Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?


Dijital pazarlama, herhangi bir ürünün ya da hizmetin pazarlama faaliyetlerinin internet üzerinden gerçekleştirildiği yeni nesil pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama; internet sitesi, e-ticaret siteleri, sosyal medya ve arama motorları gibi dijital mecralarda yapılır.

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklıdır ve online olarak yapılır. Dijital pazarlama, her türlü dijital medya kanalı üzerinden yapılan pazarlama çalışmalarını içerir. Örneğin sosyal medya, internet siteleri, e-ticaret siteleri ile arama motorları gibi alanlarda yapılan satış ve reklama yönelik çalışmalar dijital pazarlama kapsamına girer.

Dijital Pazarlama Çeşitleri/Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlama çeşitleri/türleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. İçerik pazarlaması
 2. E-posta pazarlaması
 3. Sosyal medya pazarlaması
 4. Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 5. Affiliate marketing - satış ortaklığı
 6. Yeniden pazarlama (remarketing)
 7. SEM (Search engine marketing - arama motoru pazarlaması)
 8. Influencer marketing
 9. Görüntülü reklamlar (display advertising)
 10. Viral pazarlama

1. İçerik Pazarlaması

içerik pazarlaması

Dijital pazarlama çeşitleri arasında ilk sırada içerik pazarlaması yer alır. İçerik pazarlaması, markanın ya da firmanın satış yapabilmesi için hedef kitlesine uygun olarak yazılı ve sesli içerik üretmesidir. Örneğin blog yazısı, video gibi her türlü dijital içerik, içerik pazarlama alanına girer.

İçerik pazarlamasında başarı elde etmek için SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışması yapılmalıdır. Aksi takdirde içerik Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almayacak ve hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşmayacaktır. Dolayısıyla marka, ürününü ya da hizmetini daha geniş bir kitleye ulaştırma noktasında istediği başarıyı elde edemeyecektir.

 

 

2. E-posta Pazarlaması

e-posta pazarlaması

E-posta pazarlaması, diğer adıyla e-mail marketing, müşterilere ürün ya da hizmet hakkında bilgi vermek ya da ilgili ürünün/hizmetin satışını gerçekleştirmek için uygulanan bir dijital pazarlama türüdür. E-posta ile pazarlama, müşterilerin yarısından fazlasını satın alma davranışına yönlendirdiği için önemli bir alandır.

E-posta pazarlaması yapmak için müşterilerin mail adresine ulaşmak gerekir. Müşterilerin mail adresine internet sitesine koyulan e-posta abonelik sistemi ile ya da kullanıcıların siteye üye olması aracılığıyla da ulaşılır.

3. Sosyal Medya Pazarlaması

sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini sosyal medya platformları üzerinden tanıtması yoluyla uygulanan bir dijital pazarlama çeşididir. Sosyal medya pazarlaması, günümüzde birçok işletmenin ihtiyaç duyduğu bir alandır. Çünkü tüketicilerin sosyal medya kullanımı artmıştır dolayısıyla şirketler için hedef kitleye ulaşmanın en iyi yollarından biri sosyal medya pazarlamasına başvurmak olacaktır.

Sosyal medya pazarlaması; Twitter reklamcılığı, Instagram reklamcılığı ve Facebook reklamcılığı ile yapılabilir. Ancak pazarlama yalnızca reklamcılık ile ilgili olmadığından sosyal medya pazarlamasında bir uzman ile iş birliği kurarak çalışılmalıdır.

4. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

arama motoru optimizasyonu seo

Arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlama türleri arasında bulunan bir diğer alandır. Arama motoru optimizasyonu (SEO), herhangi bir içeriğin arama motorlarında üst sıralara çıkması ve içeriğin ait olduğu internet sitesinin ziyaretçi sayısını arttırmasıdır. SEO çalışması özellikle e-ticaret sitelerinin blog tarafında güçlenmesini sağlar. Sitenin blog bölümü güçlendiğinde satışlarda da artış olur. Dolayısıyla blog yazıları ilk etapta pazarlama için önemli bir kısım gibi düşünülmese de aslında sitenin satışlarının da artmasını sağlar.

5. Affiliate Marketing - Satış Ortaklığı

affiliate marketing satış ortaklığı

Affiliate marketing, diğer adıyla satış ortaklığı, bir ürünün ya da hizmetin satışıyla elde edilen kârın satış ortakları ile tedarikçiler arasında paylaştırılmasıdır. Dijital pazarlama çeşitleri arasında bulunan affiliate marketing çalışmasına örnek olarak büyük e-ticaret sitelerinin influencerlar ile sosyal medyada yaptığı reklam anlaşması verilebilir.

Örneğin influencerlar markanın ürünlerinin yer aldığı bir link hazırlayıp kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak kendi yaptıkları satış üzerinden para kazanabilir. Linke ne kadar çok kişi tıklayıp ürünü satın alırsa reklam çalışmasını yapan influencer da o kadar komisyon alır. Yalnız bu noktada bir parantez açmakta yarar vardır, affiliate marketing yalnızca influencerlar ile yapılan bir uygulama değildir; satış ortaklığı çeşitli kurumlarla da yapılabilir.

6. Yeniden Pazarlama (Remarketing)

yeniden pazarlama remarketing

Yeniden pazarlama, diğer adıyla yeniden hedefleme, bir kişinin ziyaret ettiği alışveriş sitesine ait reklamları ziyaret ettiği başka bir sitede de görmesidir. Yeniden pazarlama, yaygın kullanılan diğer adıyla remarketing, dijital pazarlama türleri arasında yer alan bir kavramdır.

Google Adwords sistemi, kullanıcının daha önce ziyaret ettiği e-ticaret sitelerini kaydeder ve kişinin diğer sitelerde de bu reklam ile karşılaşmasını sağlar. Böylece yeniden pazarlama (remarketing) çalışması yapılmış olur.

 

 

7. SEM (Search Engine Marketing - Arama Motoru Pazarlaması)

search engine marketing SEM

SEM, bir web sitesinin herhangi bir içeriğe ya da ürün/hizmet sayfasına yönelik arama motorlarında reklam vermesidir. SEM kısaca Google, Yandex gibi arama motorlarına verilen reklamlardır. Google Ads, SEM çalışması için en çok kullanılan platformdur.

SEM’in açılımı Search Engine Marketing olarak geçmektedir ve arama motoru pazarlaması anlamına gelir. Dijital pazarlama çeşitleri arasında yer alan SEM çalışmasında web sitesinde yapılan SEO çalışmaları oldukça önemlidir.

8. Influencer Marketing

influencer marketing

Influencer marketing, günümüzde en çok kullanılan dijital pazarlama türleri arasında yer alır. Influencer marketing, diğer adıyla etkileyici pazarlama veya influencing, sosyal medyada tanınan ve insanları etkileme gücüne sahip olan kişilerin bir markaya ait ürün ya da hizmeti kendi hesabı üzerinden tanıtmasıdır.

Influencerların kendi Instagram hesabında bir giyim markasının çıkardığı yeni sezon ürünlerden bahsetmesi ve kişilerin bu ürünleri satın alması için link paylaşması, influencer marketing çalışmasına örnek verilebilir.

9. Görüntülü Reklamlar (Display Advertising)

görüntülü reklamlar

Görüntülü reklamlar, diğer adıyla display advertising, hedef kitleyi satış sayfasına yönlendiren ve üzerinde bir call to action (CTA) metninin yani yönlendirici bir eylem çağrısı metninin bulunduğu bir reklam türüdür.

Dijital pazarlama türleri arasında bulunan görüntülü reklamlar, genellikle banner reklamlar ile karıştırılır. Çünkü görüntülü reklamlar ilk ortaya çıktığı dönemde daha çok sitenin en üst kısmında yani banner bölümünde bulunmaktaydı. Ancak günümüzde görüntülü reklamlar içeriğin ortasında da bulunabiliyor. Görüntülü reklamlar, kullanıcının web sitesinin başka sayfalarında gezinirken satış sayfasına daha kolay ulaşmasını sağlar, bu sayede sitenin yaptığı satışlarda artış görülür.

10. Viral Pazarlama

viral pazarlama

Viral pazarlama, diğer adıyla ağızdan ağıza pazarlama, bir müşterinin satın aldığı ürün ya da hizmete ilişkin deneyimlerini çevresindekilerle paylaşmasıdır. Viral pazarlama ismi virüs kelimesinden gelir, tıpkı bir virüsün hızlı bir şekilde yayılması gibi viral pazarlamada da ilgili ürün/hizmet kısa sürede kulaktan kulağa yayılır. Böylece markanın ulaştığı müşteri kitlesi kısa sürede genişler.

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlama; markanın hedef kitleye ulaşması, etkili reklamlar vererek müşteri sayısını büyütmesi ve satışlarını arttırması bakımından işe yarar. Dijital pazarlama sayesinde bir firmanın marka bilinirliği artar, markaya ait ürün/hizmet hakkında daha fazla kişi haberdar olur.

Dijital pazarlama uygulamaları sayesinde markanın satışlardan elde ettiği kâr artar bu sayede marka daha büyük çapta hizmet vermeye başlar ve uluslararası alanda da faaliyet göstermeye başlayabilir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dijital pazarlama sayesinde firmanın marka bilinirliği gelişir.
 • Markanın hedef kitleye ulaşması noktasında avantaj sağlar.
 • Dijital pazarlama çalışmaları, markanın kitlesini büyütmesini sağlar.
 • Firmaya ait ürün veya hizmetten daha fazla kişi haberdar olur.
 • Markanın elde ettiği kâr oranı artar.
 • Geleneksel pazarlamaya göre daha çok müşteriye ulaşmayı sağlar.
 • Reklam sonuçlarını daha hızlı görme imkanı sunar.
 • Hedef kitleye uygun pazarlama yapmayı sağlar.
 • Dijital pazarlama sonuçları daha kolay ve hızlı şekilde analiz edilir.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, günümüzde birçok sektörün dijital alana kaymasıyla birlikte önem kazanmıştır. Dijital pazarlama sayesinde markaların hedeflediği kitleye yönelik reklam yapması ve markanın satışlarını arttırması sağlanır. 

Dijital pazarlama uygulamaları, geleneksel pazarlamadan farklı olarak ürünün/hizmetin zaman sınırı olmadan, her saatte tanıtılmasını sağladığı için ve sonuçları daha kolay analiz edildiği için kullanılır. Ayrıca sağladığı kolaylıklardan ötürü dijital pazarlama çalışmaları günümüzde geleneksel pazarlamaya kıyasla daha çok kullanılmaktadır. Dolayısıyla satış ve pazarlama alanında çalışan kişilerin dijital pazarlamaya hakim olması önemlidir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

dijital pazarlama nasıl yapılır

Dijital pazarlama; önce web sitesinin mevcut durumu analiz edilip ardından hedef kitle belirleme ve yeni müşterilere ulaşmak için strateji oluşturma adımları uygulanarak yapılır. Bu adımlar yerine getirildikten sonra gereken durumlarda reklam, blog yazısı gibi çalışmalara başlanmalıdır.

Dijital pazarlama alanında kullanılan birçok yöntem vardır. Örneğin SEO ve SEM çalışmaları, sosyal medya, influencer marketing gibi birçok alan dijital pazarlama kapsamında değerlendirilir. Dijital pazarlama çalışmasında bunlardan hangisine öncelik verileceği, markanın durumuna ve web sitesinin mevcut kullanıcı sayısına göre değişir. Dolayısıyla ilk olarak web site analizi yapmak gerekir. 

Örneğin yapılan analizler sonucunda web sitesinin trafiğinin arttırılması gerektiği tespit edildiyse SEO çalışmalarına öncelik verilebilir. Site güçlendirildikten sonra reklam çalışmalarına geçilebilir. Reklam için sosyal medya, arama motoru ya da influencer marketing alanlarından hangisinin seçileceği yine markanın hangi mecralarda daha güçlü olduğuna göre değişir.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, markanın internet ortamındaki satışlarında hedef kitleye ulaşması için ve kâr oranını yükseltmesi için doğru yol haritasının belirlenmesidir. Dijital pazarlama stratejisi yapmak için markanın mevcut durumu analiz edilmeli ve buna göre neler yapılması gerektiği belirlenmelidir.

Dijital pazarlama stratejisi sayesinde markanın internet ortamındaki satışlardan elde ettiği kârı yükseltmek ve markanın bilinirliğini arttırmak için neler yapılması gerektiği ortaya çıkar. Böylece kısa sürede yol alınır ve markanın hangi yöntem ile daha hızlı bir şekilde gelişeceği kolayca anlaşılır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama şu alanlarda kullanılır:

 • Sosyal medya platformları
 • İnternet siteleri
 • Blog siteleri
 • Arama motorları (Yandex, Bing, Google vb.)
 • e-Ticaret siteleri

Dijital pazarlama e-ticaret sitelerinin satışlarını arttırması için yukarıda sıralanan mecralar üzerinden yapılabilir. Dolayısıyla bir dijital pazarlama uzmanının bu alanlara hakim olması gerekir.

Dijital Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Dijital pazarlamanın özellikleri şunlardır:

 • Online yani interner ortamında yapılır.
 • Uygulandığı mecraya göre farklı türleri bulunur. 
 • Hedef kitle odaklı yapılır.
 • Bu yöntemde çalışmanın sonuçları daha kolay değerlendirilir.
 • Müşteri ile daha çok etkileşim kurulur.
 • Dili daha samimidir.
 • Oldukça ekonomiktir.
 • Hızlı sonuç almaya yardımcı olur.
 • Müşteriye daha hızlı ulaşmayı sağlar.

Dijital Pazarlama ile Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki farklar şunlardır:

 • Dijital pazarlama hedef kitleye yönelik yapılırken geleneksel pazarlamada böyle bir durum yoktur.
 • Dijital pazarlama çalışmasının sonuçları geleneksel pazarlamaya göre daha kolay analiz edilir.
 • Geleneksel pazarlamada müşteriye ulaşılacak saat bellidir ancak dijital pazarlamada müşteriye her an ulaşılabilir.
 • Geleneksel pazarlama çalışmaları dijital pazarlama çalışmalarına göre daha pahalı olabilir.
 • Geleneksel pazarlamada müşteri ve marka arasında iletişim olurken dijital pazarlamada ürünü almayı düşünmeyen kişilere de ulaşılabilir.
 • Dijital pazarlamada müşteriyle daha samimi, geleneksel pazarlamada daha resmi bir dil kullanılır.
 • Dijital pazarlamada müşterinin reklam ile daha çok etkileşime girmesi sağlanırken geleneksel pazarlamada müşteri reklamı yalnızca izler.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

dijital pazarlama uzmanı nedir

Dijital pazarlama uzmanı, markalara ya da firmalara ait ürün veya hizmetlerden elde edilen satışların artması için dijital pazarlama stratejisi belirleyen profesyonel meslek elemanıdır. Dijital pazarlama uzmanı, markanın çeşitli online mecralar sayesinde satışlarının artması için çalışır. 

Dijital pazarlama uzmanı, sorumlu olduğu markanın arama motorları, sosyal medya, internet siteleri ve online platformlar gibi mecralarda var olmasını ve bu mecralar sayesinde bilinirliğinin artmasını sağlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için belli bir üniversite bölümünden mezun olma şartı bulunmamaktadır. Genel olarak İşletme, Ekonomi, İktisat gibi bölümlerden mezun olan kişiler dijital pazarlama eğitimi alarak ya da deneyim yoluyla bu mesleği öğrenerek dijital pazarlama uzmanı olur.

Dijital pazarlama sürekli gelişen bir alan olduğu için kişinin bu alanda sürekli eğitim alarak kendini geliştirmesi gerekmektedir. Dijital pazarlama alanında uzmanlık seviyesine gelmek için bu alanda eğitim almak oldukça önemlidir. Örneğin Temel SEO Eğitimi, SEO Uzmanlığı Eğitimi ve Dijital Pazarlama Eğitimi alınarak dijital pazarlamanın önemli alanlarından biri olan arama motoru optimizasyonu öğrenilebilir.

 

 

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama danışmanlığı, herhangi bir kuruma ya da markaya dijital pazarlama alanında strateji belirlemek üzere verilen destektir. Dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti ile markaya hedef kitle belirleme, reklam ve satış stratejisi oluşturma gibi alanlarda yol haritası çizilir. 

Dijital pazarlama danışmanlığı sayesinde markanın mevcut durumu analiz edilir ve satışların artması için dijital pazarlama alanında neler yapılması gerektiği tespit edilir. Bu tespitlerin uygulamaya geçirilmesi için markada çalışan kişiler ile görüşmeler yapılır. Dijital pazarlama danışmanlığı ile yapılması gereken çalışmalar tespit edildikten sonra bu çalışmaların web sitesine ne ölçüde katkı sağladığı analiz edilir. Eğer çalışmaların yetersiz olduğu görülürse strateji yeniden değerlendirilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?