online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sosyal Medya Uzmanlığı Online Eğitim?

Sosyal Medya Uzmanlığı Online Eğitim?


Hayatın tüm alanında bir dönüşüm söz konusu. Bu dönüşümün itici gücü de kuşkusuz ki teknolojik yenilikler. Sanayi devrimi dönemindeki değişimin hızı ve miktarını bir hatırlayın! Günümüzde o dönemden daha fazla bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Teknolojik yeniliklerin yarattığı bu değişim, her bireyi hiç şüphesiz ki etkiliyor. Bu süreçte yeniliğe uğrayan birçok şey var. Özellikle de zaman ve mekân. Üstelik sadece bu da değil!  Çalışma ve iş hayatı anlayışları da topyekûn değişime uğruyor. Geçmişin belirli bir mekâna ve zamana bağlı iş algısı gitmiş. Hatta yerini zamanın ve mekânın yitimi ile paralel bir algılayışa bırakmıştır. İnsanlar artık bir yerde olmak zorunda değiller. Sanal mekân, yani zamansallığın ve mekânsallığın olmadığı bir yer var! Bu yer, bir nevi çalışma ve iş ortamı hâline dönüşmüştür. Üstelik sosyal medya, bu mekânın belirleyicisi konumunda. Aynı zamanda sosyal medya, farklı türden taleplerin dile getirilmesi için de bir araçtır. Buna rağmen bugün bir çalışma ve iş yeri niteliğine de bürünmüştür. Bu doğrultuda bu makale, sanal mekânın belirleyicisi konumunda olan sosyal medyayı ele alacak. Aynı zamanda sosyal medya uzmanlığı online eğitim nasıl oluyor? sorusuna da açıklık getireceğiz. Hadi öyleyse sosyal medya uzmanlığı online eğitim sürecinden bahsedelim. Bu sürecin ilk adımını siz atıyorsunuz. Yani uygun eğitim platformu seçimi. Endişelenmeyin! Makalenin sonunda sosyal medya uzmanlığı sertifika programı hakkında sizler adına mükemmel bir eğitim önerdik. Detayları yazının sonunda öğrenebilirsiniz!

 

Sosyal Medya Uzmanlığı Neleri Kapsar?

Sosyal medya uzmanlığı neleri kapsar? sorusuna gelmeden önce sosyal medya mecralarından bahsedelim. Sosyal medya, çok kısa bir süre içerisinde bilgilendirme platformu olmaktan çıkmış. Bunun yerine etkileme platformuna dönüşmüştür. Bu sayede çoğu alanda fayda sağlamıştır. Daha da akla yatması için şöyle söyleyeyim. Sosyal medya mecralarının ulaştığı boyut, bu mecraların iletişimden öte amaçlara hizmet etmesini sağlamıştır! Bu bakımdan sosyal medya, kendi içinde birçok başlığa ayrılıyor Örneğin habercilik, pazarlama, reklam gibi. Tam da bu alanlarda sosyal medya, geleneksel mecralarla rekabet ediyor. Hatta onları geçebilir seviyelere ulaşıyor. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak sosyal medya oldukça önem kazanmış. Neden mi? hemen söyleyeyim! Dijital çağımızın çığır açan bu yeniliği sayesinde birçok insan faydalanabiliyor. İşte bu aşamada da sosyal medya uzmanlığı neleri kapsar? sorusuna geliyoruz. Hesaplarını yönetmek, sosyal medya konusunda danışmanlık yapmak, sosyal medya hesaplarını ticari amaçlarla kullanmak bir meslek dalı hâline gelmiş. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarını ticari amaçlarla profesyonel olarak yöneten kişiler de var. Bu kişilerin de birbirinden farklı unvanları var. Örneğin dijital kimlik uzmanı, dijital medya uzmanı, dijital hesap uzmanı, sosyal medya uzmanı, gibi. Biz daha yaygın kullanımı nedeni ile sosyal medya uzmanı ismini kullanmayı tercih edeceğiz. Şimdi devam edelim. Sosyal medya uzmanları, kurumlarda ya da kişilerde azami algı ve avantaj sağlamak ister. Bunun için çeşitli de çeşitli imkânları kullanır. Aynı zamanda yönettikleri hesapların web trafiklerini artırmak için çalışmalar da yapar. Kurum ve kişiler için tanıtım ve şöhretin yanı sıra itibar sağlamayı da hedeflerler.

 

Sosyal Medya Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Sizler için sosyal medya uzmanlarının görevleri nelerdir? maddeler hâlinde sıraladık;

 • İşletme ve kişiler için sosyal medya hesapları açmak,
 • Açılan hesapların popüler hâle gelmesi için içerik hazırlamak,
 • Açılan hesapların kişi ve kurumların istekleri doğrultusunda yönetebilmek,
 • Popülarite için stratejiler oluşturmak,
 • Tüm sosyal medya mecralarını takip etmek,
 • Trendleri takip etmek,
 • Trend bazlı reklam vermek.

Doğrusu bu kadar birbirinden farklı işi yapabilmek için oldukça donanımlı olmalısınız. Aynı zamanda pek çok niteliğe sahip olmak da buna dâhil. Üstelik işi layıkıyla yapabilmek için uzun süre mesai harcamak gerektiği aşikâr. Sosyal medya uzmanlığı, yeni bir meslek olarak adlandırılabilir. Bu sebeple de mesleğin görevleri, icapları, sınırları belirsiz görülüyor. O hâlde mesleğin genel karakteristiğini ele alalım. Bu kavramı ifade edecek en iyi kavram esneklik kelimesidir. Bu işi yapanların çalışma saatleri ve mekânları oldukça esnektir. Diğer yandan sosyal medya uzmanlığı, kurumsal bir yapının içinde icra edilebilir. Üstelik sadece bu da değil! Freelance ya da part-time gibi geçici süreli olarak da yapılabilir.

 

Sosyal Medya Türleri ve Tarihsel Geçmişi

Ülkemizde esnek çalışma biçimleri 2000’li yıllardan sonra hızla yükselmeye başlamış. Tüm dünyada olduğu gibi, bilgi teknolojilerindeki gelişmeler bu süreci hızlandırmıştır. Sosyal medya platformlarının tüm tarihi geçmişi 2021 yılı itibariyle 18 yıllıktır. İlk çıkan sosyal medya platformu Linkedin 2003 yılında yayına başlamış. Facebook, Myspace, Flicker ve Digg gibi platformlar da 2004 yılında hayatımıza girmiştir. Bununla beraber YouTube 2005, Twitter ise 2006 yılında kurulmuştur. Bu yayın mecralarının bu denli etkili olabileceği başlangıçta öngörülebilen bir olgu değildi tabii ki. Ancak zamanla sosyal medya kullanımı artış gösterdi. Bununla birlikte sosyal medya, sosyal hayata ve iş hayatına etkileri bakımından dönüştürücü bir roldeydi. Daha da anlaşılması için şöyle yapalım. Global web index raporlarını ele alalım. Bu raporlara göre 2016 yılında dünya genelinde 3 milyar 419 milyon insan internete bağlanmış! Şaşırdınız öyle değil mi? Bu insanların %67’si yani 2 milyar 307 milyon kullanıcı ise aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Dahası, kullanım oranları sürekli yükseliş gösteriyor! Bu verileri günümüze uyarlarsak sonuç yukarıda anlattığımızdan daha da şaşırtıcı oluyor. Dünyada internet kullanan kişi sayısı Ocak 2019’a göre %7 artmış. Hemen belirteyim. 298 milyon yeni kullanıcı ile birlikte! Bu sayı 4.54 milyara yükseldi. Geçen yıl bu sayı 4.38 milyardı. Daha şaşıracağınız çok şey var!

 

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı Sertifikası hakkında birçok bilgi verdik. Sıra geldi çok daha fazlasını öğrenebileceğiniz bir yerden bahsetmeye! Yukarıda da söylediğimiz gibi. Sizler için en iyi eğitimi vermek bizim görevimiz. Biliyorsunuz. Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı da doğru bir platformdan seçmelisiniz. Geleceğinizi inşa ederken ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Dolayısıyla oldukça detaylı bir inceleme gerçekleştirmelisiniz. Bu süreç sizi zorlayabilir. Yani yüzlerce platform arasından en güvenilir ve sağlam olanı bulmaktan bahsediyoruz. Hatta şöyle yapalım. Siz yorulmayın! Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edinirsiniz. Üstelik bu alana dair bilgili olduğunuzu aldığınız sertifikalarla belli edersiniz. Eğitimde öğrendiğiniz bilgileri yaşantınızla da bağdaştırma fırsatı edinirsiniz. Bu eğitim, sizin kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacak! Aynı zamanda aldığınız eğitimi CV’nizde belirterek rakiplerinizin önüne geçeceksiniz. Bu kadar mı? Tabii ki hayır. Bununla beraber Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı Eğitimine dair her şeyi öğreneceksiniz! Az önce de belirttim. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

 1. Boğaziçi Enstitüsü  Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı Eğitimi bitirme sertifikası
 2. Üniversite onaylı Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı belgesi
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı belgesi alacaksınız.

Bu aşamada aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri paha biçilemez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için de Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşacağım. Dilerseniz yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?