Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İnsan Kaynakları Departmanı Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanı Nedir?


İnsan kaynakları departmanı adıyla anılan ve haberler, başvurular ve gerekli duyumlar sonucunda oldukça gerekli bir bölüm olduğu anlaşılan birimin hala nasıl çalıştığı ve ne yaptığı ile alakalı yeterince bilgi yoktur. Bu bilginin eksikliği temelde alana yabancı olunmasını da beraberinde getirir.

Bundan dolayı ürün ve hizmet gibi alanlara yapılan yatırımların daha da ötesinde insana yatırım yapılması gerekliliği doğmaya başlamıştır. Ürünlerin ve hizmetlerin nasıl yatırım alacağı veya ticaret durumu birçok açıdan değerlendirilir ve departmanlar arasında yapılan iş dağılımları sonucunda yerine getirilir. Ama insan kaynakları departmanı bu işlemlerin sorunsuz şekilde yerine getirilmesini sağlayacak olan elemanların bulunmasını, değerlendirilmesini ve işe alım süreçlerini yerine getirir.

İşe alınma ile tamamlandığı düşünülen bu süreç aslında asla tamamlanmaz. Çünkü elemanların rotasyonu, eğitimi veya değerlendirmeleri gibi birçok devam eden içeriği de beraberinde getirir. İş yerinde yapılan bir personel yemeğinin veya çalışanın doğum günü tebrikinin bile bu departmandan geçtiğini bilmek bölüm hakkında daha kapsamlı düşünülmesini sağlayacaktır.

İnsan Kaynakları Departmanı Nedir?

Bu departmanın ne olduğunu anlamak, değerlendirmek ve işleyişini kavramak için bir işletme organizasyonu içinde yer almak gerekli olur. Çünkü var olan büyük ve önemli bir akışın içinde insan kaynaklarının önemi daha kolay ortaya çıkar. Bir işletme sonsuza kadar var olma amacına uygun şekilde kurulur. Bu amacın yerine gelmesi için ise ürünlerin üretilmesi, pazarlanması gibi işlevlerin de olması gereklidir.

İnsan kaynakları da bu gibi departmanların içinde yer alan bir birimdir. Birim olarak bu işlemlerin yerine gelmesini sağlayacak çalışan organizasyonunun akışında sorun olmasını engellemek ister. Bu noktadan hareket ederek gereken elemanların temin edilmesini, işe alınmasını, organize edilmesini, yönetilmesini sağlayan bir departman olduğunu söylemek mümkün olur.

İnsan Kaynakları Departmanı Ne İş Yapar?

En çok ve temel olarak göze çarpan işlevlerin arasında işe alım süreçleri gelir. İşe alınacak olan elemanlarla alakalı birçok platformu kullanması ve eleman araması gerekir. Çünkü dışarıdan sadece eleman alımı olarak görülmesine karşılık temelde insan yatırımı yapmaktır. Gereken taramaların yapılmasını ve ardından da işe yerleştirilmesini sağlar.

Çalışanların birbiri ile olan ilişkilerinin düzenlenmesi, bordrolarının hazırlanması, özlük takipleri ve performanslarına göre değerlendirmelerin yapılması departmanda sürekli yürütülen işlemlerdir. İnsan kaynakları işe alımlarda planlama yapmak ve gerekli ihtiyaçlara kısa sürede cevap vermek ister. Şirket misyonuna ve vizyonuna bağlı kalarak bunların yapılması da bir başka detay olarak göze çarpar.

Bir departman olarak çalışanların motive edilmesi yani güdülenmesi konusunda da gerekli yardımları yapması beklenir. Elemanların aylık performansa göre belirlenmesi, başarılı olanların ödüllendirilmesi, personel gecelerinin düzenlenmesi gibi işlemler de aynı şekilde bu departmandan geçer.

Neden Tercih Edilmelidir?

Bu alanda çalışmayı tercih edecek olanların yetenekleri arasında insan ilişkileri en üst seviyede yer almalıdır. İnsan kaynakları bir işletme için oldukça önemli ve gereklidir. Departmanın başarısı doğru insanlara yatırım yapılmasına, iç müşteri tatminine, başarılı işler yapılmasına ve alınan performansın daha yüksek olmasına dayanak teşkil eder.

Güdülenme ise personelin gerekli verimi ve performansı göstererek istenen işi amacına uygun şekilde yapmasına yardımcı olmaktır. Bu işlemler dikkat ve planlama gerektirir. İnsan ilişkilerinin de aynı oranda başarılı olması anlamına gelir. Çalışmak istediğiniz alanda yeterli donanıma ve dikkate sahip olmak yerinde olacaktır. Gerekli gözlem ve çıkarımları yapacak kadar geniş açıdan bakabilmek ve analizlerde bulunmak da gerekli olur.

Şirketler İçin İnsan Kaynakları Departmanının Önemi Nedir?

Şirketler birbiriyle iç içe geçmiş sayısız departmandan meydana gelir. Departmanların başarılı bir şekilde üretim, pazarlama yapması ve işlerin kalitesinde sorun olmaması için elemanlar sürecin en önemli paydaşları haline gelir. Bunun için çalışanların seçiminden uygun şekilde ve departmanlarda çalıştırılmasına kadar birçok konuda bu destek alınması gerekli olur.

Şirketlerin eleman aramak için bile gerekli platformları araştırması için bir uzmana ihtiyaç duyacağı veya doğru elemanı bulmamanın iş kaybını beraberinde getirmemesini sağlamak adına çeşitli değerlendirmelerin yapılması gerekeceği için bu işlerin insan kaynaklarına bırakması zorunludur. Şirketler birçok açıdan ve gerekli gördükçe departmandan yararlanarak çalışanlarının verim ve memnuniyetlerini de yükseltmeye çalışırlar. Bunun için son derece gereklidir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?