Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-11-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi CV (Öz Geçmiş) Örnekleri

En İyi CV (Öz Geçmiş) Örnekleri


En iyi CV (öz geçmiş) örnekleri, iş başvurularında bir adım önde olmak isteyen kişiler için önem taşımaktadır. En iyi CV örnekleri hakkında bilgi sahibi olan kişiler, öz geçmişlerini en iyi şekilde hazırlayabilir ve bu sayede iş görüşmelerinde daha avantajlı konuma gelebilir. Siz de iş başvurusunda bulunacaksanız en iyi CV (öz geçmiş) örnekleri ile ilgili hazırladığımız bu içerik size rehberlik edecektir. Hazırsanız başlayalım!

En iyi CV (öz geçmiş) örnekleri şunlardır:

 1. Sade CV örneği
 2. Tasarım CV örneği
 3. Minimalist öz geçmiş örneği
 4. Yaratıcı CV örneği
 5. Tek sayfa öz geçmiş örneği
 6. Vektör format CV örneği
 7. Geleneksel CV örneği
 8. Düz CV örneği
 9. İnfografik öz geçmiş örneği
 10. İnteraktif öz geçmiş örneği
 11. İsviçre stili öz geçmiş örneği
 12. Kariyer timeline CV örneği
 13. Animasyon CV örneği

1. Sade CV Örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında ilk sırada sade CV örneği bulunur. Çünkü sade CV örneği, hemen her iş kolundan kişinin kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Sade CV örneği, isminden de anlaşılacağı gibi detaylı ve karmaşık bir tasarıma sahip değildir.

Sade öz geçmiş örneği, en çok kullanılan öz geçmiş örnekleri arasında bulunmaktadır. Özellikle uzun öz geçmiş yazması gereken kişilerin sade CV örneği kullanması gerekir. Kapsamlı bir iş deneyimi ve eğitim geçmişine sahip kişiler, sade öz geçmiş örneğini inceleyip CV’lerini bu doğrultuda hazırlayarak iş görüşmelerinde daha olumlu bir izlenim yaratabilir.

2. Tasarım CV Örneği

tasarım cv örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında ikinci sırada tasarım CV örneği bulunmaktadır. Tasarım CV örneği, özellikle grafik tasarım, kurgu gibi yaratıcılık gerektiren mesleklerde çalışan kişilerin kullanması gereken bir öz geçmiştir. 

Tasarım CV örneği, detaylı bir öz geçmiş hazırlaması gereken kişiler için de faydalıdır. Çünkü CV’de yer alan detayların fazla olması karmaşık bir görüntü yaratabilir ve böyle bir öz geçmiş işverenlerin ilgisini çekmemektedir. Dolayısıyla iş başvurularında olumlu bir geri dönüş almak için tasarım CV örneğini incelemek ve öz geçmişi bu yönde hazırlamak önemlidir.

3. Minimalist Öz Geçmiş Örneği

en iyi cv örnekleri

En iyi CV örnekleri listesinin üçüncü sırasında ise minimalist öz geçmiş örneği bulunmaktadır. Minimalist öz geçmiş örneği, özellikle fotoğrafçılık, grafikerlik, yazarlık gibi alanlarda yapılan iş başvurularında kullanılan bir şablondur.

Minimalist CV örneği tıpkı sade öz geçmiş örneğinde olduğu gibi kişinin deneyimlerini açık ve net bir şekilde yazmasını sağlar. Minimalist öz geçmiş örneği ile CV hazırlamak, iş başvurusunda bulunan kişinin iş tecrübesini, aldığı eğitimi, kişisel bilgilerini ve ilgi alanlarını en yalın haliyle, sade bir tasarımla sunmasına imkan verir. 

 

 

4. Yaratıcı CV Örneği

yaratıcı cv örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında yaratıcı CV örneği de yer alır. Yaratıcı CV örneği, kreatiflik gerektiren mesleklerde mutlaka kullanılması gereken bir öz geçmiş şablonudur. Yaratıcı CV örneği, özellikle video, fotoğraf, kurgu, grafikerlik gibi alanlarda yapılacak iş başvurularında kullanılmalıdır.

Yaratıcı CV örneği, kişinin daha renkli ve göze hitap eden bir tasarım ile öz geçmiş oluşturmasını sağlamaktadır. Yaratıcı öz geçmiş örneği, iş başvurusunda bulunan kişinin kendisi hakkında da bilgi vermektedir. Örneğin yaratıcı öz geçmiş örneğini dikkate alarak CV hazırlayan biri; işveren üzerinde kreatif becerileri yüksek ve tasarım yeteneğine sahip biri olduğu yönünde izlenim yaratır. Böylece kişinin işe alınma ihtimali de yükselir.

5. Tek Sayfa Öz Geçmiş Örneği

en iyi cv örnekleri

En iyi CV örnekleri arasında yer alan beşinci şablon ise tek sayfa öz geçmiş örneğidir. Tek sayfa öz geçmiş örneği, özellikle yeni mezun kişilerin kullandığı bir tasarımdır. Tek sayfa CV örneği, iş ve staj tecrübesi az olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Tek sayfa öz geçmiş örneği, meslek değiştiren kişiler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni bir mesleğe adım atan kişiler henüz fazla tecrübeleri olmadığı için tek sayfa CV örneği sayesinde öz geçmişlerini kolaylıkla hazırlayabilmektedir. 

6. Vektör Format CV Örneği

vektör format cv örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri listesinde vektör format CV örneği de yer almaktadır. Vektör format CV örneği, kişisel bilgilerin, fotoğrafın ve iletişim bilgilerinin bir sütun üzerinde konumlandırıldığı ve kapsamlı bir şekilde anlatılması gereken diğer detayların sayfanın geri kalan kısmında anlatıldığı şablondur. Vektör format öz geçmiş örneği, meslek grubu fark etmeksizin herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Vektör format CV örneği, CV’sini detaylı bir şekilde hazırlaması gereken kişilerin sıklıkla kullandığı bir şablondur. Vektör format öz geçmiş örneği ile dağınık halde bulunan bilgiler kolay bir şekilde düzene koyulabilir. Böylece daha düzenli bir CV görünümü elde edilmiş olur. Vektör format CV örneği; öğrenci, yeni mezun ya da farklı bir mesleğe geçmiş biri olması fark etmeksizin herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

7. Geleneksel CV Örneği

geleneksel cv örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri listesinin yedinci maddesinde geleneksel CV örneği bulunmaktadır. Geleneksel CV örneği; özel bir tasarıma sahip olmayan, sadece iş deneyimi ve kişisel bilgiler gibi bir CV’de olması gereken temel bilgilerin yer aldığı bir öz geçmiş örneğidir. Geleneksel öz geçmiş örneği de vektör format CV örneği gibi farklı meslek gruplarında kolaylıkla kullanılmaktadır. Geleneksel CV örneği, yeni mezun, öğrenci ya da deneyimli bir çalışan olması fark etmeksizin herkes tarafından kullanılmaktadır.

Öz geçmiş hazırlamak isteyen kişiler, genellikle ilk etapta geleneksel CV örneklerini incelemektedir. Fakat günümüzde görselliğe verilen önemin artması, CV şablonlarında da kendini göstermektedir. CV şablonlarında özel tasarımların yapılması, işverenler üzerinde olumlu bir intiba bırakmayı sağlamaktadır. Dolayısıyla geleneksel öz geçmiş örneği kullanan kişilerin başvuruları ikinci plana itilme riskiyle karşı karşıyadır. Fakat yine de bazı kurumlar hala geleneksel öz geçmiş örneği ile CV hazırlayan adayların başvurusunu da dikkatle incelemektedir.

8. Düz CV Örneği

düz cv örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında bulunan düz CV örneği ise geleneksel öz geçmiş ile benzer niteliklere sahiptir. Düz CV örneği, öz geçmişte bulunması gereken bilgilerin ve kişinin fotoğrafının ekstra bir tasarım yapılmadan sunulmasıdır. Düz öz geçmiş örneği de her meslek grubundan kişinin kullanabileceği bir formata sahiptir.

Düz CV örneği, tıpkı geleneksel CV gibi günümüzde kullanılması pek tavsiye edilmeyen bir formata sahiptir. Düz öz geçmiş örneği, özellikle tasarım ve yaratıcılık ile ilgili bir iş yapanların kullanmaması gereken bir şablondur. Çünkü kreatiflik gerektiren alanlarda çalışan kişilerin hazırlayacağı CV’de tasarım yeteneğini sergilemesi önemlidir.

9. İnfografik Öz Geçmiş Örneği

en iyi cv örnekleri

En iyi CV örnekleri listesinin bir diğer maddesi ise infografik öz geçmiş örneğidir. İnfografik öz geçmiş örneği, kişinin deneyimleri hakkında vereceği bilgileri çeşitli şekiller ve grafikler kullanarak sunmasını sağlayan bir tasarımdır. İnfografik CV örneği ile kişi kendisi hakkında vereceği bilgileri daha açık ve anlaşılır bir şekilde ifade etme fırsatı yakalar.

İnfografik öz geçmiş örneği, sadece tasarımla ilgili veya sanat mesleklerinde değil, ekonomi ve muhasebe gibi alanlarda çalışan kişiler için de ideal bir şablondur. İnfografik CV örneği, kişinin düzenli görünüme sahip olan bir öz geçmiş hazırlamasını sağladığı için iş görüşmesinde kendisini daha iyi ifade etmesine yardımcı olur. İnfografik CV örneği, işverenlerin de beğeniyle karşıladığı bir tasarıma sahiptir çünkü öz geçmişte yer alan bilgileri kolayca inceleme imkanı sunar.

10. İnteraktif Öz Geçmiş Örneği

en iyi cv örnekleri

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında yer alan bir diğer madde ise interaktif öz geçmiş örneğidir. İnteraktif öz geçmiş örneği, dijital ortamda yapılan iş başvurularında kullanıldığında etkili sonuçlar veren bir CV örneğidir. İnteraktif öz geçmiş örneği, içerisine sosyal medya hesapları ve üretilen projelerle ilgili linklerin yerleştirildiği bir şablona sahiptir.

İnteraktif öz geçmiş örneği, detaylı CV hazırlamak isteyenlerin kullanabileceği bir CV şablonudur. İnteraktif CV örneği ile karmaşık ve kapsamlı bilgileri anlaşılır hale getirmek mümkündür.

 

 

11. İsviçre Stili Öz Geçmiş Örneği

isviçre stili öz geçmiş örneği

En iyi CV örnekleri arasında İsviçre stili öz geçmiş örneği de bulunur. İsviçre stili öz geçmiş örneği, diğer CV şablonlarının aksine fotoğrafın yer almadığı, direkt eğitim, iş tecrübesi gibi bilgilerin bulunduğu bir tasarımdır. İsviçre stili CV örneği sade bir tasarıma sahip değildir.

İsviçre stili öz geçmiş örneği, eğitim ve iş tecrübelerini doğrudan verdiği için ve yalın bir şablon olduğu için işverenleri etkilemektedir. Fakat İsviçre stili CV örneği, kişinin fotoğrafını koyması için bir alana sahip olmadığından dolayı dezavantajlıdır.

12. Kariyer Timeline CV Örneği

en iyi cv örnekleri

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında kariyer timeline cv örneği de yer almaktadır. Kariyer timeline CV örneği, kişinin iş deneyimlerini ve eğitim aldığı kurumları zaman çizelgesi şeklinde göstermesini sağlayan bir CV şablonudur. Kariyer timeline öz geçmiş örneği ile CV’de iş deneyimleri ön planda tutulur ve bu sayede işverenler kişinin başvurusunu daha kolay değerlendirir.

Kariyer timeline CV örneği, kişinin mensup olduğu iş kolu fark etmeksizin her meslekte kullanılabilir. Fakat yeni mezun CV ya da öğrenci CV belgesi hazırlayacak kişilere pek hitap etmemektedir. Çünkü bu kişilerin halihazırda sahip olduğu deneyim azdır.

13. Animasyon CV Örneği

animasyon cv örneği

En iyi öz geçmiş örnekleri arasında animasyon CV örneği de bulunmaktadır. Animasyon CV örneği, animasyonların kullanıldığı, renkli tasarıma sahip olan bir öz geçmiş örneğidir. Animasyon öz geçmiş örneği, özellikle dijital oyun tasarımı ve videographer gibi alanlarda çalışan kişilerin kullanabileceği tarzda bir CV şablonudur. 

Animasyon CV örneği, daha çok tasarım ile ilgilenen kişilere hitap eden bir öz geçmiştir. Örneğin öğretmenlik, insan kaynakları gibi kurumsallığın daha fazla hakim olduğu mesleklerde animasyon CV örneği kullanmak doğru olmayacaktır.

CV (Öz Geçmiş) Nedir?

CV (öz geçmiş), iş başvurusu yapacak kişilerin iş tecrübelerini, aldıkları eğitimi ve kişisel bilgilerini anlattığı belgedir. Öz geçmiş; kişinin ilgi alanlarını, sahip olduğu becerileri, aldığı sertifikaları ve elde ettiği başarıları da içermelidir. CV kelimesi ise Latince “Curriculum Vitae” kelimesinden gelmektedir.

CV’de yer alan bilgiler mutlaka güncel olmalıdır. Kişi, başvurduğu iş ilanını ilgilendiren deneyimlerini CV’sine mutlaka eklemelidir. İlanla alakası olmayan bilgilerin yer alması, başvuruyu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?