Referans Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Referans Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?


Referans mektubu ya da tavsiye mektubu, belirli bir meslek veya pozisyona başvuruda bulunmak için gereken, bireyin nitelik ve özelliklerini öne çıkaran mektupların genel ismidir.

Referans mektubu iş bulma sürecinizde fayda sağlayan önemli bir araçtır. Özellikle daha önce çalışmış olan kurumlardan gelen iyi niyet mektupları, ayrılma nedeniniz açıklayarak işe alım yapan kişinin karar vermesini kolaylaştıracak.

Referans Nedir?

Referans, kişinin çalışacağı iş alanında uzman biri tarafından işe uygunluğunun dile getirilmesine denir.

Referans özellikle iş başvurularında oldukça önemlidir. Kişiye öğretmeni, eski yöneticisi ya da alanında yetkin bir çalışan referans olabilir. Referans sayesinde yeni başvurulan iş yeri, kişi hakkında olumlu bir izlenime sahip olabilir. CV belgesi hazırlarken referanslar bölümüne mutlaka yer verilmelidir.

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Referans mektubu şu şekilde yazılır:

 1. Referans mektubu yazarken olumlu bir dil kullanılır.
 2. Referans olunan kişi, mektupta dürüst ve çalışkan olarak anlatılır.
 3. İletişiminiz olmadığı bir kişiye referans mektubu yazmak doğru değildir.
 4. Referans mektubunun ne için istenildiği sorulmalıdır.
 5. Referans mektubu kişinin hedefe uygun bir şekilde yazılmalıdır.
 6. Referans mektubu yazarken imla ve yazım hatalarına özen gösterilmelidir.

 

 

Kimler Referans Mektubu Yazabilir?

Şu kişiler referans mektubu yazabilir:

 • İletişiminizin iyi olduğu kişiler
 • Sizi iyi tanıyan kişiler
 • Birinci dereceden akraba olunmayan kişiler
 • Sektörünüzde öncü olan kişiler
 • Daha önce sizinle çalışmış kişiler

Referans Mektubu Ne İşe Yarar?

Tavsiye mektubu ya da referans mektubu, bir kişinin bir görevi yerine getirme yeteneğine yönelik uzman kişilerin görüşlerini içeren yazılardır. Bu görevler, bir işi yapmak, yüksek lisans okulunda başarılı olmak ya da belirli bir tecrübeden faydalanmayı içerebilir. Bu amaç, bir referans mektubunun nihai sebebidir. 

Peki referans mektubu neden yazılır? Referans mektubu ne işe yarar? Referans mektubu yazmaktaki asıl amaç kişinin bir iş ya da üniversite yeri için neden çok iyi bir aday olduğunu mümkün olan en iyi biçimde ifade etmektir.

 

 

Referans Mektubu Örneği

Örnek referans mektubu ile referans mektubu nasıl yazılır sorusuna iyi bir cevap bulabileceksiniz. Örnek referans mektubu içerikleri ile mektubun doğru ve hedefe uygun yazılmasını kolayca öğreneceksiniz.

Referans Mektubu Örnek

Sayın Yetkili,

Görkem Hasgül'ü kurumunuzdaki "metin yazarı" pozisyonu için tavsiye etmek isterim. Görkem Hasgül, 2010-2015 yılları arasında firmamızda metin yazarı olarak görev yaptı. Çalıştığı süre içerisinde başarılı işlere imza atan Hasgül'ün yazılı ve sözlü iletişim yetenekleri de son derece güçlüdür. Hem bireysel hem de ekip çalışmasıyla özverisini ortaya koymuş, yetenekli bir yazardır.

Kurumumuzda çalıştığı dönemde Görkem Hasgül, site içerikleri, reklam metinleri, blog içerikler ve kurumsal içerikler üretmiştir. Kusursuz bir Türkçeye sahip olan Hasgül, işlerin son teslim tarihlerine de özen gösteren bir yazardır.

Gerek çalışma arkadaşları gerekse müşterilerimizle kaliteli bir iletişim kurabilen, fikir ve proje geliştirebilen Hasgül'ün, kurumunuza da aynı özveriyle katkı sunacağına inanıyorum. Konuyla ilgili danışmak istediğiniz bir durum olursa lütfen benimle iletişime geçin.

Saygılarımla,

 

Bünyamin Gökcül

Boğaziçi Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı

E-posta:[email protected]

Tel: 05XX 455 40 XX

Adres: Hasanpaşa Mah. Ahmet Rasim Sk. N:64 Kadıköy/İstanbul

Referans Mektubu Örnek 2

Sayın Yetkili,

Serap Ilgın'ı firmanızdaki içerik yazarı pozisyonu için tavsiye etmek isterim. Serap Ilgın, 2015 senesinden bu yana kurumumuzda içerik yazarı olarak görev yapmaktadır. Doğrudan yöneticisi olarak samimiyetinden, karakterinden ve işine bağlılığında bir hayli memnunum.

Serap Ilgın, düzenli bir şekilde içerik üretebilen, Türkçeye son derece hakim, inisiyatif alabilen, son teslim tarihlerine dikkat eden bir çalışandır. Disiplini ve çalışma özverisi ile Ilgın, herkesin çalışmaktan keyif alacağı bir yazardır. İş takibi konusunda kendine güvenebilir, çalışmalarındaki kaliteyi rahatlıkla görebilirsiniz.

Ekip içi iletişimi bir hayli kuvvetli olan Serap Ilgın, bireysel çalışmalarında da öne çıkan bir karaktere sahiptir. Çalışma ortamında nasıl davranacağını iyi bilen Ilgın, ekipteki herkes ile de dostane ilişkiler kurmayı başarmıştır.

İlgili pozisyon için Serap Ilgın'ı sizlere önerir, herhangi bir sorunuz olması halinde benimle iletişime geçmenizi rica ederim.

Saygılarımla,

 

Görkem Hasgül

Boğaziçi Enstitüsü İçerik Yöneticisi

E-posta:[email protected]

Tel: 05XX 4XX 55 XX

Adres:  Hasanpaşa Mah. Ahmet Rasim Sk. N:64 Kadıköy/İstanbul

Akademik Referans Mektubu Örneği

Sayın ilgili,

Bu referans mektubunu, okulunuzun İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programı'na başvuruda bulunan Eylül Yıldırım için yazıyorum. Eylül Yıldırım'ı, 2012-2013 akademik yılında İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Lisans Programı'na başladığı dönemden bu yana tanıyorum. İlgili programda verdiğim dersteki başarılarının yanı sıra sunduğu projelerdeki akademik disiplinine de yakından tanık oldum.

Eylül özveri sahibi, çalışkan ve ekip çalışmasına uyumlu bir öğrencimizdir. Derslerde, imtihanlarda ve dönem çalışmalarında gösterdiği akademik disiplin ile bilinen bir kişiliği vardır. Aynı zamanda Eylül, araştırmacı yönü kuvvetli, sabırlı ve istediğini alan bir yapıdadır. 

Eylül, kendini sosyal yaşamda da geliştirmiş, entelektüel birikimi yüksek, iletişim yetilerini grup çalışmalarına pozitif bir şekilde yansıtabilen, insani değerleri ön planda tutan ve herkesçe sevilen bir öğrencidir.

Bu nedenle Eylül Yıldırım'a yüksek lisans programınızda yer vermenizin, gelecekteki akademik çalışmaları açısından kendine de içinde yer aldığı akademik ortama da değerli bir katkı sunacaktır.

Saygılarımla,

 

Prof. Dr. Hasan Yılmaz

İstanbul Üniversitesi,

İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi, İnsan Kaynakları Yönetimi

E-posta: [email protected]

Tel: 0216 4XX 44 XX

Adres: Bosna Mah. Reis Çıkmaz Sk. N: 45 Başakşehir/İstanbul

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?