Yazı Yazarak Para Kazanmak için 8 Yöntem

Yazı Yazarak Para Kazanmak için 8 Yöntem


Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, yazı yazarak para kazanmak oldukça popüler hale gelmiştir. İnternet kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu bilgileri sunan yazılar, bloglar ve makaleler, çeşitli platformlarda yayınlanarak okuyucuların ilgisini çekmektedir. Bu noktada, yazı yazarak para kazanmak isteyen kişilerin çeşitli seçenekleri bulunmaktadır.

Yazılar, bloglar ve makaleler günümüzde dijital ortamda, eğitim ve iş alanında birçok sebeple kullanılmaktadır. Kişiler, akıllarında yer kaplayan sorulara yanıt bulmak için bir gün içerisinde bile birden fazla yazı, makale ya da blog okurlar. Hatta genellikle zihinlerindeki sorulara birebir yanıt sağlayan yazıları keşfederler.

Peki, zihninizdeki soruya uygun düşecek yanıtı veren, aklınızdaki konuyla ilişkin açıklama yazıları yazanlar kimdir? İnsanlar, dijital ortamda yazı yazarak para kazanabilirler mi? Yazı yazarak para kazanmak için yöntemler nelerdir? İşte zihninizdeki bu soruların yanıtlarına da yazımızı okumaya devam ederek ulaşabilirsiniz.

Yazı Yazarak Para Kazanmak için Yöntemler Nelerdir?

Yazı yazarak para kazanmak için yöntemler şunlardır:

 1. Yazdığınız metinleri satışa koymak.
 2. Sipariş metinleri yazmak.
 3. Blog yazarlığı için web siteleri ile anlaşmak.
 4. Kendi blog sitenizi kurmak.
 5. Ürün geliştirme için markalara yazılar yazmak.
 6. İçerik yazarlığı yapmak.
 7. E-kitap yazarı olmak.
 8. Akademik makale yazarlığı yapmak.

1. Yazdığınız Blog İçerikleri Satmak

Yazı yazarak para kazanmak için sunacağımız ilk yöntem önceden yazdığınız blog içerikleri satışa koymaktır. Blog içerikleri satışa sunmak için ilk adım ilgilendiğiniz konuda bilgi birikiminizi metin formatına çevirmektir. Bu yöntemde size önceden araştırmanız için konu başlığı verilmemektedir. Hazırladığınız metinlerin konusu ilginiz dahilinde ilerleyebilir. Araştırmalarınızı yazıya döktüğünüz ve sonuç olarak hazır hale getirdiğiniz blog içerikleri, konu kategorilerine göre ilgili forumlarda paylaşabilirsiniz. Önceden hazırladığınız metinleri internet sitelerinde duyurmak konu hakkında yazı arayan kişilerin, sizden haberdar olmasını sağlamaktadır.

İnternet sitelerinde konu başlıklarını duyurduğunuz metinlerin kelime sayısına göre ücret talep ederek kazanç sağlayabilirsiniz. Yazı yazarak para kazanmak için önceden hazırladığınız metinleri satışa koymak yönteminin en büyük avantajı ise bireyin, hakkında bilgi sahibi olmadığı bir konuyu araştırmak zorunda kalmamasıdır. Kişi, bu yöntemde zaten ilgilendiği ve araştırdığı konular hakkında makale yazarak para kazanmaktadır.

 

 

2. Sipariş Metinleri Yazmak

Yazı yazarak para kazanmanın 8 yöntemi listemizde ikinci madde, sipariş edilen konu hakkında yazı yazarak kazanç sağlamaktır. Bu yöntem ile para kazanmak için öncelikle kişinin, içerik yazarlığı yaptığını ilgili web sitelerinde duyurması gereklidir. İçerik yazarlığı yaptığınızı gören ve bu hizmete ihtiyaç duyan firma ve kişiler tarafından size ulaşılmaktadır. Sizden, istenilen konu hakkında ve istenilen formata uygun şekilde bir metin yazmanız beklenmektedir. İçerik yazarlığı yaptığınızı duyurmanız üzerine sizinle iletişime geçen kişi ile kelime başı ücret miktarınızı konuşabilirsiniz. Sipariş edilen konu hakkında metin yazmak için özellikle sizden istenebilecek olan yazı formatlarını iyi biliyor olmanız gerekmektedir.

Eğer bu şekilde kazanç sağlamayı planlıyorsanız Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi’ni inceleyebilirsiniz. Sipariş edilen konu doğrultusunda yazarlık yapmak aynı zamanda kişinin araştırma becerilerini de geliştirir. Sipariş yöntemi ile yazı yazarak para kazanılırken en çok dikkat edilmesi gereken husus, metnin teslim tarihine sadık kalmaktır. Teslim tarihine kadar metnin yetişmemesi, içerik yazarına duyulan güveni kıracaktır. 

3. Blog Yazarlığı için Bir Web Sitesiyle Anlaşmak

Yazı yazarak para kazanmak için uygulanabilecek yöntemlerden bir diğeri de blog yazarlığı için bir web sitesiyle anlaşmaktır. İnternet üzerinden hizmet veren markalar, çoğunlukla web sitelerinde yayınlanacak bloglar için bir blog yazarıyla anlaşmayı tercih ederler. Onlar için blog yazarında olması gereken hususlardan biri, web sitesinin kategorisine uygun blog içerikler üretilmesidir. Blog yazarlığı yapan birey özellikle blog tarzında yazıların dil kullanımı ve biçimlendirilmesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır.

Kişi, blog yazarlığı yaparak para kazanmak istiyorsa dijital platformlar üzerinden hizmet veren firmaların iş ilanı duyurularını takip edebilir. Blog yazarlığı yaparak kazanç sağlamak için de ücret kelime sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

4. Kendi Blog Sitenizi Kurmak

Blog yazarlığı yaparak kazanç sağlamanın bir yolu da kişinin, kendi blog sitesini kurmasıdır. Blog sitesi kurmak, teknik açıdan birçok bilgi araştırmayı ve öğrenmeyi de beraberinde getirmektedir. Yazı yazarak para kazanmanın 8 yöntemi listesinde diğer maddelere kıyasla blog sitesi kurmak daha zahmetli bir yöntemdir. Yeni bir blog sitesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız teknik bilgileri öğrendikten sonra bireyler, kendi zevklerine uygun bir blog tasarımı yapabilmektedirler.

Kendi blog sitenizde yayın yaparak para kazanırken en önemli husus okuyucu kitlenize uygun blog içerikleri üretebilmektir. Aksi takdirde blog yazılarınız hayal ettiğiniz görüntülenme sayısına ve maddi kazanca ulaşmayabilir. Kendi blog sitenizi kurarak para kazanmanın en büyük avantajı ise kişinin bireysel ilgisi doğrultusunda konular hakkında metinler oluşturmasıdır. 

5. Ürün Geliştirme için Markalara Yazılar Yazmak

Ürün geliştirme hakkında yazılar yazarak para kazanmak özellikle dijital pazarlama stratejileri arasında kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli marka, firma ve kuruluşlar, müşterilerine e-ticaret hizmeti sunabilmek için ürünlerini web sitelerine yüklerler. Müşterilerin odak noktalarını ürünler üzerine çekebilmek amacıyla ürün açıklaması denilen bölümün etkili ve tekniğine uygun bir dil ile yazılmış olmasına özen gösterirler. Yazı yazma becerisi yüksek bireyler, markalar ile anlaşarak onların ürünleri için etkili ürün açıklamaları yazabilirler.

Ürün geliştirme alanında yazı yazarak maddi kazanç sağlayabilirler. Kişilerin, ürün geliştirme alanında yazı yazmak için özellikle dijital pazarlama stratejileri hakkında bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Siz de ürün geliştirme için markalarla anlaşarak kazanç elde etmek istiyorsanız Dijital Pazarlama Eğitimi’ni inceleyebilirsiniz.

6. İçerik Yazarlığı Yapmak

Çağımızda en popüler olan yazı yazarak para kazanma yöntemi SEO uyumlu içerik yazarlığı yapmaktır. SEO, arama motorlarının sonuç görüntüleme kriterlerine uyumlu şekilde metin oluşturmak için kullanılan stratejileri içermektedir. SEO, günümüzde dijital pazarlama ve e-ticaret sektöründe oldukça önemlidir. Markalar, kurum ve kuruluşlar, yayınladıkları içeriklerin arama motorlarında en üst sırada görüntülenmesini tercih etmektedir. SEO uyumlu içerik yazarlığı yaparken de kazancınız kelime sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

 

 

Anlaşmalar dahilinde kurumlar, ödemenizi haftalık ya da aylık periyotlar şeklinde yapabilmektedir. SEO uyumlu içerikleri yazabilmek için en önemli husus tabi ki SEO’nun tam olarak ne olduğunu kavramaktır. İçerik yazarlığı yaparak para kazanmak istiyorsanız ve iletişime geçtiğiniz kurum sizden SEO bilgisi talep ediyorsa SEO Eğitim Programı’nı inceleyebilirsiniz. 

7. e-kitap Yazarı Olmak

Hayal gücünüz ve yazım yeteneğiniz gelişmiş ise e-kitap yazarı olarak maddi gelir elde edebilirsiniz. E-kitap yazarları kendi tasarladıkları senaryo ve kurguları metin haline dönüştürerek dijital ortamda paylaşmaktadırlar. Yayınlanan kitaplar okuyucu kitlesinin ilgisini çeker ise kişiler, o yazarın daimi okuyucusu haline gelmektedirler. E-kitap yazarı olmak için bilmeniz gereken tek şey e-kitap yükleme sisteminin nasıl kullanıldığıdır.

E-kitap yazarı olarak para kazanmanın avantajlı yönlerinden biri kişinin keyif alarak gerçekleştirdiği bir aktiviteden para kazanıyor olmasıdır. Yazı yazarak para kazanmanın 8 yöntemi listesinde yer alan e- kitap yazarı olmak, bireylerin yazım becerileri ve hayal güçleri ile doğru orantılı olarak kazanç sağlamaktadır. Kişinin, yayınladığı elektronik kitabın konusu ne kadar çok okuyucunun dikkatini çeker ise maddi kazancı da o kadar yüksek olacaktır. 

8. Akademik Makale Yazarlığı Yapmak

Yazı yazarak para kazanmanın yöntemleri arasında teknik bilgiye sahip olunması gereken maddelerden biri de akademik makale yazarlığı yapmaktır. Akademik makale yazarlığı kişinin, ona verilen istatistik verilerini konu bağlamında metin haline dönüştürmesi demektir. Akademik makale yazarı olabilmek için veri analiz yöntemlerine hakim olmak gerekmektedir. Araştırma geliştirme firmaları ve akademik dergiler, bireyden nicel veri analizi biliyor olmalarını beklemektedir.

Diğer yazı yazarak para kazanma yöntemlerine kıyasla daha çok yetkinliğe sahip olmayı gerektiren bu yöntemin, maddi kazancı yüksektir. Her yazarlık biçiminde olduğu gibi akademik makale yazarlığı için de dil bilgisi ve anlatım kurallarına hakim olmak gerekir. Akademik makale yazarlığının tek dezavantajlı yönü ise bireyin, kendi dilediği konu hakkında herhangi bir metin sunamamasıdır. Birey, ona sağlanan nicel verilerin çerçevesinde bir makale ortaya çıkarmak zorundadır. Akademik makale yazarlığı yapmak, özellikle nicel veri analizi bilen kişiler için oldukça keyifli bir para kazanma yöntemidir. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?