Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-10-08T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları


En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları listesine her yıl yeni bir sosyal medya uygulaması girse de zirveyi bırakmayan birkaç platform mutlaka bulunuyor. Her yıl yenilenen ve bu yılın en popüler sosyal medya uygulamaları olan dijital platformların bir listesini derledik.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir?

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları şunlardır:

 1. Facebook - 2.5 milyar aktif kullanıcı 
 2. YouTube - 2.4 milyar aktif kullanıcı
 3. WhatsApp - 1.7 milyar aktif kullanıcı
 4. Messenger - 1.4 milyar aktif kullanıcı
 5. WeChat - 1.3 milyar aktif kullanıcı
 6. Instagram - 1 milyar aktif kullanıcı
 7. TikTok - 750 milyon aktif kullanıcı
 8. QQ - 735 milyon  aktif kullanıcı
 9. Telegram - 530 milyon aktif kullanıcı
 10. Sina Weibo - 500 milyon aktif kullanıcı
 11. Reddit - 430 milyon aktif kullanıcı
 12. SnapChat - 385 milyon aktif kullanıcı
 13. Twitter - 340 milyon aktif kullanıcı
 14. Pinterest - 325 milyon aktif kullanıcı
 15. Kuaishou - 319 milyon aktif kullanıcı

1. Facebook

Son zamanlarda genç nüfusun daha az kullandığı Facebook, aylık aktif 2.5 milyar kullanıcıya sahip ve en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında hala zirvede. Popülerliği düşmüş gibi gözükse de hala zirvede yer alan Facebook, 2021 yılının sonunda Zuckerberg’in yeni firması olan Meta’ya bağlı bir platform olarak kullanılmaya devam ediyor.

2. YouTube

2022 yılında da en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında zirveyi oynayan YouTube, önümüzdeki yıllarda Facebook’u geçecek gibi duruyor. Barındırdığı binlerce farklı formatta içeriği ve kullanıcılara kazandırdığı paralar ile daima gündem olan video içerik platformu, aylık 2.4 milyar aktif kullanıcıya sahip.

3. WhatsApp

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında zirve isimlerinden diğerisi ise WhatsApp. 2021 yılında gündeme gelen güvenlik sorunları ile binlerce kullanıcısını kaybeden çevrim içi mesajlaşma uygulaması, yeni kullanıcıları ile açığı kapatmış gibi gözüküyor. Dünyanın en çok kullanılan çevrim içi mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, aylık 1.7 milyar kullanıcıya sahip.

 

 

4. Messenger

2011 yılında Facebook’un mesajlaşma özelliği olarak hizmet vermeye başlayan Messenger uygulaması zamanla Facebook’un bünyesinden ayrı bir şekilde çalışan çevrim içi mesajlaşma uygulamasına dönüştü. 2022 yılında aylık 1.4 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapan uygulama, dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yerini aldı.

5. WeChat

2010’lu yıllarda ülkemizde de oldukça yoğun bir şekilde kullanılmış olan WeChat, dünyadaki popülerliğini zaman içinde yitirdi. Peki, WeChat nasıl oluyor da en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor? Cevabı basit, Çin nüfusunun neredeyse yarısı WeChat uygulaması üzerinden iletişim kuruyor. Hal böyle olunca da aylık aktif kullanıcı sayısı 1.3 milyara kadar çıkıyor. Çin’de WeChat o kadar yoğun kullanılıyor ki bu uygulama üzerinden ödeme ve alışveriş yapmak da oldukça olağan bir durum haline dönüşüyor.

6. Instagram

2022 yılında en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında zirveye doğru ilerleyen Instagram, hala kullanıcı sayısı olarak beklenen seviyelere gelemese de aylık 1 milyarı aşkın aktif kullanıcı sayısı ile günden güne büyümeye devam eden bir sosyal medya platformu. Instagram uygulamasının 2023 yılında aylık 1.8 milyar aktif kullanıcısı olacağı öngörülüyor.

7. TikTok

2022 yılı itibarıyla Türkiye’de milyonlarca kullanıcıya sahip olan TikTok uygulaması, öyle hızlı büyüyor ki 2023 yılında 1.5 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olacağı düşünülüyor. 2022 yılının Ocak ayındaki 750 milyon aktif kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yerini alan TikTok, kullanıcılarına da içerik başına ücret ödemeye başladı. Bu da uygulamanın daha popüler hale gelmesini sağladı.

8. QQ

Türkiye’de parmakla sayılacak kadar az kullanıcıya sahip olan QQ uygulaması, 2022 yılı itibarıyla 735 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bunun nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere Çin. Çin’de oldukça popüler olmaya başlayan QQ uygulaması, çevrim içi mesajlaşma hizmeti veren bir platform. Uygulama mesajlaşma hizmetinin yanı sıra kullanıcılara çevrim içi oyunlar, müzik listeleri ve alışveriş yapabilme gibi hizmetler de sunuyor.

9. Telegram

2021 yılının ortalarında WhatsApp’in gizlilik sözleşmesi dayatması ile binlerce kullanıcı Telegram’a kayıt oldu. 2021 sonuna gelindiğinde neredeyse 750 milyona yaklaşan kullanıcı sayısına sahip olan Telegram, maalesef alışkanlıklara yenik düştü, insanlar WhatsApp’e geri döndü ve aktif kullanıcısı sayısı aylık 530 milyona kadar geriledi. Yine de Telegram, bünyesinde bulundurduğu aktif kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasına girmeyi başardı.

10. Sina Weibo

Yine Çin menşeli olan bir sosyal medya uygulaması olan Sina Weibo, Twitter’a benzeyen bir mikroblog sitesi. Çinlilerin yoğun bir şekilde kullandığı platform, aylık 500 milyon aktif kullanıcıya sahip. Türkiye’de ise Sina Weibo kullanıcısı yok denecek kadar az. 

11. Reddit

2005 senesinde herkese açık bir forum olarak hayata geçirilen Reddit, 2022 yılında da popülerliğini korumaya devam ediyor. Dünyanın en büyük forum sitesi olan Reddit, aylık 430 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

12. SnapChat

“Kaybolan içerik” özelliğini Instagram’a kaptıran SnapChat uygulaması, son yıllarda kullanıcı kaybeden uygulamalar listesinde zirveyi oynuyor. 2010’lu yılların sonunda ülkemizde de oldukça popüler olan SnapChat uygulaması, kaybettiği milyonlarca kullanıcıya rağmen hala en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. SnapChat’in aylık 385 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

13. Twitter

Ülkemizde oldukça popüler olan Twitter, kısa içerikler yayımlanan bir mikroblog uygulaması. Daha çok genç nüfusun kayıtlı olduğu Twitter uygulaması, 2022 yılında aylık 340 milyon aktif kullanıcıya sahip. En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Twitter’ın 2023 yılında 600 milyon aktif kullanıcıya sahip olacağı tahmin ediliyor.

14. Pinterest

Görsel içerik paylaşım platformu olan Pinterest, ülkemizde de yoğun ilgi gören bir platform. 2.5 milyardan fazla görsel içeriğin yer aldığı platform, 325 milyon aktif kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor.

15. Kuaishou

Henüz ülkemizde kullanılmayan Kuaishou uygulaması, Çin merkezli bir video paylaşım sitesi. TikTok’un en büyük rakibi olan uygulama, Çin başta olmak üzere birçok Asya ülkesinde popüler. Aylık 319 milyon aktif kullanıcıya sahip uygulamanın 2022 yılının sonunda 500 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapacağı öngörülüyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?