Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Yazı Yazarak Para Kazanmak İçin 3 Etkili Yol

Yazı Yazarak Para Kazanmak İçin 3 Etkili Yol


Yazmakla aranız nasıl? Severek yaparım diyorsanız yazı yazarak para kazanmak mümkün. Hatta bunu tam zamanlı bir iş haline de getirebilirsiniz. Sadece bazı teknik konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Makalemizin de amacı bu. Teknik eksiklerinizi tamamlamak. Ve donanımlı olarak başlamanızı sağlamak. Böylece bu sektörden düzenli gelir elde etmeye başlayacaksınız.

Yazı Yazarak Para Kazanmak köşe yazarlarına ya da tanınmış kitap yazarlarına özel bir durum değil. Önce bu düşünce kalıbını zihninizden süratle atın. Bu makaleyi okuyorsanız bu adımı atmaya niyetlisiniz demektir. Bu çok iyi gelişme. Günümüzde her şey gibi yazar olmak da son derece kolay. Bu model teknoloji yazarlığı aslında. Ya da daha doğru ifadeyle internet yazarlığı. Alışılagelmişin dışında yeni nesil bir meslek. Makalemizde tüm detayları öğreneceksiniz.

 

İçerik Yazarı Aranıyor

İnternette milyonlarca web sitesi var. 2020 ve 2021 yılında bu sayı katlanarak arttı. Sebep pandemi. Web sitesi demek içerik yani makale demek. Her web sitesi içeriğe ihtiyaç duyar. Yayındaki milyonlarca web sitesinin sahibi İçerik Yazarı arıyor. Eleman sitelerine bakın. Ya da Google'da içerik yazarı kelimesini aratın. On binlerce İçerik Yazarı Aranıyor ilanı ile karşılaşacaksınız.

Web site sahipleri harıl harıl profesyonel yazar arıyor. Yüzlerce platformdan makale siparişleri veriyorlar. Ya da sitelerine içerik üretmek üzere eğitimli yazarlarla anlaşma sağlanıyor. Bağımsız bir yazarla anlaşıp düzenli olarak ödeme yapan milyonlarca web sitesi var.

Bir yazarla anlaşma cümlesini yanlış anlamayın. Gazetelerin köşe yazarları değil bunlar. Hayır tanınmış kitap yazarları da değil. Yazmayı seven, araştıran, bilgilendirici içerikler oluşturabilen sizin gibi insanlar. Genç yaşlı normal vatandaşlardan bahsediyoruz. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Okul hayatınızı hatırlayın. Lisede kompozisyon dersiniz nasıldı? Cevabınız olumlu ise bu yeterli. Alacağınız profesyonel eğitimle siz de İçerik Yazarı olabilirsiniz. Yazı yazarak para kazanmak için okumaya devam edin. İçerik Yazarı olmak için sermayede gerekmiyor. İnternet bağlantılı bir bilgisayar ve sakin bir yazma ortamı. Hepsi bu.

Ancak şunu özellikle belirtelim; son derece anlamlı ve konuyu tüm yönleriyle açıklayıcı tarzda yazmalısınız. Teknik detaylar ise olmazsa olmaz. Anlamlı, açıklayıcı ve teknik açıdan eksiksiz kaliteli yazı nasıl yazılır? İşte şimdi bunu açıklayalım. En önemli nokta burası. Mutlaka yapmalısınız.

 

İçerik Yazarlığı Eğitimi

Haklısınız. Karşımıza yine eğitim çıktı. Ancak unutmayın başarının yolu eğitimden geçiyor. Özellikle İçerik Yazarı Olmak için mutlaka profesyonel bir İçerik Yazarlığı Eğitimi almak gerekiyor. Bu öncelikli başlangıcınız olmalı. Başlangıç adımını atmak için online eğitimde uzman Boğaziçi Enstitüsünü tercih edebilirsiniz.

Kararınız son derece akılcı olacak. Kurum yılların tecrübesi ile binlerce öğrenci mezun etti. Çok sayıda insanın farklı alanlarda iş sahibi olmasına vesile oldu. Uygulmalı Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi ile sizin içinde farkındalık oluşturmak üzere bekliyor olacak. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili eğitime gidip inceledikten sonra hemen başvuru yapabilirsiniz.

» Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi

 

İçerik Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Başlangıç adımını atıp eğitiminizi aldınız. Bu harika. Peki yazdığınız makaleleri nasıl paraya çevirebilirsiniz. Ya da Makale Yazarlığı işi almak için nereye, nasıl başvuruda bulunacaksınız. Bunun elbette değişik metotları var. Yazarlarla içerik talep edenleri bir araya getiren yerli-yabancı birçok online platform ve forum var internette. İlerleyen bölümlerde bunların bir listesini detayları ile birlikte sizlere sunacağız. Önce şunu belirtelim. İçerik yazarak para kazanmak için 3 temel metot var.

Bunları şöyle sıralayabiliriz;

» Önceden hazırlayıp Hazır Yazılmış Makaleler satabilirsiniz.

» Siparişe göre makale yazarak gelir elde edebilirsiniz.

» Web siteleri ile anlaşmalı olarak Ücretli Yazarlık yapabilirsiniz.

Şimdi bu üç metodu ayrı ayrı detaylı bir şekilde inceleyelim.

 

İçerik Yazarak Para Kazanmanın 3 Etkili Yolu

» 1 - Hazır Yazılmış Makaleler Satmak

Bu yöntem daha önce hazır yazılmış makaleler satma prensibine dayanıyor. Daha öncesinde sizden makale talep edilmiyor. Siz kendi konu seçiminiz doğrultusunda makale oluşturuyorsunuz. Bilgi ya da araştırmalarınıza dayalı makaleler bunlar. Kategorisel olarak makale paketleri haline getiriyorsunuz. Forumlarda makale satış ilanı oluşturuyorsunuz. Örneğin, seyahat ve gezi kategorisinde her biri 500 ile 1000 kelime aralığında 10 makale yazdığınızı varsayalım. Bunları fiyatlandırıp söz konusu forumlarda satışa sunabilirsiniz.

Makaleleriniz satıldıkça siz de bu arada yeni içerikler oluşturabilirsiniz. Hazır Yazılmış Makaleler sizin dijital ürünleriniz. Böylece başarılı bir döngü içinde içeriklerden para kazanacaksınız. Tabi bu arada size yazılarınızın kalitesine göre ücretli yazarlık teklifleri de gelecek. Onları da değerlendirebilirsiniz. Olabildiğince kaliteli yazın. Vurguladığınız konuyu yeterince anlatın. Doyurucu bilgi verin. Ezberlerin dışına çıkın ve üst düzey içerikler yazın. Bu size başarıyı getirecektir.

» 2 - Siparişe Göre Makale Yazmak

Forumlarda İçerik Yazarı olduğunuza vurgu yapan bir ilan yayınlamakla başlar süreç. Bu metot ilanınıza site sahiplerinden gelen makale yazma taleplerini ifade eder. Örneğin, Uzman İçerik Yazarından Kaliteli Makaleler şeklinde bir ilan açabilirsiniz. Bu ilanda örneğin, 100 kelime 2 TL şeklinde ücret belirlemesi yaparsınız. İlanınız site sahipleri tarafından görülür. Size talep gelir. Bu aşama artık çok dikkatli olmanız ve kaliteden ödün vermemeniz gereken aşamadır. Sizden makale talep edildiğinde;

» Makaleyi yazım kurallarına uygun yazmalısınız. Dahası anlamlı olmalı. Konu hakkında doyurucu bilgiler bulunmalı.

» Makalenin SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

» Yazdığınız makaleyi belirlenen zamanda mutlaka teslim etmelisiniz.

Bu üç kriter sürdürülebilir ve tercih edilen bir makale yazarı için son derece önemli. Bunlar başarı için olmazsa olmaz kurallardır. Çok ciddi bir iş ahlâkı ile eş değerdedir. Gereken dikkati gösterdiğiniz müddetçe başarı ve kazanç gelecektir.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim. Dikkat etmişsinizdir. Sürekli SEO Uyumlu İçerik vurgusu yapıyoruz. İçeriklerinizi okuyucu odaklı ve standartlara uygun oluşturmak için SEO Eğitimi alabilirsiniz. Bu hem uzmanlık seviyenizi hem de kazanç eşiğinizi yükseltecektir.

» 3 - Ücretli Yazarlık

Bu metot web sitelerinin kadrolu yazarı olarak çalışmak üzerine kuruludur. Çoğu web site sahibi değişik sebeplerden dolayı yazamaz. Kendi siteleri için içerik üretebilecek durumda değildirler. Sitelerinin içerik ihtiyacını makale siparişleri vererek giderirler. Bazıları da bir yazarla anlaşıp bütün içerik sürecini ona teslim eder.

Bu durumda makale ücretleri haftalık ya da aylık şeklinde size ödenecektir. Tabi sizin web site sahibiyle aranızdaki anlaşma daha farklı olabilir. Baştan anlaştığınız kriterlere mutlaka riayet edin. Kalite ve sürdürülebilirlik için bu şart. Yazılarınızın kalitesi yüksek olursa ücretli yazarlık teklifi gelmesi olasıdır. Bu durumda ücretli yazarlık yaparak gelir elde edebilirsiniz.

 

Blog Yazarak Para Kazanmak

Buraya kadar makale yazarak para kazanmak için üç farklı metottan bahsettik. Başka bir metot Blog Yazarak Para Kazanmak. Fakat Blog Yazarak Para Kazanma konusunu burada kısaca anlatmak yetersiz kalacaktır. Kendi web sitenizi açmak ve ondan gelir elde etmek sabır gerektirir. Blog yazarak para kazanmak özveri ve yüksek disiplin isteyen geniş çaplı bir girişim. Bunu başka bir makalemizde detaylı olarak anlatmak daha doğru olacak. Yine de burada kısaca değinelim.

Kendi blogunuzu açtınız. Bu blogun birçok teknik çalışması olacak. Hepsini eksiksiz olarak gidermelisiniz. 2021 yılı itibari ile SEO altyapısı son derece başarılı olmalı. Bunları sürekli kontrol altında tutmalısınız. Sabır, disiplin ve kararlılıkla yazmaya başladınız. İçerikleriniz son derece kaliteli olmalı. Bunun eğitimini aldınız. Uygulama zamanı.

Fayda sunan, çözüm teşkil eden yazılar yazmalısınız. Bunun için dikkatli bir şekilde gündemi takip edeceksiniz. Bu süreci sürekli olarak hiç aksatmadan devam ettirmeniz şart. Bu süreç yeni doğmuş küçük bir bebeğin bakımı gibi. Sabırlı, çok dikkatli ve samimi olarak sürekli devam etmelisiniz. 6–12 ay sonra yavaş yavaş geri dönüşler gelmeye başlayacak. Sürdürülebilir kalite sebebiyle arama motorlarında her geçen gün yükselmeye başlayacaksınız. Kaliteli bir web sitenin sahibi olacaksınız. Kesinti yok. Aksama olmamalı. İşte bu çalışma ile blogunuzdan gelir elde edebilirsiniz.

Blog Gelir Modelleri

1 - Google adsense reklamları.

2 – Özel Reklamlar.

3 – Tanıtım Yazıları

4 - Affiliate (satış ortaklığı) sistemi

5 - Direkt ürün satışı

Konuyu bir örnekle pekiştirelim. Örneğin, günlük 20.000 gerçek ziyaretçisi olan bir web siteniz var. Yukarıdaki gelir modellerinin hepsini uygulayarak çok iyi gelir elde edebilirsiniz. Ne kadar kazanırım diye merak edebilirsiniz. Tahmini olarak belirtelim. Başka bir işte çalışmanıza gerek kalmaz. Blogunuzdan en az iki asgari ücret miktarı gelir elde edersiniz. Siteniz büyüdükçe gelirde artacaktır.

Bu konuyu şimdilik noktalayalım. Sonraki zamanlarda detaylı bir rehber niteliğinde hazırlarız. Bunun için ajandamıza kaydettik. Konu ile ilgili detaylı makalemizde şunları anlatıyor olacağız;

» Sıfırdan web site kurulumu,

» Site için ve site dışı SEO ayarları

» Link inşaası

» İçerik oluşturma aşamaları

» Hangi sıklıkla yazılması gerektiği,

» Sitenizi ücretsiz olarak nasıl tanıtacağınız

gibi tüm detaylar yer alacaktır. Uygulamaya geçirip kararlı ve disiplinli devam etmek gerekiyor. Böylece kaliteli bir web site sahibi olacak, artarak devam eden gelirler elde edebileceksiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}