Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00

Nicelik ve nitelik! İkisinin her zaman ters orantılı olduğunu düşündüm. Bir şeye her yerde rastlamak onun nitelikli olduğu anlamına gelmiyor. Tıpkı yaratıcı yazarlık eğitimleri gibi. Boğaziçi Enstitüsü olarak bu açığı kapatmak için Senaryo Yazarlığı Eğitimi Yöntemleri kursu açtık. Alanında uzman eğitmenimiz, güncel uygulamaları ve yeni bilgileri harmanlayarak bu eğitimi hazırladı. Alanının bu en kapsamlı Yaratıcı Yazarlık eğitimiyle iki adım öne geçin.

Bu eğitimle;

 • Senaryoda dramatik yapının nasıl kurulduğunu keşfedeceksiniz.
 • Profesyonel senaryolar yazacaksınız.
 • Senaryonun yapısını, öğelerini, yazımını, sunumunu öğreneceksiniz.
 • Dünyaca ünlü filmlerden örnekleri detaylıca inceleyeceksiniz.
 • Yaratıcı yazar olmak, yaratıcı yazar olarak geleceğinize güzel bir yatırım yapmak istiyorsanız sizleri de eğitimimize bekliyoruz.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi ve Kursu İçeriği ve Fiyatları

Senaryo Yazarlığı Eğitimi , insanların hayal gücünün sınırlarını zorlayan ve onları etkisiyle kuşatan beyaz perde eserleri, televizyon dizileri gibi dijital programların özgün içeriklerini, yaratıcılıkları çerçevesinde doğru teknikler ile yazın haline dökecek ve dökmek isteyen kişilere donanım sağlayan bir eğitim programıdır.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi na, film, sinema, dizi, video ve içerik üreticiliği üzerine ilgi duyan herkes kendini geliştirme ve iş fırsatı yaratma amacıyla katılım sağlayabilmektedir.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi dersleri sayesinde dijital içeriklerin prodüksiyon öncesi alanında asıl metni yaratan kişi olarak rol alma fırsatı katılımcılara sağlanmaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, katılımcılara yaratıcılık kabiliyetlerini metin halinde getirebilecek ya da dijital platformlar gibi benzeri yerlerde özgün içerik üretebilecekleri bilgi ve tekniklerin sağlandığı bir eğitimdir.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, online ders olarak verilmektedir. Senaryo Yazarlığı Eğitimi için gerekli materyaller, online kursa bağlanabilen bir cihazdır.

Senaryo Yazarlığı Eğitiminin Amacı Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitiminin amacı, Senaryo Yazarlığı Eğitimi Yöntemleri Online Ders Programına katılan bireylerin özgünlük ve biricikliğin giderek önem kazandığı çağımızda senaryo tür ve tekniklerinin öğretilmesi yardımıyla yaratıcılık ve özgünlük niteliklerini ortaya çıkarmaktır.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, kişilere eğitim kapsamında yaratıcı senaryo ve özgün içerik üretmeye yönelik tüm teknik donanımı sunmakta ve aslında birçok alanda yaratıcılık ve özgünlük unsurlarının ışığında başarılı olabileceklerini göstermektedir.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne Katılma Koşulları Nelerdir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne katılabilmek için özel bir koşul bulunmamaktadır.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Kimler İçindir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, senaryo yazarlığı ve içerik üreticiliği düzleminde çalışmak adına ilgi duyan herkes için uygundur. Fakat Senaryo Yazarlığı Eğitimi, özellikle şu kişiler için uygun olmaktadır;

 • Herhangi bir dijital platformda işini büyütmek isteyen kişiler.
 • Yaratıcılığına güvenen ve bu yaratıcılığı aktarabileceğine inanan bireyler.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne Katılanlar Neler Öğrenir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne katılanlar şunları öğrenir;

 • Yaratıcılık ve özgünlük niteliklerinin aslında doğuştan gelmediğini ve sonradan nasıl kazanabileceklerini saptamak.
 • İçerik üreticiliği ve senaryo yazarlığı alanında önceki yapılmış çalışmalara analize yönelik bakış açısı kazanmak.
 • Zihinsel süreçler içerisindeki belirginleşen fikirlerin teknik olarak nasıl yazıya aktarılabileceğini anlamak.
 • Metin yazmak üzerine stratejik ve temel adımların özümsenmesi.
 • Özgünlük kazanmak adına ufuk açacak bilgiler.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Ders İçeriği ve Konu Başlıkları Nelerdir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi ders içeriği ve konu başlıkları şunlardır;

 • Senaryo Nedir?
 • Senaryonun Ögeleri
 • Senaryo Yazımının Özellikleri
 • Senaryo Yazarlığı Mesleği /Senaristin Özellikleri
 • Özgün İçerik Üretme Teknikleri
 • Senaryo Yazım Formatları
 • Senaryoya Hazırlık Aşamaları
 • Senaryo Kimin Hikâyesini Anlatıyor?
 • Yazım Aşaması (sinopsis/öykü/tretman)
 • Sahne/sekans Ayrımı ve Yazımı
 • Karakter Yaratmak (tip ve karakter ayrımı ve yazımı)
 • Dramatik Yapı (giriş-gelişme-sonuç/çatışma ve doruk nokta)
 • Diyalog Yazmak (işlevsel bir yapı kurmak/karaktere özgü diyalog yazmak)
 • İyi Bir Senaryonun Temel Özellikleri Nelerdir?

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Tanıtımı

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, modernleşen dijital çağa ve içerik üretme bağlamında yenilikçi bir perspektif sunan özgün içerik üretme tekniklerinin uygulanması ve yaratıcı senaryo yazmak hakkında temel bilgiler konusunda katılımcılara donanım sağlayan bir eğitimdir. Senaryo Yazarlığı Eğitimi, katılımcılara profesyonel yaşamlarında senaryo yazarlığı ya da içerik üreticiliği görevlerini üstlenirken, yaratıcılık ve özgünlüklerini nasıl işlerine yansıtabilecekleri konusunda destek sağlamaktadır.

 

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü, birçok alanda uzman kadrosuyla örgün ve çevrimiçi sertifikalı eğitim olanakları sağlayan bir kurumdur. İstanbul Boğaziçi Enstitüsü, Senaryo Yazarlığı Eğitimi online dersler halinde vermekte olup, sağladığı altyapı ile katılımcılara istedikleri yerde istedikleri cihaz ile derse bağlanma fırsatı tanımaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Videoları Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi videoları, katılımcılara yaratıcı senaryo yazma ve özgün içerik üretme konuları temelinde sağlanan ders içeriklerinin dijital ders kaynağına dönüştürülmesidir. 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi ders videolarının amacı, eğitime katılan bireylere ilgili oldukları ya da iş yaşamında kullanacakları senaryo yazım teknikleri ve benzeri olmayan içerikler için zihinlerini nasıl kanalize edecekleri konusunda verilen bilgilerin, dijital ortamda sürekliliği sağlanılarak kişilerin ders kaynaklarına erişimini kolaylaştırmaktır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Sertifikalı Kursunun Ders Notları Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Yöntemleri Sertifikalı Kursunun ders notları, online platformda yayınlanan ders videolarıdır. Ders videoları, katılımcıya bilgiye görsel ve işitsel olarak da sunarak özgün içerik üretmeye dair yöntemlerin ve yaratıcı senaryo metinleri sunmak alanında tekniklerin en kalıcı şekilde aktarılmasını sağlamaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’nde Ders Notları Paylaşılır mı?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’nin ders notları, İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından paylaşılmaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’nde Canlı Dersler Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’nde canlı dersler, Senaryo Yazarlığı Eğitimi alanında belirlenmiş olan temel derslerin online platform üzerinden işlenmesini ifade etmektedir. Katılımcılar derslere online eğitimi destekleyen cihazlarından katılım sağlayabilmektedirler.

Katılımcılar, konu hakkında eğitmenlere söz hakkı alarak konu çerçevesinde dilediklerince soru sorabilmektedirler.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Canlı Ders İçerir mi?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, video içeriklerden oluşmaktadır. Eğitim canlı değildir. Profesyonel stüdyo ortamında önceden çekilmiş eğitim videoları bulunmaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi İçin Sertifika Sınavı Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi için sertifika sınavı, ilgili eğitimin derslerinde verilen bilgiler hakkında katılımcının sertifika sahibi olabilmesi için yeterlilik sahibi olup olmadığını ölçme yöntemidir. Sınav, Senaryo Yazarlığı Eğitimi sırasında sağlanan bilgileri özümseyen katılımcı için zorluk içermemektedir.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Sonunda Sertifika Sınavı Nasıl Yapılır?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi sonunda sertifika sınavı, İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından online olarak internet ortamında gerçekleştirilmektedir.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi sertifikasına sahip olmak katılımcıya, reklam ajansları, senarist ajansları, basın ve yayın kuruluşlarında iş başvurusu sırasında daha yetkin ve donanımlı olduklarına dair bir kanıt olma niteliği katmaktadır. Katılımcılar Senaryo Yazarlığı Eğitimi sertifikasını CV’lerine ekleyerek eğitim sonunda kazandıkları yetkinlik çerçevesinde avantaj sahibi olabilmektedir.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Hediye Edilebilir mi?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi, kursu sağlayan çoğu kurumda hediye edilememektedir. İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ni hediye etmek istediğiniz kişi yerine satın alarak güzel bir hediye olanağı yaratabilmektesiniz.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi için En İyi Kitaplar Nelerdir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi için en iyi kitaplar şunlardır;

 • Kurgu Sanatı: Senaryo Roman Öykü ve Oyun İçin - Michael Rabiger
 • Senaryo Yazarının El Kitabı - Syp Field
 • Yaratıcı Yazarlık Defteri - Mürsel Çavuş
 • İleri Senaryo Yazma Teknikleri - Linda Seger
 • Senaryo Yazımı Sekans Yöntemi - Paul Joseph Gulino
 • Özgünlüğün Politikası - Marshall Berman
 • Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları - Ann Handley, C. C. Champman

Belirtilen kitaplar arasında Syp Field’in Senaryo Yazarının El Kitabı isimli çalışması Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne katılan bireyler için kılavuz niteliği taşımakta iken; Ann Handlley ve C. C. Champman’in yazdığı Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları isimli çalışma ise özgün içerik üretme yöntemleri alanında değerli bilgiler içermektedir.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Derslerinin Zorluk Derecesi Nedir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi dersleri, içerikleri gereği bazen soyut süreçlere odaklandıkları için orta zorluktadır. Senaryo yazarlığı ve içerik üreticiliği alanına ilgi duyan katılımcılar Senaryo Yazarlığı Eğitimi derslerinde zorluk çekmemektedir.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Almak İçin Üniversitede Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi almak için katılımcılar, üniversitelerin konservatuvarlarında bulunan yazarlık ve tiyatro eğitimi sağlanan bölümlerine gidebilir. Yükseköğretim Kurumlarının Senaryo Yazarlığı Eğitimi alanında dersleri teorik olarak sağlanmaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ni Bitirenler İçin İş İmkânları Nelerdir?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ni bitiren kişiler, reklam ajanslarında, basın ve yayın üzerine kurulan yerlerde, dijital platformlara içerik sağlayıcılığı yapan kurumlarda iş olanağına sahip olmaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Eğitmenleri Kimlerdir?

İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde Senaryo Yazarlığı Eğitimi veren eğitmenler şunlardır:

 • Tuğba Sarıünal

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Özel Dersleri Nasıldır?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi dâhilinde özel ders bulunmamaktadır.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Sonunda Sertifika Verilir mi?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir. Senaryo Yazarlığı Eğitimi sertifikası, katılımcılara eğitim dâhilinde derslere düzenli katılım sağlamaları ve eğitim sonucunda konu hakkında yeterliliğe ulaşmaları dâhilinde verilen, katılımcıların yeterliliklerini tasdikleyen bir belgedir.

 

Senaryo Yazarlığı Eğitimi Yorumları Nasıldır?

Senaryo Yazarlığı Eğitimi yorumları, katılımcıların eğitimi tamamladıktan sonra geri dönüşlerini içermektedir.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne katılımcılar tarafından dile getirilen dönütler arasında kişilerin memnuniyetleri İstanbul Boğaziçi Enstitüsü sayesinde, Senaryo Yazarlığı Eğitimi’ne dair piyasa ücretlerinden daha uygun bir ücret karşılığında daha verimli bir ders süreci geçirmiş olmaları konusunda dile getirilmiştir. Katılımcılar yaşamsal yoğunlukları arasında derse her an her cihazdan bağlanma olanaklarına sahip oldukları için memnuniyet duymuşlardır. Senaryo Yazarlığı Eğitimi alanında profesyonel uzmanlardan ders alabilmeleri konusunda mutlu geri dönüşler yapmışlardır.

Senaryo Yazarlığı Eğitimi'nde sertifika almak için 139 TL basım ücreti ödemeniz gerekiyor. Sertifikanızı oluşturmak için sertifikanın basım maliyetini ödemek zorundayız, bu maliyetler üniversite ve uluslararası kuruluşların; onay, imza ve operasyonel süreçleri için fiziki sertifikaya talep ettiği bedellerden oluşuyor. Bu nedenle sizden sadece “sertifika basım ücreti” talep ediyoruz. Bunun dışında kargonuz tarafınıza ücretsiz bir şekilde ulaşıyor.

Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ve uluslararası geçerli Cardcert sertifikanız adresinize fiziki olarak gönderilecektir. Üniversite onaylı sertifikanızı ise e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sertifikanızın e-Devlet sisteminde görülme süresi, sertifikanın oluşturulmasından sonraki 20 gün içindedir.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 5.00 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum

  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  5.00

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    499.00 TL
  99.90 TL