Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi, müşterilerin kişilik tipine göre kullanılacak satış ve pazarlama tekniklerini içeren bir online eğitim programıdır. Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi ile bireyler, farklı kişilik tipleri hakkında bilgi sahibi olmakta ve farklı müşterilere nasıl yaklaşması gerektiğini öğrenmektedir. Böylece kişi, satış ve pazarlama alanında daha başarılı olmakta, çalıştığı iş yerinin cirosunu arttırmaktadır.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi sona erdikten sonra katılımcılara sertifika verilmektedir. Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi sonunda alınan sertifika, kişinin kendini satış ve pazarlama alanında geliştirdiğini kanıtlamasını sağlamaktadır.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi ile şunları öğreneceksiniz:

 • İletişimin ögelerini,
 • Kişilik tiplerini,
 • Farklı müşteri tiplerini tanımayı,
 • Farklı kişilik tiplerine sahip müşterilere nasıl yaklaşılması gerektiğini,
 • Satışta bukalemun tekniğini,
 • Etkili iletişim becerilerini.

 

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi Nedir?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi, satış ve pazarlamada farklı kişilik özelliklerine sahip müşterilere nasıl yaklaşılması gerektiğini öğreten bir online eğitimdir. Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi ile satış ve pazarlama alanında çalışan kişiler, müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve buna yönelik hareket edebilir.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’ni alan kişiler, müşterilerle daha sağlıklı iletişim kurabilir ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilir.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’ne şu kişiler katılabilir:

 • Satış danışmanları,
 • Satış elemanları,
 • Pazarlama uzmanları,
 • Müşteri danışmanları,
 • Çağrı merkezi müşteri temsilcileri,
 • Satış ve pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler,
 • Kişilik tiplerini öğrenmek isteyen herkes.

 

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’ne Katılmak için Neler Gereklidir?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’ne katılmak için şunlar gerekmektedir:

 • Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’ne katılmak için kişi, bir bilgisayar ya da akıllı telefona sahip olmalıdır.
 • Kişi, sahip olduğu teknolojik aletlerin nasıl kullanıldığını bilmelidir.
 • Dersler online olarak yapılır dolayısıyla aktif bir internet bağlantısına da gerek duyulur.

 

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi Dersleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi, İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde online eğitim metodu ile gerçekleştirilir. Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi dersleri, satış ve pazarlama alanında uzman bir eğitmen eşliğinde online ortamda sürdürülür. Dersler, profesyonel bir stüdyo ortamında çekilen videolardan oluşmaktadır. Kişi, eğitime kaydolduktan sonra öğrenci paneli üzerinden ders videolarını izleyebilmektedir.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi Ders Konu Başlıkları Nelerdir?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi ders konu başlıkları şunlardır:

 • Satışta Farkındalığın ve Değişimin Önemi 
 • İletişimin Ögeleri
 • Satışta Bukalemun Tekniği
 • Kişilik Tipleri: Popüler Optimist 
 • Kişilik Tipleri: Güçlü Kolerik
 • Kişilik Tipleri: Mükemmeliyetçi Melankolik
 • Kişilik Tipleri: Barışçıl Soğukkanlı 
 • Kişilik Tipleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Etkili İletişim Becerileri
 • İletişimde Yapılan Hatalar
 • İyi Bir Dinleyicinin Özellikleri
 • Neden Değişmeliyiz?
 • Başarılı Olmanın Şartları

 

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’nde Ders Kaynakları Nelerdir?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi’nde ders kaynakları, pazarlama ve satış alanında uzman bir eğitmen ile önceden çekilen videolardır. Ders içerikleri, profesyonel bir stüdyo ortamında çekilip yayımlanmaya hazır hale getirilmektedir. Ardından İstanbul Boğaziçi Enstitüsünün paneline eklenmektedir. Öğrenci dilediği zaman, bulunduğu konum fark etmeksizin ders videolarını izleyebilmektedir. Kişinin Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi ders kaynaklarına süresiz erişim hakkı bulunmaktadır.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi Sonunda Hangi Sertifikalar Alınır?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi sonunda katılımcılar şu sertifikaları almaktadır:

 • Enstitü onaylı eğitim sertifikası,
 • Üniversite onaylı eğitim sertifikası,
 • Uluslararası geçerli eğitim sertifikası.

 

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi Sonunda Alınan Sertifika Ne İşe Yarar?

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi sonunda alınan sertifika, kişinin müşterileri ikna etme yolları hakkında kendini geliştirdiğini ispatlamasına yardımcı olmaktadır. Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi sonunda alınan sertifika, bireyin kişilik tipleri alanında donanımlı olduğunu kanıtlamasını sağlamaktadır. Kişilik tipleri alanında bilgili olan biri, birikimini yaptığı işe de yansıtacaktır. Dolayısıyla işverenler bu hususu dikkate alarak Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi Sertifikası’na sahip olan adaylara öncelik tanıyabilmektedir.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi sonunda verilen Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifika ve uluslararası geçerli sertifika, kişinin adresine fiziki olarak gönderilmektedir. Üniversite onaylı sertifika ise e-Devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemi sonucunda görüntülenmektedir. Sertifikanın e-Devlet sisteminde görülme süresi ise sertifikanın hazırlanmasından sonraki 20 gün içinde gelişmektedir.

Kişilik Tipleri Nedir?

Kişilik tipleri, insanların sahip olduğu kişilik özelliklerine ve davranış eğilimlerine bağlı olarak dahil olduğu kategoridir. Bir kişi, dahil olduğu kişilik tipinin bütün özelliklerini göstermeyebilir, diğerlerinden de izler taşır ancak genel olarak herkes için bir kişilik tipi daha baskın gelmektedir. Kişilik tiplerinde sınıflandırma bu şekilde yapılır.

Kaç Tane Kişilik Tipi Vardır?

Myers ve Briggs’e göre kişilik tipleri toplamda 16 tanedir fakat farklı kuramlara göre kişilik tipleri farklı sayılarda sınıflandırılır.

Kişilik Tipleri Nelerdir?

Kişilik tipleri farklı kuramlara göre farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Fakat en yaygın olarak kullanılan 16 kişilik tipi şu şekilde sıralanabilir:

 1. Savunmacı kişilik
 2. Organizatör kişilik
 3. Lojistikçi kişilik
 4. Yönetici kişilik
 5. Eğlendirici kişilik
 6. Becerikli kişilik
 7. Girişimci kişilik
 8. Maceracı kişilik
 9. Kampanyacı kişilik
 10. Arabulucu kişilik
 11. Lider kişilik
 12. Savunucu kişilik
 13. Mimar kişilik
 14. Mantıkçı kişilik
 15. Tartışmacı kişilik
 16. Buyurucu kişilik

 

1. Savunmacı Kişilik

Savunmacı kişilik, sevdiği kişilerin iyi durumda olduğundan emin olmak isteyen ve sıcakkanlı yapıya sahip olan bir kişilik tipidir. Savunmacılar, korumacı bir kişilik özelliğine sahiptir.

2. Organizatör Kişilik

Organizatör kişilik, yüksek bir enerjiye ve sorumluluk bilincine sahip olan bir kişilik tipidir. Organizatör kişiliğe sahip olan bireyler yardımseverdir ve detaycıdır. 

3. Lojistikçi Kişilik

Lojistikçi kişilik, işleri zamanında teslim etmek isteyen, başkalarını da bu yönde teşvik eden bir kişilik tipidir. Lojistikçi kişilikteki bireyler düzeni ve yardım etmeyi sever, bu kişilerin güvenilir bir yapısı vardır.

4. Yönetici Kişilik

Yönetici kişilik, ikna yetenekleri yüksek olan ve olayları doğru analiz eden bir kişilik tipidir. Yönetici kişilik tipine sahip olan bireyler adından da anlaşılacağı üzere diğer kişileri etkilemeyi ve onları yönetmeyi sever.

5. Eğlendirici Kişilik

Eğlendirici kişilik, bulundukları ortamın modunu yükselten, sosyalleşmeyi seven bir kişilik tipidir. Eğlendirici kişilik yapısına sahip olan bireyler, sevecen ve güler yüzlü bir tutuma sahiptir.

6. Becerikli Kişilik

Becerikli kişilik, bir işi pratik bir şekilde çözen, iş konusunda başarılı olan bir kişilik tipidir. Becerikli kişilik tipine sahip olan bireyler, başkalarına yardım etmekten keyif almaktadır.

7. Girişimci Kişilik

Girişimci kişilik, yeniliklerden hoşlanan ve enerjik yapıya sahip olan bir kişilik tipidir. Girişimci kişilik tipine sahip olan kişiler, enerjik yapıları sayesinde girdiği ortamlarda fark edilmektedir.

8. Maceracı Kişilik

Maceracı kişilik, deneyime açık ve gizemli yapıya sahip olan bir kişilik tipidir. Maceracı kişilik tipine sahip olan bireyler, eğlenmeyi ve yenilikleri sever.

9. Kampanyacı Kişilik

Kampanyacı kişilik, insanlara destek olmayı ve onları cesaretlendirmeyi seven bir kişilik tipidir. Kampanyacı kişilik tipine sahip olan bireyler, coşkuludurlar ve insanların kendi potansiyellerini keşfetmesine yardımcı olurlar.

10. Arabulucu Kişilik

Arabulucu kişilik; sosyalleşmeyi seven, herkesi olduğu gibi kabul edebilen bir kişilik tipidir. Arabulucu kişilik tipine sahip olan bireyler, şefkatli bir yapı sergilemektedir ve bu kişiler sevdikleri insanlar için her şeyi yapmaya hazırdır.

11. Lider Kişilik

Lider kişilik, karizmatik ve toplum içerisinde dikkat çeken bir kişilik tipidir. Lider kişilik tipine sahip olan bireyler, bulundukları ortamda uyum ve düzeninin sağlanmasına büyük bir katkı sunar.

12. Savunucu Kişilik

Savunucu kişilik, karşısındaki kişinin problemini fark edip çözüme kavuşturması için destek olan bir yapıya sahiptir. Savunucu kişilik, mistik ve sessiz yapıya sahip olan bir kişilik tipidir.

13. Mimar Kişilik

Mimar kişilik, strateji ve plan kurmayı seven bir kişilik tipidir. Mimar kişilik tipine sahip olan bireyler, diğerlerinin düşüncelerini kolayca anlayabilirler. 

14. Mantıkçı Kişilik

Mantıkçı kişilik, duygulardan çok düşünceleri ön plana alan bir kişilik tipidir. Mantıkçı kişilik tipine sahip olan bireyler, öğrenmeye açık ve yenilikleri seven bir yapıya sahiptir.

15. Tartışmacı Kişilik

Tartışmacı kişilik; soru sormayı, öğrenmeyi ve hayal kurmayı seven bir kişilik tipidir. Tartışmacı kişilik tipine sahip olan bireyler, olaylara farklı açılardan yaklaşıp soru sormaktan keyif alırlar.

16. Buyurucu Kişilik

Buyurucu kişilik, bulunduğu ortamda önde olmayı ve gücü elinde tutmayı seven bir kişilik tipidir.

Müşteri Tipleri Nedir?

Müşteri tipleri, müşterilerin sahip olduğu kişilik özelliklerinin herhangi bir ürünü veya hizmeti satın alma davranışını nasıl etkilediğini gösteren özellikler bütünüdür.

Müşteri Tipleri Kaça Ayrılır?

Müşteri tipleri farklı kuramlara göre farklı şekilde sınıflandırılmış olsa da genellikle müşteri tipleri 5 kategoride incelenmektedir. Buna göre müşteri tipleri “potansiyel müşteri, yeni müşteri, dürtüsel müşteri, indirim müşteri, sadık müşteri” olmak üzere 5 türe ayrılmaktadır.

Müşteri Tipleri Nelerdir?

Müşteri tipleri şunlardır:

 1. Potansiyel müşteri
 2. Yeni müşteri
 3. Dürtüsel müşteri
 4. İndirim müşteri
 5. Sadık müşteri

 

1. Potansiyel Müşteri

Potansiyel müşteri, henüz müşteriniz olmayan ancak ilgi alanları, tüketim alanları vb. açısından müşteriniz olmaya aday kişilerin dahil olduğu müşteri tipidir. Potansiyel müşteriyi kazanmak için satıcının ona ilgi göstermesi (mail bülteni göndermesi, kampanyalardan haberdar etmesi vb.) önemlidir.

2. Yeni Müşteri

Yeni müşteri, ürün veya hizmeti ilk kez satın alan müşteridir. Yeni müşteri sizi ilk kez keşfettiği için sizinle ilgili deneyimleri az sayıdadır. Bu yüzden onun deneyimlerini maksimum seviyeye çıkaracak hamleler yapmak gerekir.

3. Dürtüsel Müşteri

Dürtüsel müşteri, ürün veya hizmeti uzun süre boyunca bekleyip düşünmeden hemen satın alan müşteri tipidir. Dürtüsel müşteri tipi, satın almaya hızlı bir şekilde karar verdiği için bu kişilerde ödeme işleminin de hızlı bir şekilde yapılabilir olması önemlidir.

4. İndirim Müşteri

İndirim müşteri, ürün veya hizmetinizi indirime girdiğinde satın alan müşteri tipidir. Genellikle indirim müşteri tipine sahip olan kişiler, ilgili markanın ürününü indirimdeyken alır ancak normal zamanlarda başka mağazaları tercih eder. Bunun önüne geçmek için alışveriş yaptıkça puan kazandıran kart gibi bir sistem kullanılabilir.

5. Sadık Müşteri

Sadık müşteri, herhangi bir ürün veya hizmeti sürekli sizden satın alan, diğer markaları tercih etmeyen müşteri tipidir. Sadık müşteriler, ürününden veya hizmetinden yararlandığı markanın büyümesine de destek olmaktadır.

Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi'nde sertifika almak için basım ücreti ödemeniz gerekiyor. Sertifikanızı oluşturmak için sertifikanın basım maliyetini ödemek zorundayız, bu maliyetler üniversite ve uluslararası kuruluşların; onay, imza ve operasyonel süreçleri için fiziki sertifikaya talep ettiği bedellerden oluşuyor. Bu nedenle sizden sadece “sertifika basım ücreti” talep ediyoruz. Bunun dışında kargonuz tarafınıza ücretsiz bir şekilde ulaşıyor.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.67 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Bu eğitimle birlikte satın alınan eğitimler

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.67 Puan
  Toplam : 6 Yorum

  • %83
  • %0
  • %17
  • %0
  • %0
  4.67

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.67 Puan
  Toplam : 6 Yorum
  • %83
  • %0
  • %17
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    89.00 TL
  69.90 TL