Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-09-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
McDonald’s ile İlgili Enteresan Bilgiler

McDonald’s ile İlgili Enteresan Bilgiler


McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler, neredeyse bütün ülkelerde milyonlarca insanın yemek yediği mekan hakkında bizlere ilginç gerçekler sunuyor. McDonald’s hakkındaki ilginç bilgileri öğrendiğinizde hem pazarlama tekniklerine bakış açınız değişecek hem de yemek sektörüne dair yaratıcı fikirlere sahip olabileceksiniz. Hazırsanız McDonald’s ile ilgili enteresan bilgileri birlikte keşfedelim!

1. McDonald’s CEO’ları, çalışanların aylık maaşını 55 dakikada kazanabiliyor.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler

McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler listemizin ilk sırasında yer alan bu detay bizleri biraz üzse de durum bu şekilde. Hatta McDonald’s çalışanlarının bir ayda aldığı maaş, CEO’ların özel araçları için harcadıkları günlük yakıt masrafını bile karşılamıyor. 

2. McDonald’s ilk açıldığında hamburger menüleri yoktu.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler

Sanılanın aksine McDonald’s fast food işine hamburger ile girmedi. Firma kurulduğu ilk yıllarda yalnızca patates kızartması ve sosisli sandviç satıyordu. 3 sene bu şekilde ilerleyen şirket, daha sonra hamburger menülerini piyasaya sürdü. Bildiğiniz üzere günümüzde McDonald’s hamburgerleri ile öne çıkmaya devam ediyor.

3. McDonald’s, dünya oyuncak sektöründe önemli paya sahip.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler

Firmanın oyuncak sektöründe de dev bir marka olması, McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler arasında gösteriliyor. Bildiğiniz üzere McDonald’s’ta çocukları çekmek için menülerin yanında oyuncak da veriliyor. Marka, bu pazarlama stratejisi ile bütün dünyadaki oyuncak sektörünün %20’sini oluşturuyor.

 

 

4. McDonald’s, dünyada üretilen tüm patateslerin %5’ini kullanıyor.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler

McDonald’s patates kızartması ile de ünlü bir yiyecek firması. İkonik kırmızı karton kutuda sunulan patatesler, firmanın bu sektörde de önemli bir yer almasını sağlıyor. Menü içerisinde hamburgerlerin yanında sunulan ya da ayrı olarak satın alınan patatesler, dünya üzerinde üretilen bütün patateslerin %5’ini kapsıyor.

5. McDonald’s, sadece bir günde ortalama 60 milyon insanın karnını doyuruyor.

Evet, yanlış duymadınız! Dünya devi McDonald’s, gerek ülkelerin kendi kültürüne özel ürettiği yiyecekler gerekse dünyanın her yerinde sunduğu menüler ile bir gün içerisinde yaklaşık 70 milyon insanın karnını doyuruyor. Özellikle ABD’de popüler olan McDonald’s menüleri,  bütün dünyaya yayılmış durumda. 

6. McDonald’s menüleri, insanı ölüme götürebilecek derecede tehlikeli olabilir.

McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler listemizin en tüyler ürperten detayı bu olabilir. McDonald’s menülerinin obeziteye yol açtığı bilinen bir gerçek. Peki McDonald’s menülerinin aşırı tüketildiği zaman ölüme yol açtığını biliyor muydunuz? “Super Size Me” adlı belgeselde yapımcı Morgan Spurlock bir ay boyunca McDonald’s ürünleri yiyerek besleniyor ve yaptığı deney ile bu yiyeceklerin insanı ölüme kadar götürebileceği sonucuna varıyor. 

7. Hamburgerlerde gerçek et yerine amonyak ve hayvansal yağ hamuru kullanıldığı iddia edildi.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler

Ünlü aşçı Jamie Oliver, geçtiğimiz yıllarda McDonald’s hamburgerlerinde gerçek et kullanılmadığını ortaya attı. Ürünlerde amonyak ile tendon, bağ doku, yağ ve hayvan kesimlerinden arda kalan bir karışımın kullanıldığını öne sürdü. Oliver, 2017 yılında şirkete açtığı davayı kazandı. Ancak McDonald’s Türkiye bu davadan sonra yaptığı açıklamada ürünlerin Türk Gıda Kodeksi ile Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği kurallara göre üretildiğini belirtti. 

8. McDonald’s, ekonomide satın alma gücünü gösteren bir endekse isim verdi.

mc donald's big mac endeksi

McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler listesinin en şaşırtıcı olanlarından bir diğeri ise Big Mac hamburgerlerinin bir ekonomi kavramına ismini vermesi. 

Ne kadar sağlıklı ürünler ürettiği hala tartışılsa da McDonald’s hala tüm dünyada dev bir marka. Öyle ki şirket, para birimlerinin farklı ülkelerdeki satın alma gücünü simgeleyen bir endekse ismini verdi. The Economist dergisi bu endeks için ikonik McDonald’s menüsü Big Mac'ten esinlenerek "Big Mac endeksi" adını kullandı.

Big Mac endeksi, günümüzde farklı ülkelere ait para birimlerinin satın alma gücünün diğer ülkelerdeki bir Big Mac hamburgerinin fiyatıyla karşılaştırılması sonucunda tespit edilmesi için kullanılıyor.

9. McDonald’s, bugüne kadar iki adet hamburger üniversitesi açılmasını sağladı.

hamburger üniversitesi mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler

McDonald's'ın dünyanın önde gelen fast food zincirlerinden biri olmasını sağlayan Ray Kroc, 1961'de ABD'nin Illinois eyaletinde bir hamburger üniversitesi açtı. Günümüzde hala faaliyetlerine devam eden bu üniversite, McDonald's zincirlerinde çalışacak kişilerin eğitilmesi için açıldı ve 80 binden fazla kişiye eğitim verdi. Benzer bir üniversite, 2010’da Çin’de de açılmıştır. 

Görüldüğü üzere McDonald’s, sadece satış teknikleri alanında iyi bir marka olmakla kalmayıp işini ciddiye almış ve çok sayıda personelini eğiterek önemli bir adım atmış.

10. İlk McDonald's restoranı günümüzde bir müzeye dönüştürüldü.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler müze

Efsanevi bir geçmişe sahip olan McDonald's, 1943 yılında Pennsylvania eyaletinde açılmıştı. Ancak restoran 1984’te yıkıldı ve yenisi inşa edildi. Daha sonra McDonald's Müzesi’ne dönüştürülen bu yapının tam karşısına ikinci bir şube daha açıldı.

11. McDonald's senelik kârının büyük bölümünü yiyecek satışından elde etmiyor.

Pazarlama teknikleri açısından bakıldığında adeta harikalar yaratan McDonald's, dünya üzerindeki en büyük perakende mülk sahibi firma olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki şirket, senelik bazda elde ettiği kârı sanılanın aksine gıda satışından değil gayrimenkul kiralarından kazanıyor.

12. McDonald's, sosyoloji literatüründe önemli bir kavrama isim verdi.

mc donaldlaşma ile ilgili enteresan bilgiler

Şirket, uzun yıllardır sosyolojide “McDonaldlaşma” olarak bilinen bir kavrama isim vermiş durumda. Amerikan sosyolog George Ritzer tarafından ortaya atılan McDonaldlaşma kavramı, dünya üzerindeki kültürlerin tektipleşmesine değiniyor. 

Nitekim McDonald’s, bütün dünyada aynı tip ürünler üretiyor ve hatta şubelerin iç mekan tasarımı bile her yerde aynı. Gıdaya hızlı ve uygun fiyata ulaşma imkanı yarattığı için şirketin dünyadaki farklı yemek kültürlerini yok ederek insanları tektipleştirme tehlikesine maruz bıraktığı öne sürülüyor.

13. Türkiye hamburger ile 1986’da McDonald’s aracılığıyla tanıştı.

mc donald's türkiye taksim

McDonald’s’ın Türkiye’deki ilk şubesi İstanbul Taksim’de iş insanı Ali Vardar'ın girişimleri sonucu 24 Ekim 1986'da açıldı. Bu şube aynı zamanda Türkiye’nin ilk uluslararası restoran zinciri olarak da kayıtlara geçti.

14. McDonald’s, Altın Kart ile ömür boyu ücretsiz yemek yeme fırsatı sunuyor.

mc donald's ile ilgili enteresan bilgiler altın kart

McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler listemizin bir diğer maddesi Altın Kart uygulaması. Elbette bu fırsattan yararlanan isimler daha çok Bill Gates, Rob Lowe, Mitt Romney, Warren Buffett, Roger Federer gibi siyaset, spor ve bilim dünyasının ünlü simaları. Bu isimler, Altın Kart (Gold Card) uygulaması ile bütün McDonald’s şubelerinde ücretsiz olarak yemek yiyebiliyor. 

15. McDonald’s’ın ezeli rakibi Burger King “Big Mac yiyin” çağrısı yaptı.

mc donald's burger king

McDonald’s ile ilgili enteresan bilgiler listemizin son maddesi ise firmanın ezeli rakibi Burger King ile ilgili. McDonald’s’tan sadece birkaç yıl sonra kurulmasına rağmen dünya gıda sektöründe büyük bir yere sahip olan Burger King, pandemi döneminde yaptığı kampanyada "Big Mac sanılanın aksine o kadar da kötü değil" diyerek insanları Big Mac yemeye davet etti.

Bazılarına göre Burger King, bu kampanya ile tüm dünyanın eve kapandığı pandemi döneminde de insanları fast food tüketimine yönlendirmeyi amaçlıyordu. Bazıları ise Burger King’in fast food kültürünün pandemiden zarar görmemesi için rakibi McDonald’s ile dayanışmaya girdiğini belirtti.

McDonald’s Ne Zaman Açıldı?

McDonald’s, 15 Mayıs 1940’ta ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Bernardino bölgesinde  “McDonald's Bar-B-Que” ismiyle açıldı. 1943 yılında şirket McDonald's ismini aldı.

McDonald’s Türkiye’de Ne Zaman Açıldı?

McDonald’s Türkiye’de 1986 yılında iş insanı Ali Vardar’ın girişimleri ile İstanbul Taksim’de açıldı.

McDonald’s İsmi Nereden Geliyor?

McDonald's ismi, kurucuları olan Richard ve Maurice McDonald kardeşlerin soyisminden gelmektedir.

McDonald’s İsmi Ne Anlama Geliyor?

McDonald's, “Donald’ın oğlunun yeri” anlamına gelir. McDonald's ismindeki “Mc” özellikle İrlanda’da “son of” ifadesinin kısaltması olarak “birinin oğlu” anlamında kullanılır. Dolayısıyla McDonald kelimesi “Donald’ın oğulları” anlamına gelmektedir.

Dünyada Kaç Tane McDonald’s Var?

Dünyada 34 binden fazla McDonald's şubesi bulunmaktadır. Bu şubelerin 13 binden fazlası Amerika’da yer almaktadır.

McDonald’s’ın Kurucusu Kim?

McDonald's’ın kurucusu Richard ve Maurice McDonald kardeşlerdir ancak McDonald's’ın büyük bir fast food zinciri haline gelmesinde iş insanı Ray Kroc etkili olmuştur.

McDonald’s Türkiye’nin Sahibi Kim?

McDonald’s Türkiye, Katarlılara ait olan “Boheme Investment” adlı bir şirkette yatırımcılık yapan Kamal Saleh Al Mana'nın iştirakinde bulunmaktadır.

McDonald’s Türkiye, ilk kez iş insanı Ali Vardar’ın girişimleriyle 1986 yılında Taksim’de kurulmuştur. Daha sonra Tuncay Özilhan'ın yönetim kurulu başkanlığında faaliyet gösteren Anadolu Grubu Holding bünyesinde hizmet vermiştir. Şirketin Türkiye ayağı son olarak 2022 yılında Katarlılara satılmıştır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?