Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-09T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En Çok İzlenen Animeler

En Çok İzlenen Animeler


En çok izlenen animeler, üzerinden uzun yıllar geçse de hala izlenmeye devam eden, konusuyla ilgi çeken animelerdir. 

En çok izlenen animeler arasında anime diziler ve anime filmler yer alır. Bu yapımların her biri, tüm zamanların en çok izlenen animeleri arasında gösterilir ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. İşte animelere hayran olan kişiler için hazırladığımız en çok izlenen animeler listesi!

En çok izlenen animeler şunlardır:

 1. Spirited Away
 2. One Piece
 3. Akira
 4. Death Note
 5. Attack on Titan
 6. Princess Mononoke
 7. Porco Rosso
 8. Howl’s Moving Castle
 9. Steins;Gate
 10. Grave of The Fireflies
 11. Cowboy Bebop
 12. Fullmetal Alchemist: Brotherhood
 13. Dragon Ball Z
 14. Nausicaä of the Valley of the Wind
 15. The Cat Returns

1. Spirited Away

en çok izlenen animeler

Spirited Away (Ruhların Kaçışı), en iyi animeler ve aynı zamanda en sevilen animeler deyince akla ilk gelen filmlerden biridir. Hayao Miyazaki’nin Oscar Ödülü alan bu filminin konusu şöyle:

Chihiro ve ailesi yeni bir kasabaya taşınmak için yola çıkarlar. Bu sırada bir tünelin içinden geçerler ancak bu tünel onları fantastik bir dünyaya götürür. Chihiro anne ve babasını kaybeder ve bulunduğu evrende türlü maceralar yaşar. Film, çocuk işçiliğine ve kapitalist sisteme değinmektedir.

2. One Piece

en çok izlenen animeler

One Piece, anime diziler arasında en iyilerinden biridir. Her biri ortalama 25 dakika süren bölümlerden oluşan dizinin yaratıcısı Eiichiro Oda’dır. One Piece dizisinin konusu ise şöyle:

17 yaşındaki Monkey D. Luffy adlı bir genç, şeytan meyvesi yediği için doğaüstü güçlere sahip olmuştur. Bu genç, zamanla korsanlarla Hasır Şapka Korsanları adlı bir mürettebat kurar ve türlü maceralar yaşar.

3. Akira

en çok izlenen animeler

Akira, distopik evrende geçen bir anime filmidir. Macera dolu film, en çok izlenen animeler arasında yer alır. Aynı zamanda en sevilen animeler listesinde de bulunan Akira’nın konusu ise şöyle:

Birçok karmaşanın yaşandığı bir toplumda Tetsuo, yeni kazanmaya başladığı telekinetik güç ile baş etmeye çalışır. İlk başta yaşadıklarından korkan Tetsuo, zamanla bu duruma alışır ve bütün bunları başlatan esas kaynağı yani 28 numaralı Akira'yı bulmaya çalışır.

4. Death Note

Death Note, en çok izlenen animeler arasında üst sıralarda bulunan bir diğer yapım. Death Note, toplamda 37 bölümden oluşan bir anime dizisi. Death Note’un konusu ise şu şekilde:

17 yaşındaki bir liseli olan Light Yagami, ölüm tanrısı olarak bilinen bir şinigaminin düşürdüğü defteri bulur. Bu defter doğaüstü özelliklere sahiptir. Light Yagami, bu defter ile kendini yeni dünyanın tanrısı ilan eder.

5. Attack on Titan

en çok izlenen animeler

Attack on Titan, uzun sezonlu bir anime dizisi ve en iyi anime diziler arasında yer alıyor. Attack on Titan, hayatta kalma hikayesi anlatıyor. En çok izlenen animeler arasında gösterilen Attack on Titan’ın konusu ise şöyle:

845 yılında insanlar devlerin istilasına uğrar. Devler insanları yer ve onlara zarar verir. İnsanlar ise kendilerini korumak için yüksek duvarlar inşa eder. Duvar 3 bölümden oluşur. Varlıklı kişiler duvarın iç kısımlarında yaşarken diğerleri dış kısmında yaşar.

6. Princess Mononoke

Hayao Miyazaki’nin senaryosunu yazdığı Princess Mononoke de en çok izlenen animeler listesinde yer alan bir anime filmi. Princess Mononoke, doğal kaynakları acımasız bir şekilde tüketen insanlar ile çevreyi koruyan doğaüstü yaratıkların arasındaki mücadeleyi anlatıyor. 

 

 

7. Porco Rosso

Porco Rosso, en iyi anime filmleri arasında yer alan bir yapımdır. Birinci Dünya Savaşı'nda geçen film, aynı zamanda en iyi animeler arasında gösterilir. Porco Rosso’nun konusu ise şu şekilde:

İtalyan Hava Kuvvetlerinde çalışan yetenekli pilot Porco Rosso, bir gün domuza dönüşür. Porco Rosso'nun yaşadığı adaya bir gün onu öldürmek isteyen başka bir pilot gelir. Porco Rosso ise mücadeleye başlar.

8. Howl’s Moving Castle

Howl’s Moving Castle, en çok izlenen animeler arasında yer alır. Kahramanlık ve macera hikayesi anlatan bu anime filmi, sürükleyici bir anlatıma sahip olması nedeniyle en sevilen animeler arasında da bulunur. Howl’s Moving Castle’ın konusu ise şu şekilde:

Sophie adlı genç bir kıza yaşlanması için büyü yapılır. Sophie, büyünün etkisiyle kimse tarafından tanınmaz hale gelir. Bu yüzden yaşadığı yerden ayrılır ve Howl adındaki bir büyücünün yanında, şatoda yaşamaya başlar. Şatodaki cinlerden biri de Sophie ile aynı sorunu yaşamıştır. Bu sırada dışarıda savaş çıkar ve Sophie ile cin hem kendilerini hem de ülkelerini kurtarmak için mücadele verir.

9. Steins;Gate

en popüler animeler

Steins;Gate anime dizileri arasında en iyilerden biridir. Zamanda yolculuk temasını işleyen ve en sevilen animeler listesinde bulunan dizinin konusu şöyle:

Üniversite öğrencisi bir arkadaş grubu, kötü etkileri olan bir organizasyonu durdurmak için mücadele verir. Bu arkadaş grubunun geleceği değiştirebilmesi için geçmişe mesaj göndermesi gerekecektir. Bunun için zamanda yolculuk yapmaya başlarlar ve bir sürü macera yaşarlar.

10. Grave of The Fireflies

en popüler animeler

Grave of The Fireflies, anime filmleri arasında savaşı gerçekçi bir şekilde ele almasıyla dikkat çeken bir yapım. Grave of The Fireflies, en iyi animeler arasında yer alır ve konusu şöyledir:

Seita ve Setsuka kardeşler II. Dünya Savaşı'nda annelerini kaybetmiştir. Babaları da savaşta olduğu için bir akrabalarına gönderilirler. Fakat iki kardeş bu evde tutunamaz ve evi terk edip kendilerini sokağa atar. Sokakta yaşam mücadelesi vermeye başlarlar. 

 

 

11. Cowboy Bebop

En çok izlenen animeler arasında Cowboy Bebop da bulunur. 1 sezonluk bir anime dizisi olmasına rağmen Cowboy Bebop, en sevilen animeler arasında yer almayı başarıyor. Dizi, suçluları yakalamaya çalışan bir ekibin hikayesini anlatıyor ve bilim kurgu-dram türünde değerlendiriliyor.

12. Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood, en çok izlenen animeler arasında yer alan bir dizi. Fantastik ögeler barındıran ve en sevilen animeler listesinde bulunan dizinin konusu ise şöyle:

Edward ve Alphonse adlı iki kardeş, annelerini hayata döndürmek için simya yöntemlerini kullanır. Ancak uyguladıkları metot, annelerini insan dışı bir varlığa dönüştürerek hayata geri getirmiş ve Alphonse’nin ölümüne neden olmuştur. Edward ise bu işlem sonrasında bacağını kaybetmiştir. Artık iki kardeş vücutlarını geri almak için mücadele edecektir.

13. Dragon Ball Z

en popüler animeler

Dragon Ball serisinin önemli yapımları arasında bulunan Dragon Ball Z, en çok izlenen animeler arasında gösterilir. Dizide Son Goku’nun yetişkinlik dönemindeki maceraları konu alınır. Son Goku ve arkadaşları androidler, büyülü yaratıklar ve uzaylılara karşı Dünya'yı savunur. Ayrıca bu dizide Son Goku kim olduğunu ve geçmişini de öğrenecektir.

14. Nausicaä of the Valley of the Wind

Savaş sonrası bir dönemi anlatan Nausicaä of the Valley of the Wind da en çok izlenen animeler arasında bulunan bir filmdir. Nausicaä of the Valley of the Wind’ın konusu ise şöyle:

"Seven Days of Fire" adlı yıkıcı bir savaş yaşanır ve savaş yüzünden yayılan zehirli gaz birçok insanın hayatının sonlanmasına neden olur. Prenses Nausicaa ve halkı, hayatta kalan son kişiler arasında yer alır. Prenses Nausicaa, doğaüstü güçlere sahiptir ve bütün varlıklarla konuşma yeteneğine sahiptir. Nausicaa, bir gün kurtulacaklarını umut etmektedir.

15. The Cat Returns

The Cat Returns, en çok izlenen animeler arasında yer alan bir diğer yapım. Hiroyuki Morita’nın yönettiği bu film, yine fantastik konusuyla dikkat çekiyor. En sevilen animeler listesinin önemli yapımları arasında bulunan The Cat Returns'ün konusu ise şöyle:

Genç bir liseli olan Haru, okuldan çıkarken bir kedinin kamyon altında ezilmesini önler. Haru'nun kurtardığı kedi aslında Kedi Krallığı'nın prensi Lune'dur. Haru, yaptığı iyiliğin ardından Kedi Krallığı'na davet edilir ve Prens Lune ile evlendirilmek istenir. Bunun için hazırlıklara başlanır. Haru ise bu evliliği yapmak istemediğini anlatmak için Baron'dan yardım ister ve oldukça az bir zamana sahiptir.

Anime Kaç Yaş Üstü içindir?

Anime, 2 yaştan yetişkinlik dönemine kadar herkes içindir. Bazı animelerin içerikleri herkese hitap eder fakat bazıları yalnızca yetişkinlere hitap etmektedir.

Anime Nedir?

Anime, Japonya kültüründe “manga” adı verilen çizgi romanların sinema ve televizyon eserlerine uyarlanmış halidir.

Anime, tıpkı bir sinema filmi veya dizi gibi ciddi konuları ele alır. Animeler aşk, savaş, kahramanlık, dostluk gibi birçok temayı ele alabilir. Anime karakterleri, dış görünüş olarak genellikle birbirine benzer. Anime çoğunlukla çizgi film ile karıştırılan bir türdür ancak animeler çizgi filmden farklı bir çizim tekniği ile üretilir.

Anime Çizgi Film mi?

Hayır, anime çizgi film değildir; anime için kısaca “Japon çizgi filmi” ifadesi kullanılıyor olsa da ikisi birbirinden farklıdır.

Anime ile Çizgi Filmin Farkı Nedir?

Anime ile çizgi film, ele aldıkları konular ve çizim yöntemleri bakımından birbirinden farklıdır. Anime Japon çizgi filmi şeklinde ifade edilir ancak çizgi filmden ayrışan birçok yönü vardır.

Örneğin bir anime, çizgi filmden farklı olarak tıpkı bir dizi veya sinema gibi gerçekçi ve ciddi bir konuyu ele alır. Ancak çizgi filmler genellikle çocuklara hitap etmekte ve masalsı karakterlere yer vermektedir. Animelerin çizimleri birbirine benzemektedir, anime karakterleri genelde düz saçlı, beyaz tenli, büyük gözlü, küçük burunlu, uzun bacaklı ve büyük ağızlı olacak şekilde çizilir. Fakat çizgi filmler için böyle bir sınırlılık yoktur, çizgi filmlerdeki çizimler birbirinden farklılık gösterir.

İlk Anime Nedir?

İlk anime, manganın babası olarak bilinen Osamu Tezuka’nun 1963 yılında yayımlanan “Astro Boy” adlı anime filmidir.

Anime Nasıl Ortaya Çıktı?

Animenin ortaya çıkışı 1900’lü yılların başına dayanır. Bu tarihte Japon film yapımcıları ABD, Rusya, Fransa ve Almanya’da kullanılan film tekniklerini öğrenir. O dönemde Japon film sektörü oldukça küçüktür ve Japon oyuncular ABD ve diğer ülkelerdekiler kadar ilgi görmemektedir. Animenin ortaya çıkışında bu faktörler etkili olmuştur.

1963 yılında ise manganın babası olarak anılan Osamu Tezuka, “Astro Boy” adlı anime filmini yayımlamıştır. Özellikle 1990’lı yıllarda anime ve mangalara olan ilgi artmış, bu ilgi kültürün günümüze kadar ulaşmasını ve sürdürülmesini sağlamıştır.

Anime Dizi Nedir?

Anime dizi; manga çizimlerinin bir televizyon ya da internet dizisine uyarlanmasıdır. Anime diziler tek sezon olabileceği gibi birkaç sezondan da oluşabilir.

Anime dizi; aşk, kahramanlık, savaş, intikam, bilim-kurgu gibi farklı konularda olabilir.

Anime Film Nedir?

Anime film; manga çizimlerinin bir sinema filmine uyarlanmasıdır. Anime filmler, tıpkı diğer filmler gibi çeşitli konularda üretilebilir. Anime filmlerin diğer sinema filmlerinden farkı ise filmdeki evrenin tamamen manga çizimlerinden oluşmasıdır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?