İngilizce Öğrenmek için En Etkili Yöntemler

İngilizce Öğrenmek için En Etkili Yöntemler


İngilizce öğrenmek birçok kişi için kolayca aşılamayan, zor bir süreç. Ancak bazı etkili öğrenme yöntemleri ile İngilizce öğrenmek daha kolay ve keyifli hale getirilebilir. Gerek iş başvurularında önde olmak gerek günlük hayatta iyi İngilizce konuşmak istiyorsanız bu liste tam size göre!

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler şunlardır:

 1. Online eğitim alın.
 2. Alt yazılı film ve dizi izleyin.
 3. İngilizce öğrenmek için bol bol pratik yapın.
 4. İngilizce öğrenme uygulamalarını kullanın.
 5. İngilizce şarkıların lirik videolarını izleyin.
 6. Kolay İngilizce öğrenmek için hafıza tekniklerinden yararlanın.
 7. İngilizce kitaplar okuyun.
 8. Cihazınızın dilini İngilizce yapın.
 9. Yurt dışına gidin.
 10. Haberleri İngilizce okuyun ve dinleyin.
 11. İngilizce podcastleri dinleyin.
 12. İngilizceyi günlük hayatınızda kullanmaya çalışın.
 13. YouTube’da İngilizce yayım yapan kanalları takip edin.
 14. İngilizce günlük tutun.
 15. Kendi sözlüğünüzü oluşturun.
 16. İngilizce açıklamaları olan sözlükleri kullanın.

1. Online Eğitim Alın

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler online eğitim almak

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler listemizin başında online eğitim almak yer alıyor. Özellikle temeli bulunmayan, gramer bilgisi olmayan kişiler online İngilizce kursu aracılığıyla seviyesini ilerletebilir. Ayrıca “kolayca İngilizce öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyenler için de online eğitim almak iyi bir yol haritası oluşturuyor. Çünkü eğitim sırasında kişi; yeterliliklerini, dil öğrenmeye yatkınlığını ve hangi alanlarda gelişmesi gerektiğini daha net keşfedebiliyor.

 

 

2. Alt Yazılı Film ve Dizi İzleyin

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler alt yazılı film dizi izlemek

Kolayca İngilizce öğrenmek deyince akla gelen en etkili yöntemler arasında alt yazılı film ve dizi izlemek yer alıyor. Dublajlı film veya diziden İngilizce öğrenmeniz zaten imkânsızdır fakat Türkçe alt yazılı izlemenin de size getirisi pek yüksek olmayabilir. Eğer henüz başlangıç seviyesindeyseniz ilk etapta Türkçe alt yazılı izlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak filmleri ya da dizileri İngilizce alt yazılı izleyerek daha hızlı İngilizce öğrenmek mümkün hale geliyor. Üstelik bu yöntemin İngilizce kelime öğrenme konusunda da işe yarayacağını belirtelim.

3. İngilizce Öğrenmek için Bol Bol Pratik Yapın

pratik yapmak

Kolayca İngilizce öğrenmek için bol bol pratik yapmalısınız. İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler arasında gramer, dinleme, yazma, konuşma gibi alanlarda egzersiz yapmak bulunur. Örneğin konuşma alıştırması için İngilizce bilen kişilerle online ya da yüz yüze görüşmeler yapabilirsiniz; dinleme egzersizi için şarkı, podcast dinleyebilir ya da film ve dizi izleyebilirsiniz. Gramerde kendinizi geliştirmek için ise gramer alıştırmalarının olduğu kitapları satın alabilir veya internet üzerinden ulaşabileceğiniz hazır testleri çözebilirsiniz. Eğer kelime bilginiz azsa yaptığınız pratikler sayesinde İngilizce kelime öğrenme alanında da seviyenizi ilerletebilirsiniz.

4. İngilizce Öğrenme Uygulamalarını Kullanın

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler mobil uygulama

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler listesinin bir sonraki adımı ise İngilizce öğrenme uygulamaları kullanmak. İngilizce öğrenme uygulamaları ile kendinizi farklı alanlarda geliştirebilirsiniz. Bazı uygulamalar sadece konuşma, dinleme, İngilizce kelime öğrenme gibi becerileri geliştirmeye yönelik iken bazıları bütüncül bir bakış açısına sahiptir. Bu uygulamalardan hangisini kullanmanız gerektiği ise sizin seviyenize bağlıdır. Örneğin başlangıç seviyesindeyseniz önce online İngilizce kursu aracılığıyla temel bilgiye sahip olabilirsiniz, ardından İngilizce öğrenme uygulamaları kullanarak seviyenizi ilerletebilirsiniz.

5. İngilizce Şarkıların Lirik Videolarını İzleyin

şarkıların lirik videolarını izleme

İngilizce şarkı dinlemek, hem kolay İngilizce öğrenme yöntemleri hem de hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri arasında yer alıyor. İnternetten İngilizce şarkıların karaoke videolarını ya da sözlerinin yazılı olduğu videoları izleyerek hem İngilizce kelime öğrenme hem de dinleme becerileri alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca İngilizce öğrenmek size sıkıcı geliyorsa şarkı dinleyerek süreci daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

6. Kolay İngilizce Öğrenmek için Hafıza Tekniklerinden Yararlanın

hafıza teknikleri

Kolay İngilizce öğrenme yöntemleri ve hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri arasında hafıza teknikleri de bulunuyor. “İngilizce öğreniyorum ama öğrendiklerim kalıcı olmuyor” diyorsanız hafıza tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Bu yöntem ile İngilizce öğrenmek daha az zaman alıyor. Bu tekniğin özellikle İngilizce kelime öğrenme noktasında işlevsel olduğunu söylemek mümkün. Üstelik hafıza teknikleri sayesinde öğrendikleriniz daha kalıcı hale geliyor.

 

 

7. İngilizce Kitaplar Okuyun

kitap okumak

İngilizce öğrenmek için kitap da okuyabilirsiniz. Kendi seviyenize göre İngilizce kitap seti alarak işe başlayabilirsiniz. Ardından belli seviyelere ayrılan kitap setlerini bırakarak dünya klasikleri, Batı klasikleri gibi kitapların İngilizce yazılan halini okuyabilirsiniz. İngilizce öğrenmek istiyorum diyorsanız bu yöntemi denedikten sonra ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Bu yöntem, özellikle okuma ve anlama becerilerinizin gelişmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla İngilizce kitap okumak da İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

8. Cihazınızın Dilini İngilizce Yapın

cihazın dilini değiştirmek

İngilizce öğrenmek için bu dile sürekli maruz kalmanız gerekir. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasında bulunan en iyi yöntemlerden biri de cihazınızın dilini İngilizce yapmaktır. Telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazlarınızın dilini İngilizce yaparak özellikle İngilizce kelime öğrenme alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

9. Yurt Dışına Gidin

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler yurt dışına gitmek

İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasındaki yöntemlerden biri de yurt dışına gitmektir. Eğer fırsatınız varsa yurt dışına gidip İngilizceye sürekli maruz kalarak seviyenizi ilerletebilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz Erasmus eğitim ve staj olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Bu sayede İngilizce seviyenizi daha az maliyetli bir şekilde ilerletebilirsiniz. 

10. Haberleri İngilizce Okuyun ve Dinleyin

haber okumak

Yukarıda da belirtildiği gibi, İngilizce öğrenmek için bu dile sürekli maruz kalmanız gerekiyor. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasında haberleri İngilizce okuyup dinlemek de yer alıyor. İster gündem ister kültür-sanat olsun ilgi duyduğunuz alanlarla ilgili haberleri İngilizce okuyarak İngilizce kelime öğrenme alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu yöntem, İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler arasında da bulunuyor.

11. İngilizce Podcastleri Dinleyin

podcast dinlemek

İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler listesinin en pratik yöntemlerinden biri de İngilizce podcast dinlemek. Çünkü yolda giderken, birini beklerken ya da bir iş yaparken podcast dinleyebilirsiniz. Dolayısıyla bu yöntem, özellikle “İngilizce öğrenmek istiyorum ama vaktim yok” diyenler için ideal. Spotify, YouTube gibi uygulamalar üzerinden bu podcastlere ulaşabilirsiniz. Podcast dinlemek, hem İngilizce kelime öğrenme hem de dinleme becerilerinizi ilerletmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden bu yöntemi de İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler arasında gösterebiliriz.

12. İngilizceyi Günlük Hayatınızda Kullanmaya Çalışın

günlük hayata dahil etmek

İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler listesinin en önemli maddesi, İngilizceyi günlük hayatınızda kullanmaya çalışmak. Bu yöntem, kolay İngilizce öğrenme ve hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri arasında da gösterilebilir. Örneğin yemek yaparken bir yandan yaptığınız işi İngilizce anlatmaya çalışın, yolda yürürken gün içinde yaptıklarınızı İngilizce olarak düşünüp içinizden söylemeye çalışın. Ya da arkadaşınızla İngilizce mesajlaşın ya da konuşun. İşte bu ufak egzersizler ile İngilizce öğrenmek sizin için daha keyifli hale gelecektir. 

13. YouTube’da İngilizce Yayım Yapan Kanalları Takip Edin

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler youtube kanalları

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler arasında İngilizce YouTube kanallarını takip etmek de bulunuyor. Eğer YouTube’da sık sık video izliyorsanız merak ettiklerinizi bir de İngilizce dinleyin. İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasında bulunan bu yöntem ile dinleme ve İngilizce kelime öğrenme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca alt yazı özelliğini kullanarak eş zamanlı olarak İngilizce okuma becerinizi de kuvvetlendirebilirsiniz.

14. İngilizce Günlük Tutun

günlük tutmak

İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasındaki en maliyetsiz yöntemlerden biri de günlük tutmak. Hem İngilizce yazma hem de İngilizce kelime öğrenme alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Ayrıca bu yöntemi uyumadan önce uyguladığınızda öğrendiğiniz kelimelerin zihninizde kalma olasılığının daha yüksek olduğunu da belirtelim. Çünkü uyku sırasında beyniniz bu kelimeleri sürekli tekrar edecek ve öğrenmeniz daha kolay hale gelecektir. İngilizce günlük tutmak, aynı anda birden fazla becerinizin gelişmesini sağladığı için İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler arasında gösterilebilir.

15. Kendi Sözlüğünüzü Oluşturun

kendi sözlüğünüzü oluşturmak

İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler arasında bulunan bu teknik, aslında “İngilizce öğreniyorum” diyen herkesin uygulaması gerekenler arasında yer alıyor. Bu yöntem, kelime bilginizi arttırmak için birebir. İngilizce çalışırken bilmediğiniz kelimelerle karşılaştığınızda bunları mutlaka derleyin. Ara sıra oluşturduğunuz sözlüğü açıp kelimelerin anlamlarını kapatarak bilmeye çalışın. Böylece pratik yapmış ve kelime dağarcığınızı geliştirmiş olursunuz. 

16. İngilizce Açıklamaları Olan Sözlükleri Kullanın

açıklamalı sözlük kullanmak

İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemler arasında İngilizce açıklamaları olan sözlükler kullanmak yer alır. Karşınıza bilmediğiniz kelimeler çıktığında anlamlarına bakmak için Türkçe açıklamalı sözlükler yerine açıklaması İngilizce olan sözlükleri tercih edin. Örneğin Oxford Sözlük, Cambridge Sözlük vb. kullanabilirsiniz. Bu yöntem, kelime bilginizi arttıracak ve cümle kurarken İngilizce düşünme becerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. İngilizce açıklamalı sözlük kullanmak, aynı anda birden fazla alanda gelişmenizi desteklediği için İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler listesinin önemli maddeleri arasında yer alıyor.

İngilizcemi En Hızlı Nasıl Geliştirebilirim?

ingilizcemi en hızlı nasıl geliştirebilirim

İngilizceyi kısa sürede geliştirmek için uygulayacağınız yöntemlerden bazıları; online İngilizce kurslarına katılmak, İngilizce öğrenme uygulamaları kullanmak ve alt yazılı filmler izlemektir.

 

 

Online İngilizce eğitimlerine katılmak, İngilizce dil seviyenizi belirlemenize ve bu seviyeye göre gelişim sağlamanıza yardımcı olacaktır. İngilizcesini geliştirmek için vakit bulamayan kişiler için de online İngilizce eğitimleri zaman ve mekan problemi yaratmaması açısından oldukça idealdir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?