Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Başarılı İnsan Kaynakları Yönetiminin 5 Şartı

Başarılı İnsan Kaynakları Yönetiminin 5 Şartı


İnsan Kaynakları Yönetimi, küçük yada büyük farketmeksizin tüm şirketlerde bulunması gereken çok önemli bir departman.  Zira şirketlerin en kritik yönetim konularından biri ve en başta geleni insan faktörü.  Başarılı bir insan kaynakları yönetimi ile koordineli oluşturulmuş  kaliteli  bir iş modelinin en önemli unsurlarından biri insanın doğru yönetimi.  İnsan Kaynakları Yönetimi doğru yapılandırılmamış şirketlerin üretkenlik artışı ve belirlenen hedeflere ulaşma başarısı çok zor olacaktır.  Hatta belki böyle bir başarıdan söz etmek dahi mümkün olmayacaktır.

İnsan Kaynakları Yönetimi konusu personel çalıştıran şirketlerin asla göz ardı etmemesi gereken bir nokta.  Küçük şirketlerde insan kaynakları yönetimini şirket bünyesindeki herhangi bir çalışan yönetebilir. Bu çalışan yeni personel alımda dahil olmak üzere işe uygun personeli tespit etme, ve çalışanı elde tutma politikası dahil, personelin herşeyi ile yakından ilgilenmesi gereken bir konumda olmalıdır.

Bu görevi büyük şirketlerde daha profesyonel olarak ayrı bir departman olan İnsan Kaynakları Bölümü yönetir. Bu departman, profesyonel çalışanlardan oluşan, bilinçli ve başarılı bir organizasyon yapısı üzerine kurulmalıdır.  Şimdi Başarılı İnsan Kaynakları Yönetiminin 5 Şartı için detaylı açıklamalarımızı yapmadan önce konu bütünlüğü sağlamak için, İnsan Kaynakları Yönetimi Nedirkavramını yakından inceleyelim;

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan Kaynakları Yönetimi, genel olarak şirketlerdeki göreve uygun personel alım, şirket politikaları gereği şirket için en iyi insan kaynağının oluşturulması, mevcut çalışan personelin en verimli şekilde adaptasyonunun sağlanması, personeli elde tutma ve şirket sadakati oluşturma, personel ile sürekli etkileşim halinde bulunarak sürekli aktif rol alma gibi personel ve personelle ilgili bütün sürecin doğru şekilde yönetilmesi için kullanılan yöntemler bütününü kapsayan kompleks süreci ifade eder.

Özellikle çok fazla personel çalıştıran holding kapsamındaki büyük firmalarda İnsan Kaynakları Departmanı kapsadığı etki alanı açısından oldukça büyük ve geniş bir görev bütünlüğüne sahip tamamen profesyonellerden oluşmalı. Şirketin devamı, büyümesi, karlılık ve başarısı için bu zorunlu bir şart. Bu aşamada Başarılı İnsan Kaynakları Yönetiminin 5 Şartı ‘nı belirtip detaylara girebiliriz;

 

Başarılı İnsan Kaynakları Yönetiminin 5 Şartı

 

1- Başarılı Organize Yapı

İnsan Kaynakları Yönetimi Departmanında, her bir nesnenin, dosya yada klasörün kendisine ait belirli bir yerinin olması ciddi bir zorunluluktur. Zira herhangi bir nesnenin kayıp olması, yerinin net olarak bilinmeyip arandığında bulunanaması, sürece olumsuz etki yapacaktır. Ayrıca günümüz teknolojileri ile uyumlu İnsan Kaynakları Yazılımlarıkullanmak, kağıt yükünü hafifleterek personel çalışmalarında teknolojik yazılımları tercih etmek, ancak aynı zamanda herşeyin belgeli olarak klasörlerde muhafaza edilmeside oldukça önem taşıyan eylemlerdir.

2- Başarılı Süreç Yönetimi

İnsan Kaynakları Departman yöneticileri genel olarak çok fazla belirsiz durumlarla karşılaşır ve bunlarla ciddi bir uğraşı süreci yaşar.  Bu zorlu süreklerde dahil profesyonel ve başarılı bir insan kaynakları yöneticisi ne zaman tek başına karar alması gerektiğini, meslektaşlarından yada konunun uzmanlarından hangi durumlarda ve ne zaman destek isteyeceğini iyi bilmek durumundadır. Zorlu süreçlerde zekice stratejiler geliştirmek oldukça önemlidir.

3- Personel Eğitimi Titizliği

Mevcut personelin yada şirket bünyesine yeni katılacak çalışanların ilgili oldukları bölüm için donanımlı, aynı zamanda öğrenmeye açık olduklarını tam olarak test edip bundan net olarak emin olmalıdır. Kuşkusuz profesyonel bir eğitim sürecinden geçerek kendisini daha çok geliştiren personel daha fazla üretken ve yüksek motivasyonlu  olacaktır.  Profesyonel insan kaynakları yöneticisi olarak bu kriteri iyi bilip asla göz ardı etmemelisiniz.

4- Açık Ve Samimi Politika

İnsan kaynaklarını yönetmek kuşkusuz aynı zamanda politik bir denge konusudur.  Çalışanın tamamen haklı olduğu durumlarda onu korumak ve haklarına gereken dikkati göstermek son derece önemli bir kriter. Ancak bununla birlikte normal zamanlarda şirket politikalarını ilk sıraya koymak gerekiyor. Profesyonel insan kaynakları yöneticileri personelin kaygılarını, istek ve önerilerini dikkatle dinler ancak aynı zamanda tüm personelin şirket politikalarına göre hareket etmelerini öğretir ve sağlar.

5- Sürekli Etkin İletişim

Başarılı bir İnsan Kaynakları Yönetimi için en önemli kriterlerden biride üst düzey iletişim yeteneğidir. Profesyonel İnsan Kaynakları Yöneticileri, patronlarla, yönetim kurulu üyeleri yada üst düzey yöneticilerle, varsa bölüm başkanları ile, kendi yönetimindeki personel ve diğer departmanların personelleri ile, kısaca şirket bünyesindeki yada dışarıdaki herkesle kaliteli bir iletişim politikası yürütmelidir.

Böylece şirket içi yada şirket dışı herkesin şirket politika ve hedefleri doğrultusunda ortak hareket etmesine, ve iyi organize olmasına yardımcı olacaktır. İnsan Kaynakları Yöneticiliği kuşkusuz zor bir görevdir. Kesintisiz olarak sürdürülebilir kaliteli bir denge kurmayı ve her zaman bunu muhafaza edebilmeyi gerektirir. İşinizi kolaylaştırmak adına bu maddeleri açıklamış olduk. Çok zorlandığınız aşamada mutlaka profesyonel destek almanız ve bizzat eğitime katılmanızda iyi fikir olacaktır.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi

Profesyonel bir destek amacıyla bir eğitim almanızın iyi fikir olacağını belirttik. Zaman zaman en iyi liderler bile zorlu dönemlerde destek alma ihtiyacı kuşkusuz hissedecektir. Bu insan hayatının bir zorunluluğu. Bu açıdan örneğin kurumumuz bünyesinde profesyonel eğitmenlerimiz gözetiminde alacağınız İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi eksiklerinizi gidermeye ve iş dünyasına daha farklı bir bakış açısı ile yönelmenize imkân sağlıyor olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?