online-egitimler-bogazici-enstitusu
Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?


Pazarlama uzmanı; görevini sürdürdüğü şirketin uyguladığı pazarlama stratejilerini inceleyerek gereken durumlarda yeni stratejiler geliştirir. Ayrıca rakip firmaları takip eder ve şirketin sektörde güçlenebilmesi için doğru yöntemler kullanılmasını sağlar. İşletme, Ekonomi ve Finans gibi çeşitli bölümlerden mezun olan kişiler; pazarlama uzmanı olarak çalışma şansına sahiptir.

Pazarlama Uzmanı Nedir?

Pazarlama uzmanı; bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak, marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmak için stratejiler geliştiren bir profesyoneldir. Pazarlama uzmanı, pazar araştırması yaparak hedef kitleyi ve tüketici davranışlarını analiz eder. Bu bilgileri kullanarak hedef kitleyi çekmek ve marka değerini güçlendirmek için pazarlama stratejileri ve kampanyaları oluşturur.

Pazarlama uzmanlarının başarısı; pazarlama stratejilerini etkili bir şekilde planlama, uygulama ve yönetme yeteneklerine bağlıdır. Tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamak, rekabeti takip etmek ve şirketin hedeflerine uygun pazarlama çözümleri sunmak önemlidir. Ayrıca iletişim becerileri, yaratıcılık, analitik düşünme ve takım çalışması gibi yetkinliklere sahip olmak da bir pazarlama uzmanının başarılı olmasını sağlar.

Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Pazarlama uzmanı; bir şirketin pazarlama faaliyetlerini planlar, yönetir ve şirketin hedeflerine ulaşabilmesi için stratejiler oluşturur.

Pazarlama uzmanları genellikle ilk olarak pazar araştırması yapar ve tüketici ihtiyaçları ile taleplerini anlayarak hedef kitleyi belirlerler. Ardından marka bilinirliğini artırmak ve ürünün satışlarını artırmak amacıyla reklam, dijital pazarlama, sosyal medya ve halkla ilişkiler gibi pazarlama araçlarını kullanır.

Bir pazarlama uzmanı; müşteri ilişkilerini yönetir, müşteri memnuniyeti sağlar, rakip ve veri analizi yapar, marka sadakatini arttırabilmek için iletişim stratejilerinden faydalanır. Pazarlama uzmanları işletmenin büyümesini sağlayabilmek için işbirliği yapma konusunda başarılı olmalıdır ve müşterileri etkileyebilmek için güçlü bir iletişim becerisine sahip olmalıdır.

 

 

Pazarlama Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Pazarlama uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İşletme, İktisat ve Çalışma Ekonomisi gibi bölümlerden mezun olmak
 • Satış ve pazarlama alanında bilgi sahibi olmak
 • Rakip şirketleri tanımak
 • Stratejik ve analitik düşünmek
 • Çözüm odaklı çalışmak
 • Sorumluluk sahibi olmak

Pazarlama Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Pazarlama uzmanı olmak için Pazarlama, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi ve Finans gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda pazarlama alanında staj yapılması bireyin deneyim kazanmasına yardımcı olacaktır.

Pazarlama Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Pazarlama uzmanının maaşı 13.500 TL ile 21.000 TL aralığındadır.

Pazarlama uzmanı maaş aralığının belirlenmesinde çalışılan kurum, kişinin meslekte elde ettiği deneyim gibi faktörler etkili olmaktadır. Pazarlama uzmanı mesleğin ilk yıllarında 13.500 TL maaş alır, iki yıl deneyimli pazarlama uzmanı 16.000 TL, üç yıl ve üzeri deneyimli bir pazarlama uzmanı 16.500 TL-21.000 TL aralığında maaş alır.

Pazarlama Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra işe başlayan bir pazarlama uzmanı, 7000 gün prim ödedikten sonra yaş kriterini karşılayarak emekli olabilir. Bu gruptaki kişilerin emeklilik koşulları arasında sigortalılık süresi bulunmaz ve erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşına gelince emekliliğe ayrılabilir.

1 Mayıs 2008 tarihi itibarıyla işe başlayan bir pazarlama uzmanı ise 7200 gün prim ödedikten sonra yaş şartına uyarak emekli olabilir. Bu grupta yer alan kadınlar yine 58 yaşında emekli olma şansına sahipken erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olmaktadır.

Yurt Dışında Pazarlama Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında pazarlama uzmanı olmak için İşletme, Ekonomi, Finans ve Pazarlama gibi bölümlerden mezun olarak yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olunmalıdır. İlgili yerlere başvurarak yurt dışında çalışma izni alan pazarlama uzmanları, satış ve pazarlama alanında deneyim sahibi olmalarıyla iş bulma süreçlerini kolaylaştırabilirler. Aynı zamanda ileri seviyede yabancı dil bilmek yurt dışında görev yapmak isteyen pazarlama uzmanları için oldukça önemli bir kriterdir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?