Profesyonel Yaşamda Linkedin Kullanımı İçin 5 İpucu
İnsan Kaynakları Yazıları

Profesyonel Yaşamda Linkedin Kullanımı İçin 5 İpucu

Profesyonel yaşamda Linkedin kullanımı için 5 ipucu yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazı sayesinde Linkedin profiliniz güçlenecek, etkin bir iş ağı kurmayı öğrenecek, iş insanları iyi etkili bir şekilde iletişim kurabileceksiniz. İşte profesyonel yaşamda Linkedin kullanımı için 5 ipucu listemiz…

1. Profil Resmini Doğru Seçin

Linkedin’daki profil resminiz, iş hayatındaki “yaka kartınız”dır. Bu nedenle doğru bir profil fotoğraf seçmenin önemi büyüktür. İnsanların sizi nasıl ve hangi özellikleri ile tanıdığı, özellikle iş aradığınız dönemde doğrudan size ulaşmalarını sağlayacaktır.

Koyduğunuz fotoğrafın güncelliği ve kalitesine mutlaka dikkat edin. İyi bir profil fotoğrafı, ilk izlenim için harika bir avantaj yaratır. Kullandığınız fotoğrafta yüzünüz net bir şekilde görünür olmalı ve üzerinizde gündelik kıyafetleriniz bulunmamalı.

2. Özet Kısmını Atlamayın

Profesyonel yaşamda Linkedin kullanımı için 5 ipucu arasında belki de en önemlisi özet kısmını atlamamaktır. Linkedin profilinizi oluştururken özet alanını mutlaka doldurun. Bu özette size ait olan hikayenizi anlatın. Sahip olduğunuz unvanları değil, siz de olan becerileri ve bunların nasıl fark yarattığına değinin.

Diğer kişiler özet kısmını nasıl hikayeleştirmiş inceleyin, profiliniz için zaman ve emek ayırın. Özet kısmının içerik ve yeteneklerinizi pazarlamanın en iyi kişisel yolu olduğunu unutmayın.

3. Ağınızı Mümkün Olduğunca Büyütün

Linkedin neticede dijital bir kariyer merkezidir. Bu nedenle ne kadar geniş bir kişi ağı o kadar başarılı sonuç demektir. Profilinizi e-posta ve telefon numaranız ile senkronize edin, tanıdığınız kişileri ağınıza ekleyin. Siz ekleme yaptıkça Linkedin, size ilginizi çekecek ya da tanıdığınız kişileri önermeye başlayacaktır. Böylelikle tüm bağlantıları inceleyebilecek ve kişi ağınızı kolayca büyütebileceksiniz.

4. Deneyimlerinizi Sıralı ve Doğru Girin

Bugüne kadar çalıştığınız, deneyimlediğiniz tüm işleri doğru ve sıralı bir şekilde listeleyin. Profiliniz kariyer uzmanlarına açık ise bu kişiler sizinle ilgili hızlı bir şekilde karar verebilecektir. Deneyimlerinizi kısaca anlatın fakat detaylarla yazdıklarını boğmayın. Temel özelliklerinizi ve yaptığınız işi kısaca anlatın. Eğer iş fırsatlarına açıksanız ve bir iş bulmak için Linkedin kullanıyorsanız doğrudan onu hedefleyen şeyler yazın.

5. Paylaşımlara Tepkiler Gösterin

Profesyonel yaşamda Linkedin kullanımı için 5 ipucu listesinde en etkin maddeye geldik. Diğer kişilerin yaptığı paylaşımlara yorumlar yazın ve reaksiyonlar verin. Ağınızdaki kişiler ile etkileşime girin, iş ilanı gönderisi paylaşan insanlara yardımcı olun, beğenin, yorum yazın. Böylece hem başka kişilerin ana sayfa akışında gözükmüş olur hem de ağınızdaki insanlar ile daima etkileşim içinde olursunuz.

 

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat