Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-29T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Başarılı Satış Teknikleri ve 9 Önemli Kural

Başarılı Satış Teknikleri ve 9 Önemli Kural


Üretim yapıyorsunuz. Sonraki aşamada ürettiklerinizin satışını yapacaksınız yada bir şirketin satış pazarlama departmanında pazarlama uzmanı olarak işe başladınız, üreticiyseniz satışta kazancınızı artırmak yada pazarlama uzmanı olarak başladığınız görevinizde başarılı olmak için hangi teknikleri uygulamanız gerektiğini tam olarak biliyor musunuz?

Zira eğer bunları bilmiyorsanız ne ürün satışında nede pazarlama görevinizde başarı elde edemezsiniz.  Biliyorsunuz satış işlemi ürün veya hizmetin doğru zamanda ve uygun ortamda alıcı ile satıcı arasında el değiştirmesi eylemine uzanan sürecin bütünü ifade eder. Sürecin içindeki bütün unsurlar satışın başarılı yada başarısız olmasında son derece önemlidir.  Ancak en önemli kriter satışı yapan kişinin, son derece güvenilir ve insan ilişkileri güçlü biri olması kriteridir. Çünkü başarılı süreci yöneten bizzat satış uzmanıdır.  

 

Başarılı Satış Uzmanı Profili

Başarılı satış uzmanları her gün periyodik olarak karşılaştığı farklı müşteri kişiliklerine uygun hareket edebilen, farklı karakterdeki insanlarla aynı yapıya bürünebilen, onlardan biri gibi görünüp dostluk kurabilen, oldukça dışa dönük kişilerdir. Çünkü bu aşamada asıl zor olan satmak değil, her gün değişik hallere bürünen insanları, duruma uygun satış ve pazarlama teknikleri ile iyi bir şekilde ikna edebilmek ve satışı gerçekleştirmektir.

Kuşkusuz bu süreçte profesyonel satış uzmanı potansiyel müşterisi ile aynı vücut dilini kullanıp, aynı enerji durumunu birebir uygulayabilen bir pozisyondadır.  Dahası  her gün sürekli olarak kendini yenileyebilip, değişen karakteristik ve psikolojik durumlara uygun tavır alabilmeleri gerekir. Dünya çapında başarı elde etmiş en iyi satış uzmanları kendine güvenen, alanında uzman dışa dönük insanlardan oluşur. Son derece pozitif, en az bir sanat dalı ile uğraşan, itiraz durumlarına karşı nasıl tavır oluşturacaklarını bilen kişiliklerdir. Yüksek seviyede enerjileri vardır.Hatta  reddedilme durumunda üzülmez bundan kişisel gelişimleri için ders çıkarırlar.

O halde şimdi bu yazılar çerçevesinde bakalım profesyonel satış uzmanlarınında uyguladığı Başarılı Satış Teknikleri ve 9 Önemli Kuralnedir sıralayalım;

 

Başarılı Satışın 9 Önemli Kuralı

 

1 - Ziyaretlerinizi Sabah yada İş Çıkışları Saatlerinde Yapın

Global araştırmalar potansiyel müşterilerinizle başarılı bir satış görüşmesi gerçekleştirmek için sabah 08:00 - 09:00 saatleri arasında yada akşam mesai bitiş zamanı olan 17.00–18.00 saatlerini seçmenin daha ideal olduğunu gösteriyor. Zira diğer saatlerdeki yoğunluk kaliteli bir görüşmenin önündeki en ciddi engel olarak görülüyor.

 

2 - Etkili Görüşme İçin Belirli Günleri Seçin

Aynı araştırmalar satış görüşmeleri için en ideal ve kolay günlerin Çarşamba ve Perşembe günleri olduğu konusunda hemfikir.  Zira araştırmalara göre Pazartesi ve Salı günleri satış rakamları daha düşük. Satış eylemleri için en kötü gün ise Cuma olarak belgelenmiş. Çünkü hafta sonu tatili öncesinde insanlar genellikle ailece alışveriş alışveriş yapmak amacında. Dolayısı ile bu araştırma sonuçlarına göre hareket etmenizde fayda var.

 

3 - Mutlaka Sabit İşletme Telefonunuz Olsun

Telefon kuşkusuz olmazsa olmaz bir araç. Ancak sabit bir telefon ayrı bir öneme sahip.  Zira sabit şirket telefonlarından aranan bir potansiyel müşteri, satıcıya daha fazla güveniyor. Bu durum farklı bir güven ortamı oluşturmak adına göz ardı edilemez bir kriter. Randevu ayarlamalarınızı yada satış öncesi görüşmelerinizi mutlaka şirket telefonu ile yapın ve gerek müşterilerinizde gerekse görüşmeler yaptığınız potansiyel müşterilerinizde şirketinizin sabit telefon numaraları bulunsun.

 

4 - Her Zaman Pozitif Olun ve Gülümseyin

İnsan ilişkileri son derece zayıf, asık suratlı kişiler topluma itici gelir. Bu kişiler ne toplum hayatında hede iş dünyasının herhangi bir pozisyonunda başarı elde edemez.  Gününüzün tek bir saatinde bile asla bu şekilde bir model oluşturmayın. Sürekli pozitif olup insanlara uygun yer ve zamanda gülümsemeyi ihmal etmeyin. Unutmayın pozitif enerjili insanlar hem kendileri için hem çevreleri için sevinç ortamı sunar aynı zamanda her zaman kazançlı çıkarlar.

 

5 - Asla Rakiplerinizi Kötülemeyin

Bir satış görüşmesi gerçekleştireceksiniz ancak unutmayın potansiyel müşterinin aynı ürünü satın almak için tercih edeceği binlerce hatta daha fazla alternatif kanal bulunmakta. Sunduğunuz üründe sizi tercih etmesi için geçerli bir sebebi olmalı. Bunu kaliteli tutumunuzla siz oluşturacaksınız.

Potansiyel müşteriniz sizden sonra aynı hizmet yada ürün için başka bir firma ile de görüşme yaptığını söyleyebilir siz. Bu durumda mimiklerinizle bile olsa asla olumsuz bir tavır sergilemeyin ve rakip firmayı kesinlikle kötülemeyin.  Bu davranış ticari ahlâka uygun olmamakla birlikte aynı zamanda potansiyel müşteriniz üzerinde olumsuz bir etki bırakacaktır.

 

6 - Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Sosyal medyanın dünya genelinde insanlar üzerindeki etkisini artık biliyor olmalısınız.  Zamanımızın en etkili satış ve pazarlama kanallarının en önde gelen unsurunun Sosyal Medya Platformları olduğunu göz ardı etmeyin.  Zira gerek satış eylemleri, gerekse ürün tanıtımları S Ticaret metoduyla bu kanallardan yürütülüyor.

» Tavsiye Makale > S Ticaret Nedir

Sosyal Medya kanallarından yönetilen S Ticaret ile dünya genelinde göz ardı edilemez devasa genişlikte bir kitleye ulaşabilirsiniz. Hatta şaşırtıcı boyutlarda çok geniş bir kitleden söz ediyoruz. Kaliteli sosyal medya hesapları oluşturun ve bu platformları satış ve pazarlama işlemleriniz için kullanın. Asla kalitesiz yada gereksiz siyasi paylaşımlar yapmayın.

 

7 - Müşterilerinizi Onore Edin Ödüllendirin

Müşteri kitlesi çok fazla olan marka şirketlere dikkat ederseniz, belirli bazı dönemlerde müşterilerini ödüllendirmek yada daha fazla müşteri elde etmek amacıyla çekilişler, indirim kuponları yada farklı kampanyalar düzenlediğini göreceksiniz. Bu aslında sır değil. Dahası zorda değil. Şirket potansiyeliniz doğrultusunda sizde yapabilirsiniz.

Örneğin seçme ürünlerinizden oluşan bir hediye kutusu düzenleyip isimlerine hitap eden kaliteli bir notla müşterilerinizin bizzat adresine gönderebilirsiniz. Onları onore edecek aynı zamanda sevindirecek bir girişimdir olacak. Bu davranışın oluşturacağı olumlu etki sizi ciddi anlamda şaşırtacaktır. Elbette daha farklı uygulamalarda yapabilirsiniz. Örneğin sadık müşterileriniz için özel indirimler, potansiyel müşterileriniz için indirim kodları, indirim çekleri gibi birçok alternatif üretebilirsiniz. Bütün bunlar size çok daha fazlası ile geri dönecektir.

 

8 - Mutlaka Satış Sonrası Destek Sağlayın

Çok önemli bir satış kriterinden bahsediyoruz. Zira satış işlemini yaptıktan sonra kenara çekilip müşterinizi unutmak asla profesyonel bir davranış değil. Satış sonrasında da müşterinizle sürekli bağlantıda kalmanız, satış sonrası destek sunduğunuzu gerek SMS ile gerek mail yoluyla yada bizzat sözlü olarak bildirmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Müşterinizin satış sonrası isteklerini kesintisiz olarak karşılamak, oluşması mümkün hata ve aksamaları gidermek açısından sürekli destek veriyor olmanız size sonraki zamanlar için çok daha fazla müşteri kazandıracaktır.

 

9 - Dürüstlük Vazgeçilmez İlkeniz Olsun

Şunu asla unutmayın, dürüstlük her zaman ve her ortamda başarının en önemli unsurudur.  Siz dürüst olursanız müşterilerinizde size karşı üst düzey bir güven algısı oluşacaktır. Bu gerek işinizde gerekse tüm hayatınızda başarıyı getirecek paha biçilemez bir hazinedir.  Dolayısı ile asla dürüstlükten taviz vermeyin. Hatta herhangi bir anlaşmadan zarar ediyor olsanız bile.

 

Satış Pazarlama Uzmanlık Eğitimi Tavsiyesi

Konumuzu bir tavsiye ile bitirelim. Bu aşamada üst düzey bir Satış Uzmanı Olmak İçin kişisel tecrübe ve bilgilerinizin yanında konunun uzmanlarından mutlaka profesyonel bir eğitimde almanız işinizde daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Zira birçok konuyu bilmiyor yada eksik biliyor olabilirsiniz. Bunları öğrenmek için araştırma yapmak, bulduğunuz kaynaklardan öğrenmeye çalışmak size sadece zaman kaybettirecektir.

Kaldı ki hangi konuda eksiğiniz olduğunu bilmiyorsanız neyi öğrenmek için araştırmanız gerektiğinide bilmiyor olacaksınız. Bunu ancak yaptığınız bir hata sonrası öğrenecek dolayısı ile bu süreçte daha fazla zaman kaybedeceksiniz. Belki müşteride kaybedeceksiniz. Ancak alacağınız Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi vasıtası ile hem eksiklerinizi görecek hemde aynı zamanda bunları gideriyor olacaksınız.  

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?