İstanbul’daki Devlet Üniversiteleri
Bölüm Yazıları

İstanbul’daki Devlet Üniversiteleri

İstanbul’daki devlet üniversiteleri sayısı toplamda 13 adettir. Her ne kadar son yıllarda İstanbul'daki özel üniversiteler popüler olsa da İstanbul üniversiteleri arasında devlet üniversiteleri de bir hayli tercih ediliyor. İstanbul’daki devlet üniversiteleri taban puanları olarak özel ve vakıf üniversitelerden yüksek olsa da her sene tüm bölümlerin kontenjanları tamamen dolmaktadır.

İstanbul’daki Devlet Üniversiteleri Hangileridir?

İstanbul’daki devlet üniversiteleri şunlardır:

 1. İstanbul Üniversitesi
 2. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 4. Boğaziçi Üniversitesi
 5. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGÜ)
 6. Marmara Üniversitesi
 7. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)
 8. Galatasaray Üniversitesi
 9. Türk-Alman Üniversitesi
 10. İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 11. Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 12. Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)
 13. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

1. İstanbul Üniversitesi

istanbul devlet üniversiteleri

İstanbul Üniversitesi (İÜ), ana kampüsü İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alan, Türkiye Cumhuriyeti'nin en eski ve en köklü devlet üniversitesidir. 

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, tüm dünyadaki işletme okullarını akredite eden The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) tarafından 2012 yılında akredite edilmiş, 2019 yılında ise dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına girmiş, bu alanda Türkiye'de de bir ilki gerçekleştirmiştir. İstanbul devlet üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversitelerin başında gelen İstanbul Üniversitesinin Beyazıt, Çapa, Horhor, Kadıköy, Laleli, Vefa ve Vezneciler'de kampüsleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen üniversite bölümleri yine İstanbul Üniversite bünyesinde seçilmektedir.

İstanbul Üniversitesi, Türkiye'nin en köklü devlet üniversitelerinden biri olduğu için bu üniversiteye girmek için iyi bir ortalamaya sahip olmak gerekir. İstanbul Üniversitesi taban puanları, genellikle yüksek olmakla birlikte yıllara göre değişir. 2 yıllık bölümlerin puanı, 4 yıllık bölümlere göre daha düşüktür.

2. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa

istanbul devlet üniversiteleri

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında bulunmaktadır.

5 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesinin bazı fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokulları "İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa" adıyla eğitim faaliyetlerine başlamıştır. İsmini İstanbul'daki Cerrahpaşa semtine de adını veren Cerrah Mehmed Paşa'dan üniversite, Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. İstanbul Üniversite Cerrahpaşa'nın Avcılar, Cerrahpaşa, Bahçeköy, Bakırköy, Beyazıt, Büyükçekmece, Haseki, Sultangazi ve Şişli'de kampüsleri bulunmaktadır.

3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

istanbul devlet üniversiteleri

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 1773 yılından bu yana kesintisiz eğitim faaliyetleri veren, İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında en eski üniversitelerden biridir.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü bulundurur. 2022 yılı itibarıyla da 22.000 civarında lisans öğrencisi, 10.000 civarında lisansüstü öğrencisi, 3.300 civarında doktora öğrencisi ve 2.100 civarında akademik personeli bulunmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesinin Maslak, Maçka, Taşkışla, Gümüşsuyu, Tuzla'da kampüsleri yer almaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye'nin en başarılı üniversitelerinden biridir. Sayısal bölümlerin ağırlıklı olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) taban puanları açısından bakıldığında eğitim kalitesini ortaya koymaktadır.

4. Boğaziçi Üniversitesi

istanbul devlet üniversiteleri

Boğaziçi Üniversitesi, 16 Eylül 1863'te kurulan İstanbul’daki en eski devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Günümüzde toplam 1.672.106 m2'lik alanı bulunan ve 6 yerleşkeye sahip Boğaziçi Üniversitesi, sadece İngilizce eğitim vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesinin tam zamanlı çalışan 450 öğretim üyesi, 90 öğretim görevlisi, 79 Türk uyruklu olmayan öğretim görevlisi, 325 araştırma görevlisi ve 990 idari personeli bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde toplamda dört fakülte, iki yüksekokul, altı enstitü yer alır. Bunların içinde 32 lisans, 56 yüksek lisans ve son olarak da 32 adet doktora programı vardır.

Boğaziçi Üniversitesinin Bebek (Kuzey, Güney, Uçaksavar, Hisar), Kandilli, Kilyos'ta kampüsleri bulunmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi, eğitim kalitesinin yüksek olmasıyla öne çıkmaktadır. Türkiye'nin en başarılı iş insanlarını ve akademisyenlerini mezun eden Boğaziçi Üniversitesi, taban puanları açısından da oldukça başarılıdır. Nitekim Boğaziçi Üniversitesi taban puanları genellikle yüksektir ve YKS öğrencileri bu üniversiteyi kazanmak için çok efor sarf etmektedir.

 

 

5. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGÜ)

istanbul'daki devlet üniversiteleri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ana kampüsü İstanbul Fındıklı'da bulunan İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında yer alan bir üniversitededir. Eğitimleri çoğunlukla sanat, mimarlık ve kültür alanındadır.

Üniversite bünyesinde 3 fakülte (Mimarlık, Güzel Sanatlar, Fen-Edebiyat), İstanbul Devlet Konservatuvarı, 3 enstitü, 1 yüksekokul ve 1 adet de meslek yüksekokulu yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi gibi 23 bilim-kültür-sanat merkezi de üniversite bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin Fındıklı, Beyoğlu, Beşiktaş ve Bomonti'de kampüsleri bulunmaktadır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, puanı yüksek üniversitelerden biridir. Çünkü hem köklü bir geçmişe sahiptir hem de bulunduğu konum itibarıyla öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGÜ) taban puanları Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ kadar yüksek olmasa da birçok özel üniversiteden ve Anadolu'daki devlet üniversitelerinin birçoğundan yüksektir.

6. Marmara Üniversitesi

istanbul'daki devlet üniversiteleri

Marmara Üniversitesi, İstanbul'daki köklü devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Marmara Üniversite bünyesinde 16 fakülte, 11 enstitü, 3 yüksekokul ve 4 meslek yüksekokulu yer alır. Üniversitede; Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olmak üzere toplamda beş dilde eğitim verilmektedir.

Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Göztepe, Kartal ve Dragos'ta yerleşkeleri bulunan Marmara Üniversitesi, öğrencilerin en çok tercih ettiği devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Marmara Üniversitesinin tercih edilme nedenleri arasında devlet üniversitesi olması, İstanbul'da bulunması (dolayısıyla kişisel/mesleki gelişim imkanlarının fazla olması) gibi etkenler gösterilir. Dolayısıyla Marmara Üniversitesi taban puanları da pek çok vakıf üniversitesinden ve özellikle Anadolu'daki devlet üniversitelerinden daha yüksektir. Ancak bazı özel üniversitelerin taban puanı, Marmara Üniversitesinden daha yüksek olabilmektedir. Burada da üniversitelerin öğrencilere kendini geliştirmek için sunduğu imkanların ne kadar fazla olduğu etkili olmaktadır.

7. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)

istanbul'daki devlet üniversiteleri

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), 1911 senesinde Kondüktör Mekteb-i Âlîsi ismiyle kurulmuş, 1982 senesinde de bugünkü adını almış İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Toplamda 25.000 lisans öğrencisi, 9000 lisansüstü öğrencisi ve 1800 civarında akademik personeli ile eğitim faaliyetlerini sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi, 11 fakülte, 2 enstitü ve 3 yüksekokulu da bünyesinde barındırmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi, 2012'nin Mayıs ayında Türkiye'nin ilk tam kapsamlı ISO 9001 belgeli üniversitesi olmayı da başarmıştır.

Özellikle mühendislik bölümleri ile öne çıkan Yıldız Teknik Üniversitesi, ülkemizdeki köklü üniversitelerden biridir. Yetkin akademisyen kadrosu ve bilimsel araştırma imkanları ile öne çıkan YTÜ, başarı sıralamaları yüksek bir üniversitedir. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) taban puanları, özellikle sayısal bölümlerde yüksektir ancak bu üniversitedeki birçok bölüm; Bahçeşehir, Yeditepe, Koç Üniversitesi gibi özel üniversitelerden daha düşük olabilir.

8. Galatasaray Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi, İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversitedir. Sadece Fransız dilinde eğitim veren kurum, Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaray Lisesi ile beraber Galatasaray Topluluğu'nun en nitelik kurumları arasında bulunur.

Ortaköy ve Beşiktaş'ta iki kampüsü bulunan üniversite her yıl, özel öğrenci alım sistemi ile 480 öğrenciyi bünyesine kabul etmektedir.

Galatasaray Üniversitesi, İstanbul'daki birçok özel üniversite ile yarışan bir devlet üniversitesidir. Öğrencilerin yabancı dilini geliştirerek mezun olmasını sağlayan bu üniversite, genellikle TYT ve AYT'de derece yapan öğrencileri kabul etmektedir. Dolayısıyla Galatasaray Üniversitesi taban puanları yıllara göre değişiklik gösterse de genellikle yüksektir.

9. Türk-Alman Üniversitesi

istanbul'daki devlet üniversiteleri

Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayalı olarak 2010 senesinde eğitim faaliyetlerine başlayan Türk-Alman Üniversitesi, İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Toplamda 5 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 enstitüyü bünyesinde barındıran üniversitenin ana kampüsü ise Beykoz ilçesinde bulunur.

10. İstanbul Medeniyet Üniversitesi

21 Temmuz 2010 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. ve İstanbul’un 9. devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi; 11 fakülte, 2 yüksekokul ve 4 enstitüden oluşmaktadır.

Kadıköy - Üsküdar (Göztepe Kuzey, Göztepe Güney), Cevizli, Orhanlı ve Akfırat'ta bulunan kampüsleri ile eğitim faaliyetlerini sürdüren İstanbul Medeniyet Üniversitesi; 805 akademik personel, 350 idari personel ve kayıtlı 10.500 öğrenciyi bünyesinde barındırır.

İstanbul'daki diğer devlet üniversitelerinden daha yeni bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede popülerleşen İstanbul Medeniyet Üniversitesi, gerek İstanbul'da bulunması gerekse sunduğu mesleki/kişisel gelişim imkanları ile öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Bu durum, İstanbul Medeniyet Üniversitesi taban puanlarını da etkilemiştir ve puanlar, birçok özel üniversiteden yüksek konuma gelmiştir.

11. Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul’daki devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır.

2015 yılında kurulan üniversite; Tıp Fakültesi, Uluslararası Tıp Fakültesi, Ankara Gülhane Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Yaşam Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsünü bünyesinde barındırır.

12. Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)

2016 yılında Millî Savunma Bakanlığına bağlı olarak kurulan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında yer alır.

Askerî yükseköğretim kurumu olarak kurulan Milli Savunma Üniversitesi, daha önce kararnameler ile kapatılan askeri okulların yerine açılmıştır.

Milli Savunma Üniversitesini kazanmak için öğrencilerin Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı'na girmesi ve gerekli şartları (boy, kilo, sağlık durumu vb.) sağlaması gerekir.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat