Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
4 Adımda İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir

4 Adımda İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir


İngilizce öğrenmek istiyorsunuz. Bunda kararlısınız. Çünkü artık aldığınız maaş ideallerinize ulaşmada yetersiz kalıyor. Maddi açıdan daha üst düzey ve kaliteli bir hayat yaşamayı hedefliyorsunuz. Girişimcilik yapmak, farklı ülkelerle ticaret gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bunun yolunun ise İngilizce bilmekten geçtiğine net olarak eminsiniz. Bu doğru. Dışa açılmak ve daha fazla iş imkânına ulaşmak açısından özellikle İş İngilizcesi bilmek bir zorunluluk.

Kendinizi eksik gördüğünüz konuda eğitmek istemeniz oldukça mantıklı bir düşünce. Hayalinizdeki bu ideali yakalamanın yolunu İngilizce öğrenmek yada mevcut ingilizce bilginizi daha ileri bir seviyeye taşımakta görüyorsunuz. Amacınız net. Mesleki ingilizce bilginizi profesyonel seviyeye taşımak. Diğer bir tabirler İş İngilizcesi konusunda daha iyi olmak istiyorsunuz. Bizde bu konuda size destek olması için 4 Adımda İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir önerilerinde bulunacağız.

 

İş İngilizcesi ( Mesleki İngilizce ) Nedir

İş İngilizcesi yada eş anlamlı ifadesi ile Mesleki İngilizce daha çok iş alanına yönelik İngilizce konuşma kalıpları ve yapısını ifade eden İngilizce dil modelidir.  Profesyonel iş hayatı ile ilgili kelime ve kavramları, iletişim yollarını, yazışma örneklerini, mail ve teklif gibi detayları içerir.  Dünya çapında birçok dil kursu İş İngilizcesi veya diğer bir ifadeyle mesleki ingilizce eğitimini programları arasına dahil etmiştir.

Günümüz dünyasında özellikle şirketlerin CEO ları,  üniversiteden henüz mezun olmuş genç iş adamı adayları, profesyonel iş dünyasına adım atmak için heyecanla derslerine devam eden üniversite öğrencileri, dahası bütün bu kategorilerin dışında kalan ancak uluslarası işler yapmak isteyen daha düşük eğitim seviyesindeki kişilerin öncelikli hedefi İş İngilizcesi öğrenmek.

 

İş İngilizcesi konuşma Kalıpları

İş ingilizcesi ihtiyacı dünya genelinde iş ingilizcesi konuşma kalıpları şeklindeki bir kavramıda ortaya çıkarmıştır. Örneğin bir şirket anlaşmazlığını belirtmek için kullanılan “üzülerek belirtmek istiyorum ki” cümlesinin konuşma kalıbı olarak İngilizce ifadesi “we are sorry to inform that” şeklinde yerine oturmuştur. Bu bir kalıptır. Bir defa ezberlediğiniz takdirde dünyanın dört bir tarafında bu şekliyle kullanabilir ve konu ile ilgili anlatımınızı net olarak ifade edebilirsiniz.

Buna benzer diğer iş ingilizcesi konuşma kalıpları şöyle;

»  Yardımın için teşekkürler = thank you for your assistance

»  Yeni pozisyonun için seni tebrik ediyorum = i congratulate you on your new position

»  Eğer konu hakkında daha fazla bilgi istersen = if you require more information

»  Size nasıl yardım edebilirim = How may I help you

»  Lütfen toplantının yerini söyleyebilir misiniz = Could you please tell me the place of the meeting

»  Eğer mümkünse, Bayan ....... ile görüşmek istiyorum = I would like to talk to Mrs. ...... if possible

»  Eğer mümkünse, Bay ..... ile görüşmek istiyorum = I would like to talk to Mr. ..... if possible

»  Bize ulaştığınız için teşekkürler = Thank you for reaching us

»  Şimdiden teşekkürler = Thank you in advance

»  Saygılarımla = Best regards

»  Satış müdürünüzle konuşabilir miyim, lütfen = Can I speak to your sales manager, please

Konuşma kalıpları artırılabilir. Burada fikir edinmeniz açısından birkaçına yer verdik. Elbette çok daha fazlasına ulaşarak kendi kendinize bir çalışma metoduda belirlemek isteyebilirsiniz. Bir derece başarılı olabilirsiniz ancak biliyorsunuz net olarak doğru şekilde öğrenmenin yolu eğitim almaktan geçiyor. Tam anlamıyla hedeflediğiniz seviyeye gelmeniz ancak Kaliteli bir İş İngilizcesi Kursu  ile mümkün olacaktır.

 

İş İngilizcesi PDF Desteği

Yukarıda belirttiğimiz gibi İş İngilizcesi Öğrenmek İçin kendi kendinize araştırmalar yaparak belli bir seviyeye gelmek isteyebilirsiniz. Örneğin internette araştırdığınızda İş İngilizcesi PDFkaynaklarınada ulaşabilmenizde mümkün.  Ancak herhangi bir zarara uğramamanız açısından şunu özellikle belirtelim internette PDF formatında kitap indirme sitelerinin çoğu kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılım yüklemek yada reklamlardan gelir elde etmek amacıyla oluşturulmuştur.

Dolayısı ile tıklayıp indirmek istediğiniz pdf belgesi sizin zamanınız çalmaktan öteye gitmeyecektir. Bu yüzden bazı kaliteli kaynaklar hariç iletişim bilgilerine, hakkında detaylı bilgilere ulaşamadığınız web sitelerinden PDF yada herhangi bir belge, program indirmemenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

 

İş İngilizcesi Kitap Önerileri

İş İngilizcesi konusunda yazılmış kitaplar tabiki mevcut. Dahası bu kitapların bazılarını alacağınız İş İngilizcesi Eğitimi sırasında yardımcı kaynak olarakta kullanabilirsiniz. Kitaplar özellikle bu yöne odaklı oluşturulduğu için güncel iş yaşamı ile ilgili ingilizce konuşma kalıpları, sohbetlerle donatılmış olaylar, yazışma yada konuşmalar sırasında en çok kullanılan ifadeler, farklı ülkelerdeki değişik ingilizce aksanları, bizzat yaşanmış örnek durum uygulamaları gibi hedefe yönelik bilgileri kapsayacaktır.

Evet şimdi konunun asıl odak noktasına geldik. Burada 4 Aşamalı olarak İş İngilizcesini nasıl geliştirebileceğinizi Öğreneceksiniz. Şimdi bu 4 aşamayı sıralayalım;

 

4 Adımda İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir

 

1 - ) Haberleri İngilizce Dinleyin

Dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmak, genel kültürünüz açısından harika bir gelişmedir. Fakat güncel olayları bilmek size aynı zamanda arkadaşlarınızla, ailenizle, meslektaşlarınızla, kısacası diğer insanlarla bulunduğunuz ortamda konuşabileceğiniz bir konu imkânıda sağlamış olur. İnsanlar genellikle aralarında haberlerle bağlantılı şeyleri konuşurlar. Dünyada neler olup bittiğini bilmezseniz, bu sohbetlere katılamazsınız.

İngilizce sohbetlere katılma deneyiminizi haberleri İngilizce olarak dinleyerek ya da en azından altyazıları okuyarak arttırabilirsiniz. Bu yolla sadece dünyada neler olup bittiğine dair bilgiler edinmekle kalmaz, ingilizce kelime dağarcığınızıda da müthiş bir şekilde geliştirirsiniz.

Eğer haberlerin tamamını anlamaya yetecek kadar İngilizce bilmiyorsanız, aynı konudaki haberleri önce kendi dilinizde okumayı veya dinlemeyi, sonra İngilizcelerine geçmeyi deneyin. Yinede anlamıyorsanız endişelenmeyin zira henüz yeni başlıyorsunuz. İngilizce öğrenenlere özel olarak farklı seviyelere göre sadeleştirilmiş haberler sunan internet siteleri de var.

Örneğin Voice of America (Amerika’nın Sesi) tarafından İngilizce öğrenenlere özel hazırlanan haber sitesi de bunlardan biri. Burada güncel haberleri kendi İngilizce seviyenize göre takip edebilir, haber yazılarını hem okuyabilir hem de sesli olarak dinleyebilirsiniz. Anlamakta zorlanıyorsanız üzülmeyin zira dediğimiz gibi henüz herşey yeni başlıyor. Daha alt seviyelerden örneğin çocuklar için hazırlanan materyallere bakabilir ve haberleri TIME For Kids (Çocuklar için Haberler) kaynağından takip edebilirsiniz.

 

2 - ) Fimleri İngilizce İzleyin

Biliyorsunuz filmlerin çoğu Hollywood ’dan çıkıyor ve hepsi İngilizce. Bu da şu anlama geliyor, eğer film izlemeyi seviyorsanız, İngilizce filmler İngilizceyi daha iyi öğrenmek için şahane bir yol. Başlangıçta, zaten aşina olduğunuz ve kendi ana dilinizde daha önce izlediğiniz filmleri şimdi İngilizce olarak izleyebilirsiniz. Bu çok iyi bir metod. Filmin konusunu daha öncesinden biliyor olmak filmdeki konuşmaları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ajandanızı yanınıza alın ve sık kullanıldığını düşündüğünüz ifadeleri ve cümleleri not alın. Daha sonra bu ifadeleri kendi kendinize kullanma alıştırmaları yapın. Kulağa doğal gelen İngilizce diyaloglar yazabilir, kendi kendinize ayna karşısında da konuşabilirsiniz.  Unutmayın, her konuda olduğu gibi İngilizce konusunda da ne kadar çok tekrar yaparsanız o kadar iyi öğrenirsiniz. Hatta filmleri orijinal dillerinde izlemeye alıştıktan sonra artık sürekli bu şekilde izlemeye başladığınızı farkedeceksiniz.

 

3 - ) İngilizce İş Forumlarına Katılım Gösterin

İngilizce öğrenme ve  öğrendiğini daha ileri seviyeye taşıma amacına yönelik olarak İngilizce forum siteleride ciddi anlamda faydalı olacaktır.  Bu tür forumlarda tıpkı sizin gibi ingilizcesini geliştirmek isteyenler olduğu gibi ingilizce konusunda uzman kişilerin paylaşımlarıda mevcuttur. Bu bilgi alışverişleri size çok fayda sağlayacak.  Henüz yeni bir ingilizce ögrenme adayı yada öğretmen hangi konumda olursanız olun İngilizce seviyenizin daha iyi konuma gelmesinde kayda değer etkilerini göreceksiniz.  Özellikle iş ingilizcesine yönelik forumları tercih ederseniz tam olarak hedefe yönelik bir strateji belirlemiş olursunuz.

 

4 - ) İş İngilizcesi Eğitimi Alın

Bu kuşkusuz en etkili metod. Yanılmamak ve başarılı bir süreç oluşturmak adına profesyonellerden tavsiye almak en önemli adımlardan biridir. Bu adım sonraki bütün adımlarınızıda kuşkusuz ciddi anlamda etkileyecektir. Gömleğin ilk düğmesinin doğru olarak iliklenmesi gibiİş İngilizcesi Eğitim Tavsiyesi  olarak önceliğimiz yılların tecrübe ve kalitesi ile sektörde sürekli yükselen bir ivme çizen İstanbul Boğaziçi Enstitüsü olacaktır. Kurumdan alacağınız

İş Dünyası İngilizce Eğitimi sonrası şunları profesyonel derecede biliyor olacaksınız;

»  İş ortamında profesyonel İletişim sağlayabilme

»  Profesyonel seviyede İngilizce sunum yapabilme

»  Resmi İngilizce olarak raporlama yapabilme

»  Resmi olarak mail oluşturup gönderebilme

»  Telefonda iş dünyası ortamı konuşması yapabilme

»  Toplantılarda kendininizi profesyonel olarak tanıtabilme

»  Sık kullanılan iş dünyası ingilizce kelimelerini kullanabilme

»  İş dünyası ingilizce ifadelerin doğru telaffuzunu yapabilme

»  İngilizce CV oluşturabilme İngilizce iş teklifleri sunabilme

Program sonunda şartları tamamen yerine getiren katılımcılarımız sertifikalarını alarak iş dünyasına profesyonel olarak giriş yapabileceklerdir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?