Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?


Web siteleri için seo çalışması şu aşamalar gerçekleştirilerek yapılır:

 1. İçerik üretimi
 2. Site içi SEO (Başlık, URL seçimi, meta)
 3. Teknik SEO (site hızı, mobil uyumluluk)
 4. Yerel SEO (bölgesel anahtar kelime ve içerikler)
 5. Site dışı SEO (reklamlar, backlink, sms, sosyal medya)
 6. Negatif SEO (özgünlük kontrolü, backlink kontrolü, site hızı kontrolü)

1. İçerik Üretimi

Web sitenizde SEO çalışması yapmak için önce içerik oluşturmanız gerekmektedir. İçerikleriniz özgün ve biricik olmalı, okuyucunun istediklerini vermelidir.  Kaliteli içerikler üretmeden arama motorlarında herhangi bir yer edinemezsiniz.

2. Site İçi SEO

Site içi SEO, siteniz için yapacağınız en kapsamlı SEO çalışmalarının bütününü oluşturur. Sayfa açıklamaları, URL seçimleri ve sayfa başlıkları site içi SEO alanında incelenir ve uygulanır.

3. Teknik SEO

Teknik SEO, sitenizin sayfa açılış hızını ayarladığıınız, mobil uyumluluğunu test ettiğiniz alanı kapsayan bir bölümdür. Bu bölümde kullanıcı deneyimine önem verilir. Sitenizi ziyaret eden kişileri uzun süre sitede tutmanızın yolu ancak teknik SEO yapmaktan geçer.

4. Yerel SEO

Yerel SEO kısmında bulunduğunuz ülkeye sitenizin içeriklerini adapte edersiniz. Bunu nasıl yapıyorsunuz? Bulunduğunuz ülkede, bölgesel anahtar kelime analizi yapıp bu anahtar kelimeler ile bölgesel içerikler oluşturuyorsunuz. Bu kısımda yaptığınız her şey bölgesel ve yerel olmak zorunda. Dilerseniz siteniz bir işletme sitesi ise haritalara kaydınızı yaptırabilir, müşterilerin sizi rahatça bulmasını da sağlayabilirsiniz.

5. Site Dışı SEO

SEO çalışmalarının bir diğer aşaması ise site dışı SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmalarını tamamladıktan sonra artık site dışında SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bunun için Google reklamlarını kullanabilir, backlinkler verebilir, sms ve sosyal medya yönetimi yapabilirsiniz. Site dışında yapacağınız tüm SEO çalışmaları sitenize büyük oranda fayda sağlayacaktır.

6. Negatif SEO

Negatif SEO, sitenizde en dikkat etmeniz gereken unsur. Eğer bu kısımda dikkatli davranmazsanız arama motorları sitenizi ciddi anlamda cezalandırabilir. Peki negatif SEO'ya nasıl dikkat edeceksiniz? Şöyle açıklayalım:

Sitenizdeki içeriklerin %100 özgün olmasını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunun için belirlenmiş özgün içerik kontrol siteleri mevcut, bunları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda site hızınızı yine bu aşamada kontrol etmek büyük önem taşıyor. Web sitenize gelen backlinkleri yine bu aşamada kontrol edeceksiniz. Son olarak Google Search Console servisini kullanarak sitenizdeki hataları ve uyarıları mutlaka inceleyin. Google bu gibi bildirimler ile sitenizi iyileştirmenizi sağlar ve sitenize gelen trafiği arttırmanıza yardımcı olur. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?