyorsa ne yapılacak?. İşte önemli olan bu noktada nasıl davranacağıdır. Pazarlama uzmanları, eylemlerinin her yönünü değerlendirebilmeli ve olası sonuçları tahmin edebilmelidir. Dahası olası tüm sonuçları göz önünde bulundurup iyi bir analiz yapabilmeli. Gerçekçi düşünmek, eleştirel düşünmenin çok büyük bir parçasıdır. Eleştirel düşünme özelliği sizi aynı zamanda sorunlardan hızla kurtaracak ve pazarlama aşamasında karşılaşılması muhtemel zararları önleyecektir.

Yüksek Motivasyon

Pazarlama süreci tamamen motivasyonla ilgilidir. Başarılı bir Pazarlama Uzmanı ekip arkadaşlarını ve müşterilerini periyodik olarak motive etme yeteneğine sahip olmalıdır. Ancak esas olan başkalarını motive etmeden önce kendini motive etmek olmalı. Bu, her zaman olumlu bir zihin yapısı gerektirir. Aynı zamanda ekip arkadaşlarınız için iyi bir örnek olmanız gerektiği anlamına gelir.  Çünkü insanların gözleri iyi bir lideri takip etmeye odaklanmıştır. Liderin yaptıkları taklit edilir. Başkalarını motive etmek, yüksek duygusal zeka gerektiren insanlarla bağlantı kurma yeteneğine sahip olmanızı da gerektirir. Bütün bunlar üst düzey bir Pazarlama Uzmanının belirleyici özellikleridir.

Profesyonel Satış Teknikleri

Bu nokta birçok pazarlamacının tereddüt ettiği yerdir. Pazarlamacıların çoğu iyi satış tekniklerine sahip olsa bile bunu sürdürülebilir olarak devam ettiremez ve bir noktada tıkanır. Zira pazarlama aşamasını yapabilmiş ancak satışta bir şekilde takılıp kalmıştır. Satış ve pazarlama, insanların sandığından daha çok birbiri ile ilişkilidir. Günümüzde giderek daha fazla müşteri internet üzerinden online satın alma işlemi gerçekleştiriyor.

Dolayısı ile başarılı bir Pazarlama Uzmanı potansiyel müşteriler oluşturmaktan, satış sonrası süreçlere, teknik destekten, diğer tüm bağlantılara kadar her şeye vakıf olabilmeli. Kendi alanında üst düzey uzman olmak, bünyesinde bulunduğu şirketin marka bilinirliğini artırmak ve daha yukarılara taşımak isteyen pazarlama uzmanlarının satış teknikleri konusunda gerekirse Profesyonel Pazarlama Eğitimi almaları gerekir.

Proje Yönetimi

Günümüzde her pazarlama uzmanının Proje Yönetimi hakkında en az orta düzeyde bilgi sahibi olması gerekiyor. Zira Pazarlama, her gün yeni bir gelişmenin yaşandığı, dinamik ve sürekli yükselen bir alan. Bu sebeple, pazarlama uzmanlarının aynı anda birden fazla pazarlama projesi yürütmesi ve büyük resmi ortaya çıkarmak için bunların hepsini bir yap-bozun parçaları gibi topladığı tek noktada nasıl birleştirebileceklerini bilmeleri gerekir. Kısaca pazarlama uzmanları bünyesinde çalıştıkları firmaları hedeflerine ulaştırabilmek için Proje Yönetimi bilgisine sahip olmalı.

 

Başarı İçin Profesyonel Eğitim Gerekir

Buraya kadar üst düzey bir pazarlama uzmanında olması gereken özellikleri başlıklar halinde sıraladık. Görülüyor ki bu alan başarısızlık ve eğitimsizliği kaldırabilecek bir yapıda değil. Pazarlama konusunda deneyimlerinizin yanında üst düzey bilgi ve donanımınız yoksa başarılı olmanız söz konusu olmayacaktır. Kuşkusuz bilginin yolu profesyonel eğitimden geçiyor. Pazarlama konusunda yukarıdaki özellikleri taşıyan bir Pazarlama uzmanı olmayı amaçlıyorsanız  Dijital Pazarlama Eğitimi almanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?