Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün

Dijital içerik yazarlığı ile ilgili herkesin anlatacağı bir şey var. Eleştirmiyoruz, yanlış anlaşılmak istemeyiz. Hepsi kendi hikâyesini yazıyor ve anlatıyor. Peki, sizce de bir yerlerde bir eksiklik yok mu? Bizce var. İzin verin açıklayalım. Dijital marketing çok kapsamlı, girift ve yeni bir alan. Herkes kendince bir şeyler uyguluyor ve kendi uygulamalarını anlatıyor. Aynı şey dijital içerik yazarlığı için de geçerli. Tabi biz buna saygı duymakla birlikte eksiklerini de görüyoruz. Kişisel yaklaşımlar kişileri bağlar. Meseleye nesnel bakmak ve uygulama yapmak herkesi bağlar. Çünkü dijitalde başarılı olmak tahmin edemeyeceğiniz kadar zordur. Bu zorluğu aşmanız ve bütün tüyoları öğrenip nesnel bakış açısıyla uygulamalı bir eğitim almanızı istiyoruz. Bunun için size Dijital İçerik Yazarlığı eğitimini hazırladık. Üstelik uygulamalı. Üstelik en yeni güncellemeler ve yeni bilgiler bu eğitimde. Uygulama yapma imkânı da dâhil. Siz de dijital içerik yazarı olmak istiyorsanız bu fırsatı kaçırmayın. Fırsat yanı başınızda, size göz kırpıyor.

 

Bu eğitimle;

 • Dijital içerik yazarlığınızı sertifikanızla tescilleyeceksiniz.
 • Uygulamalarla bilgilerinizi pekiştireceksiniz.
 • Dijital içerik yazarı olarak çalışmaya başlayacak, para kazanacaksınız.
 • O halde hazırsanız, gelin kendi hikâyemizi kendimiz yazmaya başlayalım.

 

Yerleşikten Dijitale Yazarlık Dönüşümü

Modern ve dijitalleşen dünya, öncelikle kendi lügatini ve literatürünü oluşturdu. Hemen ardından da bu jargona uygun yazım biçimi hayatımıza girdi.

Kalem kağıdın yerini alan klavyeler bizleri kimi zaman sosyal mecralar ağıyla podyuma çıkarırken kimi zaman da uluslararası platformlarda ya da global ağın içerisinde kendimizi var etmemizi sağladı.

Zaman içerisinde dönüşen çevrimiçi dil, yalnızca kendi kalemlerini oluşturmakla kalmadı aynı zamanda yeni meslek gruplarını da hayatımıza dâhil etti.

Bugün terapiler, eğitimler, sosyal ortamlar, oyunlar ve daha birçok alan çevrimiçi platformlara taşınırken, birebir öğrenme modellerini gerektiren alanlar ise simülasyon teknikleri AR ya da VR teknolojileri ile deneyimlenmeye başladı.

2000’li yılların başından itibaren geçtiğimiz yüzyıla oranla onlarca kat fazla ivme kazanan teknoloji, artık hemen her alanda en büyük yardımcımız.

Peki ya teknolojiden ve çevrimiçi platformlardan ne kadar faydalanıyoruz?

 

İNTERNET OKUR – YAZARLIĞI NEDİR?

Çevrimiçi araçların tümünü etkin ve amacına uygun biçimde verimli kullanmak olarak tanımlanabilecek olan İnternet Okur – Yazarlığı, 21. Yüzyılın en önemli ihtiyaçlarından birisi.

Yalnızca sosyal ağlarda var olmak ya da kısıtlı hizmet almak yerine bilgiye, deneyime ve daha da önemlisi eğitime çok daha hızlı ulaşmanızı sağlayan İnternet Okur – Yazarlığı, yalnızca Z kuşağının değil, X ve Y kuşaklarının da edinmesi gereken önemli yeterlilikler arasında.

Fakat yine de tek başına yeterli olmayan İnternet Okur – Yazarlığı, online platformlarda sunulan bilginin yönlendirmesine göre gelişmekte ve günden güne yeni bir biçim kazanmakta.

 

ONLINE İÇERİK NEDİR?

Bir konu, alan ya da uzmanlık alanı hakkında oluşturulan metin, video ya da reklamlara online içerik adı veriliyor.

Online içerikler birden fazla alana özel olarak hazırlanmakla birlikte kullanıcının talepleri doğrultusunda oluşturulur. Bu içeriklerin sunulacağı mecraya göre dili ve sunum biçimi değişir ve kullanıcılara ulaştırılır.

2010 yılının ardından çevrimiçi ağ milyonlarca içerik ile dünya genelinde internet kullanıcılarına ulaşırken, çevrimiçi lokomotife yön veren Google oldu.

Google’ın dünya genelinde yaygın kullanımını sosyal ağlar izledi ve bugün ihtiyaç duyulan birçok meslek grubu da bu şekilde ortaya çıktı

Google aracılığı ile kullanıcıların yönelimleri tespit edilirken, online içeriklerin kalitesi ve Google standartlarına uygunluğu tartışılmaya başlandı.

2013 yılında gelen Penguin güncellemesi de tam bir eleme sisteminin artık hayatımızda olacağının kanıtıydı.

Bu güncelleme ile birlikte online içerikleri oluşturan bireylerin yeterlilikleri çeşitlendi, mecralar birbirinden ayrışmaya başladı ve ‘spam’ görülen online içerikler Google tarafından cezalandırıldı.

Artık, online içerikleri oluşturan bireyler ön planda, bu içeriği kullanıcı ile en doğru biçimde buluşturan platformlar ise bir numaradaydı.

 

ONLINE İÇERİK YAZARLIĞI NEDİR?

Google’ın arama standartlarına uygun biçimde bir bilgi, deneyim ya da markanın çevrimiçi dünyada var olması yolculuğuna eşlik eden Online İçerik Yazarlığı, günümüzün en popüler meslekleri arasında.

Freelanse olarak da yürütülebildiği için hemen herkes tarafından tercih edilmesinden öte Online İçerik Yazarlığı, birçok disiplini bir araya getirerek kendine has bir dil oluşturabilen bireyler için biçilmiş kaftan.

Bilimsel ya da akademik bir temele de oturtulan Online İçerik Yazarlığı, aynı zamanda ‘özgün’lüğün de kalesi. Zira Google’ın da istediği de bu.

Çevrimiçi hizmet veren her kurum tarafından tercih edilen yazarlar dallara ayrılıyor gibi görünse de en makbulü her alanda araştırma, bilgi ve tecrübeye dayalı içerikleriyle hizmet sunanlar.

 

ONLINE İÇERİK YAZARLARININ SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER NELER?

Hayatının tamamında belirli bir okuma kültürüne sahip olması gereken içerik yazarlarının öncelikli niteliği elbette Türkçe bilmek. Kelime dağarcığını an be an diri ve taze tutması gereken Online İçerik Yazarı, dile hâkimiyeti ile meslektaşlarından bir adım öne çıkarken aynı zamanda dil bilgisi ve ‘anlam’ bilgisine de haiz olmalı.

Türkçe ile tabiri caizse dans edebilen Online İçerik Yazarı, bunu belirli bir zaman diliminde ve teslim tarihlerine de azami derecede özen göstererek yapmalı.

Bu nedenle bir Online İçerik Yazarı her zaman öğrenmeye ve araştırmaya açık bir merak ile çevresinde olan bitene yaklaşmalı. Bir konu, durum, görüş ya da markaya ilişkin en doğru içeriğin kullanıcıya buluşmasını sağlayan Online İçerik Yazarı, inandırıcılığını ve güvenirliğini her zaman araştırma yeteneğine borçlu olduğunu unutmamalı.

Kullanıcıların muhtemele sorularını da yanıtlayanın kendisi olduğunu unutmadan üreten Online İçerik Yazarları her zaman aranan takım arkadaşları ve hatta takım liderleri olacaktır.

Peki, Online İçerik Yazarları nasıl içerik üretir?

 

ONLINE İÇERİK NASIL ÜRETİLİR?

Güç ve güven dengesinin esas alındığı Online İçerik için temel olarak belirlenen üç kriter hemen herkes tarafından bilinir. Bunlar; Anahtar kelime, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve yönlendirmelerdir.

Fakat bu üç kriter buzdağının yalnızca görünen kısmıdır ve Online İçerikte fark yaratan unsurlar; anlam, kurgu, kullanıcı niyetine uygunluk, dilin kullanımı, amaca doğrudan yönelme olarak sayılabilir.

İyi kurgulanmış bir içerik, anlam bütünlüğü olarak da kullanıcıların arama yaptıkları alana tam uyum sağlar. Firma ya da markalar bunu analitik verileri ile ölçümlerken, kullanıcı niyeti literatüre yeni giren bir tanım olduğu için anlamak içerik yazarı için de zor olabilir.

Son güncellemeler ile birlikte ‘fayda’yı ön plana alan tüm arama motorları, kullanıcının aramalarına uygun olmayan içerikleri ön plana çıkarmaz. Burada, kullanıcının anahtar kelime için muhtemel arama opsiyonları içerik yazarı tarafından tespit edilir ve online içerikler bu doğrultuda oluşturulur.

İçerisindeki belirli bir mantık ve matematik içeren online içeriğin yayınlanacağı mecranın da dikkate alınması gerekir. Sosyal ağlar için farklı bir üslup gerekirken web tarayıcısında ön plana çıkmak isteyen sayfaların ihtiyaç duyduğu içerikler bambaşkadır. Kreatif işler için kullanılan dil, popülarite için oluşturulan içeriklerde bambaşka bir söylem ve kurgu oluşturmak gerekir.

Online içerikler her ne kadar ‘kelime yoğunluğu’ olarak da ifade edilse de, yazarının deneyim ve tecrübesine ilişkin önemli ipuçları verir. Yazarın zihninin dağınıklığı, odaklanma sorunu, sabırsızlığı, anlatım bicilerinde yetkinliği, tanıtım ya da pazarlama tekniklerine hâkimiyeti, konuya ilişkin bilgi birikimi bir içeriğin alt metinlerinden kullanıcıya ulaşır.

Online içeriklerde öne çıkan bir diğer önemli nokta da H2, H3, adı verilen ve metnin arama motorları tarafından fark edilmesini sağlayan özgün, konuya ilişkin kullanıcıya yönelik hazırlanmış ara başlıklardır. Bu başlıklar, arama motorunun sayfa içerisinde yaptığı taramada hem işini kolaylaştırır hem de metnin ön plana çıkmasında yardımcı olur.

İşte tam da bu noktada İçerik Yazarlığı Eğitimi imdadınıza yetişir. Editörlükten farklı noktalarını anlamak, daha iyi bir içerik yazarı olabilmek, modern tanım ve trendleri takip etmek için siz de hemen İçerik Yazarlığı Eğitimi alabilirsiniz!

 

İÇERİK YAZARLIĞI EĞİTİMİ NELERİ KAPSAR?

- İnternet okur –yazarlığı nedir?

- Online içeriklere dair temel bilgiler

- Online içerik yazarlığı nedir?

- İçerik yazarlarının türleri var mıdır?

- Online içerik yazarlığının editörlükten farkı nedir?

- İçerik yazarlarının sahip olması gereken nitelikler nelerdir?

- Online içerik nasıl üretilir?

- İçerikte anlam ve bütünlük nasıl oluşturulur?

- İçerik oluştururken en sık yapılan hatalar neler?

- İçerik yazarlarının en sık karşılaştığı sorunlar neler?

- Online içerik oluştururken kullanılan SEO teknikleri neler?

- Online içerikte 2020 trendleri neler?

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.92 Eğitimci Puanı

  info@istanbulbogazicienstitu.com

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.92 Puan
  Toplam : 13 Yorum

  • %92
  • %8
  • %0
  • %0
  • %0
  4.92

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.92 Puan
  Toplam : 13 Yorum
  • %92
  • %8
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    600.00 TL
  399.00 TL