Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-26T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
NLP Nedir?

NLP Nedir?


NLP açılımı ile neuro linguistic programming yani sinir dili programlaması olarak isimlendirilir. Zihni kontrol etme tekniği olarak bilinen, gündelik tüm sorunların üstesinden gelebilecek bir uygulama olarak bilinir.

Kişisel yeti ile becerilerin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesinde kullanılan NLP; algılama, düşünme ve davranış süreçlerini bilinçli bir duruma taşıyan ve yapıcı bir biçimde geliştiren yöntemler içerir. NLP son derece basit bir programlamadır ve hemen uygulanabilecek çok etkin yöntemler içeren bir tekniktir.

NLP; dil bilimci Richard Bandler ve Matematikci John Grinder tarafından 1970'li yılların başında düşünülmeden ve kendiliğinden gerçekleşen algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli bir duruma getirmek için yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Amerika'da geliştirilen bir davranış akımı olan NLP, tesadüfi durumların ardında yatan, dinamiği uygulayan ve inceleyen bilim dalı olarak görülmektedir.

NLP Ne Demek? NLP’nin Açılımı Nedir?

NLP kelimesi neuro linguistic programming kelimelerinin kısaltmasından oluşur.

NLP, dil ve iletişimin psikolojik yansımalarını ve bu durum ile ilgili teknikleri kapsayan bilimsel bir yöntemdir.

 

 

NLP Kavramları Nelerdir?

NLP kavramları şunlardır:

 1. Neuro (Sinir):
 2. Linguistik (Dil)
 3. Programming (Programlama)

Neuro (Sinir)

Neuro, beyin ve duyularımızı ifade etmektedir. Duyularımız, sinir sisteminin temellerini oluşturur. Yaşadıklarımızı beş duyu yoluyla algılar, işler ve beynimizin içine yerleştirirken tekrar anlam kazandırırız. Yaşanılan evren, her bir insan tarafından çeşitli anlam ve şekillerde temsil edilir. Her çeşit tecrübe farklı bir şekilde temsil edilmektedir.

Linguistik (Dil)

Linguistic ile hayat deneyimlerinin dil yolu ile kodlanması, dilin tecrübe kazanma ve değişim süreçlerindeki etkisi ifade edilmektedir. Söz konusu dil yalnızca konuşma dili değil, aynı zamanda düşüncelerin ifade edildiği her türlü şeydir. Bir düşünce, zihinde canlanabilir ancak dil olmadan ifade edilemez. Linguistic, dilin çevre ile olan iletişimini ve etkileşimini düzenlemektedir. Linguistic kendimiz ve çevremiz ile iletişim kurma şeklidir.

Programming (Programlama)

Programming ile düşünce, duygu ve davranışlar üzerinde, bilinçli ya da bilinç dışı akıl yardımı ile yapılan, yeniden düzenleme işlemi ifade edilmektedir. İnsan beyni tıpkı bir bilgisayar gibi programlama ile çalışmaktadır.

NLP Kimlere Uygulanır?

NLP; 18 yaşında büyük ve fiziki hiçbir problemi olmayan tüm bireylere uygulanabilir. Ancak öğrenci koçluğu kapsamında küçük çocuklara uygulanan NLP teknikleri de mevcuttur. Bu uygulamayı yapacak kişi alanında uzman, öğrenci koçluğu eğitimi almış olan biri olmalıdır.

 

 

NLP Nasıl Ortaya Çıktı?

NLP, 1973 senesinde henüz bir tıp öğrencisi olan Dr. Richard Bandler ile linguistik (dil bilimi) profesörü olan John Grinder'in Milton Erickson, Virginia Satir Fritz Perls ve Gregory Bateson tarafından zihin süreçlerinin modellenmesi yöntemiyle ortaya çıkmıştır.

Bandler, okul yıllarında NLP’nin diğer kurucusu olan dil bilim profesörü John Grinder ile tanıştı. Grinder, 1960’lı yılların henüz başında San Fransisco Üniversitesinde Psikoloji Bölümü'nde eğitim almıştı. Daha sonra Amerikan ordusuna katıldı ve soğuk savaş yıllarında Avrupa’da asker olarak görev aldı. Dilleri çok iyi kavrama becerisinden ötürü bir süreliğine Amerikan istihbaratında ajan olarak çalıştı. 1960’lı yılların sonunda ise Kaliforniya Üniversitesinde dil bilimi üzerine eğitimi alarak bu alanda doktorasını yaptı.

Bandler ile Grinder, kendi tecrübelerini ve becerilerini birleştirerek Gestalt terapisinin kurucusu Fritz Perls‘ün, aile terapisinin kurucu olarak görülen Virginia Satir’in ve modern hipnozun babası olarak anılan Milton Ericson’un; bireyler üzerindeki çalışmalarını aylarca incelediler. Böylece NLP, ilk olarak modelleme çalışmaları ile ortaya çıkmış oldu.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?