online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken 5 Şey

Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken 5 Şey


Yeni bir işe başlarken stres ve gerginlik yaşayabilirsiniz. Genellikle ne yapacağınızı, nasıl davranacağınızı bilemez, yabancı bir ortamın tuhaflığını fazlasıyla hissedebilirsiniz. Bu yazımızda yeni bir işe başlarken sizlere yardımcı olacak 5 ipucu vereceğiz.

1. Uyku Düzeninizi Ayarlayın

Yeni bir işe başlarken iyi bir uykunun önemini iyi kavrayın. Zinde bir vücut, berrak bir zihin, sağlıklı bir ruh hali… İlk iş gününüz için olmazsa olmazlarınız bunlar olacak. Algınızın açık olması gereken ilk iş gününüzde, birçok insan ile tanışacak ve yeni şeyler öğreneceksiniz. Bu nedenle zinde bir vücut şart! İşe başlamadan bir hafta önce uyku düzeni için doğru bir ayarlama yapın.

İlk iş gününde algı problemi yaşamamak ve gün içinde devamlı esnememek iyi bir ilk gün geçirmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı ve zinde hissetmek için en önemli etken kaliteli bir uykudur.

2. Sakin Olmaya Özen Gösterin

İlk iş günü herkes için zorludur. Henüz tanımadığınız insanlar, yabancı olduğunuz bir çevre ve ne yapıldığını bilmediğiniz bir ortam… Sakinliğinizi korumaya çalışın, insanlara gülümseyin, bol bol teşekkür edin, rica edin, tane tane konuşmaya dikkat edin. Gereksiz stres, bedeninizi olumsuz etkileyebilir. Oradaki herkes, ilk iş gününü yaşadı, bunu düşünün. İnsanlar sizi anlayacaktır panikten ve stresten uzak durun.

3. Kıyafetinizi Aşırıya Kaçmadan Seçin

İlk iş gününde temiz ve şık olmak oldukça önemli. Aslında her iş günü için önemli ama ilk iş gününün anlamı biraz daha farklı, dikkatler üzerinizde olacaktır. Bu nedenle baloya gider gibi giyinmeyin. Eğer iş yerinde serbest bir giyim tarzına müsaade ediliyorsa; sade kıyafetler tercih edin. Abartılı dekoltelerden kaçının, kıyafetinizin ütüsüne mutlaka özen gösterin. Mümkünse bu giyim tarzını her iş günü için uygulayın ve gerekli özeni gösterin.

4. Ulaşım Planınızı İyi Yapın

Yeni bir işe başlarken en sık yapılan hata, işe ilk gününden geç kalmak. Eğer işe gitmek için kendi aracınızı ya da toplu ulaşım aracını kullanacaksanız, yol sürenizi doğru hesaplayın. İlk günden işe geç kalmak iyi bir izlenim bırakmayacaktır. Toplu ulaşım araçları için kendinize iki farklı rota oluşturun. Tek bir güzergaha bağlı kalmayın, kalabalık şehirlerde sorun yaşayabilirsiniz. Trafik kazası, trafik yoğunluğu, toplu taşımalarda yaşanacak arızalar ve bunun gibi problemler başınıza gelebilir. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz de yolu bilen birinden farklı güzergâh seçenekleri alın ya da çevrim içi harita uygulamalardan yararlanın.

5. Sormaktan Çekinmeyin

İş arkadaşlarınızı gözlemleyin, öğle aralarında onlarla sohbet etmekten, soru sormaktan çekinmeyin. İş yaşamında etkili iletişim kurmanın yollarını öğrenin. Yeni bir işe başlarken, yapacağınız işler hakkında kısa sorular sorun, işveren ile ilgili kısa bilgiler edinin, bir gün öncesinden araştırma yapın. En önemlisi ise ne, nerede onu öğrenin. Mutfağı, tuvaletleri, acil çıkış kapılarını, ilk yardım çantasının yeri gibi önemli detayları atlamayın.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?