online-egitimler-bogazici-enstitusu
10 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur?

10 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur?


Marka bilinirliği oluşturmak, markanızın her türlü mecrada müşteriler ve hedef kitleniz tarafından tanınmasını sağlar. Marka bilinirliği oluşturmak, dıştan bakıldığında oldukça karmaşık ve maliyetli gözükse de esasen basit temellere dayanmaktadır. Marka bilinirliği nedir? 10 adımda marka bilinirliği nasıl oluşturulur? Gelin beraber inceleyelim.

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği, ilgili markanın ürün ve hizmetlerinin müşteri kitlesi tarafından bilinmesi ve tanınmasıdır. 

Marka bilinirliği, marka adının ve logosunun tüketiciler tarafından görüldüğü an hatırlanmasını da içerir. Marka bilinirliği sayesinde ilgili ürün ya da hizmete müşterilerin aşinalık kazanması hedeflenmektedir. 

Marka bilinirliği oluşturmak sektöre yeni dahil olan her firmanın ilk ve öncelikli hedefidir. Marka bilinirliği sayesinde müşterilerin markaya ve hizmetlerine duyduğu güven artacaktır. 

Marka Bilinirliği Neden Önemlidir? 

Marka bilinirliği, markaların hizmetlerini ve ürünlerini daha çok kişiye ulaştırmalarını sağlar. Ürün ve hizmetlerin satış oranlarını yükseltmek bakımından markanın bilinir olması önemlidir. Marka bilinirliği sayesinde kullanıcılar, ilgili firmaya karşı güven duyar hale gelmektedir. Müşterilerin markaya duydukları güven, marka tarafından sağlanan hizmetleri başkalarına önerme olasılıklarını arttırmaktadır.

Marka bilinirliği oluşturmak piyasada yaratılacak rekabet için de gereklidir. Aynı kategoride ürün sunan ve rakip konumda olan firmalardan marka bilinirliği yüksek olan daima daha avantajlı olacaktır.

10 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur?

10 adımda marka bilinirliği şu şekilde oluşturulur:

 1. Yaratıcı ve kaliteli sosyal medya paylaşımları yapın.
 2. Düzenli aralıklarla web sitenize içerik oluşturun.
 3. Akılda kalıcı ve yenilikçi reklam stratejileri geliştirin.
 4. Influencerlar ile iş birliği yapın.
 5. Dijital pazarlama eğitimlerine katılın.
 6. İndirimler ve çekilişler hazırlayın.
 7. SEO geliştirmeleri yapın.
 8. Viral pazarlama tekniklerini öğrenin.
 9. Logo tasarımını özenle yapın.
 10. Sosyal medya planı oluşturun.

1. Yaratıcı ve Kaliteli Sosyal Medya Paylaşımları Yapın

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta, yaratıcı ve kaliteli sosyal medya paylaşımları yapmaktır. Günümüzde sosyal medya platformları tek kanaldan birçok kişiye ulaşmak için bir fırsat oluşturmaktadır. Marka bilinirliğini oluşturmak için öncelikle markanıza özel bir sosyal medya hesabı açmalısınız. 

Markanızın sosyal medya hesabından yapacağınız paylaşımlar hedef kitlenize oldukça kısa bir sürede ulaşacaktır. Bu yüzden sosyal medya hesabınızda yapacağınız paylaşımlar yaratıcı ve kaliteli olmalıdır. Sosyal medya gönderileriniz, diğer sosyal medya hesaplarından ve markalardan farklı ve ilgi çekici görseller barındırmalıdır. Sosyal medya üzerinden hedef kitlenizin dikkatini çekmek için en önemli unsur, yaratıcı içeriklere ve kaliteli görsellere sahip olmanızdır. Bu sayede markanıza ait sosyal medya hesabının müşterilerle etkileşimi artacak ve marka bilinirliğinin oluşmasına katkı sağlanacaktır.

2. Düzenli Aralıklarla Web Sitenize İçerik Oluşturun

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için ikinci adım ise düzenli aralıklarla web sitenize içerik oluşturmaktır. Markanıza ait web sitesinde içerikler oluşturmak, müşterilerinizin web sitesinde daha çok vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Sektörde bulunduğunuz kategoriye uygun blog yazıları yazmak ve bu yazıları uygun görsellerle desteklemek marka bilinirliği oluşumunda etkili bir hamledir. 

Marka bilinirliği oluşturmak için web sitenizde yayımlayacağınız içerikler, web sitenizi arama motorunda daha görünür hale getirecektir. Web sitenizin daha görünür hale gelmesi, markanızın daha çok kişi tarafından bilinmesini sağlamaktadır.

3. Akılda Kalıcı ve Yenilikçi Reklam Stratejileri Geliştirin

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise akılda kalıcı ve yenilikçi reklam stratejileri geliştirmektir. Marka bilinirliği oluştururken pek çok mecrada markanıza yönelik reklamlar vermek bilinirlik açısından güzel bir başlangıçtır. Fakat farklı mecralarda yayımlanacak olan reklamlar, insanların piyasada defalarca rastladığı tarzda olmamalıdır. 

Marka bilinirliği oluşturmak için markaların hizmet ve ürünlerini anlatan yenilikçi reklam stratejilerini keşfetmeleri gereklidir. Marka reklamlarının yenilikçi reklam stratejileri ile hazırlanması, müşterilerin marka hakkında zihinlerinde kalıcı bir fikir oluşturması açısından önemlidir.

4. Influencerlar ile İş Birliği Yapın

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için dördüncü adım ise influencerlar ile iş birliği yapmaktır. Influencerlar, sosyal medyanın özellikle de Instagram’ın popüler hale gelmesiyle televizyon reklamlarına harcanan maliyetin sosyal medyaya aktarılmasını sağlamıştır. Günümüzde marka bilinirliği yüksek olan firmalar, maliyetli reklamlarını influencerlar üzerinden yürütmektedir.

Influencerlar, sosyal medyada denedikleri ürünleri hedef kitleyle en kısa sürede buluşturma fırsatına sahiplerdir. Bu sebeple marka bilinirliğini oluşturmak için influencerlarla hizmetler ve ürünler üzerinden iş birliği yapmak oldukça önemlidir. Influencerlar ile yapılan iş birlikleri sayesinde marka isminiz çok kısa sürede oldukça fazla insana ulaşabilir.

5. Dijital Pazarlama Eğitimlerine Katılın

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için beşinci adım ise dijital pazarlama eğitimlerine katılmaktır. Marka bilinirliği oluşturma sürecinde markaya bağlı çalışan kişilerin dijital pazarlama bilgisine sahip olması gerekmektedir. Dijital pazarlama eğitimleri sayesinde kişiler, hem markalarının dijital ortamda nasıl bir izlenim bırakacağını hem de dijital pazarlama tekniklerinin neler olduğunu öğrenirler. 

Dijital pazarlama eğitimleri, markaların dijital platformlarda nasıl içerikler sunacağı, nasıl reklam stratejileri geliştireceği gibi konuları da kapsamaktadır. Bu sebeple marka bilinirliği oluşturmak için marka ekibinin dijital pazarlama alanında donanımlı olması gerekmektedir.

 

 

6. İndirimler ve Çekilişler Hazırlayın

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için diğer uygulanması gereken husus, markanıza özel indirim ve çekilişler hazırlamaktır. Müşteriler hizmet kategorisi ne olursa olsun bir ürün üzerinde indirim yapılmasından memnuniyet duymaktadır. Bir markanın düzenli aralıklarla ve aktif şekilde indirimler ve çekilişler yapması, müşteride sık sık mağazanın web sitesini ya da sosyal medya hesabını kontrol etme isteği uyandıracaktır. Hedef kitle tarafından marka etkileşiminin artması, marka bilinirliğinin oluşma hızıyla doğru orantılı ilerleyecektir.

7. SEO Geliştirmeleri Yapın

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için yedinci ve mutlaka gerekli olan adım ise marka içerikleri için SEO geliştirmeleri yapmaktır. SEO, yani arama motoru optimizasyonu, özellikle sıkça kullandığımız Google’ın kriterlerine uygun şekilde içerik hazırlanmasıdır. Google’ın kriterlerine uyarak hazırlanan içerikler, Google tarafından arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirilir. Markanın web sitesinin Google gibi arama motorlarında üst sıralara gelmesi, daha çok insanın siteye erişmesini sağlar dolayısıyla marka bilinirliğini arttırmak için SEO çalışması yapmak önemlidir.

SEO uyumlu içerik yazmak, arama motorlarının kriterlerini detaylı şekilde bilmeyi gerektirir. Markanıza ait internet sitesinde SEO uyumlu içerik yazmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden öğrenebilirsiniz.

 

 

8. Viral Pazarlama Tekniklerini Öğrenin

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için sekizinci adım, viral pazarlama tekniklerini öğrenmektir. Viral pazarlama, marka tarafından yapılan bir reklamın viral hale gelmesiyle kısa sürede fazla sayıda kullanıcıya yayılması anlamına gelir. Viral pazarlama sayesinde markalar düşük bütçe kullanarak reklam hazırlayabilirler. 

Marka bilinirliği oluşturmak için viral reklam hazırlarken oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir. Viral reklamlar, hedef kitlenin de dışına yayılarak insanların olumlu ya da olumsuz tepkilerini çekebilir. Marka bilinirliği oluşturmak için viral pazarlama teknikleri, markanın etkileşimini arttıracak bir niteliğe sahiptir.

 

 

9. Logo Tasarımını Özenle Yapın

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, logo tasarımını özenle yapmaktır. Marka bilinirliği ve markayı hedef kitleyle buluşturma aşamasında marka ismi kadar markanın logosu da önem taşımaktadır. Marka bilinirliği oluşturmak için marka logosu insanların gözünü rahatsız etmeyecek fakat akılda kalıcı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Marka logosunda kullanılacak renkler, marka bilinirliği arttıkça markanın kendisiyle bütünleşecektir. İnsanlar artık logoyu gördükleri yerde marka ismi ve ürünlerini hatırlamaya başlayacaktır. 

10. Sosyal Medya Planı Oluşturun

10 adımda marka bilinirliği oluşturmak için son aşama ise sosyal medya planı hazırlamaktır. Sosyal medya hesaplarının ve reklamlarının marka bilinirliği oluşturma sürecinde ne kadar önemli olduğuna yukarıdaki maddelerde değinmiştik. Tüm bunların yanı sıra sosyal medya üzerinden hangi sürede ne kadar içerik yayımlanacağı da oldukça önemlidir. 

 

 

Markanın hedef kitlesini, sosyal medya üzerinde çok fazla reklama maruz bırakmamak adına sosyal medya içeriklerinin paylaşılacağı günleri kapsayan bir sosyal medya planı oluşturulmalıdır. Instagram, Twitter vb. gibi mecralarda paylaşılacak olan içerikler, önceden oluşturulan bir sosyal medya planına uyularak kullanıcılara sunulmalıdır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?