Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Uluslararası SEO Nasıl Yapılır ( 2020 )

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır ( 2020 )


Dünya adeta küçük bir köy haline geldi cümlesini çok sık duyarsınız. Günümüz teknoloji çağında bu söz adeta birebir yaşanıyor. Zira web teknolojilerinin hayatın her alana yoğun bir şekilde yayılması ile global çapta tüm sınırlar kalkmış durumda. Bu ticari olarakta böyle. Artık İnternet vasıtası ile dünyanın her yerine bir tıkla saniyeler içinde ulaşılabiliyor. Dolayısı ile bütün dünyayı pazar alanı olarak kullanabilmeniz mümkün. Tabi bunun için web sitenizin görünür olması gerekiyor. Çünkü dünya çapında tüm insanlar artık herşeyi internette arıyor. Ürün, hizmet, bilgi herşey.

Sizde sınırları kaldırıp Dünyanın diğer bölgelerindeki potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek istiyorsanız bunun için Uluslararası SEO Çalışmaları planlamanız gerekecek. Dolayısı ile SEO çalışmalarını kurgularken bölge ve dil seçeneklerini ön plana çıkaran çalışmalar oluşturmalısınız. Ancak önce farklı bir kavram olan Uluslarası SEO tanımını açıklamakla başlayalım;

 

Uluslararası SEO Nedir

Uluslararası SEO aslında adı üzerinde dünya çapında yapılan SEO çalışmalarını ifade ediyor. Ancak tanımı biraz daha genişletelim. Aktif olarak faaliyette bulunulan ülkenin sınırları dışına çıkarak dünya genelinde diğer insanlarında yaptıkları aramalar neticesi web sitenize ulaşabilmesi için yapılan çalışmaların bütünü Uluslarası SEO olarak adlandırılabilir.

Uluslararası SEO çalışmaları, sektör sınırlaması olmadan legal çerçeveler içinde tüm şirketler yada bireyler için yapılabilir. Merkezi faaliyetleri Türkiye’de olan ancak yurt dışına açılmış diğer ülkelere ürün yada hizmet sunan veya bunu hedefleyen tüm şirketler dünya çapında daha çok göz önünde olmak için Uluslararası SEO ‘ya yatırım yapmak durumunda.  Gerek sağlık gerekse turizm, pazarlama, taşımacılık yada e-ticaret veya hangi alanda olursa olsun tüm firmaların dış dünyaya açılabilmesini sağlayacak olan unsur Uluslarası SEO Çalışmaları ‘dır.  Peki Uluslarası SEO Nasıl Yapılır. Şimdi madde madde bu konuyu açıklayalım;

 

Site İçi SEO Optimizasyonu

Gerek Uluslarası SEO gerekse bölgesel SEO çalışmalarında öncelikli iş web sitenizde mevcut hataların tespiti, performans ölçümü ve tüm site içi SEO kriterlerinin optimize edilmesi işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanmasıdır. H etiketleriniz eksik, görsellerde alt etiketi yok, siteniz çok yavaş açılıyor dolayısı ile web siteniz yapı olarak SEO uyumlu değilse bu durumda Uluslarası SEO çalımalarından bahsetmek söz konusu olmayacaktır. Öncelikli adım web sitenizin oldukça hızlı açılan, iç SEO çalışmaları eksiksiz yapılımış bir yapıya getirilmesidir.

 

Uluslarası SEO İçin Bütçe Belirleme

Uluslararası SEO çalışmalarınız için sağlam ve üst düzey bir bütçe oluşturmanız gerekiyor.  Zira çok dilli SEO operasyonları diğerlerine oranla daha fazla zamanı kapsar aynı zamanda maliyet açısından daha yüksektir. Dolayısı ile önce bu gerçeğin farkında olmanız gerekiyor. Artık Türkiye dışına çıkmanın dünya genelinde ticaret yapmanın vakti geldi diyorsanız sizi hedefinize ulaştıracak unsurun Uluslarası SEO çalışmaları olduğunu tekrar hatırlatalım. Bunun içinde ciddi bir bütçe planlaması gerekiyor. Mutlaka doğru bütçe ayarlamanızı yapmalı, hangi aşamaya, hangi zamanlama ile ödeme yapmanız gerektiğini detaylı olarak çizelge halinde oluşturmalısınız.  

 

Dil Seçimi

Site içi SEO Optimizasyon aşamasını başarı ile tamamladıysanız artık dünya geneli için SEO çalışmalarını konuşabiliriz. Faaliyette bulunduğu ülkenin dışına açılmak ve ticari faaliyetlerini dünya genelinde büyütmek isteyen firmaların ilk aşamada hedefledikleri dili belirlemeleri gerekiyor. Uluslararası SEO çalışmaları temel olarak İngilizce dili esas alınarak kurgulansada hedeflediğiniz potansiyel kitleye yönelik sınırları biraz daha daraltan ve sizi hedefe daha çok yaklaştıran farklı bir dil uygun maliyetler açısındanda daha iyi olacaktır.  

Önemli olan dünya genelinde baskın olarak herkesin tercih ettiği İngilizce gibi bir dil değil tam olarak hedefinize yönelik konuşulan dil ve nokta atışı tabiriyle doğru hedefe yönlenmiş çalışmalardır. Uluslararası olarak en doğru dili seçimi yapıldıktan sonra buna yönelik kurgular yapılır.  Ancak tabiki bazı şirketler tek dile odaklı değilde dünya genelini baz alan SEO çalışmaları planlamayıda tercih edebilir.  Buna Çok Dilli SEO Çalışmalarıdiyoruz. Ancak şunu belirtelim, Çok Dilli SEO Çalışmalarıçok ciddi dikkat ve planlama ile yürütülmesi gereken oldukça yüksek maliyetli programlardır. İdeal seçim hedef kitlenize uygun doğru dil seçimi yapıp ilk adımı atmaktır.

 

Ülke Seçimi

Uluslararası SEO Çalışmaları planlarınızla doğru orantılı olarak hedefinizde mutlaka bir ülke olmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi genel bir SEO çalışması uygularsanız hedeflerinize ulaşamaz, zarar eder aynı zamanda rakiplerinizin sizden çok daha yükseklere çıkmasına yol açarsınız. Başarılı sonuç almak için mutlaka bir hedef ülke seçimi yapmak ideal strateji olacaktır.

 

Potansiyel Kitlenizi Tanıyın

Hedeflediğiniz ülkeyi, bu ülkede yaygın olarak konuşulan dili belirledikten sonra artık detaylı analiz yaparak hedef kitlenizi net olarak tanımalı ve davranış şekillerini, ilgi alanlarını, istek ve ihtiyaçlarını, kültürel yapılarını çok iyi analiz etmelisiniz. Potansiyel müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız hedefe yönelik çalışmalarınızda o düzeyde başarı elde edersiniz.

 

Rakip Firma Analizi

Hedeflediğiniz alanda mutlaka sizinle aynı işi yapan aynı sektöre hitap eden başka firmalarda olacaktır. Dahası onlar sizden daha önce hedefe yönelik çalışmaları başlatmış olabilir. Bütün bu olguları asla göz ardı etmeyin.  Uluslarası SEO Çalışmalarına başlamadan önce inceleme ve analiz işlemine tabi tutacağınız unsurlardan biride bu alandaki rakipleriniz.

Onların performanslarını, sektörel olarak arama motorlarındaki durumların, hedeflediğiniz potansiyel kitle ile olan etkileşimlerini, bölgedeki varlık durumunu net olarak analiz etmeniz gerekiyor. Dahası uyguladıkları stratejileride detaylı olarak inceleyip adımlarınızı bu analizlere göre atmanızda ciddi anlamda fayda vardır.

 

Anahtar Kelime Politikası

Bu aşamada gerek global gerekse bölgesel odaklı anahtar kelimelere birbiri ile eş zamanlı olarak yönelmelisiniz. Zira SEO çalışmalarını bölgesel metodlarla desteklemek her zaman daha yüksek SEO performansı sağlayacaktır. En çok tercih edilen, potansiyel  kitlenizin kullandığı, aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri profesyonel çalışmalar ve kaliteli araçlar vasıtası ile belirlemelisiniz.

Unutmayın gerekli gereksiz aşırı anahtar kelime kullanımı yapmak yerine doğru anahtar kelimelerin belirleniyor olması web sitenizi daha çok görünür hale getirecek dolayısı ile verim alabileceksiniz. Uluslarası düzeyde anahtar kelime çalışması yapmak için bir google hizmeti olan Market Finder kullanabilirsiniz.

» Market Finder

 

Uluslarası SEO Püf Noktaları

» İçerik politikanız potansiyel hedef kitlenizin kültür ve ihtiyaç seviyesine uygun olsun

» Hedeflediğiniz ülkelerde sektörünüzün mevsim değişikliklerini asla göz ardı etmeyin.

» Uluslararası alandaki rakiplerinizi mutlaka analiz etmelisiniz.

» Anahtar kelime analizinizi doğru yapmalısınız.

» Hedeflediğiniz bölgede hangi arama motorunun kullanıldığını iyi bilmelisiniz.

» Dünya çapında değişen trendleri özellikle sektörel olarak sürekli takip edin

» Hedef potansiyel kitlenizi çok iyi tanıyın

» Hedeflediğiniz ülke insanlarının internet alışkanlıklarını araştırın

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?