Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
NLP Ne Anlama Gelir?

NLP Ne Anlama Gelir?


Şimdi sizlere NLP ne demek? En basit ve anlaşılır bir şekilde anlatacağım.

Kuşkusuz ki her insan, içinde var olan potansiyeli kullanmak ister. Ya da erişmek istediğini söyler. İşte bu noktada kişinin NLP denilen büyülü yöntemi öğrenmesi gerekir. Böylelikle yaşamını şans ve tesadüflere bırakmaz. Peki, ne yapar? hemen söyleyeyim. Yaşamını kendi istediği biçimde yaratır. Aynı zamanda yaşantısındaki gidişatı kendi inşa eder. Toparlamak gerekirse yaşantısının iplerini kendi elinde tutar. NLP’den bu kadar bahsettik. Peki, NLP ne demek? ondan da bahsedelim. NLP, Neuro-Linguistic Programming sözcüklerinin baş harfleriyle anılır. Başka bir tabirle duyu-dil programlaması olarak da çevirebiliriz. NLP, aynı zamanda bir bilimdir. Üstelik sadece bu da değil. NLP ayrıca bir sanattır. Kafanız karıştı değil mi? gelin açıklık getirelim.

NLP bir bilimdir. Çünkü bilim nesnel deneyimlerin sistematik doğasıyla ilgilenir. NLP’de öznel deneyimlerin sistematik doğasını kapsar. Her birimiz özgün bireyleriz. Fakat unutmayın. İç dünyamızda olup bitenleri dış dünyaya farklı yansıtırız. Buna rağmen içsel oluşum basamakları harika bir sistemle işler. Tıpkı hiçbirimizin bir başkasıyla aynı olmaması gibi. Ki buna rağmen anne rahmine düştüğümüzden itibaren doğana kadar aynı oluşma sürecinden geçmemiz gibi. Çelişen kavramlarla NLP’yi daha net anlayacaksınız.

NLP sanattır. Çünkü sanat, insanın yeteneklerini ve yaratıcılığını kullanır. Yani iç dünyanın renklerini, duygularını, müziğini estetik bir kaygıyla sunması gibi. Duygu, düşünce ve davranışlarımız birlikte çalışır. Ve böylelikle yaşam deneyimlerimizi yaratır. Çoğu zaman bu deneyim bilinçsizce yaratılır. Durmuş saatin bile günde iki kez doğru gösterdiğini farz edersek bu bilinçsizlik fazla gelmez. Aynı zamanda bilinçsiz bir yaşantıda tesadüf sandığımız doğrular yüzümüzü güldürür.

 

NLP’nin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

NLP, birçok alanda boy gösterir. Örneğin eğitim, sağlık, terapi, aşk, evlilik, çocukla iletişim, iş hayatı gibi. İnsanlar bir anda kendileri için en önemli sorunun listede olmasını bekliyor. O yüzden belirteyim. NLP sadece bu alanlarla sınırlı değil. Daha sayamadığımız birçok başlık var. İnsanlar da doğal olarak şu soruları soruyor. Fobilerimden kurtulabilir miyim? Panikatağımı ortadan kaldırabilir miyim? Ya da Aneroksi NLP ile geçer mi? Utangaçlığımı yenebilir miyim? Daha kolay doğum yapabilir miyim? gibi.  Tüm bunlara yanıtımız kocaman bir evet! NLP eğitimiyle yukarıda saydığımız her şeyin çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Tüm bu sorunların ortak bir kaynağı var. Beyin Programı! Tedavinin yalnızca tıp doktorları tarafından yapılabileceğini savunan bir kesim var. Fakat bu doğru değil. Çünkü alternatif yöntemler de var. Ayrıca bu yöntemlerin başarı sonuçları bilimsel açıdan da kanıtlanmış. Psikolojik sorunlar için ilaç tedavisi değil, beyin programının değişmesi gerekir. Buna da tedavi değil, eğitim denir. Hatta şöyle söyleyelim. NLP, Kişinin kendisine yeni bir yazılım programı seçme eğitimidir.

 

NLP’de Gözlerin Dili

Biliyorsunuz ki bilgi toplamak beş duyu aracılığıyla olur. Topladığımız bilgileri ve deneyimleri bir yerlere depo ederiz. Hatta bu bilgiyi ne kadar çok duyu eşliğinde aldıysak o kadar iyi. Çünkü bu şekilde daha iyi hatırlarız. Daha da anlaşılması için bir örnek vereyim. Mesela bir şeyin nasıl yapıldığını gördüğünüzü düşünün. Ayrıca birisi size bunu anlatmış. Hatta aynı şeyi siz de yapmışsınız. İşte bunu unutmak zordur. Yani ne demek istiyorum? Ne kadar nörolojik yapınızı devreye sokarsanız o kadar çabuk ve iyi öğrenirsiniz! Buna NLP’de gözlerin dili denir.

Gerçek bir ressam paletindeki renklerin sesini duyar. Gerçek bir müzisyen de notaların rengini bilir. Gerçek sanatın aktardığı mesajı ruhumuzda hissederiz. Bu da NLP sayesinde mümkün olur. Dediğimiz gibi, bilgi ve deneyimler bilinçaltımızda depolanır. Ama içsel deneyimlerimiz olan ilişkilerimizi üç ana kanalla kurarız. Bilgilere erişmek istediğimizde görsel, işitsel ya da kinestetik kanallarından birini kullanırız. Bu kavramlar NLP kavramlarıdır. Çok şaşıracağınız bir şey daha söyleyeceğim. Hangi kanalları kullandığımıza göre gözlerimizi değişik şekillerde hareket ettiririz. Mesela görsel ağırlıklı bir şey hatırlamaya çalışın. Gözleriniz yukarı doğru bakacaktır. Sanki tavanın sol ya da sağ köşesinde bir şeyler görüyorsunuz. İşitsel kişiler de sanki kulaklarını görmek istercesine gözlerini iki yana oynatır. Kinestetik kişiler de sağ tarafa doğru gözlerini aşağı indirir. Şaşırdınız değil mi? Şaşırmayın! Bu ve bunun gibi yüzlerce bilgiyi NLP eğitimi sayesinde öğreneceksiniz. Bu noktada NLP Eğitiminin size katacağı değerler paha biçilemez nitelikte. Merak etmeyin! NLP eğitimi hakkında gerekli olan her detayı birazdan açıklayacağım.

 

NLP’de Bakış Açısı Nedir?

NLP eğitimi sayesinde çoğu bakış açısına karşı deneyimli olacaksınız. Peki, NLP’de bakış açısı nedir? hadi inceleyelim.

Yukarıda görsel, işitsel ve kinestetik olarak kavramlardan bahsettik. Bu kavramlara göre kişinin davranışlarını çözebilirsiniz. Nasıl mı? hemen anlatayım. Görsel ve işitsel kişilerde sol tarafa doğru bakmak bir şeyin hatırlandığına işaret eder. Mesela dün akşam ne yedin? Sorusunu yanıtlamak için sol yukarı bakarlar. Bu aşamada da yediklerini zihin gözünde canlandırırlar. Şimdi de aynı durumu işitsel açıdan ele alalım. Bu kişiler de yemek sırasındaki seslerle bağlantı kurar. Aynı zamanda ne yediğini düşünürken sol kulak tarafına gözünü çevirirler. Eşinin ‘tuzu uzatır mısın?’ ya da ‘Köfteler çok güzel olmuş, fazla var mı?’ dediğini anımsarlar. Sağ tarafa bakmak bir şeyin henüz gerçekleşmediğini gösterir. Yani tasarlandığını belirtir. Buna da şöyle bir örnek verelim. Kişi, yarın ne giyeceksin? Sorusuna sağa bakarak cevap verir. Çünkü bu aşamada duruma uygun hangi giysiyi giyebileceğini kafasında canlandırır. İşitsel insanları baz alalım. Hangi giysinin ona hitap edeceğini, lacivert kareli hâki kravatını takarsa yine iltifat alacağını düşünür. Buna kırmızı puantiyeli mor fular da dâhil. Şaşırdınız değil mi?  Bu ve bunun gibi bilgileri NLP eğitimiyle siz de edinebilirsiniz. Unutmayın! Daha şaşıracağınız çok şey var.

 

NLP Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca bu kadar hassas bir eğitim konusunda her platform eğitim vermiyor. Bu sebepten ötürü ince eleyip sık dokumanız gerekir. Hatta siz yorulmayın. Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindeler. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edinirsiniz. Kendi açınızdan kişisel gelişiminizi zirveye taşırsınız. Çoğu problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Aynı zamanda NLP Eğitimine dair her şeyi öğrenebilirsiniz! Bununla beraber Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir. Bunun yanında üniversite onaylı bir sertifika daha sunmaktadır. Bu sayede çok daha donanımlı bir hâle geleceksiniz. Eğitim bitirme sertifikasıyla beraber toplamda 3 sertifika sahibi olacaksınız ve bu sizi 3 adım öne geçirecek. Aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri paha biçilemez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte NLP Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşıyorum. Yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?