Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Satış Teknikleri Nelerdir?

Satış Teknikleri Nelerdir?


En doğru ve etkili satış teknikleri şunlardır:

 1. Doğru fiyatlandırmak
 2. İndirim yapmak
 3. Çapraz satış taktiği uygulamak
 4. Deneme ürünleri çıkarmak
 5. Reklam ve tanıtım düzenlemek
 6. İlgi çekici görsel hazırlamak
 7. İletişimi kuvvetlendirmek

1. Doğru Fiyatlandırmak

Çalıştığınız sektörde yüksek derecede rekabet söz konusu ise doğru bir fiyatlandırma yapmak satışlarınızın artmasına doğrudan etki edecektir. Piyasada muadil ürün fiyatlarını karşılaştırın, en iyi fiyatı belirleyin, pazara ve sektörünüze ekonomik anlamda yön veren olun.

2. İndirim Yapmak

Müşteriler daima indirimli ürünleri alma eğilimi içindedirler. Hatta çoğunlukla sırf indirim olduğu için ihtiyacı olmayan ürünü almaya dahi yönelirler. En doğru satış teknikleri arasında en maliyetsiz ve en grafik yükselten madde doğru üründe doğru indirimi uygulamaktadır. Müşterinin, tüketim alışkanlığını belirler, onları satın almaya teşvik edersiniz.

3. Çapraz Satış Taktiği Uygulamak

Çapraz satış taktiği nedir, sorusunu cevaplayalım öncelikle. Çapraz satış, satışı yapılacak ana ürünün yanında müşteriye, ana ürünü tamamlayan bir yan ürün sunmaktır. Örneğin laptop satın alan kişi mutlaka iyi bir mouse almak isteyecektir. Bu nedenle satışlarda ciddi bir artış yakalamak için çapraz satış taktiği her zaman işe yarar. Fakat çapraz satış taktiğini etkin ve doğru bir şekilde uygulamalısınız. Birbiri ile eşleşmeyen ürünleri müşteriye sunmak satışı arttırmaktan ziyade müşterinin alım yapma ihtimalini düşürecektir.

4. Deneme Ürünleri Çıkarmak

Eğer yeni ve bilinmeyen bir ürün piyasaya sürdüyseniz bu ürünü müşterilerinize tanıtmanız gerekir. Müşteri ürünü tanımazsa satın almayacaktır. Sattığınız ürünün bir deneme sürümünü çıkarmak ya da sattığınız başka bir ürün yanında eşantiyon vermek, yeni çıkan ürünü müşterinin tanımasını sağlayacaktır.

5. Reklam ve Tanıtım Düzenlemek

 

Satış grafiğinizi ciddi oranda arttırmak istiyorsanız reklam ve tanıtım hizmetlerine yapacağınız harcamalardan kaçınmayın. Satış teknikleri arasında reklam ve tanıtımlar büyük önem teşkil eder. Sattığınız ürünü en hızlı reklam ve tanıtımlar ile duyurabilir, müşterilerinizi ürününüzden ancak bu şekilde haberdar edebilirsiniz.

 

6. İlgi Çekici Görsel Hazırlamak

Bir önceki maddede reklam ve tanıtımın öneminden bahsetmiştik. Bir ürünü iyi bir şekilde tanıtmanın en doğru yolu ilgi çekici bir görsel hazırlamaktan geçer. Satacağınız ürün, müşterinin dikkatini ancak bu şekilde çekebilir.

7. Satış Sonrası İletişimi Kuvvetlendirmek

Sadık müşteri, satış grafiğini her zaman yüksek tutan müşteridir. Bu nedenle müşterilerinizle satış sonrası iletişime devam edin. Ürünü sattıktan sonra herhangi bir müşteri talebi ya da şikayeti gelirse bununla ilgilenin. Ürünü satmış olsanız da o ürün sizin ürününüz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?