Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?


Klasik geleneksel pazarlama metodlarının artık çok yetersiz kaldığını net olarak görmek mümkün. Özellikle daha büyük markalar akılda kalıcılıklarını devam ettirme adına geleneksel pazarlama metodlarını hâla kullanıyor. Evet tamamen vazgeçilmedi ancak söz konusu markalar yeterince etkili olması için Dijital Pazarlama ile birlikte kullanmak gerektiğini biliyor. Peki o halde öncelikle Dijital Pazarlama Nedir tanımlayalım. Dijital pazarlama, şirketlerin Dijital Medya Kanalları aracılığıyla yaptığı iletişim ve etkileşim çalışmalarının bütünüdür. İşletmeler için günümüzün önemli dijital pazarlama kanalları; Google reklamları, SEO ve Sosyal medya reklamları olarak tanımlanabilir.

Dijital Pazarlama Neden Yapılır?

2020 yılı itibarıyla Türkiye’de 59 milyon üzeri internet kullanıcısı bulunuyor.  Bunların % 84 ’ü her gün kesintisiz olarak internete giriyor. Tüm nüfusun % 63 ’ü sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanıyor. Şirketlerin % 71’i yeni ürün yada hizmetlerinin  tanıtım reklamları için mutlaka dijital kanalları tercih ediyor. Özellikle iş dünyası, koronavirüs pandemi sürecinin olumsuz etkilerini en aza düşürmek amacıyla dijital pazarlamaya önceki dönemlerden daha yoğun olarak yönelme eğilimi gösteriyor.

Müşterileri ile iletişim kurmak amacıyla internet kullananların oranı ise % 63 Dolayısı ile sürekli artan devasa rakamlardan bahsediyoruz. Bu oldukça normal zira Dijital Pazarlama Çalışmaları sayesinde gerek büyük işletmeler gerekse kobi olarak adlandırılan küçük ve orta boyutlu işletmeler internet ortamında hedef kitle dediğimiz ideal müşterilerine kolayca ulaşabilmekte ve onları web sitelerine dolayısıyla işletmelerine çekebilmektedirler. Yani internet sayesinde yaptığımız dijital pazarlama çalışmalarının amacı işletmenin satışlarını arttırmaktır. Şu kritik noktayı artık net olarak biliyoruz. Satış işletmenin ayakta kalabilmesi için en önemli unsurdur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir Ne Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı firmanın internet ortamında gerek organik olarak gerekse reklamlar vasıtasıyla iletişim, etkileşim çalışmalarını yapan kişidir. Dijital pazarlama uzmanlarından beklenen en önemli işler ise;

 • Web sitesi içerik yönetimi,
 • Sosyal medya içerik yönetimi
 • Facebook Instagram Linkedin ve benzeri platformlardaki reklamların yönetimi
 • Google reklamları yönetimi

SEO çalışmalarını direkt yapması beklenmese de SEO çalışmalarının koordine edilmesi ve takip edilmesi de dijital pazarlama uzmanlarından beklenen işlerden biridir. Peki neden SEO çalışmalarını direkt olarak yapması beklenmez yada beklenmemeli. Zira SEO başlı başına bir kompleks bir alandır. Daha yüksek düzeyde bir uzmanlık gerektirir.

Konu reklam ve ajans bütçesi yönetimi olunca, “dijital medya planlama” da dijital pazarlama uzmanlığı yapmış kişilerden beklenen önemli bir iştir. Bununla birlikte, yapılan çalışmaların Microsoft Excel’de raporlanması ve PowerPoint sunumu ile yönetime sonuçların sunulması da dijital pazarlama uzmanının işidir. Dijital pazarlama uzmanları firmaların pazarlama müdürleriyle veya direkt olarak üst yönetimle (CEO, Genel Müdür gibi ) çalışırlar.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İnsan kaynağı arz-talep dengesizliği nedeniyle dijital pazarlama uzmanları göreceli olarak yüksek maaş alırlar. Şöyle ki, internet reklamları yapabilen uzman sayısı oldukça az olduğundan ve bu konuya hâkim kişilere firmalardan talep yüksek olduğundan net maaşlar 4.000 TL’den başlar ve ekip yöneticiliğine yükseliş ile birlikte 10.000 TL  bandına hatta daha yüksek seviyelere kadar çıkar.

 

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Yapılır

Dijital Pazarlama Stratejisi yaparken öncelikle firmanın mevcut durumu ve amaçları çok iyi analiz edilmelidir. İnternet reklamları anlamında aksiyona geçmeden önce yapılması gereken ilk iş web sitesinin dönüşüm amacına yönelik (e-ticaret, iletişim formu, reklam gelirleri gibi ) akıcı bir sürece sahip olduğundan ve kullanıcılara iyi bir deneyim yaşattığından emin olunmalıdır.

İnternet ortamında yapılabilecek pek çok iletişim çalışması vardır. Bunların en önemlileri Google reklamları, Sosyal medya reklamları, SEO ( arama motoru optimizasyonu ) , e-posta pazarlama, affiliate marketing, yeniden pazarlama ( remarketing ), görüntülü banner veya video reklamlardır. Firmanın amacına yönelik stratejik dijital pazarlama çalışması yaparak bu dijital medya kanallarında hangilerinin aktif olarak kullanılacağı ve çalışma yapılacağı belirlenir.

 

Dijital Medya Kanalları Nelerdir

Dijital Pazarlama Kanalları konusunda en önemli ve önde gelen alanlar sosyal medya pazarlama, Google reklamları, SEO ve e-posta pazarlamadır. Detaylarına bakalım;

 

» Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya yönetimi ve ayrıca Facebook reklamları, Instagram reklamları, Linkedin Reklamları konularını içine alan bir pazarlama çalışmasıdır. Sosyal medya “postları” işletmenin düzenli içerik yönetimi yaptığı bir sosyal medya pazarlama çalışmasıdır. Sosyal medya reklamları ise işletmenin satış amacına yönelik hazırlanan ve hedef kitleye gösterilen dijital reklamlardır. Tek görsel, döngü ve video formatında reklamlar yapılabilir.

» Google Reklamları (Google Ads veya Adwords)

Eski adıyla Adwords yeni adıyla Google Ads olan Google reklamları aracılığıyla pek çok farklı reklam yapabiliyoruz. Google reklamları dediğimizde aklımıza ilk olarak arama motoru reklamları gelse de bunun dışında YouTube video reklamları, Gmail reklamları ve görüntülü reklam dediğimiz banner reklamlar da Google reklam paneli aracılığıyla yapılabilmektedir. Reklam vermeyi kurguluyorsanız öncelikle hesabınızı oluşturup giriş yaptığınızda Google reklamları sayfasında bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

» SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu )

Türkçe karşılığı olarak Arama Motoru Optimizasyonu şeklinde ifade edilen Search Engine Optimization yani SEO çalışmalarında amaç özellikle Google’de ilgili arama terimleri için arama motoru sonuç sayfasında ücretsiz listede yukarı çıkarak web sitesine organik ziyaretçi akışı sağlamaktır.

SEO ayrı bir uzmanlıktır. 2020 yılı itibari ile SEO ’ya etki eden ve iç içe bir dinamik oluşturan 200’ün üzerinde farklı parametreyi iyileştirmeye çalışan SEO uzmanları hem site içi SEO hem de site dışı SEO çalışmalarını yürütürler. SEO çalışmalarında en maliyetli iş kalemleri sitenin teknik iyileştirmesi, site için SEO uyumlu kaliteli makalelerin hazırlanması ve günümüzde artık daha çok “dijital PR” dediğimiz backlink çalışmalarıdır.

» E-posta Pazarlama

Kısaca şirketin web sitesinden e-bültene üye olan kişilere e-posta atarak yaptığı iletişim çalışmasına e-posta pazarlama denir. E-posta pazarlama bir CRM çalışmasıdır, zira firmayı halihazırda tanıyan kişilere ve müşterilere yapılan iletişimdir. Web sitesine üye olmuş kişilere atılan e-postalar ile amaç mevcut müşterileri sürekli sıcak tutmak ve tekrar tekrar alışverişe yönlendirmektir. Özellikle e-ticaret yapan firmalar tarafından mutlaka kullanılması gereken dijital pazarlama tekniklerinden biridir.

 

Dijital Pazarlama İş ilanları

Online iş başvurusu yapacağınız web sitelerinde kısa bir arama yaptığınızda Dijital Pazarlama İş İlanları ‘nın çok fazla olduğunu gözlemleyeceksiniz. Zira şirketler tarafından bu pozisyona çok büyük bir talep vardır. Dolayısı ile kariyerinizi Dijital Pazarlama alanında yapmak istiyor ancak kararsızlık yaşıyorsanız süratle kararsızlığınızı bırakıp bu alanda kariyer yolculuğu için harekete geçmelisiniz.

 

Dijital Pazarlama Kitap Tavsiyeleri

Dijital pazarlama konusunda Türkçe kitap kaynakları arıyorsanız oldukça kısıtlı olduğunu belirtebiliriz. Ancak tabiki önemli birkaç çalışma mevcut. Dijital Pazarlama ve buna bağlı alt birimler olan sosyal medya, içerik pazarlama, marka bilinirliği artırma gibi trend konular çerçevesinde kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız ciddi bir araştırma ile mutlaka okumanız gereken oldukça başarılı kitaplar bulmanız mümkün.

 

Dijital Pazarlama Pdf

Dijital pazarlama konusunda kitapların haricinde tabiki oldukça fazla PDF kaynak bulmanızda mümkün. Ancak burada özellikle şunu belirtelim, Dijital Pazarlama PDF kaynaklardan bilgisayarınıza indirip faydalanmak amacıydaysanız özellikle indireceğiniz kaynakları ciddi anlamda araştırıp, indirdiğiniz dosyaları açmadan önce dikkatli bir şekilde virüs taramasından geçirmelisiniz. Ayrıca indirdiğiniz dosyanın PDF formatında olmasına dikkat edin. Unutmayın .exe uzantılı dosyalar tıklandığı vakit çalışmaya başlayan kodlardır. PDF olarak indireceğiniz belgelerin uzantısının exe olmadığından mutlaka emin olun.

 

Online Dijital Pazarlama Eğitimi

Google reklamları ve Facebook Blueprint eğitimleri kendi platformlarının tanıtımı için güzel eğitimlerdir ancak büyük resmi göstermede eksik kalmaktadırlar. Dijital Pazarlama konusunda bir çok kaynaktan faydalanabilirsiniz. Ancak tabiki kaliteli bir uzaktan eğitim kurumundan alacağınız Dijital Pazarlama Eğitimi ‘nin yerini kesinlikle tutmayacaktır. Neden?. Çünkü elde edeceğiniz kaynaklar vasıtası ile öğreneceğiniz Dijital Pazarlama Bilgisi sınırlı olacak sürekli eksikleriniz olduğunu farkedeceksiniz.

Dahası iş başvurularınızda sizi bir adım öne çıkaracak Dijital Pazarlama Uzmanlık Sertifikası  gibi dikkat çeken bir farklılığınız olmayacak. Oysa örneğin İstanbul Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde profesyonel Dijital Pazarlama Uzmanları gözetiminde katılacağınız Dijital Pazarlama Eğitimi sırasında Dijital Pazarlama Teknikleri ‘ni hızlıca öğrenerek alacağınız Dijital Pazarlama Sertifikası ile yüksek maaşla işe başlayabilir yada kendi işinizi kurabilirsiniz.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?