Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-12-06T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Pazarlamacının Özellikleri

Pazarlamacının Özellikleri


Pazarlamacının özellikleri, pazarlama alanında çalışmak isteyen kişilerin sahip olması gereken niteliklerdir. Bu mesleği icra eden kişiler, bu özelliklere sahip olduğu takdirde işlerinde daha başarılı olur.

Pazarlamacının özellikleri, birçok firmanın bu alanda işe alım yaparken dikkat ettiği bir kriterdir. Çünkü pazarlamada insanlarla birebir temas kurulur. Dolayısıyla pazarlamada kişinin sahip olduğu özellikler, diğer mesleklere göre daha önemlidir. Peki pazarlamacı özellikleri nelerdir? Gelin, bu sorunun yanıtını birlikte keşfedelim.

Pazarlamacı Özellikleri Nelerdir?

Pazarlamacı özellikleri şunlardır:

 1. Etkili iletişim kurmak
 2. Satış tekniklerine hakim olmak
 3. Müşteri iletişiminde başarılı olmak
 4. Analiz yeteneğine sahip olmak
 5. Çözüm odaklı olmak
 6. Problem çözmede başarılı olmak
 7. Stratejik düşünme tekniklerine hakim olmak
 8. Yenilikçi olmak
 9. İş ağını geliştirebilmek
 10. Yaratıcı olmak

1. Etkili İletişim Kurmak

Pazarlamacı özellikleri arasında en önemlisi etkili iletişim kurmaktır. Bu yüzden listemizin ilk sırasında bu niteliğe yer veriyoruz. Pazarlamada insanlarla doğrudan temas kurulduğu için etkili iletişim kurmak büyük önem taşıyor.

Etkili iletişim kurmak için bazı özel teknikler bulunur. Bu teknikleri eğitim ile öğrenmek mümkündür. Etkili iletişim alanında kendini yeterli hissetmeyen pazarlama uzmanları, özel eğitimler alarak kendini geliştirebilir. Örneğin Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi alan pazarlamacılar müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verebilir. 

Eğitimin dışında deneyim yoluyla da iletişim becerileri geliştirilebilir. Fakat bu daha çok vakit alacağı için eğitim almak daha iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca bu eğitimi alan kişiler öz geçmişlerini güçlendirerek pazarlama alanında iş ilanlarına başvurduklarında rakiplerine göre bir adım önde olabilirler.

2. Satış Tekniklerine Hakim Olmak

Pazarlamacı özellikleri arasında en önemlilerinden bir diğeri satış tekniklerine hakim olmaktır. Birçok pazarlamacı bu alanı deneyimleyerek öğrenir. Ancak satış ve pazarlama tekniklerini bilen pazarlamacılar mesleklerinde daha başarılı olur.

Satış ve pazarlama alanında üniversite eğitimi almak önemlidir. Örneğin Pazarlama, İşletme, İktisat gibi bölümlerden mezun olan kişiler iş bulma sürecini daha kolay geçirir.

Satış ve pazarlama tekniklerini öğrenmek için bu alanda düzenlenen sertifika programlarına katılmak da mümkündür. Bu alanda üniversite onaylı ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı eğitimler alan kişiler meslekte daha avantajlı hale gelir. Örneğin Saha Satış Eğitimi, Telemarketing- Telefonda Satış Eğitimi, Satış Odaklı Kişilik Tipleri Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi alanlar bu meslekte bir adım önde olur.

3. Müşteri İletişiminde Başarılı Olmak

Etkili iletişim kurmanın dışında müşteri iletişiminde başarılı olmak da pazarlamacının özellikleri arasında gösterilir. Müşteri iletişimi günlük iletişimden çok daha farklıdır.

Örneğin müşteriye sorulan sorular, günlük hayatta bir arkadaşımıza sorulan sorular ile aynı değildir. Pazarlamada müşteriye onun istek ve ihtiyaçlarını anlamaya yönelik sorular sormak önemlidir. Hatta pazarlamacının bu soru tiplerine hakim olması gerekir. Ancak günlük iletişimde böyle bir zorunluluk yoktur.

4. Analiz Yeteneğine Sahip Olmak

Bir pazarlamacının sahip olması gereken özellikler arasında analiz yeteneği de bulunur. Pazarlamacı, gerek müşteri iletişiminde gerek hedef kitleyi belirlemede gerekse piyasa hakkında fikir sahibi olma aşamasında analiz yeteneğini kullanır.

Analiz yapmakta güçlük çeken kişilerin pazarlama alanında başarılı olması güçtür. Çünkü pazarlamanın bütün aşamalarında analizden yararlanılır.

 

 

5. Çözüm Odaklı Olmak

Pazarlamacı özellikleri arasında çözüm odaklı olmak da yer alır. Zaman zaman müşterilerle sorun yaşanabilir ya da üretim aşamasında her şey istenildiği gibi ilerlemeyebilir. Ürüne/hizmete olan talep azalabilir ya da beklenmeyen ekonomik sorunlar ortaya çıkabilir.

Tüm bunlar karşısında pazarlamacının hızlı aksiyon alması, sorunlara odaklanmadan çözüm üretmesi gerekir. Unutmayın, en iyi pazarlamacı kendini kriz anlarında belli eder.

6. Problem Çözmede Başarılı Olmak

Problem çözmede başarılı olmak, hayatın her alanında önemlidir fakat iş dünyasında daha da önemlidir. Özellikle pazarlama alanında çalışan kişilerin bu beceriye sahip olması gerekir. Çünkü gerek piyasada gerek müşteri tarafında illaki sorun yaşanır. Bu sorunlara odaklanarak vakit kaybetmek yerine çözüm üretmek önemlidir. Aksi halde iş verimliliği düşer ve maddi kazanç azalmaya başlar.

Problem çözmede başarılı olmak için kişi problem çözme tekniklerini öğrenmelidir. Bu alanda yazılan kitapları ve makaleleri okuyarak kendini geliştirmek mümkündür.

7. Stratejik Düşünme Tekniklerine Hakim Olmak

Pazarlamacı özellikleri arasında stratejik düşünme tekniklerine hakim olmak da bulunur. Çözüm odaklı olmak için bu teknikler hakkında bilgili olmak ve bunları uygulayabilmek gerekir. Örneğin üretim aşamasında ve müşteri iletişiminde strateji oluşturmak önemlidir.

Özellikle dijital pazarlama alanında çalışan kişiler stratejik düşünme tekniklerini bilmelidir. Bu teknikler deneyim yoluyla öğrenilebilir fakat eğitim almak kişinin daha avantajlı olmasını sağlar. Örneğin İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde ücretsiz olarak düzenlenen Dijital Çağda Stratejik Düşünme Teknikleri Eğitimi, kişinin hedef belirlerken yeni çağa ayak uydurmasını kolaylaştırır.

8. Yenilikçi Olmak

Yenilikçi olmak, pazarlamacı özellikleri arasında gösterilen bir diğer niteliktir. Pazarlama, sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Dolayısıyla bu alanda çalışan kişilerin yenilikleri takip etmesi, güncel bilgilere hakim olması ve gündemi bilmesi gerekir. Bu alanlara hakim olmayan kişiler, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını bilmedikleri için müşteri iletişiminde zorluk çekebilir.

Örneğin çağımızda neredeyse her şey dijitalleşmekte ve pazarlama da bu durumdan etkilenmektedir. Günümüzde dijital pazarlama alanı oldukça revaçtadır. Birçok firma, ürünü ya da hizmeti internet üzerinden müşteriye sunmaktadır. Dolayısıyla pazarlama alanında çalışan kişilerin dijital pazarlama ve sosyal medyaya da hakim olması önemlidir.

 

 

9. İş Ağını Geliştirebilmek

Bir pazarlamacının iş ağını olabildiğince geliştirmesi gerekir. Çünkü pazarlama farklı disiplinlerden etkilenen bir alandır. Dolayısıyla kişi ne kadar farklı mesleklerden kişi tanırsa ve iş çevresini ne kadar büyütürse pazarlama sektöründe de o kadar başarılı olur.

İş ağını geliştiren pazarlamacılar, işlerini daha kısa sürede halledebilir. Böylece müşteriye kaliteli bir ürün/hizmet sunma noktasında daha başarılı olabilirler.

10. Yaratıcı Olmak

Pazarlamacı özellikleri arasında en önemlilerinden biri de yaratıcı olmaktır. Gerek sorunlara çözüm üretme gerek yeni fikirler üretme noktasında yaratıcı olmak önemlidir. 

Pazarlamacılar süreç boyunca pek çok problem ile karşılaşır. Bu problemleri çözmek için yaratıcı olmaları gerekir. Ayrıca strateji oluşturma, reklam kampanyası hazırlama gibi aşamalarda da yaratıcılık önem taşır. Ürünü ya da hizmeti müşteriye en doğru ve etkili şekilde ulaştırmak için yaratıcı olunmalıdır.

Pazarlama Nedir?

Pazarlama; bir ürünün üretiminden satışına kadar geçen aşamaların bütünüdür.

Pazarlama satışı da kapsayan genel bir kavramdır. Pazarlama; ürünü/hizmeti üretme, hedef kitleyi belirleme, ürünü/hizmeti fiyatlandırma, tanıtma ve satış olmak üzere beş aşamaya ayrılır.

Pazarlamacı Nedir?

Pazarlamacı, bir ürün ya da hizmetin dijital ya da geleneksel yöntemlerle müşteriye ulaştırılması işiyle ilgilenen meslek elemanıdır.

Pazarlamacı, satış elemanından farklı olarak sadece ürünün satılmasından değil ürünün satışına kadar geçen bütün süreçlerden sorumludur.

Pazarlamacı/Pazarlama Elemanı Nasıl Olunur?

Pazarlamacı/pazarlama elemanı olmak için üniversitede Pazarlama, İktisat ya da İşletme Bölümü gibi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde bulunan alanlardan mezun olmak gerekir. Ancak bazı iş yerleri, bu bölümlerden mezun olmayıp kendini pazarlama alanında geliştiren kişileri de istihdam eder. Örneğin kişi bu alanda kendini geliştirmek için pazarlama eğitimleri alabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?