Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Wordpress Yoast SEO Nedir Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress Yoast SEO Nedir Ayarları Nasıl Yapılır?


WordPress, SEO söz konusu olduğunda muhtemelen en iyi platformdur diye aklınızdan geçirebilirsiniz.  Ancak hayır. Tamda böyle değil. Zira üst düzey bir SEO Uzmanı için altyapının çok fazla önemi yoktur. Ancak yinede diğerlerine oranla Wordpress daha SEO dostu yapısı ile SEO Uzmanı olmayan kullanıcıların bile işlerini son derece kolaylaştırabiliyor.

Web siteniz için WordPress altyapısı kullanıyorsanız, her WordPress sitesinin bir SEO eklentisine ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz.  Bu kısmen doğru. Eğer SEO ve kodlama konusunda amatör seviyedeyseniz evet Wordpress altyapılı siteniz için mutlaka bir SEO eklentisi kurmalısınız. Ancak profesyonel bir SEO Uzmanı eklentiye hiç gereksinim duymadan eklentilerin bile yapamayacağı derecede bir alt yapı hazırlayabilir.

Ancak bizim buradaki hedefimiz daha çok amatörler olduğu için şöyle belirtelim evet Wordpress altyapılı sitenizde SEO çalışmalarınız için mutlaka iyi bir eklentiye ihtiyaç var.  Wordpress SEO eklentileri söz konusu olduğunda, çok geniş bir kitle tarafından kullanılan Yoast SEO ‘nun en popüler SEO eklentilerinden biri olduğunu belirtebiliriz. Zira eklenti, sitenizin SEO çatısı üzerinde kesin kontrol sağlamak amacıyla birçok karmaşık özellikle birlikte oluşturulmuştur.  Wordpress Yoast SEO Nedir Ayarları Nasıl Yapılır  konusuna geçmeden önce siteniz için SEO ‘nun önemine ve bir SEO eklentisi kullanmanın gerekliliğine vurgu yapmak yerine olacaktır.

 

SEO Eklentisi Neden Gerekli

Başarılı bir WordPress SEO, sitenizin içeriğine ilgi düzeyi yüksek anahtar kelimeler eklemekten daha fazlasını gerektirecektir kuşkusuz.  Arama motoru botları, sitenizin her bölümünü SERP ( arama sonucu ) sonuç sayfasının en üstüne çıkaracak anahtar kelimeleri ve diğer kriterlerin uygunluğunu inceler. Meta açıklamaları, başlık etiketi, URL yapısı, site içi link inşaası, site kullanım kolaylığı ve diğer birçok unsura uygun olarak sitenin ilgi düzeyini ve kalite seviyesini belirlemek için algoritma yapısına uygun şekilde dizine eklenir.

Tüm bu unsurları manuel olarak yönetmek oldukça zaman alıcı olacaktır. Dahası amatörler için manuel çalışma başarısızlıkla sonuçlanabilecektir.   İşte bu aşamada Yoast SEO gibi eklentiler devreye girer ve bu yükü sizin sırtınızdan alır. WordPress altyapılı sitenizi olabildiğince arama motoru dostu hale getirmek için gerek global gerekse içeriğe özgü seviyelerde çok iyi seviyede optimize edebilir. Dolayısı ile  Yoast SEO eklentisi, bloglar ve küçük işletme sahipleri için en iyi WordPress eklentilerinden biri sayılabilir.

 

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, tek satır kod yazmanıza gerek kalmadan web sitenizi başta google olmak üzere arama motorları için başarılı bir şekilde optimize etmenize destek sağlayan  bir WordPress eklentisidir. 5 milyonu aşkın kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan eklenti, sitenizin meta taglarını, XML Site Haritasını, shema ve içerik oluşturma aşamasındaki tüm kriterleri ve yeniden yönlendirmeleri oluşturmaya kadar tüm süreci  yönetir.

Yoast SEO eklentisi herkes için oldukça basit ve kolay kullanımlı bir yazılım. Sitenizi arama motorları için optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda sitenizin içerik kalitesinin artmasınada üst düzey destek sunar. Yoast SEO komple bir SEO çözümüdür. Yoast SEO ‘yu göz ardı ederek sitenizi arama motorları için optimize etmek isterseniz, Yoast SEO seviyesine gelebilmek için birden fazla eklenti yüklemeniz gerekecek

Yoast SEO Özellikleri Nelerdir?

Yoast SEO Metin ve Sayfa Optimizasyonu

Yoast SEO, WordPress içeriklerinize  başlık ve açıklama etiketleri yazmayı son derece kolaylaştırır. Her defasında daha iyi seviyeye gelen WordPress tema teknolojisi, sitenizde daha kolay bir şekilde başlıklar ve meta taglar oluşturmanıza izin verse  bile bir güncelleme yada tema değişimi sonrası herşey en başa dönecektir. İşte Yoast ile ilgili en göze çarpan fark, temanızı değiştirseniz bile sayfanızın tüm meta bilgilerini olduğu gibi korumasıdır.

Yoast SEO Problem Çözümü

Yoast SEO WordPress panonuzda tespit ettiği SEO sorunlarını size net olarak gösterir. Bulduğu sorunlara dair detaylı bir rapor sunar. Bununla birlikte mevcut sorunları düzeltmek için gerekli çözüm önerilerinide sunar.

Yoast SEO Sosyal Kartlar Desteği

Sosyal medya için kart hazırlamak manuel olarak sizin açınızdan çok zor olabilir. Zira her sosyal medya platformunun kendine has bir karakter sınırı ve görüntü boyutu var. Manuel olarak yapacaksanız ve ileri düzey bilginiz yoksa çok büyük ihtimal başarısız olacaksınız. Ancak Yoast SEO bu işi sizin yerinize çok profesyonel bir şekilde sorunsuz olarak yapacaktır.  Yoast SEO, WordPress düzenleyicide kolayca sosyal kartlar oluşturmanızı sağlar.

Yoast SEO İçerik Optimizasyonu

Bu özellik birkaç farklı alana ayrılmıştır. Bunlardan ilki Okunabilirlik: Bu, içeriğinizin okuma düzeyine izin verir ve makalenizi standartlara uygun olarak nasıl geliştireceğiniz konusunda kritik  ipuçları verir. Odak Anahtar Kelime:  Bu kısımda Yoast SEO size hangi kelimeye odaklandığınızı sorar. Bu, “Focus Keyword” özelliği yani “Odak Anahtar Kelime” Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi ona veriyorsunuz böylece Yoast SEO içeriğinizi o kelimeye göre optimize etmenize ciddi anlamda yardımcı olup destek sağlıyor.

Yoast SEO Webmaster Araçları

Admin panelde bu kısımda web master araçlarını yönetebiliyorsunuz. Google Search Console hesabınızı onaylama aşamasında bu özelliği kullanabilirsiniz.

Yoast SEO İleri Düzey

Sitenizdeki her bir sayfaya ve blog gönderilerinden istediğinize “noindex” etiketini ekleyebileceğiniz, kanonik etiketler oluşturabileceğiniz hatta robots.txt ayarlarınızı değiştirebileceğiniz yer bu bölümdür

Yoast SEO İç Bağlantılar ( Site İçi Link İnşaası )

Bu premium bir özelliktir. Kullanabilmek için ödeme yapmanız gerekiyor. Özellik olarak  dahili bağlantı oluşturmayı kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. Zorlanmadan saniyeler içinde bağlantılarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yoast SEO Site Haritaları

Yoast SEO vasıtasıyla site haritaları oluşturabilirsiniz. Bu amaçla kullanabileceğiniz bir XML site haritası oluşturabilecek oldukça fazla sayıda bağımsız eklenti bulabilirsiniz. Ancak buna rağmen şunu belirtelim Yoast SEO bu konuda da işini çok iyi yaptığı için farklı bir eklenti kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Yoast SEO Sınıflandırmaları

WordPress kategori sayfaları, yazılar, etiketler ve daha fazlası için gerekli standardizasyonu sağlayan kurallar oluşturmanızı sağlar.

Yoast SEO RSS Yayını

Sitenizi profesyonel bir RSS özet akışı için üst düzey seviyede ayarlar

Yoast SEO Araçları

Bu kısımda SEO ayarlarınızı toplu olarak içe aktarabilir yada dışa aktarabilirsiniz. Bununla birlikte yine aynı bölümde sitenizin tüm sayfalarında tek seferde toplu düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Karmaşık bir yapısı yoktur Yoast SEO ’nun. WordPress altyapılı sitenize kurmak isterseniz, birkaç dakikada sorunsuz olarak yapabilirsiniz  kurulum işlemini.

1 - WordPress sitenizin kontrol paneline giriş yapın.

2 - Şimdi, “Eklentiler” > “Yeni Ekle“ye gidin:

3 – Arama kutucuğunda “Yoast SEO” kelimesini arayın

4 – Yükleyin ve etkinleştirmek için “Etkinleştir” butonuna tıklayın.

Hepsi bu.  Yoast SEO eklentisini WordPress sitenize saniyeler içinde yüklediniz. Artık admin panelinizin sol kenar çubuğu menüsünde Yoas SEO ikonu ve ayarları görünecektir.. Buradan, Yoast SEO ayarlarını yapabilir, özelleştirebilir ve Yoast SEO ‘nun yapmasını istediğiniz otomatik işlevlerin ayarlamasını yapabilirsiniz.  Yoast, bu aşamada sorun bir şekilde SEO ayarlarını oluşturmanız için her adımda size yol gösteren bir kurulum sihirbazı çalıştırır.  Başka bir SEO eklentisini kaldırıp  Yoast SEO kuruyorsanız eski eklentinin ayarlarını Yoast’a aktarmak için “İçe Aktar”ı seçin. Ardından diğer eklentileri silebilirsiniz.

Eklentiyi kurarken birçok özelliğin yanı sıra aşağıdakileri de yapabilirsiniz:

» Webmaster tools alanında Search Console hesabınızı bağlayabilirsiniz.

» SEO bölümü altında SEO başlığı ve meta açıklamalar oluşturabilirsiniz.

» XML site haritaları oluşturabilirsiniz

» Facebook, Twitter, Pinterest ve İnstagram gibi sosyal platformlarını özelleştirmek için ilgili sekmeyi kullanabilirsiniz.

İster küçük çaplı bir işletme siteniz olsun isterse büyük bir şirketin web sitesini yönetiyor olun,  Yoast SEO eklentisi, maksimum SEO ayarları ve üst düzey bulunabilirlik için gerekli araçları size sağlayacaktır. URL yapıları ve bağlantı ayarlarından, sitenizin mevcut içeriğine, arşiv kayıtlarına kadar değişen yönetme seçenekleriyle size üst düzey destek sağlar. Dahası kod hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile SEO ’yu WordPress siteniz için son derece kolaylaştırır ve adeta profesyonel bir seviyeye getirir.

 

Yoast SEO Okunabilirliğinizi Artırır

İçeriğinizi doğru anahtar kelime öbeğiyle oluşturmak amacıyla optimize etmek önemlidir, Ancak okuyucunuzu asla unutmayın! Daha doğrusu yazılarınızı arama motorlarını memnun etmek için değil tam anlamıyla okuyucunuz için yazın. Arama motorları için tüm teknikleri karşılayan harika bir içerik yazabilirsiniz. Ancak eğer okuyucularınız bunu anlamakta güçlük çekerse hedef kitleniz içeriklerinizden faydalanamayacaktır.

Herhangi bir kullanıcı içeriğinizin mahiyetini anlamadığında, sitenizden bir şey satın alma olasılığı sıfıra yakındır. Aynı şey, makalelerinizden birini arkadaşlarıyla paylaşma ihtimalleri için de geçerlidir. Bu nedenle, içeriğinizin de kolay anlaşılır olduğundan emin olmalısınız.  İşte Yoast SEO ‘nun okunabilirlik özelliklerinin devreye girdiği yer tam burasıdır.

Yoast SEO'nun okunabilirlik özellikleri, yazınızı nasıl optimize edeceğiniz konusunda size geri bildirim sağlayan iyi araştırılmış analizler içerir. Eklenti, içeriğinizi okunabilirliği artırdığı kanıtlanmış farklı kriterlere göre kontrol etmek için özel bir algoritma kullanır. Geçiş kelimelerinin kullanımı, pasif ses kullanımı, cümle yapısı ve anlam bütünlüğü gibi bir çok kriteri değerlendirmeye alır.

 

Yoast SEO Premium Özellikleri Nelerdir?

Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümü, herhangi bir WordPress sitesi için başarılı bir başlangıç SEO görevleri listesi içerse de, premium planı ile başka ek özellikleride kullanabilirsiniz. Örneğin Yoast News SEO, bir web sitesinin Google Haber akışlarında görünmesini sağlamak için başarılı bir şekilde optimize edebilir.  Dahası Yoast Video SEO, sitenizin video içeriğini optimize etmek amacıyla başarılı üst düzey SEO araçları sağlar. Bunun yanısıra bir web sitesini coğrafi olarak ilgili aramalar için konumlandıran Yoast Local SEO özelliğinide kullanabilirsiniz.  Yoast SEO Premium eklenti bütün bu özelliklerin haricinde web yöneticileri için ek araçlar, teknik destek ve Yoast’ı daha verimli kullanabilmek amacıyla çok sayıda öğretici bilgi içerir.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?